d76d1d6c-a4e6-41d2-bc43-c9b49041a219.0

یکی از خارق العاده ترین و عجیب ترین محصولاتی که مایکروسافت در کنفرانس ویندوز 10 معرفی کرد Holo Lens بود. عینکی که به وسیله آن می توان آن چه در دنیای مجازی است را به دنیای واقعی آورد!

با استفاده از این محصول خارق العاده می توانید طرح ها، نقاشی ها، فیلم، تصاویر و حتی بازی ماینکرافت که همگی مجازی هستند را به دنیای واقعی آورد! این که بتوانید بازی ماینکرافت را بر روی یک میز بازی کنید جدا خارق العاده و شگفت انگیز است.

در زیر بررسی را می خوانیم که مدیران وب سایت The Verge نوشته اند.

یکی از نویسندگان The Verge می گوید:

پیش از آن که کنفرانس ویندوز 10 آغاز شود، به ما اجازه ورود به آزمایشگاه های مخفی مایکروسافت داده شد! جالب است بدانید که این آزمایشگاه های سری دقیقا در زیر محل برگزاری کنفرانس قرار دارند و تنها افرادی خاص که مایکروسافت به آن ها مجوز می دهد می توانند از آن ها بازدید کنند. ما وقتی وارد آن جا شدیم برای حفظ امنیت مجبور شدیم هیچ یک از وسایل را همراه خود نبریم! از دوربین گرفته تا دستگاه ضبط صدا. اما میتوانم آن چه را که دیدم برای شما بازگو کنم. در آن آزمایشگاه های سری تیمی در حال تست دستگاهی خارق العاده بودند همان هدست هولوگرافیک!

درست است که هالو لنز یک محصول خارق العاده است اما در بیشتر موارد به پروژه Oculus شباهت دارد. ( Oculus پروژه ای بود که توسط فیسبوک خریداری شد ).

در واقع هر دو آن ها سعی دارند شما را در دنیای مجازی معلق کنند و شما اکنون هر چیز مجازی که روزی تنها داخل یک صفحه نمایش می توانستید ببینید را با استفاده از هالو لنز لمس خواهید کرد!

ماینکرافت در دنیای واقعی!

hm.0.0

بازی ماینکرافت نوعی ساخت و ساز با بلوک های کوچک و بزرگ، سبک و سنگین است و وقتی که مایکروسافت ویدیو معرفی هالو لنز را پخش کرد صحنه ای در ویدیو وجود داشت که بازی ماینکرافت را نشان می داد. در واقع شما وقتی هالو لنز را بر روی چشم خود قرار می دهید به کمک دوربین ها، حسگر ها و بلندگوهای خارق العاده تمامی جزئیات بازی حتی کوچک ترین صداها را حس خواهید کرد! وقتی که عینک بر روی چشمتان است همه چیز گویا در دنیای واقعی رخ می دهد. شما می توانید بر روی یک میز ماینکرافت را بازی کنید! وقتی که بلوک ها را جا به جا می کنید واقعا حس عجیبی دارد و کمی گیج کننده است!

Tom Warren سر دبیر وب سایت The Verge می نویسد:

با هالو لنز شما یک میدان دید کامل و طبیعی دارید و تفاوتی را حس نمی کنید اما وقتی که اشیای مجازی را برای شما به صورت واقعیت به نمایش در می آورد بسیار گیج کننده و شگفت انگیز است گویی شما را سحر و جادو می کند و انگار که شما در سرزمین عجایب قدم می گذارید همه چیز آن قدر واقعی هستند که شما بعضی وقت ها فکر می کنید که واقعا آن ها به اطراف شما افزوده شده اند و ممکن است که عینک را برای یک لحظه بردارید و ببینید که آیا آن ها واقعا هستند یا خیر!

وقتی که می خواهید ماینکرافت را بازی کنید ابتدا رو به روی یک میز می نشینید و می گویید ” من میخواهم بازی کنم ” و ناگهان مشاهده می کنید که همه چیز ظاهر میشود! از قلعه و بلوک ها گرفته تا شخصیت های بازی. همه چیز به فرمان شما انجام می شود و برای تکان دادن اشیاء کافیست آن ها را با دست بردارید! واقعا عجیب است.

وقتی که هالو لنز را بر روی چشمانتان قرار می دهید باید مواظب باشید تا شخص دیگری کنارتان نباشد زیرا با حرکاتی که انجام می دهید و خنده هایی که می کنید ممکن است آن شخص با خود بگوید : ” این دیوانه شده است “

با استفاده از این عینک شما قادر خواهید بود تمام اشیاء مجازی را لمس کنید، آن ها را حرکت دهید و کارهای مختلفی را یاد بگیرید. یک قابلیت تعبیه شده است به نام “Air Tap ” و نقش ماوس و کلیک کردن را ایفا می کند و برای استفاده از آن کافیست که انگشت خود را به مانند تپ کردن کمی تکان دهید!

اسکایپ

a67d3d33-e1e5-4cf7-bf3d-dbe1befc8d8c.0

در ویدیوی معرفی که مایکروسافت نشان داد صحنه ای مشاهده می شود که یک شخص در حال کار کردن با برنامه اسکایپ است!

Tom Warren درباره اجرای نرم افزار اسکایپ می گوید:

اگر ویدیوی معرفی را دیده باشید مشاهده می کنید که شخص پس از بازی ماینکرافت بلافاصله به سراغ اسکایپ می رود و تماسی را برقرار می کند. این اتفاق دقیقا برای من افتاد. من داخل یک اتاق پس از چند لحظه بازی ماینکرافت بر روی یک صندلی نشستم و به جلو خیره شدم. انگشت خود را بر روی آیکون اسکایپ بردم و ناگهان صفحه اسکایپ در فضا ظاهر شد و من کاملا شگفت زده شده بودم کمی دستم را تکان دادم و بعد تماس از طریق اسکایپ برقرار شد!

شخصی که من با او تماس برقرار کرده بودم یکی از مهندسان مایکروسافت بود. من می توانستم صدای او را به خوبی بشنوم و او را به صورت کامل ببینم اما او صدای من را می شنید و آن چه را که من مشاهده می کردم می دید و چهره من را مشاهده نمی کرد. من از جای خود بلند شدم و پنجره اسکایپ که چهره وی در آن بود را مانند یک لامپ بر روی سرم قرار دادم و شروع به حرکت کردم. من می توانستم تمامی کارها را خیلی عادی انجام دهم و اصلا نیاز به تکنیک خاصی نداشتم و هیچ حرکت عجیبی را انجام نمی دادم البته به جز بعضی حرکات انگشت که به عنوان ماوس استفاده می کردم.

مهندس مایکروسافت به من گفت بر روی دیوار یک نقاشی بکش! من کاملا مبهوت شده بودم چون برای کشیدن یک نقاشی در دنیای واقعی به یک سری ابزار نیاز دارید اما با استفاده از این وسیله دیگر احتیاجی به ابزار ندارید فقط کافیست یک طرح را برای نقاشی در سر خود داشته باشید و با ابزار های مجازی آن را به مرحله اجرا در بیاورید مانند آن چه که در تلفن های هوشمند شاهد آن هستیم اما نقاشی در تلفن همراه به یک صفحه نمایشگر محدود می شود اما هالو لنز هیچ محدودیتی ندارد و آزادانه می توانید هر جایی نقاشی بکشید بدون اینکه جایی را کثیف کنید!

ممکن است بگویید که چه احتیاجی به این وسیله است؟ اصلا چه لزومی دارد اسکایپ مجازی را به صورت واقعی اجراکنیم؟

پیش از اینکه این وسیله را امتحان کنم عقیده شما را داشتم. اما بعد از این که این وسیله خارق العاده را امتحان کردم نظرم 180 درجه تغییر کرد. هیچ وسیله ای تا به این اندازه مرا شگفت زده نکرده است.

 استودیو طراحی Holo Lens

وسیله جدید مایکروسافت قابلیت جذاب دیگری نیز دارد که به ما اجازه داده نشد به صورت مستقیم آن را امتحان کنیم. اما یکی از مهندسانی که در ازمایشگاه بود فیلمی تهیه کرده بود که این قابلیت را نشان می داد.

قابلیت جدید از این قرار بود که با استفاده از آن می شد طرح های کامپیوتری را در فضای واقعی اجرا کرد. طرح هایی که در فیلم نشان داده شدند یک وانت و یک کامیون بودند و طوری آن ها در فضا به نمایش درآمده بودند که گویی آن ها واقعا وجود دارند.

افرادی که در زمینه طراحی سه بعدی مهارت دارند می توانند با نمایش درآوردن طرح خود در فضای واقعی، مانور بیشتری روی آن دهند و تغییرات بیشتری را بر روی آن اعمال کنند. مثلا می توانند طرح هایی که در آتو کد ایجاد کرده اند را به صورت واقعی مشاهده کنند!

hololens.0

این وسیله یک تجربه خارق العاده است که به شخصه فکر آن را نمی کردم که به این زودی اختراع شود. در این نسخه ای که عرضه شده چند راه ارتباطی با اشیاء مجازی وجود دارد:

1: قابلیت “Air Tap ” : این قابلیت به شما اجازه می دهد تا با حرکت دادن انگشتانتان در فضا اشیاء مجازی را کنترل کنید، جا به جا کنید و به عنوان جایگزین کلیک استفاده کنید.

2: ارتباط صوتی: شما با استفاده از دستورات صوتی می توانید هر ابزار و برنامه ای که خواستید اجرا کنید.

3: ماوس: در واقع این ماوس با آن چه که در رایانه های شخصی می بینیم کاملا متفاوت است. شما با استفاده از این ماوس میتوانید اشیاء مجازی که در نزدیکتان هستند کنترل کنید و درباره آن ها اطلاعاتی را به دست بیاورید.

4: گلنس: با استفاده از آن می توانید یک چیز خاص را بر روی سر خود قرار دهید.

به نظر می رسد که این راه های ارتباطی کافی باشند. و  خیلی شگفت انگیز و جالب است که اشیاء مجازی را در کنار خود و در دنیای واقعی داشته باشید اما باید دلتان را به این موضوع خوش نکنید زیرا آن ها هرگز وجود خارجی نخواهند داشت مگر در آینده نامعلوم!

می خواهید بدانید که قابلیت ” Air Tap ” چگونه عمل می کند؟

ویدیو معرفی را تماشا کنید ( به صورت زیرنویس فارسی قرار داده شده است ) شخصی به نام Alex طرح سه بعدی خود را به دنیای واقعی می آورد و تنها با استفاده از حرکت دست ها و انگشتان خود، چندین تغییر بر روی آن اعمال می کند و به عنوان مثال چند پیچ بر روی آن می بندد. این همان قابلیت ” Air Tap ” می باشد.

اگر می شد که این طرح ها و اشیای مجازی را لمس و احساس کرد خیلی شگفت انگیز بود!

 در واقع این قابلیت بسیار کمک کننده است و شما با استفاده از دستانتان می توانید کارهای بیشتری انجام دهید و تغییرات بیشتری اعمال کنید به طور کلی راحت تر هستید.

بعد از این ها، مایکروسافت یک طرح سه بعدی را به ما نشان داد که با استفاده از این دستگاه طراحی و تولید شده بود. طرح بسیار عالی بود و با جزئیات کامل و به صورت حرفه ای تولید شده بود. در واقع مانور دادن بر روی طرح ها با استفاده از این وسیله بسیار راحت و آسان خواهد بود. اشتباه برداشت نکنید! اگر بخواهید تمام طراحی را با این دستگاه انجام دهید بسیار وقت گیر و بسیار سخت خواهد بود.

بر روی مریخ راه بروید!

microsoft-windows-10-live-verge-_1662.0

شرکت مایکروسافت با سازمان فضایی آمریکا ( ناسا ) قرارداد همکاری را بسته است تا بر طبق آن به دانشمندان ناسا امکان استفاده از این عینک ها را دهد. در ویدیوی معرفی مشاهده کردید که یک شخص از جای خود بر می خیزد و بر روی سطح مریخ قدم می گذارد اما چطور؟

در واقع من نیز آن را تجربه کردم! دانشمندان ناسا تصاویر پانورامایی که کاوشگر Curiosity از سطح مریخ ثبت کرده بود را وارد رایانه کردند و تغییرات خاصی بر روی آن اعمال کرده و به دستگاه انتقال دادند. ناگهان مشاهده کردم بر روی سیاره سرخ قرار گرفته ام ! بر روی سطح آن شروع به حرکت کردن کردم از روی صخره ها گذشتم و کاوشگر Curiosity را هم مشاهده کردم. در واقع من پا بر روی مریخ گذاشتم بدون اینکه در آن جا باشم راستش را بخواهید هیچ وقت آن جا نبوده ام!

تصویر به حدی واقعی بود که من برای یک لحظه فکر کردم که واقعا روی مریخ هستم! در واقع سفر به مریخ با استفاده از هالو لنز یکی از بهترین تجربه های تمام عمرم بود.

من با یکی از مهندسین ناسا صحبت کردم و از او خواستم تا جزئیات تصویر را کمی بیشتر کند و درباره آن ها به من اطلاعات بدهد. مثلا جزئیات و اطلاعات صخره ها. او پشت رایانه اش که در همان اتاق بود نشست و شروع به اعمال تغییرات کرد. ناگهان من مشاهده کردم که نشاگر ماوس از صفحه نمایشگر رایانه خارج شد و به اطراف من آمد گویی من هم داخل رایانه بودم. مهندس ناسا سعی داشت تا با استفاده از نشانگر ماوس جزئیات و اطلاعات دقیق را به من نشان دهد. تجربه بی نظیری بود.

این روش جدید بسیار جذاب است. من بر روی مریخ راه می رفتم و مهندس ناسا با استفاده از نشانگر ماوس جزئیات را به من نشان می داد و اطلاعاتی در باره آن ها به من می گفت . این تجربه کاملا با تجربه محدود شده در صفحه نمایشگر متفاوت است و بسیار جذاب تر و شگفت انگیز تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

سخن پایانی

Win10_Holo_02-pcgh

به طور کلی این وسیله نماد جاه طلبی انسان در علم است در واقع می توان گفت که این وسیله آینده مایکروسافت و ویندوز است. این شرکت در حال حاضر تمام توان خود را بر روی سیستم عامل ویندوز و دستگاه های مرتبط با آن مانند گوشی های لومیا گذاشته است. این دستگاه یک تجربه متفاوت از ویندوز است و بی تردید بیشتر توسعه دهندگان اپلیکیشن در سرتا سر جهان مشتاق هستند که برنامه خود را بر روی آن تست و اجرا نمایند. مایکروسافت اکنون تمامی رقبا را به مبارزه می طلبد و هالو لنز را می توان قوی ترین سلاح آن در این مبارزه دانست. مایکروسافت با این وسیله آینده خود و بشریت را ترسیم نمود. این که چقدر این دستگاه می تواند به موفقیت برسد هنوز معلوم نیست زیرا تصمیم گیرنده نهایی کاربران هستند.

نظر شما عزیزان درباره این وسیله چیست؟ به نظر ما که خارق العاده است.

منبع: The Verge، وینفون

منبع : وینفون
 • شنبه 4 بهمن 1393 20:38
 • 26 نظر
 • عرفان مرادی
 • بررسی
998 پست
عرفان مرادی
علاقه مند به مایکروسافت و سرویس های این شرکت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
MahdiDE
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

مایکروسافت چیکار کرده با این HoloLens … البته فکر نمیکنم پولم برسه یکی بخرم … 🙁

علی
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

این هولو لنز ترکیب همه اختراعات شیش ماه اخیر ماکروعه
تعقیب چشم
تشخیص حرکات دست
و….
یادتونه؟

miladstm
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

من هنوز تو شوکم
یه لیوان آب لدفا

محمد
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

خیلی باحاله 🙂

kmh
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

الان واسه استفاده این دستگاه نیاز به اینترنت هست؟چجوریاست؟
کلا فکر استفاده از هولو رو با این سرعت نت موجود در وطن در سر بپرورانیم یا اساسا بریم سراغ گزینه بعد؟؟؟
🙂

MAT
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

خیلی خیلی جالبه
در ضمن صخره درسته

معین
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

سلم بچه ها یه سوال
من امروز با خرید لومیا 630 به دنیای زیبای وندوزفون وارد شدم ولی وقتی خریدم تو جعبه:
اول اینکه سیم اتصال به کامپیوتر نبود و ته شارژرم یه جوری بود که نمیرفت برق دو تا شاخه داشت چی کار کنم برم پس بدم؟

  ali
  پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

  معین:
  سلم بچه ها یه سوال
  من امروز با خرید لومیا ۶۳۰ به دنیای زیبای وندوزفون وارد شدم ولی وقتی خریدم تو جعبه:
  اول اینکه سیم اتصال به کامپیوتر نبود و ته شارژرم یه جوری بود که نمیرفت برق دو تا شاخه داشت چی کار کنم برم پس بدم؟

  سلام معین جان نه یو اس بی نیست توی جعبه و در رابطه با شارژ تون یک پین ریلی وجود داره جا به جا میشه و براحتی شارژر شما با یک تبدیل سه شاخ میتونید استفاده کنید مبارکتون باشه موفق باشین

  majid
  پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

  سیم شارژر شما همان کابل یو اس بی هست و تمام سری لومیا تبدیل سه شاخه به دو شاخه ندارن و با 4000 تومن میتونید از بیرون اون تبدیل رو تهیه کنید
  ضمنا به دنیای مدرن خوش اومدی

  معین:
  سلم بچه ها یه سوال
  من امروز با خرید لومیا ۶۳۰ به دنیای زیبای وندوزفون وارد شدم ولی وقتی خریدم تو جعبه:
  اول اینکه سیم اتصال به کامپیوتر نبود و ته شارژرم یه جوری بود که نمیرفت برق دو تا شاخه داشت چی کار کنم برم پس بدم؟

   q
   پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

   majid:
   سیم شارژر شما همان کابل یو اس بی هست و تمام سری لومیا تبدیل سه شاخه به دو شاخه ندارن و با ۴۰۰۰ تومن میتونید از بیرون اون تبدیل رو تهیه کنید
   ضمنا به دنیای مدرن خوش اومدی

   1520 ک من خریدم شارژرش 3شاخه نبود !طبیعیه؟
   هه هه 😉

    pourya
    پاسخ دهید یکشنبه 5 بهمن 1393

    q: ۱۵۲۰ ک من خریدم شارژرش ۳شاخه نبود !طبیعیه؟
    هه هه

    na in faghat neshon mide baraye keshvar haye khavar miyane pack shode

aminkhs
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

آینده گجت های هوشمند! همین! …

sara
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

حالا اپل بره صفحه ی رتینای با تراکم پیکسلی بالاتر از ۴k بزنه…
خودشو هم که بکشه به پای تجربه ی لمس تصاویر در دنیای واقعی نمیرسه…
گوگل هم که کلا از صحنه پرته!

arvana
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

یعنی چی اشیایه مجازیو لمس کنید؟؟؟؟؟

مهدی
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

این دستگاه نه جالبه نه بامزه نه خوب…
خداشاهده این یه شاهکاره..یه چیزی که واقعا شوکه شدم از دیدنش..به چند نفر ک گفتم خداوکیلی فقط گفتن این چرت و پرته..مگه میشه..ولی مایکروسافت چیکارکرده با این اختراع..کاش میشد داشت یکیشو..

بهادر
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

یکی بگه ما داریم کجا میریم.واقعا لمس دنیای مجازی چه حالی میده
مغز بشریت پشت این عینک نترکه صلوات…

  محمد
  پاسخ دهید یکشنبه 5 بهمن 1393

  من اول فیلمو واسه دوستام پخش میکردم و میگفتم نظرتون راجع به این اختراع چیه…؟ میگفتن تا این بخواد بیاد، نسل ما چهارتا کف پوسونده. منم میگفتم مایکرو الان اینو ساخته…
  بعد از اینکه اینو میگفتم(در حالی که مات و مبهوت بودن) هر کدوم حداقل سه بار دیگه فیلمو از اول میدیدن

Cortana
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

مایکروسافت اینو از کجا آوردی ؟
دوستان این لینک دستکاپ ویندوز ۱۰رو ببینین
http://www.aparat.com/v/uBpZ1

esi125
پاسخ دهید شنبه 4 بهمن 1393

کاش منم ویندوزفون داشتم .الان سه ساعته فقط داره ازدهنم کف میادبیرون بخاطرهمچین شگفتی

ms321
پاسخ دهید یکشنبه 5 بهمن 1393

حالا دلیل مهم بودن کنفرانسی که گذاشت رو برای ماکروسافت متوجه میشم . ماکرو سافت سلاحی رو در دست داشت که کسی خبر نداشت . این وسیله هر چی که هست و میخواد باشه قطعا آینده ماکروسافت و محصولات ماکروسافته فقط امیدوارم این محصول همانند محصولات دیگه ی ماکروسافت که برای عموم در دسترس بود اینار بصورت انحصاری برای محصولات ویندوز و لومیا باشه . همانند انحصار اپل !!!

dariush
پاسخ دهید یکشنبه 5 بهمن 1393

دوستان کسی کلیه نمیخواد؟
میخوام بفروشم بم یکی HOLO-LENS بگیرم

alirezanematollahi
پاسخ دهید یکشنبه 5 بهمن 1393

این دیگه چه وضعشه،والا.شورشو درآوردن.فقط ایفون و سامونگ،والا. الان دارم نفس نفس میزنما،کف کردم،ای ولا.با این باید اسپیلینترسل بازی کردا،اووووف.اومد دبی خبر بدین بگیم بیارن واسموم

br7
پاسخ دهید دوشنبه 6 بهمن 1393

چی بگمممممممممم!
شاهکارهههههههههههههه!
یکی میخوام! 🙁

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,