vivaldi browser

ویوالدی مرورگر پرسرعت و تازه واردی است که به تازگی در دنیای پر رقابت مرورگرها قدم نهاده و توسط شرکت معروف اُپرا بر پایه ی کروم طراحی شده است. در پروژه ساخت ویوالدی تلاش شده تا بهترین ویژگی های گوگل کروم و اُپرا را در یک مرورگر، گرد آوری شود. تمام ویژگی های جالب و نوآورانه ویوالدی که از دو مرورگر قبلی به ارث برده است بسیار مفید بوده و تجربه ای فراتر از یک وب گردی ساده را به کاربر القا میکند.

امروز میخواهیم به معرفی ۱۲ ویژگی برتر ویوالدی بپردازیم که آن را از باقی مرورگر های معمول متمایز میکند.

۱.ویژگی Quick Commands: جستحوی سریع و دقیق

ویژگی Quick Commands  در ویوالدی به شما این امکان را می دهد تا با سرعت بالا و باتوجه به تاریخچه وب گردی و بوک مارک هایتان که در تنظیماتش پیکربندی شده اند به شما بهترین  پیشنهاد را بدهد، به علاوه نتیجه جستجو در یک تب جدید در دسترس است. همچنین هر زمان که اراده کنید، می توانید با فشردن کلید F2 از نوار جستجو که در بالای مرورگر در دسترس قرار میگیرد بهره ببرید.

کلید های میانبر کیبرد نیز در هنگام جستجو در بخش کناری نمایش داده میشود تا راهنمایی برای انجام سریع تر دستورات باشد.

vivaldi-qc

۲.ویژگی Speed Dial: نمایش بوک مارک ها بر روی کاشی ها که سبب وب گردی سریع و دقیق تر میشود

ویژگی Speed Dial همانند ویژگی Found در اُپرا است، با این تفاوت که در ویوالدی مرتب تر شده تا بهتر در پیدا کردن سایت های مختلف به شما کمک کند. شما می توانید چندین سایت مختلف را در یک گروه بر مبنای سلیقه خودتان دسته بندی کرده و برای هر دسته اسم تعیین کنید.

برای مثال می توانید تمام سایت های خبری را در یک گروه قراردهید و اسمش را اخبار بگذارید، همین کار را می توانید برای سایت های شبکه های اجتماعی نیز بکنید.

vivaldi-speed-dials

۳.ویژگی Fast Forward and Rewind: ناوبری سریع

در ویوالدی ویژگی های Fast Forward و Rewind ساخته شده است تا ناوبری سریع تر بین صفحات را ممکن سازد. اگرچه دکمه های ساده Back و Forward که در مرورگر های دیگر وجود دارد به انداره یک صفحه نتیجه را به عقب و جلو میبرد، اما در ویوالدی سرعت انجام این کار بسیار بیشتر از حالت عادی است به علاوه ویژگی دکمه Fast Forward این امکان را می دهد تا به سرعت شما را به سوی صفحه های مرتبط با موضوعی که درحال جستجوی آن هستید هدایت کند و کلید Rewind هم شما را به اولین صفحه قبل از آن که دکمه Fast Forward را بزنید بر می گرداند.

Fast Forward and Rewind

دکمه های مشخص شده در بالا Fast Forward and Rewind هستند که پس از کلیک بر روی Fast Forward به صورت خودکار شما را به لینک مشخص شده در پایین صفحه هدایت میکند.

۴.ابزار Notes: اطلاعات خودتان را یادداشت و ذخیره کنید

ابزار Notes در ویوالدی به شما امکان می دهد تا از ایده ها و افکارتان یادداشت برداری کرده و بعداً از آن استفاده کنید. این یادداشت ها می توانند شامل نوشته، اسکرین شات از صفحات وب، فایل های پیوست شده، و هرلینکی از هر سایتی باشد.

با ابزار notes در ویوالدی شما دیگر نیازی به برنامه های سوم شخص برای یادداشت برداری نخواهید داشت. این ویژگی در ویوالدی به ساده شکل  پیاده سازی شده است، کافی است برروی محتوای موردنظر در صفحه وب راست کلیک کرده و از بین گزینه ها، بر روی Add Selection as New Note کلیک کنید.

vivaldi notes

از دیگر راه های یادداشت برداری پس از مشخص کردن محتوای مورد نظر کلیک بر روی آیکون notes در بخش کناری مرورگر و سپس کلیک بر روی دکمه + است. تمام یادداشت های ذخیره شده از بخش کناری قابل دسترسی هستند. در حال حاظر علاوه بر ویوالدی تنها مرورگر  Microsoft edge دارای چنین قابلیتی است.

vivaldi notes-2

۵.Web Panels: دو صفحه وب را به طور همزمان درکنار یکدیگر باز کنید.

ویژگی web panels در ویوالدی به شما این امکان را می دهد تا دو صفحه وب را دریک پنجره در کنار یکدیگر قرار دهید. این ویژگی بسیار شبیه پنجره مرورگر اصلی است و در این فضا شما می توایید اخبار را چک کنید، شبکه های اجتماعی خودتون رو مرورکنید و با دوستانتان چت کنید.

برای استفاده از این قابلیت:

 • بر روی صفحه کلیک راست کرده و سپس گزینه Add Page to Web Panel را انتخاب کنید. یا
 • بر روی + در کنار صفحه کلیک کنید و آدرس صفحه دیگر را در آنجا بنویسید.

web panels-2

بعد از انجام این کار ممکن است اندازه کوچک صفحه دوم، کمی شما را دلسرد کند، اما اصلا جای نگرانی نیست و شما می توانید به راحتی با بردن نشانگر موس بر روی نوار جدا کننده دو صفحه اندازه صفحات را به راحتی تنظیم کنید. ما هم در شکل بالا انداره پنجره سمت چپ(صفحه وینفون) را کمی از حالت عادی بزرگ تر کردیم تا بهتر متوجه این قابلیت شوید.

۶.ویژگی Sessions: مدیریت دستی تب ها

ویوالدی این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا چندین تب را در یک Sessions ذخیره کنند، که می شود اسم دیگرش را باز کردن تب ها در آینده گذاشت. برای ذخیره تب ها در Sessions باید این مسیر را دنبال کنید: Save Open Tabs as Session < File

همچنین شما می توانید برای sessions ها نام دلخواه بگذارید تا بهتر آن ها را سازماندهی کرده و به خاطر بیاورید. برای باز کردن sessions های ذخیره شده نیز کافی است به این مسیر بروید: Open Saved Sessions… < File

vivaldi-Session

با وجود اینکه کاربران کروم و فایر فاکس هم می توانند Sessions ها را به صورت خودکار ذخیره کنند، اما آن ها تنها قادر به استفاده Sessions ها در زمان بسته بودن مرورگر می باشند.

۷.ویژگی Visual Tabs: پیش نمایشی از تب ها پس از بردن نشانگر موس بر روی آن ها

ویژگی Visual Tabs در ویوالدی به شما نگاهی کوچک از تب های درحال اجرا را می دهد. پنجره کوچگی که در این قابلیت نشان داده می شود، در واقع نگاه کوچکی به محتوای هرکدام از تب های درحال اجرا است.

برای اثبات مفید بودن این ویژگی کافی است چند تب باز داشته باشید و بدون اینکه احتیاج داشته باشید تا هرکدام از تب ها را تک تک باز کنید، می توانید به راحتی به صورت شناور بین تب ها حرکت کرده و نگاهی به محتویات تمام تب ها داشته باشید.

vivaldi-Visual Tabsهمچنین شما می توانید بدون احتیاج به شناور شدن بین تب ها یک پیش نمایش مستقیم از تمام تب های باز داشته باشید. کافی است روی خط جدا کننده تب ها و نوار آدرس دابل کلیک کرده یا آن خط را به سمت پایین بکشید تا تمام پنچره های کوچک تب های درحال اجرا به صورت یکجا نمایش داده شوند.

۸.ویژگی Tab Stacks: سامندهی تب ها

اگر شما از جمله افرادی هستید که تب های زیادی را باز نمی کنید، ویوالدی به شما این امکان را می دهد تا تب ها را به صورت یک دسته در کنار هم جمع کنید. این ویژگی که Tab Stacks نام دارد همانند ویژگی تسکبار در ویندوز است. برای Tab Stacks کردن کافی است یکی از تب ها را گرفته و برروی دیگری بکشید، وقتی که یک آیکون در بالای نوار تب شکل گرفت شما یک Tab Stacks درست کرده اید.

vivaldi-tabstack

برای دسترسی به تب هایی که دسته بندی کرده اید، کافی است نشانگر موس را بر روی نوار تیره رنگی که در بالا نشان داده شده ببرید تا یک پنجره کوچک از هرکدام از تب ها به نمایش در آید و  شما بتوانید به راحتی تب مورد نیاز خود را پیدا کنید.

۹.Tab Tiling: مشاهده راحت تب ها

ویژگی tab tiling در ویوالدی امکان مشاهده دو یا چند صفحه را به طور همزمان به شما می دهد. شما به راحتی می توانید تب های مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهید.

tab tiling

در بخش نوار وضعیت در ویوالدی، در در کنار بخش کنترل بزرگنمایی صفحه، گزینه page tiling قرار داده شده. این دکمه می تواند الگوی قرار گرفتن پنجره ها در حالت tab tiling را تغییر دهد. برای فعال کردن قابلیت tab tiling کافی است بر روی tab stack ها کلیک راست کرده و از منو گزینه Tile Tab Stack را انتخاب کنید.

۱۰.ویژگی Trash Can: بازیابی سریع صفحات

ابزار Trash Canدر ویوالدی در واقع ویژگی مدیریت تب ها می باشد که که به شما کمک می کند تب های بسته شده را بازیابی کرده یا تبلیغات را به سرعت مسدود کنید. گاهی یکی از تب ها را به طور اتفاقی و می بندید، در ویوالدی برای بازگرداندن این تب ها که ناخواسته بسته شده اند می توان با کلیک بر روی آیکون سطل زباله که در گوشه راست بالا صفحه قرار دارد، از میان آخرین تب های بسته شده، صفحه مورد نظر خور را بازیابی کنید.

vivaldi-Trash Can

یک گزینه دیگر و سریع تر نیز در مقایسه عمده مرورگر های دیگر وجود دارد که  می توان با فشار دادن کلید های ترکیبی ctrl + shift + T آخرین تب که بسته شده را بازنشایی کرد.

۱۱.ویژگی Nickname Bookmarks: دسترسی سریع به Bookmark ها

در ویوالدی برای دسترسی سریع تر به Bookmark ها قابلیت تعیین نام مستعار برای هرکدام از آن ها گنجانده شده است. این نام مستعار را می توان در بخش نوار آدرس تایپ کرد تا به سرعت با  Bookmark ها طبیق داده شده و بهترین آدرس پیشنهادی برای شما نمایش داده شود. برای مثال می توانید برای سایت winphone نام مستعار wp را قرار دهید، تا مجبور نشوید نام سایت را کامل بنویسید. شما می توانید این کار را برای هر وب سایتی که دوست دارید آن را به صورت Bookmark ذخیره کنید انجام دهید.

vivaldi-bookmark-manager

۱۲.ویژگی Adaptive Interface: عناصر رابط کاربری پیکربندی کنید

در ویوالدی می توانید با توجه به نیاز یا انتخابتان تغییراتی در رابط کاربری آن بدهید. شما می توانید شمایل مرورگر خود را در موارد زیر شخصی سازی کنید.

 • مکان قرار گرفتن بخش tab bar را به (بالا، پایین، چپ و راست) تغییر دهید. برای انجام این کار کافیست به بخش setting=> Tabs بروید.
 • مکان پنل کناری را از چپ به راست یا راست به چپ تغییر دهید. برای انجام این کار نیز کافیست به قسمت Settings => Panel وارد شوید.
 • محل قرار گیری نوار آدرس را می توانید از بخش Settings => Address Bar به بالا و پایین تغییر دهید.
 • بخش Bookmark ها را هم می توانید از بخش Settings => Bookmarks در بالا و پایین صفحه قرار دهید.

vivaldi-theme

از دیگر ویژگی های جالب ویوالدی تطبیق پذیری رنگ آن با رنگ سایتی است که در حال مشاهده آن هستید، برای مثال، اگر یک سر به سایت فیسبوک بزنید، کنترلرها و تب های ویوالدی به رنگ آبی تبدیل می شود. حال به تمام این ویژگی ها قابلیت تعیین تم تیره را هم اضافه کنید تا این مرورگر را بهترین مرورگر برای ویندوز ۱۰ بنامیم.

آیا با تمام این تفاسیر حاضر می شوید از کروم یا فایرفاکس خود دل بکنید و از ویوالدی استفاده کنید؟ نظرات خود را باما در میان بگذارید.

110 پست
حسام یزدانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
من
پاسخ دهید جمعه 4 آذر 1395

مرور گر خوبیه ولی اون نوار خاکستری کنار صفحه خیلی رو اعصابم بود برا همین حذفش کردم!
خیلی هم شبیه اپراست

  علی
  پاسخ دهید جمعه 4 آذر 1395

  فکر کنم بشه اون نوار رو تو تنظیمات حذف کرد

HaDi
پاسخ دهید جمعه 4 آذر 1395

کاش اقلا یونیورسال میزد که رو گوشی هم نصب شه

Ali
پاسخ دهید شنبه 5 آذر 1395

به نظر من که کاملا از دیزاین opera تقلب کرده!

تور کریسمس
پاسخ دهید شنبه 5 آذر 1395

سلام دوستان ، وقت بخیر .

من برنامه نویس هستم و یه قابلیتی که خیلی رو مخم رفته رو این مرورگر ، باز شدن Inspect تو یه صفحه جدید باز میشه کلا رو مخه !
آخه موندم که اگه من بخوام کد بزنم و همزمان ببینم چی از آب در اومده باید چیکار کنم !

راهی داره که مثله کروم یا موزیلا همونجا زیر صفحه باز بشه ؟

حسین
پاسخ دهید شنبه 5 آذر 1395

مرورگر خیلی جالبیه ، یه مدت انتخاب اولم بود ، ولی بخاطر وابستگیم به افزونه های فایرفاکس دوباره برگشتم سر فایرفاکس همیشگیم

micpet
پاسخ دهید شنبه 5 آذر 1395

دوستان این مرورگر از طراحی اپرا تقلید نکرده، مدتی پیش شرکت اپرا به یک شرکت چینی فروخته شد و موسسان اپرا این شرکت رو ترک کردن و رفتن vivaldi technologies رو تاسیس کردن و این مرورگر رو ساختن، فک کنم بر پایه chromium باشه و از استور گوگل کروم استفاده میکنه، تنها چیزی که کم داره قبلیت sync بین دستگاههای مختلف هست.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,