ما عاشق گوشی هوشمندمان هستیم و موضوعی که شاید بیشتر از همه ما را اذیت می کند زود خالی شدن شارژ باتری است. عوامل زیادی باعث می شود که باتری خیلی زود خالی شود، مانند نور ال سی دی ، ارتباطات اینترنتی و وب گردی، بازی و … . با کنترل این موارد می توان مصرف باتری را تا حد زیادی کاهش داد.

در این مقاله 16 مورد برای کاهش مصرف باتری را برای شما شرح می دهیم، البته نیاز نیست که تمام این موارد را شما انجام دهید بلکه فقط رعایت چند مورد نیز به بهبود مصرف باتری کمک می کند.

lumia_battery

1. از Battery saver استفاده کنید

در ویندوز فون 8 قابلیتی وجود دارد که هنگامی باتری شما کم شد به طور اتوماتیک وارد حالتی می شود که مصرف باتری را کم می کند. این قابلیت Battery saver نام دارد و با فعال شدن آن ویندوز فون 8 به صورت اتوماتیک یک سری عملیات انجام می دهد مانند کم کردن نور ال سی دی، متوقف کردن برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می شوند و … و باعث می شود شما با باطری کم مدت زمان زیادی را بدون شارژ کردن بگذرانید.

برای فعال کردن این قابلیت کافیست به Settings بروید و سپس به Battery saver بروید و این قابلیت را روشن کنید (اگر Battery saver ندیدید باید وارد گزینه Battery شوید)

همچنین شما می توانید با زدن دکمه Advanced تعیین کنید که فقط وقتی میزان شارژ باتری کم است این قابلیت فعال شود و یا اینکه از هم اکنون تا زمانی که گوشی را به شارژ می زنم فعال باشد و یا همیشه که توصیه نمی شود. (در واقع وقتی هم که باتری شما کم نیست و جایی هستید که می دانید به زودی به برق دسترسی نخواهید داشت می توانید این قابلیت را روشن کنید و از گزینه دوم استفاده کنید.)

وقتی این قابلیت روشن باشد یک علامت قلب بر روی باتری گوشی ظاهر می شود.

battery_saver

2. صدا ها و افکت های صوتی اضافی را خاموش کنید

فقط صداهایی را که نیاز دارید روشن نگه دارید و بقیه آنها را خاموش کنید. برای این کار به settings بروید و سپس گزینه Ringtones + sounds را بزنید.

در صفحه باز شده در انتهای صفحه بهتر است که سه گزینه اول یعنی صداهای Key press و صداهای Lock و Unlock و همچنین صدای شاتر دوربین را خاموش کنید. بهتر است که آخرین گزینه یعنی صداهای نوتیفیکیشن را روشن نگه دارید.

3. گلنس را بر روی peek قرار دهید (فقط لومیاهایی که از گلنس پشتبانی می کنند)

گلنس در گوشی های لومیا یک ویژگی بسیار عالی است که باعث می شود وقتی که گوشی در حالت قفل است و صفحه خاموش است بتوانید ساعت و نوتیقیکیشن های مربوط به مسیج و ایمیل را ببینید. این ویژگی را می توانید خاموش کنید. ولی این ویژگی خوبی است و از دست دادن آن خوشایند نیست.

بهترین حالت این است که گلنس اسکرین را روی peek قرار دهید. برا این کار به settings بروید و glance را انتخاب کنید و گلنس اسکرین را بر روی peek قرار دهید. حالت peek به شما اجازه می دهد که فقط وقتی که دستتان را از جلوی موبایل رد کردید ساعت نمایان شود و به طور دائم روشن نباشد. فراموش نکنید که ساعت آغاز و پایان فعال بودن این قابلیت را تعیین کنید. نیاز نیست که نیمه های شب این قابلیت فعال باشد.

glance

4. قابلیت دابل تپ برای بیدار کردن گوشی را، خاموش کنید

این قابلیت نیز یکی از ویژگیهای خوب بعضی از گوشیهای لومیا است که شما با دوبار لمس سریع صفحه گوشی می توانید گوشی را به اصطلاح بیدار کنید. در واقع همان کار دکمه قفل گوشی را انجام می دهد. این قابلیت را نیز برای ذخیره شارژ باتری می توانید خاموش کنید. البته این قابلیت از خراب شدن دکمه قفل هم جلوگیری می کند به هر حال دکمه قفل یک دکمه مکانیکی است و هر چقدر هم که قوی باشد امکان خرابی دارد. بنابراین این قابلیت را می توانید در شرایط بحرانی خاموش کنید.

5. روشنایی صفحه را بر روی اتوماتیک و در حالت low قرار دهید

نور ال سی دی یکی از مهمترین عوامل کاهش مصرف باتری است. در حالت معمولی نور ال سی دی در حالت اتوماتیک و Medium است. اما برای کاهش مصرف باتری بهتر است که نور ال سی دی را بر روی Low و اتوماتیک قرار دهید. برای این کار به Settings بروید و بر روی Brightness بزنید و ابتدا اتوماتیک را off کنید سپس میزان نور ال سی دی را بر روی low قرار دهید دوباره اتوماتیک را روشن کنید.

6. از اجرای بعضی برنامه ها در پس زمینه جلوگیری کنید

بعضی برنامه ها هیچگاه بسته نمی شوند و همواره در پس زمینه سیستم عامل در حال اجرا هستند مانند برنامه Whats app که همواره در پس زمینه اجراست تا اگر کسی پیامی برای شما فرستاد برنامه به شما اطلاع دهد . این برنامه ها به دلیل اینکه همواره در حال اجرا هستند باتری مصرف می کنند. شما می توانید بعضی از برنامه هایی که نیاز ندارید را به روشی که در ادامه خواهیم گفت کاملا ببندید. برای اینکار به Settings بروید سپس به سمت راست سوایپ کنید تا به بخش application بروید. در این بخش برنامه های در حال اجرا را خواهید دید. هر کدام از برنامه هایی که نیاز نیست همواره باز باشند را می توانید ببندید.

مثلا اگر نیاز ندارید که در برنامه whats app به محض اینکه کسی برای شما پیامی بفرستید مطلع شوید و می خواهید فقط وقتی که برنامه whats app را خودتان باز کردید به شما پیام های جدید را نشان دهد می توانید برنامه whats app را بلاک کنید. برای اینکار در همین صفحه اپلیکیشن، بر روی whats app کلیک کنید و دکمه block را بزنید.

background_tasks

7. حالت airplane را روشن کنید

اگر در حال گوش دادن به موزیک هستید و قصد تماس گرفتن و پیامک زدن را ندارید و یا اگر در جایی هستید که می دانید آنتن ندارید  مانند هواپیما می توانید به حالت airplane بروید با این کار ارتباط با اپراتور، وایرلس،بلوتوث خاموش می شوند و بسیار در مصرف باتری صرفه جویی می شوید. برای این کار به settings بروید سپس به airplane بروید و آن را خاموش کنید.

8. NFC و بلوتوث را فقط زمانی روشن کنید که به آنها نیاز دارید

NFC و بلوتوث اگر همیشه روشن باشند انرژی زیادی مصرف می کنند بنابراین فقط وقتی آنها را روشن کنید که می خواهید از آنها استفاده کنید.

bluetooth_nfc_sharing

9. فواصل زمانی چک کردن ایمیل را افزایش دهید

شما وقتی یک اکانت برای ایمیل اضافه می کنید سیستم عامل هر چند وقت یکبار چک می کند ببنید که برای شما ایمیلی آمده است یا خیر. برای کاهش مصرف باتری بهتر است که این فاصله زمانی را افزایش دهید. نیاز نیست هر 15 دقیقه یکبار این چک کردن انجام شود. برای این کار به Settings بروید سپس email + accounts را بزنید. اکانتتان را انتخاب کنید سپس در بخش download new content می توانید این زمان را افزایش دهید.

10. زمان خاموش شدن ال سی دی را کاهش دهید

شما می توانید مدت زمان خاموش شدن صفحه را کاهش دهید. برای این کار به settings بروید سپس Lock screen را بزنید سپس به پایین صفحه بروید و در بخش screen times out after می توانید کمترین زمان یعنی 30 ثانیه را انتخاب کنید تا اگر 30 ثانیه با گوشی نکردید صفحه خاموش شود.

11. اتصال از طریق wifi را پس از خاموش شدن صفحه همچنان روشن نگه دارید

اتصال به اینترنت از طریق wifi از gprs مصرف کمتری دارد. بنابراین این وقتی صفحه خاموش شود از خاموش شدن wifi جلوگیری کنید (این یکی از قابلیت های ویندوز فون 8 است). برای این کار به settings بروید سپس wifi و advanced رو بزنید و سپس گزینه keep wifi on when screen times out را بزنید.

12. جستجو برای وایرلس را متوقف سازید

اگر شما اینترنت خانه و محل کار را به گوشی معرفی کرده اید و فعلا نیاز به معرفی کانکشن جدید ندارید می توانید جستجوی اتوماتیک را خاموش کنید بنابراین به settings بروید سپس wifi و advanced رو بزنید و تیک گزینه notify me when new networks are found را بردارید.

wifi_settings

13. اتصال Xbox Live رو قطع کنید

اگر برای شما مهم نیست که امتیاز بازیها و دستیابی به رکورد هایتان را در Xbox Live آپلود کنید می توانید این سرویس را خاموش کنید. برای این کار به settings بروید سپس به سمت راست سوایپ کنید تا به بخش اپلیکیشن بروید و Game را بزنید. حال گزینه Connect to Xbox را خاموش کنید.

14. اتصال Xbox Music را خاموش کنید

اگر شما از Xbox music استفاده نمی کنید می توانید این اتصال را قطع کنید برای این کار به Settings بروید سپس به بخش application سوایپ کنید و گزینه music + video را بزنید و در نهایت دو گزینه Connect with xbox music و Xbox music cloud collection را خاموش کنید.

xbox_games_and_music

15. برنامه های باز را ببندید

اگر شما آپدیت GDR3 را دریافت کرده اید می توانید با نگه داشتن دکمه back می توانید برنامه های باز را ببینید و برنامه هایی که بی جهت باز هستند و از آنها استفاده نمی کنید را می توانید ببندید.

16. مطمئن باشید تمام آپدیتها را دریافت کرده باشید

خیلی از آپدیتهایی که منتشر می شوند چه برای سیستم عامل و چه نرم افزارهایی که استفاده می کنید گاهی اوقات با آپدیت به مصرف باتری بهتری می رسند.

امیدوارم که این نکات برای شما مفید باشند و بتوانید از آنها استفاده کنید.

منبع : وینفون
607 پست
رضا درویش زاده
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
sobhan
پاسخ دهید دوشنبه 30 دی 1392

ممنون خیلی کاربردی بود

Bruce
پاسخ دهید دوشنبه 30 دی 1392

ممنون از اطلاعاتتون
سایت خوبی دارید… بازدیدش کم کم داره زیاد تر میشه!

  رضا درویش زاده
  پاسخ دهید دوشنبه 30 دی 1392

  از کجا می دونید دوست عزیز ؟ 🙂

   hamid
   پاسخ دهید دوشنبه 28 اردیبهشت 1394

   sikim nakvaro kolan bezem karemeza galmade goromsag nana gahba dado sikajiam 🙂

سارا
پاسخ دهید سه شنبه 1 بهمن 1392

سلام
من گوشی لومیا ۱۰۲۰ دارم
۱ هفته میشه خریدم
حتی گوشیمو آفلاين هم کردم ولی باز باطریش سر ۴ ساعت خالی میشه
حتی تو حالت آفلاین
ممکنه مشکلش چی باشه؟

  رضا درویش زاده
  پاسخ دهید سه شنبه 1 بهمن 1392

  این به احتمال خیلی زیاد مشکل سخت افزاری داره و به شدت غیر طبیعیه. سریعا مراجعه کنید به جایی که خریدید و یا اگر گارانتی به جایی که گارانتی کرده ببرید تعویضش می کنند.

   سارا
   پاسخ دهید سه شنبه 1 بهمن 1392

   ممنون از سایت خوبتون

  نیما
  پاسخ دهید جمعه 15 فروردین 1393

  نرم افزار Nokia Software Recovery رو از سایت nokia.com دانلود کنید(در کامپیوتر) گوشی رو به pc متصل کنید و بگذارید نرم افزار گوشی رو ریکاوری کنه احتمالا جواب میده،توجه داشته باشید که حتما از اینترنت پر سرعت استفاده کنید و حجم مورد نیاز برای این کار کمی بیش تر از 1GB خواهد بود.ضمنا قبل از این کار از فایل های شخصی و شمارهاتون backup بگیرید چون اینکار باعث حذف شدنشون میشه.

  محمود
  پاسخ دهید دوشنبه 19 خرداد 1393

  به نظر من شما برنامه های شبکه های اجتماعی تو گوشیتون نصب کردید.
  این شبکه ها یه بخشی دارند به نام NOTIFICATION که همیشه برنامه رو در حالت آماده باش قرار میدن که هر پیغامی از دوستانتون اومد به شما اطلاع بده و باعث مصرف شدید باطری میشن
  بعضی از برنامه های ادیت عکس هم همچنین قابلیتی رو دارند
  شما باید تمام NOTIFICATIONS ها رو خاموش کنید و اینکه تو قسمت ایمیل گوشی دانلود ایمیل رو در حالت دستی یا روزی یک بار اسکن قرار بدهید

سارا
پاسخ دهید چهارشنبه 2 بهمن 1392

سلام دوباره
من گوشی را بردم پیش همون که خریده بودم قبول دار نشد گوشی خراب داده حتی کارمون به شکایت و اتحادیه رسید و زیر بار نرفت که گوشی خراب بوده و اتحادیه گفت ۲۴ ساعت فرصت داشتیم که دیر بردیم متاسفانه
به هر حال یه سوال
من ساعت ۳ ظهر شارژ ۱۰۰ درصد داشت و ساعت ۸ و نیم گوشی خاموش شد. یکم هم کار کردم باهاش
مثل بازی و عکس و این چیزها
البته یکم فقط
طبیعیه باطری تموم شدنش یا نه؟

  رضا درویش زاده
  پاسخ دهید چهارشنبه 2 بهمن 1392

  به هیچ وجه طبیعی نیست. گارانتی نیست گوشیتون ؟
  و اینکه یه بار حتما ریست سخت افزاری کنید شاید 1% درست شه.

سارا
پاسخ دهید چهارشنبه 2 بهمن 1392

نه موقع خرید گفت گارانتی نداره این گوشی ها
ریست کردم
خود فروشنده میگه از باطریشه
۳۰۰ تومن باطریشه
اما میترسم گوشیو بدم دستش باز کنه
حالا به نظر شما نمیشه با این گوشی کار کرد؟
وقتی تو شارژ هم میذارم داغ میکنه
اعصابمو خورد کرده
چیکارش کنم دیگه نمیدونم 🙁

حمید
پاسخ دهید جمعه 4 بهمن 1392

اگر چه مشکل گوشیتون غیرعادیه ولی همونطور که گفتند سعی کنید در قسمت background tasks حداکثر 3 تا برنامه بیشتر اجازه ی دسترسی نداشته باشند و مابقی رو بلاک کنید من خودم از این مورد نتیجه ی خوبی گرفتم.
در ضمن یکبار هم از نظر آپدیت بودن نرم افزارها چکش کنید
برای این مورد برنامه های lumia pusher و lumia system updater رو نصب کنید و یکبار بزارید این برنامه ها یه سرچی تو گوشیتون بکنند.
و در آخر هم باطریه گوشیتون رو کالیبره کنید نکنه درست شد
واسه این مورد گوشیتون رو بدون اینکه استفاده کنید کامل شارژ کنید سپس باطریشو بزارید خالی شه تا خودش خاموش بشه. حالا باطریه رو بزارید کامل شارژ بشه مجددا.

farzad
پاسخ دهید سه شنبه 8 بهمن 1392

سلام
اپدیت با دولوپرز که مشکلی واسه گوشی ایجاد نمیکنه؟
ممنون میشم جوابمو بدین

  رضا درویش زاده
  پاسخ دهید سه شنبه 8 بهمن 1392

  نه به هیچ وجه مشکلی ایجاد نمی کنه

امید
پاسخ دهید سه شنبه 29 بهمن 1392

سلام اقا رضا ی سوال داشتم من میخام وینفون بگیرم اما اینترنت پر سرعت ندارم به نظرتون با سرعت رایتل میشه گوشی وینفونی رو اپدیت کرد یا نه؟؟؟؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید

امیر م
پاسخ دهید شنبه 3 اسفند 1392

سلام.من واتزاپو برای امتحان بلاک کردم حلا هرکاری میکنم از بلاک در نمیاد .چیکار کنم.خیلی بد شد اینطوری

  رضا درویش زاده
  پاسخ دهید سه شنبه 6 اسفند 1392

  از طریق خود ستینگ برنامه واتس اپ امکان برگردوندنش هست

soleyman
پاسخ دهید شنبه 10 اسفند 1392

خیلی ممنون از راهنماییهای کاملتون.عالی بود

  رضا درویش زاده
  پاسخ دهید دوشنبه 12 اسفند 1392

  خواهش می کنم دوست عزیز

حسین
پاسخ دهید جمعه 8 فروردین 1393

سلام آقای درویش من htc 8x دارم یه ماهی میشه خریدمش واقعا ازش راضیم مخصوصا سرعتو قدرتش تو بازیا و فیلم و عکسش
کلی هم باهاش ور رفتم ولی این نکته های بالا که شما بهش اشاره کردین بعضیاشو ندیده بودم
از زحمات و راهنماییاتون متشکرم

jalal
پاسخ دهید یکشنبه 24 فروردین 1393

آقا رضا لومیا 925 دارم داغ میشه خیلی زیاد حرارت میرسه به LCD کنتراست صفحه بهم میریزه خیلی هم تحقیق کردم میگن طبیعیه … طبیعیه؟؟

b1majid
پاسخ دهید سه شنبه 26 فروردین 1393

اقا باتوجه به بند 16 :
من همیشه اپدیتهارو لغو میکردم.الان چطوری اپدیتهارو دانلود کنم؟منظورم هموناییه که گاهی خود مایکروسافت پیشنهاد میده دوتاهم گزینه داره postpone یا install

MiladSahraie
پاسخ دهید سه شنبه 13 خرداد 1393

درود

من به 8.1 ارتقا دادم این اموزش ها دیگه کارساز نیست و تغییر کردند اگر میشه به روزش کنید / تو رو خدا 🙁

باران
پاسخ دهید پنجشنبه 5 تیر 1393

سلام خسته نباشید من گوشی نوکیاxlرو2روزه خریدم روز اول استفاده کردم سریع باتری خالی کرد شب قبل 7ساعت تو برق بود ولی اینکه سریع خالی میکنه ممکنه چه مشکلی داشته باشه؟لازمه به نمایندگی مراجعه کنم؟ممنون از سایت خوبتون

باران
پاسخ دهید پنجشنبه 5 تیر 1393

منمون میشماگه جواب رو به وب خودم بدین

mehrad mp
پاسخ دهید دوشنبه 16 تیر 1393

سلام من گوشیم لومیا 520 و تازه خریدم.از قسمت دکمه های لمسی به سمت صفحه نمایش نور کمی میزنه.میخواستم بدونم این گوشی مشکل داره؟ممنون میشم اگه سریع جوابمو بدید

مریم
پاسخ دهید سه شنبه 24 تیر 1393

با سلام. تقریبا یه هفته هست که گوشیمو آپدیت ۸.۱کردم.از اون روز به بعد گوشیم خیلی زود شارژ خالی میکنه.بنظر شما علتش چیه؟

narges
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1393

chetori tu viber ye shomara ro block konam? mamnun misham age javab bedid.
dar zemn kheili kjeili az etelaate khubetun mamnunam

هیمن
پاسخ دهید چهارشنبه 8 مرداد 1393

سلام…
ممنون بابت زحمتهایی که واسه سایت و ما ویندوزفونی ها که میکشید.
امیدوارم بیشتر و قوی تر همیشه ادامه بدید…
یه هفته س ویندوزفونی شدم…عالیه و راضی ام…
خیلی شاخههههه….

darryaa
پاسخ دهید سه شنبه 18 شهریور 1393

سلام خسته نباشید
از راه کاراتون خیلی ممنونم.من 3 روز میشه 925 گرفتم اینا رم انجام دادم ولی تاثیری نداشت 12 ساعت بیشتر شارژ ندارم..چیکار کنم؟میتونه مشکل از باتری گوشی باشه؟
شارژرمم مشکلی نداره
خواهشا کمک کنید

navidi
پاسخ دهید جمعه 25 مهر 1393

آقا دوتا سوال.
ورژن ویندوزفون من ۸.۱هست و لومیا ۱۰۲۰ دارم.
دو مورد دارم در رابطه با تاپیک.
هر چقدر که میگردم قسمت Background application نیست!!!!
مورد دوم در قسمت Wi-Fi واسه من فقط گزینه ۲ و ۳ هست (طبق تصویر آموزش بالا)
کسی میتونه راهنماییم کنه؟
سپاس

david930
پاسخ دهید سه شنبه 6 آبان 1393

ممنون بابت آموزشتون
اگه لطف کنید و آموزش هاتون رو در قالب ویندوز ۸.۱ هم بگید خیلی خوب میشه

sh
پاسخ دهید چهارشنبه 17 دی 1393

سلام.ممنون از آموزش مفیدتون.من ی هفته است لومیا 830 خریدم.خیلی راضیم فقط قسمت Loke &Unlock rotate اون کار نمیکنه.ممنون میشم اگه بگین مشکلش چیه.با سپاس فراوان

جواد
پاسخ دهید جمعه 19 دی 1393

سلام خسته نباشید چند وقت پیش یه اپدیتی دریافت کردم که بعد از اون کرتانا از گوشیم حذف شد مشکل از چی میتونه باشه منطقه گوشی و زبان گوشی همه رو یونایتد استیت هست راهنمایی لطفاً

a
پاسخ دهید شنبه 11 بهمن 1393

سلام. من چند روزه لومیا 930 گرفتم زمانی که میزنم به شارژ یا یه بازی سبک میکنم بشدت قسمت پایین گوشی داغ میکنه! ممکنه باطریش مشکل داشته باشه؟ بنظرم مصرف باطریشم چندان طبیعی نیست!

  barzan
  پاسخ دهید سه شنبه 19 اسفند 1393

  سلام دوست عزیز این اوایلش همین طوره بعدا که آپدیت براش بیاد خیلی بهتر میشه، سعی کنید وقتی به شارژ میزنید اون رو روی یه سطح صاف و بدون پرز بزارید مثلا روی میز و اینا، منظورم اینه که روی سطحی مثل قالی نزار چون باعث میشه حرارت بیشتر درش بمونه و سخت تر حرارت رو بیرون میده و بیشتر داغ میشه، واسه بازی کردن هم فعلا کاریش نمیشه کرد تا آپ بشید

  a:
  سلام. من چند روزه لومیا ۹۳۰ گرفتم زمانی که میزنم به شارژ یا یه بازی سبک میکنم بشدت قسمت پایین گوشی داغ میکنه! ممکنه باطریش مشکل داشته باشه؟ بنظرم مصرف باطریشم چندان طبیعی نیست!

بیژن
پاسخ دهید پنجشنبه 23 بهمن 1393

سلام و خسته نباشین
من لومیا 1520 رو گرفتم روز گذشته.دوبار چک فور اپدیت زدم و فایل نصبی دریافت کردم و نصب شد.الان بازم بهم اپدیت میده این عادیه ب نظر شما؟
تو قسمت اکسترس+اینفو هم با خط درشت نوشته لومیا بلک ء رام گوشی هم کویت هست ممنون میشم ی توضیحی بدین
تشکر از سایت خوبتون

azimtabib
پاسخ دهید چهارشنبه 29 بهمن 1393

بیژن … سلام
بله عادیه، داره وینفون 8.1 رو برات نصب میکنه ، فکر میکنم 4 یا 5 بار آپدیت میگیره و ریست میشه و در نهایت 8.1 بالا میاد

mr.face off
پاسخ دهید جمعه 22 اسفند 1393

سلام من ی لومیا 535 گرفتم که بعد از دو هفته ی دفعه نور صفحش قطع شد همه چیزش عمل میکنه!صفحش زیر نور خورشید یا چراغ مطالعه یزره اونم زوری معلوم میشه!
میشه یه راهنماییم کنید؟فکر کنم چراغ لایتش سوخته باشه!

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,