یادداشتی

مایکروسافت پس از پایان دوران مدیریت بیل گیتس، فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده است که سهم این غول دنیای فناوری را به خطر انداخته است. این کمپانی عظیم در دوران مدیریت استیو بالمر، نتوانست آن چنان که باید و شاید، به روند رو به رشد خود ادامه دهد. مایکروسافتی که به ساتیا نادلا، مدیر عامل کنونی مایکروسافت تحویل داده شد، اوضاع نابسامانی داشت. از طرفی تجربه های ویندوز 8 و 8.1 که انتقادات بسیاری را به همراه داشت، و از طرفی خرید شرکت ها و کمپانی های عظیم همچون نوکیا که باعث آشوب بین کارکنان این شرکت و مشکلات فراوان مایکروسافت برای تعدیل نیروی آن ها شده بود. البته از حق نگذریم، این لیوان نیمه های پری هم داشت؛ شاید اگر بالمر در آن دوران برخی اشتباهات، برخی خرید ها، و برخی کار ها را انجام نمی داد، امروز شاهد تلاش های جدیدی برای ایده های نو که به سرنوشت آن شکست ها دچار نشوند نبودیم.

GatesBallmerNadellaEmployeeMtg-620x399

اما از همه ی این ها که بگذریم، نادلا پس از شروع کار خود در پست مدیریت، سر و سامانی به وضع مدیریتی زیر شاخه ی خود داد و با ایده های ناب و فکر خلاقانه، طرح خود را بر روی Cloud First بنا نهاد که شاید همین ایده آینده ی دنیای تکنولوژی باشد.

به هر حال مایکروسافت پس از آخرین درخشش های خود، مدت زمان زیادی است که تلاش می کند تا با انجام کاری بزرگ، دوباره نام خود را بر سر زبان ها بیاندازد و شاید، انقلابی هم در دنیای تکنولوژی و گجت ها ایجاد کند.

رویداد بزرگ

JOBS

اگر شما هم کنفرانس های قدیمی شرکت های فناوری آمریکایی مانند اپل را دیده باشید، می بینید که یک کنفرانسی که چیزی در چنته دارد تا دنیای فناوری را تکان دهد، چقدر هیجان انگیز و خارق العاده است، به طوری که کاری می کند تا خبرنگاران دست از نوشتن بردارند و تماشاگر مستقیم کنفرانس باشند. نمونه ی آن کنفرانس اپل است که استیو جابز، بر روی آی بوک خود به اینترنت متصل شد، و سپس بلند شد و قدم زد تا نشان دهد که به صورت بی سیم به اینترنت متصل شده و به این ترتیب از WiFi بر روی لپ تاپ های خود رونمایی کرد.

19c9f5fa15badde621907a1f3b75c768او آی بوک را از یک حلقه رد می کند تا نشان دهد سیمی در کار نیست

البته نمی خواهیم کنفرانس پیش رو را این قدر بزرگ کنیم، قطعا مایکروسافت چنین کنفرانسی تدارک ندیده و هر کاری هم که انجام دهد، خبرنگاران از تایپ کردن و اطلاع رسانی دست بر نخواهند داشت. اما می خواهیم بگوییم در چند سال اخیر که به جرات می توانیم بگوییم یک کنفرانس انقلابی نداشته ایم، این کنفرانس می تواند یک اتفاق بزرگ باشد و تا مدت ها در صدر اخبار قرار گیرد و در خصوص آن صحبت شود.

Windows_Product_Family_9-30-Event-741x416

1 بهمن

مایکروسافت یک دعوت نامه با مضمون “ویندوز 10، فصل بعدی” به خبرنگاران و افراد خاص می فرستد. زمان و محل و حتی نام کنفرانس کمی نا متعارف به نظر می رسد. صحبت ها و شایعات کم کم قوت می گیرند، نادلا پیش از این اعلام کرده بود که ویندوز 10 بر روی هر وسیله ای که به اینترنت متصل شود، کار خواهد کرد و از این رو انقلابی در اینترنت اشیا و دیگر گجت ها به وجود خواهد آورد. اما با اینکه موضوع اصلی این کنفرانس ویندوز 10 است، اما بخش های مختلف مایکروسافت از جمله ویندوز فون و Xbox هم بخشی از این کنفرانس خواهند بود.

microsoft_windows_10_next_chapter_jan_21_blog

انتظارات از کنفرانس 1 بهمن

1. پیش نمایش ویندوز 10 گوشی و نواقص احتمالی

همانطور که از اخبار وینفون باخبر هستید، شایعات زیادی مبنی بر پیش نمایش ویندوز 10 گوشی به گوش می رسد. شایعاتی که برخی حقیقی و برخی تنها برای تشویش اذهان عمومی منتشر می شوند و حقیقی نیستند. اما بیایید کمی واقع نگر باشیم! ما وینفونی ها شاید خیلی دوست داشته باشیم همه چیز رویایی باشد، اما در واقعیت، هیچ چیزی رویایی نیست. زمانی برخی از دوستان به من می گفتند ویندوز فون خوب نیست و دوست ندارم، بنده فقط یک کار گفتم انجام دهند: اینکه یک گوشی ویندوز فونی دست بگیرند و با آن کار کنند. نتیجه این شد که 90 درصد افراد از ویژگی های خاص ویندوز فون خوششان آمد و الان از گوشی های ویندوز فونی خود بسیار راضی و خوشحال هستند. اما تکلیف 10% بقیه چه شد؟ آن ها توقعشان از گوشی چیز دیگری بود، ویژگی هایی که گوشی های ویندوز فونی داشتند برای آن ها جذاب نبود و نیاز های آن ها را پاسخ نمیداد. خیلی راحت گوشی دیگر انتخاب کردند و استفاده کردند.

شاید دلیل خیلی از گله های امروز دوستان ویندوز فونی هم همین باشد، شاید به خاظر اینکه تعریف درستی از “نیاز” خود نداشتند و یا توقع چیز دیگری از ویندوز فون در آینده را دارند.

بگذارید کمی با شما صریح صحبت کنم، کانسپت هایی که این روز ها از طراحان ایرانی و خارجی مشاهده می کنید، خارج از زبان طراحی مترو و فلت مایکروسافت است و اگر توقع چنین سیستم عامل هایی را دارید، باید بدانید تا زمانی که مایکروسافت از این زبان طراحی (که اتفاقا کم کم دارد طرفداران زیادی را جذب می کند) پیروی می کند، گوشی هایی با سبک و سیاق اندروید و iOS نخواهیم دید، بلکه ممکن است سبک جدیدی به شیوه ی “ویندوز فون” ببینیم!

اما آیا در کنفرانس پیش رو هم، این خواسته های ظاهری و گرافیکی ما از سیستم عامل “ویندوز 10 گوشی” بر آورده می شود؟ باید بگوییم احتمال بسیار زیاد خیر. مایکروسافت در این مدت که از زمان معرفی نسخه ی پیش نمایش ویندوز 10 کامپیوتر می گذرد، مشغول کار سنگین بر روی هسته ی ویندوز فون و بلایی که احتمالا سر آن خواهد آمد بوده اند، اما این به بدان معنا نیست که هیچ ئقت رابط گرافیکی و ظاهری بهبود نمی یابد.

شیوه ی معرفی پیش نمایش ویندوز (موبایل) 10

ما فکر می کنیم درست همانند ویندوز 10 کامپیوتر که با ایده ها،نظرات و بازخورد کاربران شکل گرفت و رابط گرافیکی آن متحول شد، ویندوز (موبایل) 10 هم همین شیوه را در ابتدا در پیش خواهد گرفت. (مگر آنکه چیزی خلاف آن اتفاق بیافتد) پس بنابراین دلتان را در ابتدا به ظاهر ویندوز فون خوش نکنید و بدانید که ویندوز فون 10 هنوز ابتدای راه بسیار طولانی و البته بزرگ خود است و ویندوز 10 گوشی هم کم کم و با کمک توسعه دهندگان شکل خواهد گرفت.

Windows 10 Wallpaper HD

2. معرفی نسخه ی جدید ویندوز 10 کامپیوتر

از آخرین زمانی که مایروسافت برای ویندوز 10 کامپیوتر آپدیت منتشر کرد، مدتی می گذرد و احتمال می رود در این کنفرانس، مایکروسافت از نسخه ای جدید با تغییراتی بیش تر نسبت به آپدیت های معمولی رونمایی کند. همچنین از قابلیت هایی که تاکنون به آن اضافه شده، مانند کرتانا، رابط کاربری به روز رسانی شده، حالت تبلت، آفیس و شاید مرورگر اسپارتان در آن صحبت کند.

XboxWin10

3. صحبت های فیل اسپنسر در خصوص تجربه ی XBOX

فیل اسپنسر، معاون اجرایی بخش XBOX مایکروسافت که با مدیریت وی این بخش به یکی از موفق ترین بخش های مایکروسافت تبدیل شده است هم از سخنرانان این کنفرانس خواهد بود. اخیرا صحبت های بسیاری از منابع رسمی XBOX شنیده شده بود که مایکروسافت قصد دارد تجربه ی XBOX را به ویندوز 10 نیز بیاورد. باید ببینیم این تجربه ی XBOX چه نوع تجربه ای خواهد بود و آیا می تواند سر و صدای زیادی را به پا کند یا تنها به پشتیبانی از XBOX Live  و چند آپشن دیگر ختم می شود.

office-365

4. آفیس ویندوز فون

جو بلفیوری، معاون اجرایی بخش ویندوز فون مایکروسافت اخیرا گفته بود: “می دانم اخیرا از دیدن عملکرد آفیس بر روی iOS و اندروید، نا امید شدید، اما این را بدانید که ما ویندوز فون را فراموش نکردیم و منتظر هستیم تا تمام اخبار ها را یک جا و در یک مراسم تا قبل از سال نو چینی ها به گوش شما برسانیم.” به نظر می رسد رویداد بزرگ همین کنفرانس 1 بهمن باشد و مایکروسافت خود را برای معرفی نسخه ی جدید آفیس ویندوز فون معرفی می کند.

nokia-lumia2520-780_wide

5. تکلیف ویندوز RT و تبت ویندوز فونی!

خیلی از کسانی که ویندوز 8 RT بر روی تبلت های سرفیس پرو 2 و نوکیا 2520 خود دارند، از محدودیت های آن دارند. اما به نظر می رسد مایکروسافت بتواند راه حلی برای این مشکلی داشته باشد. یکی از شایعات دیگری که شنیده بودیم و احتمال می دهیم که در کنفرانس از آن رونمایی شود، امکان اجرا شدن ویندوز فون بر روی تبلت ها است که نوکیا 2520 دارها و سرفیس پرو 2 دار ها راز از وضع موجود کمبود اپلیکیشن ها، عدم امکان نصب برنامه های خاص و … راحت می کند.

سخن پایانی

در پایان پیشنهاد می کنیم با تصاویر خیالی، شایعات و توقعات بالا به استقال از کنفرانس نروید، بلکه با واقعیت رو به رو شوید. با یک ذهن خالی و آرام، با دقت به وبلاگ نویسی زنده و اخبار ویـنـفـون توجه کنید تا به شما بگوییم مایکروسافت دراین کنفرانس پر سر و صدا، چه چیزی را برای معرفی محیا کرده است. خوشحالیم که ویندوز فون آن قدری خوب عمل کرده که توقعات کاربران از آن چیزی فراتر از سیستم عامل های دیگر است، اما باید به یاد داشته باشیم که این کار موجب نارضایتی کاذب نشود. دوستی مدام از خوبی های اندروید سخن می گفت، به او گفتم”تو که این قدر اندروید دوست داشتی پس چرا ویندوز فون خریدی؟” گفت حماقت! هفته ی بعد 800 هزار تومان پول بی زبون رو داد یک گوشی اندرویدی خرید، از اون روز خیلی ندیدمش، ولی یه روز که گیرش آوردم گفتم چطوره گوشیت، راضی هستی؟ گفت والا اینا هم مسخرن، یه اینستاگرام داره، موقع ویدیو گذاشتن و عکس گذاشتن صفحه سیاه میشه، مال ویندوز فون همون برنامش حداقل اگر امکاناتش کم بود، ولی اینجوری نمیشد، واتس اپ هم که کافیه تو چند تا گروه برات ویدیو بفرستن تا گوشی جوش بیاره! تمام مدت هم که هنگ میکنه. بگذریم از اینکه همه ی کسانی که شاید به ویندوز فون مهاجرت کردند، از این مشکلات ناراضی بودند، اما همیشه این جمله رو به یاد داشته باشیم که:

“مرغ همسایه، غـاز نــیست

پس به جای اینکه با مقایسه ی مدام سیستم عامل ها، خودتون رو اذیت کنید، از خوبی ها و مزیت های ویندوز فون لذت ببرید و ببینید مایکروسافت برای شما چه چیزی تدارک میبینه.

فردا پر کار ترین روز تیم ویـنـفـون هست و تمامی نویسندگان و مدیران، در تلاش و تکاپو برای اطلاع رسانی دقیق و سریع خواهند بود. پس شما هم شاهد این تلاش باشید.

ساعت 8 شب
ویــنــــــفــون
چیپس و پفک هم فراموش نشه 🙂
منبع : وینفون
982 پست
علی گلشن
دانشجوی مدیریت بازرگانی، در پشت صحنه فعالیت می کنم.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
illustray
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

اقا ویندوز موبایل 10 فردا معرفی نمی شه
http://www.windowscentral.com/report-says-microsoft-wont-launch-first-windows-10-mobile-preview-until-february

Parham Soltani
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

مرسی داش علی ،ایشالا فردا میبینیم هم ،همدیگرو ، هم شاهکار مایکرو رو!

mhr_soft
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

یعنی هیچکس نیست جواب منو بده بابا فردا میخام یگوشی بخرم براش تولدشه

  behnoud
  💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

  mhr_soft:
  یعنی هیچکس نیست جواب منو بده بابا فردا میخام یگوشی بخرم براش تولدشه

  تا چه قیمتی؟؟

  مصی
  💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

  همراه بانکه بانک اینده پس شوم خیاره؟از کارتهای عضو شتاب هم پشتیبانی میکنه.چرا میگی وین فون همراه بانک نداره؟اندروید هنگ میکنه هواوی هم تو هنگ کردن اوله.البته مدلای بالاش نه.نوکیا ایکس دو سیستم عامل سنگینی نداره.احتمالا ساده باشه.البته دقیق نمیدونم کدوم مدله.اینم جواب.خخخخخ

amirdz
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

خیلی تندتند دیدگاه‌تان را می‌نویسید، کمی آرام‌تر…..دقیقا منظور این چیه؟ 🙂

general plus
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

عالی بود!

amirdz
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

شبکه چند..نشون میده؟من برم نگاه کنم…دستگاه های ست تاپ باکس هم نشون میده؟ 🙂 .یا مالواره؟

omid
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

من تا حالا فک میکردم بیل گیتس هنوز همه کاره مایکروسافته
ینی ما انقد بروز هستیم
هخخخ
خدا کنه چیز عجیبی نباشه ویندوز ۱۰ فقط نیاز هامون رو برطرف کنه

reza
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

علی جان چقدر زیبا نوشتید واقعا که مرسی برادر.

  علی گلشن
  💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

  ممنون رضا جان، خوشحالم دوست داشتین.

امیر کربلایی
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

بیگ لایک!

MAT
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

خیلی جالبه تا حالا عکسی از ویندوز فون ۱۰ لو نرفته …

امیرحافظی
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

دوست نویسنده چند مورد رو فراموش کرد که به اطلاع برسونه:
1- (و مهم تر از همه) اینترنت اشیا!!!
اینکه مایکروسافت دقیقا چه برنامه ای برای اینترنت اشیا داره مهمترین بخشه. اینکه ویندوز فون، و سیستم عامل احتمالی برای ابزارهای پوشیدنی چطور می خوان با محیط تعامل داشته باشن و تجربه ی بهتری رو در اختیار کاربرها قرار بدن
2- سیستم عامل جامع و کامل و (تاحدودی) آماده برای ابزارهای پوشیدنی
3- هماهنگ سازی در لحظه وان درایو روی همه ی ابزارهای ویندوزی
4- هماهنگی سخت افزاری (مثل وای فای) و نرم افزاری (مثل وان درایو) بین ویندوز دسکتاپ و ویندوز موبایل

اینها رو فراموش کرده بودی.

  علی گلشن
  💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

  ممنون دوست عزیز. بله قبل از نوشتن سعی کردم که تمام موارد رو جمع کنم، ولی متاسفانه اینترنت اشیا رو یادم رفت. ممنون از اشارتون. ایشالا بیش تر در آینده به اینترنت اشیا می پردازیم.

محسن یاوری
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

سلام
علی اقا عجب یادداشتی بود کیف کردم به خدا ممنونم ازت
من با وین فون مشکلی ندارم فقط کمی نواقص کوچولو داره که البته نه همش برا سیستم عامل بیشتر برنامه هاش که اونم خیلی خیلی خوب شده و تا دو سه ماه دیگه فکر کنم خیلی کامل تر از اینا بشه
فقط می خوام بگم دستتون درد نکنه ای نویسندگان سایت وین فون واقعا دستتون درد نکنه بدون هیچ چشم داشتی سعی در رفع مشکلات ما وین فونی ها میکنین تو نمازم بهتون دعا میکنم موفق بشین تو همه ی مراحل زندگی

فقط یه انتقاد کوچولو میشه زود تر این فروشگاهتون رو راه بیندازین و دستی رو سایت بکشین از سایت مرجع تخصصی وینفونی بعیده تو وین فون مشکل داشته باشه البته میدونم سرتون شلوغه
راستی یه سوال خصوصی دارم ازتون علی اقا =شغل شریف شما چیه؟البته اگه جوابم ندادین ندادین

  علی گلشن
  💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

  ممنون عزیز. خوشحالم تونسته رضایت شما رو جلب کنه 🙂
  فروشگاه که داره مراحل پایانی رو طی میکنه، به زودی راه اندازی میشه.
  اون مشکل نمایش سایت مربوط به این قالب هست که واقعا تیم طراح اون ضعیف کار کردند. کار قالب جدید با یک تیم بسیار حرفه ای شروع شده که اون هم در آینده ی خیلی نزدیک رونمایی میشه.

amirdz
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

لومیا ۶۲۵.رام خاورمیانه اپدیت دنیوم رو دریافت کرد..ااطلاع بدید

amirdz
💔 0 پاسخ دهید سه شنبه 30 دی 1393

اینبار دیگه تو اکسترا لومیا ۶۲۵امبر نمیزنه..،خیلی قشنگ نوشته دنیم..هوراااااا

محمد ویسی
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

واقعا دم همه بچه های وین فون گرم خیلی زحمت میکشید.بادوم هندی با پفک و تخمه خریدم برا فردا شب..،.،LOADIND…من تا فردا لود میشم.،.،خخخخخخ

محمد ویسی
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

بچه های وین فون دمتون گرم واقعا زحمت میکشین،.،فردا جو بیلفیوری بگه کورتانا بزودی برا کرمانشاه.خخخخخخخخخخخخخ

بهروز
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

متن بالا عالی بود ، شما به جای دنیای تکنولوژی یه سر به نویسندگی بزنی ضرر نمیکنی

  علی گلشن
  💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

  ممنون عزیز. جدی؟ 🙂
  والا فکر نمی کنم این قدر ها هم خوب باشه 🙂

اسماعیل
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

سلااااااااااااااااااااام
دوتا اینترنت آماده کردم که عقب نمونم و یه کیلو تخمه واااااای
هم وایرلس و هم adsl شاید یکیش قطع بشه
خیلی استرس دارم

محمدرضا احمدی
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

علی آقا شما آخرشی انصافاً ، باید بری واسه سایت اصلی مایکرو مطلب بذاری ، هرچند اونوقت وینفون متضرر میشه!

سروش
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 1 بهمن 1393

سلام آقای گلشن. من تا حالا از کاربرای اندروید بودم و حالا دوست دارم لومیا 1320 بگیرم . شما کدوم سیستم عامل رو ترجیح میدید. لطفا دراین باره راهنماییم کنید.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,