سلام به دوستان خوب وینفونی

با بیش از یک ما تاخیر با یک آموزش عکاسی دیگر در خدمت شما هستم .

بابت تمامی بدقولی ها عذر میخوام ، بخش های دیگر سایت که همتون به آن واقفین وقت زیادی رو میگیره ، اما باز هم دلیل بر بدقولی نمیشه .

در این بخش تصمیم دارم یکی دیگه از شیوه های عکاسی رو خدمت شما توضیح بدم و نکاتی که  در این شیوه مهم هستند رو به صورت خلاصه  توضیح بدم خدمتتون .

شاید شما در این مقاله که خدمتتون آماده کردم نکته یا ترفند خاصی رو مشاهده نکنید ف اما برای کسانی که به عکاسی علاقه دارند باید تمامی شیوه های عکاسی رو فرا بگیرند و حداقل اطلاع را درباره آن داشته باشند ، در این مقاله هم مطئنم بعد از مطالعه تمامی جوانب و مفهوم عکاسی طبیعت رو متوجه خواهید شد .

پس بریم سر اصل مطلب 🙂

۱۰

عکاسی طبیعت : 

این داستان رو مطالعه کنید :

باغچه ای که نیست آلبوم را ورق بزن! همین عکس ! آن بچه سیاه و سپید که می خندد منم . آنجا پشت سرم باغچه است. باغچه جایی بود توی یک حیاط که آقا بزرگ ها بوته یاس در آن به یادگاری گذاشته و بی بی ها، غروب ها به درختهایش آب می دادند و یاس هایش را با صلوات می چیدند. باغچه یک مربع روشن بود توی یک حیاط که دورش را سنگچین کرده بودند. آبروی خانواده، باغچه بود.
باز هم ورق بزن! این آدم رنگی که اخم کرده منم. این جا پشت سرم یک آپارتمان است، آپارتمان باغچه ندارد. مکعب مستعطیلی روشن که سبز کم دارد. فرزند خلف زندگی مدرن! دود، تأخیر، ترافیک، دعوا، شلوغی، ‌بوقهای ممتد، ‌خاکستری،‌ خرابی ماشین ها، آسانسورهایی که تند تند بالا و پایین می روند،‌ آدمهایی که کرور کرور داخل مترو هل داده شوند یا از آن بیرون می ریزند،‌ مهر،‌ امضاء،‌ میز، اداره، چای سرد، سرفه، لبخند الکی،‌ اینها همگی نشانه های زندگی مدرنند.
حالا سالهاست حکایت باغچه ها گذشته است و سکوت، ‌سبزی، ‌تماشای طلوع و دل بستن به یک نارون و قد کشیدن با آن،‌ کلنگی شده اند.

رسالت شمایی که علاقه به  عکاسی طبیعتدارید خیلی مهم و سنگینه همون حسّ قشنگی که از طبیعت گرفتی را باید منتقل کنی،‌ برای این مردم گرفتار زندگی ماشینی و پر مشغله امروز … وقتی آدم یه عکس قشنگ از طبیعت می بیند هر جا که باشد برای چند لحظه به اون خیره می شه و بی خیال دنیای اطرافش در اون فضا به سیر و سیاحت می پردازه و انرژی می گیره و نا خود‌آگاه آرامش سراسر وجودش رو فرا می گیره و لبخندی روی لبش می شینه.
آدمی از دل طبیعت و دامان اون زاده شده و باید یه روز به اون برگرده پس این همه دوری چرا؟
خیلی از ما با نگاه به عکس های شکار شده از طبیعت به آرامشی میرسیم که گویا روحمان در دنیایی خارج از مدرنیته پرواز میکند ، و خیلی از ماها وقتی تصمیم به خرید گوشی میگیریم تنها به این فکر میکنیم که لحظات زیبای زندگیمون رو که با خاطراتی مملو از طبیعت همراه است رو در دفتر خاطراتمون ثبت کنیم .
پس لااقل دوربین موبالت رو دریاب و اون لحظه رو ثبت کن…

تعریف عکس طبیعت:
بر اساس تعاریف فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و انجمن عکاسی آمریکا (psa ) ، عکس طبیعت به شاخه‌ای از عکاسی گفته می‌شود که از گیاهان، جانوران، کوه‌ها یا صخره‌ها به نحوی ثبت شده باشد که در آن هیچ گونه اثر مستقیم یا غیر مستقیمی از حضور انسان دیده نشود، گیاهان پرورش داده شده از سوی انسان، راه‌ها، حیوانات اهلی یا حیوانات وحشی خارج از محیط زیست اصلی خود، هیچ یک در عکس طبیعت نباید حضور داشته باشند.

به عنوان مثال، بر اساس تعریف فوق و بر خلاف دیدگاه رایج داخل کشور، هیچ یک از عکسهای زیر عکس طبیعت محسوب نمی‌شوند:

getfile (2) getfile (3)

 

وجود کلبه در هر دو عکس بالا سبب می‌شود این عکس‌ها، در دسته بندی عکس طبیعت محسوب نشوند و در دسته بندی «چشم انداز یا همان Landscape» قرار بگیرند.

getfile getfile (1)

حضور انسان و حیوان اهلی در دو عکس فوق مانع از آن می‌شود که این عکس‌ها در دسته بندی عکس طبیعت محسوب شوند.

اما عکسهای ذیل با توجه به تعاریف ذکر شده، عکس طبیعت محسوب می‌شوند:

getfile (5) getfile (4)

حال میرویم به سراغ شاخه ای دیگری از عکاسی طبیعت یعنی عکاسی حیات وحش :

عکاسی حیات وحش :

عکاسی حیات وحش، شاخه‌ای مهم و سخت از عکاسی طبیعت می‌باشد که علاوه بر تعاریف فوق الذکر، سوژه آن (اعم از پرندگان، حشرات، پستانداران و جانداران زیر آب) می‌بایست بصورت آزاد در محیط طبیعی زندگی خود باشد، عکس از حیوانات در باغ وحش، حیوانات دست آموز و اهلی شده و سایر موارد مشابه عکس طبیعت محسوب نمی‌شوند. ذکر این مثال تاریخی اهمیت این موضوع را بیشتر مشخص می‌کند که، پس از اینکه مشخص شد سوژه عکس جایزه اول مسابقه عکاسی حیات وحش موزه تاریخ طبیعی انگلیس در سال ۲۰۰۹، یک گرگ دست آموز می‌باشد، جایزه از عکاس اسپانیایی عکس ذکر شده پس گرفته شد.

getfile (6)

پس از اینکه مشخص شد، سوژه این عکس یک گرگ دست آموز است
جایزه و عنوان اهدا شده، از عکاس پس گرفته شد.

جالب اینجاست که بدانید اگر از یک کفش دوزک بر روی سنگفرش پارک عکس بگیرید در حیطه عکاسی حیات وحش قرار نمیگیرد زیرا همان سنگفرش ها کار نیروی انسانی است .

در زیر دو نمونه عکس حیات وحش رو براتون قرار میدم :

getfile (8) getfile (7)

حال بعد از شناخت عکاسی طبیعت به سراغ نکاتی میرویم که در عکاسی طبیعت باید به آن توجه کردم ، معمولا شرایط برای دوربین های موبایل و دوربین های معمول دیگر یکسان است .

مزیت های عکاسی از طبیعت
۱- تنوع زیاد موضوع های عکسبرداری
۲- وسایل و امکانات کمتری مورد نیاز است.
۳- دارا بودن فرصت و وقت طولانی برای عکسبرداری بر خلاف عکاسی خبری که در یک لحظه صورت می گیرد و نیاز به شانس و تصادف دارد، در این رشته عکاسی به علت گسترده بودن وقت، عکاس می تواند محاسبات فنی و هنری را انجام داده و با فرصت کافی اقدام به عکسبرداری کند.

نکات مهم در عکاسی طبیعت :

دو نکته در عکاسی طبیعت از همه مهم تر هستند، یک زاویه دید و دوم نوزپردازی است .

زاویه دید :

زاویه دید که تنها به سلیقه و تجربه شخص عکاس بستگی دارد و با تجربه و باز شدن ذهن شخص انتخاب جهت و زاویه عکس به مرور بهتر و حرفه ای تر میشود ، به نکاتی که در آموزش های اول خدمتتون عرض کردم توجه کنید .

نورپردازی : 

نور در هر شکل از عکاسی مهم است، بنابراین عکاسی از طبیعت هم از این قاعده مبرا نیست اما سوال این است که آیا در طبیعت وحشی می توان نور را تحت کنترل درآورد؟ در ادامه نکته هایی می آموزید تا بتوانید در طبیعت بهترین نورپردازی ممکن را داشته باشید.

انواع نور:

در حقیقت نورپردازی بستگی به این دارد که بخواهید چگونه موضوع خود را نمایش دهید. شما سه انتخاب برای نورپردازی دارید:

جلو، پشت و پهلو. وقتی که به اشیاء از روبرو نور می دهید موضوع عکاسی شما بسیار یکنواخت خواهد شد در حقیقت رنگها را به وضوح به نمایش می گذارید اما کنتراست زیادی را از دست خواهید داد.

نوری که از پشت می تابد کنتراست بین پشت زمینه و سوژه عکاسی را افزایش می دهد. همینطور می توانید از این فن برای ایجاد جلوه تصویر تیره در برابر پشت زمینه روشن بهره ببرید. البته در این نوع عکاسی برخی از جزییات از دست می رود و وقتی که از نور روبرو استفاده می کنید کنتراست کم می شود و تصویر یکنواخت می شود بنابراین باید ببینید بین جزییات یا پشت زمینه یا کنتراست جلو زمینه کدام مهمتر است. این به شما و عکسی که می خواهید بگیرید بستگی دارد.

نوری که از کنار می تابد به سوژه شما جلوه سه بعدی می دهد. این نور به شما کمک می کند نسوج و سایه ها را به عکس اضافه نمایید و باز هم جزییات بیشتری را نمایش دهید. برای عکاسی از حیوانات معمولاً نور روبرو و پهلو بهتر کار می کند. حتی می توانید عکس های زیبایی با نور پشت سر از حیوانات بگیرید.

با فلاش یا بدون فلاش ؟

البته هنگام عکاسی از طبیعت معمولاً زمان و تجهزات لازم برای تنظیم نور دلخواه وجود ندارد به خصوص اگر بخواهید از حیوانات یا وقایع طبیعی عکس بگیرید. و  معمولاً به غیر خورشید نور کافی یا مناسب وجود ندارد  تا مثلا یک کوه را از طرفین نور پردازی کنید!

برای عکاسی از طبیعت، بیشتر حرفه ای ها از فیلتر ها و نور طبیعی استفاده می کنند. که برای دوربین های موبایل امکان استفاده از فیلتر وجود ندارد مگر اینکه نرم افزارهایی که امکان انتخاب فیلتر را میدهند در گوشی خود نصب کنید ( مانند سیاه سفید و غیره … )  . نور طبیعی برای شما سایه ها و کنتراست را فراهم می کنند. به علاوه اگر صبح زود یا هنگام غروب عکاسی کنید از فیلتر طبیعی استفاده کرده اید.

با ISO گوشی خود دوست باشید 🙂

قبلا به صورت مفصل مفهوم ISO را خدمتتون توضیح دادم، معمولا نمیتوان گفت چه ایزویی برای عکاسی طبیعت بهت راست زیرا موقعیت ها با هم متفاوت است و انتخاب ایزو با تجربه و موقعیت شناسی خودتان بدست می آید ، اما معمولا  ۸۰۰ ISO بهتیرن گزینه برای عکاسی در طبیعت است .

تنها توجه به این نکات و کمی تجربه باعث میشود با همین دوربین گوشی خود به یک عکاس خوب طبیعت تبدیل شوید و صحنه های زیبا و خیره کننده ای را شکار کنید .

در انتها از همه ی شما عزیزان برای صرف هزینه ی زمانی و مطالعه این مقاله کمال تشکر رو دارم ، ان شالله با موضوعات دیگر در رابطه با عکسای در خدمت شما خواهم بود .

این هم چند عکس زیبای ثبت شده در سبک عکاسی طبیعت خدمت شما عزیزان برای صفحه دسکتاپ کامپیوترتان 🙂 :

۲ ۸ ۱۹ ۲۳

هرگونه سوال یا انتقادی درباره این بخش داشتید بفرمایید تا به آن رسیدگی کنم .

موفق باشد .

زیبا فکر کنید ، زیبا ببینید ، زیبا شکار کنید 🙂

منبع : وینفون
1033 پست
حمیدرضا عبدی
در خدمت تمامی دوستان
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
نوید
پاسخ دهید جمعه 21 شهریور 1393

سلام – یک دنیا سپاس از شما – قسمت آموزش عکاسی و برنامه ها عالی هستن.
اگر برای شما مقدور بود زحمت بکشین آموزش عکاسی شهری در شب رو هم قرار بدین. عکاسی در شب ب خاطر وجود چراغ خیابان ها مشکل هستش…
سپاس

  حمیدرضا عبدی (خادم)
  پاسخ دهید جمعه 21 شهریور 1393

  سلام نوید جان
  چشم حتما
  🙂
  خوشحالم که راضی کننده بوده

   نوید
   پاسخ دهید شنبه 22 شهریور 1393

   حمید رضا جان یک دنیا ممنونم ازت و منتظرم که ازت راهنمایی رو واسه عکاسی در شب ببینم…
   راستی پا قدمم خیر بودااا :دی کلی کامنت رسید :دی
   شاد باشید

OnlyBoy
پاسخ دهید جمعه 21 شهریور 1393

kheyli mamnon
age mishe amozesh akasi bishtar bezarin
bazam mamnon

سینا
پاسخ دهید جمعه 21 شهریور 1393

عالی عالی عالی. تشکر از همه بخصوص حمید رضای گل. من یه معذرت خواهی بابت تهمت زدن به حمید رضای عزیز بابت بکار بردن لفظ متعصب بدهکارم آقا رضای گلم خسته نباشی.

  حمیدرضا عبدی (خادم)
  پاسخ دهید جمعه 21 شهریور 1393

  سلام سینا جان
  فدای سرت ، شما هم مثل داداش ما 🙂
  ممنون از لطفت
  و خوشحالم که آموزش رضایت بخش بوده

mohmmad
پاسخ دهید جمعه 21 شهریور 1393

لطفا عکاسی در محیط های بسته مثله خونه رو هم اموزش بدید
ممنون
برای زردی عکس هم راه حلی بگید من گوشیم یه مقدار به زردی میزنه عکساش
گوشیم ۹۲۵

  حمیدرضا عبدی (خادم)
  پاسخ دهید جمعه 21 شهریور 1393

  سلام محمد جان
  چشم حتما
  زردی تصاور هم برای همه ی ۹۲۵ ها وجود داره که قول دادند در نسخه رسمس ۸٫۱ بر طرفش کنند

   مجید
   پاسخ دهید یکشنبه 13 مهر 1393

   من هم در کنار گوشی اصلیم یه 925 دارم الان چک کردم با 8.1 مشکل زردی ندیدم دوست من .

اسلام
پاسخ دهید جمعه 21 شهریور 1393

ممنون از اموزش وزحمتی که برای اون کشیدی همیشه موفق باشی و پیروز.

علی
پاسخ دهید شنبه 22 شهریور 1393

خیلی ممنون حمیدرضا جان خیلی خوب بود حتما مباحث رو ادامه بدید

amir_2014
پاسخ دهید شنبه 22 شهریور 1393

ممنون از آموزش عکاسی. خیلی این آموزشاتونو دوست دارم و لذت میبرم. مرسی زحمت کشیدی

علی گلشن
پاسخ دهید شنبه 22 شهریور 1393

حالا سالهاست حکایت باغچه ها گذشته است و سکوت، ‌سبزی، ‌تماشای طلوع و دل بستن به یک نارون و قد کشیدن با آن،‌ کلنگی شده اند…
دستت درد نکنه حمید رضا جان، خیلی قشنگ و آموزنده بود، نخ سوزن اون داستانش 😉

مجید
پاسخ دهید شنبه 22 شهریور 1393

“لطفا عکاسی در محیط های بسته مثله خونه رو هم اموزش بدید”

“اگر برای شما مقدور بود زحمت بکشین آموزش عکاسی شهری در شب رو هم قرار بدین. عکاسی در شب ب خاطر وجود چراغ خیابان ها مشکل هستش…”
خیلی خوب میشه اینارو بذارین

Jose Antonio R.E.Y.E.S
پاسخ دهید دوشنبه 24 شهریور 1393

داش حمیدرضا لومیا ۹۲۵ عکساش زرده؟!!! جدی؟!!! من نمیدونستم! من بین لومیا ۹۲۵ و ۱۳۲۰ موندم واسه خرید و با توجه به دوربین بهتر ۹۲۵ میخواستم ۹۲۵ رو بخرم ولی این حرفتون دو دلم کرد…

  حمیدرضا عبدی (خادم)
  پاسخ دهید دوشنبه 24 شهریور 1393

  انقدر زرد نیست که بخواد محسوس باشه
  البته بعضی از ۹۲۵ ها هم بودند که این مشکل رو نداشتند
  اما من باشم ۱۳۲۰ میخرم
  با اینکه دوربینش ضعیف تره اما صفحش ارزش انتخاب رو داره

Farhang
پاسخ دهید دوشنبه 24 شهریور 1393

سلام یک سوال پیش امد برام چرا ISO 800 ؟
مگه هر چی iso بالاتر میره نویز بیشتر نمیشه!! مثلا با iso 200 و shutter speed .0.3 sec یا بالاتر… بهتر نیست؟

  حمیدرضا عبدی (خادم)
  پاسخ دهید دوشنبه 24 شهریور 1393

  فرهنگ جان بازم بستگی به محیط داره
  اما تو بعضی مواقع iso 800 تصویر بهتری رو میده
  اما بازم به تجربه و بازی با ایزو بستگی داره
  این فقط یه پیشتهاد بود

سارا
پاسخ دهید پنجشنبه 27 شهریور 1393

آقاممنون از آموزش عکاسی و عکسای زیبایی که برا دانلود گذاشتیم،امیدوارم پست آموزش بیشتری درباره عکاسی با موبایل اتو سایتتون ببینیم،من لومیا ۱۵۲۰دارم از عکسایی که میگیره راضم ولی یه چیزی که خیلی تو ذوقم زد این بود که وقتی عکس دوربین کامپکت ۲۰مگا رو تو گوشیم ریختم از جزییات تصویر خیلی کم شد در حالی که همون عکس رو تو نوت۳هم ریختم ولی با جزییات و زوم خیلی بیشتری نشون میداد،سوالم اینه که مشکل ودرواقع تفاوت تو چی این دوتاگوشی باعث این شده،واین که تو آپدیت ۸.۱ کیفیت تصاویر بهترمیشه؟وآیاواقعاعکسها با پسوند rawهم ذخیره میشن؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,