microsoft-logo-03

در 4 آپریل 1975 بنیان شرکتی نهاده شد که امروز بعد از 40 سال، فقط و فقط کسی که همه عمرش را در خواب بوده باشد، می تواند ادعا کند که این کمپانی را نمی شناسد!

بیل گیتس نام شخصی است که همیشه و برای همه ما آشنا بوده و هست و خواهد بود. شخصی که الگو و قهرمان زندگی بسیاری از ما بوده، کسی که همیشه آرزو داشتیم یکی مثل او شویم، اما حال که بزرگ تر شدیم، با خود می گوییم همه آرزو ها که دست یافتنی نیستند!

40 سال پیش اولین بار در تاریخ بود که شرکتی به اسم مایکروسافت، توسط بیل گیتس و پول آلن در آلبوکرک نیومکزیکو پدید آمد. و نیازی به گفتن نیست که مایکروسافت در طول این 40 سال چنان پیشرفتی کرده، که تعداد کارکنان آن از 2 نفر به بیش از 100 هزار نفر رسیده و دامنه محصولات و خدمات و تولیدات آن ده ها برابر شده است که می توان در هر نقطه از جهان از آن ها استفاده کرد. و اگر بگوییم که مایکروسافت تغییرات بسیاری را در سطح جهان و ملل به وجود آورده، اغراق نکردیم، چراکه این کمپانی اصلی ترین نیروی جهت دهنده به مقوله رایانه های شخصی بوده است.

در ادامه مروری خواهیم داشت بر پستی و بلندی ها و فراز و نشیب های گذشته مایکروسافت، که حال به 4 دهه می رسد. گفتن این که مایکروسافت موفقیت های بسیار بزگی داشته، هیچ ترسی ندارد، اما منکر شکست ها و نابه سامانی ها هم نمی توان شد.

موفقیت ها و صعود های مایکروسافت

Windows 95

Windows_95_Desktop

همه می دانیم که مایکروسافت در طول این 40 سال نسخه های متعدد و گوناگونی از ویندوز را منتشر کرده اما 1995 سالی بود که مایکرسافت با انتشار متفاوت ترین نسخه از سیستم عامل ویندوز، یعنی ویندوز 95 دوران و عصر جدیدی را برای خود و دنیای رایانه ها آغاز کرد. این رابط کاربری ساده برای رایانه های آن دوران، فوق العاده بود که افزایش استفاده کاربران از رایانه را در کنار افزایش دسترسی مردم به دنیای اینترنت به همراه آورد. آمار فروش رایانه منفجر شد و حال فقط مهندسان و کارشناسان نبودند که در خانه خود رایانه داشتند. همه برای خود یک رایانه خریدند که تقریبا همه آن ها را ویندوز 95 تشکیل می داد.

office-logo-word-photo

Microsoft Office

آفیس اولین بار توسط بیل گیتس در سال 1988 معرفی شد، مجموعه ای از نرم افزار های بهره وری که به اندازه خود ویندوز محبوب شد. پس از معرفی این مجموعه آفیس، مردم آن را به عنوان یک نرم افزار پیش فرض و حیاتی انتخاب می کردند و اسناد خود را توسط برنامه های وورد و اکسل و پاورپوینت طراحی و ایجاد می کردند. مجموعه آفیس تا جایی پیش رفت که تبدیل به یک لازمه و نیاز برای هر شخص اهل کسب و کار شد و امروزه که هنوز نسخه های مستقل آفیس به فروش می رسد، مایکروسافت اشتراک های آفیس 365 را هم به عنوان یک سرویس آنلاین به فروش می رساند.

Xbox

Xbox

وقتی اولین بار در سال 2000 بیل گیتس اعلام کرد که مایکروسافت قصد دارد یک کنسول بازی بسازد، بسیاری معتقد بودند که این کمپانی هیچ چیز درمورد تجارت نمی داند! اما بیل گیتس و اولین تیم سازنده اکس باکس ترس خود را رها کرده و در سال 2001 اولین کنسول بازی اکس باکس را عرضه کردند. این کنسول یک ماشین بازی قدرتمند بود که یک پورت مستقل اترنت برای گیم پلی آنلاین، و یک هارد درایو داخلی برای دریافت بروز رسانی بازی ها، همراه خود داشت. همچنین بازی Halo که اولین بار برای اکس باکس عرضه شد، یکی از بهترین بازی های طول تاریخ بوده که می توانست برای یک کنسول عرضه شود. اما موفقیت های مایکروسافت در زمینه کنسول بازی، با اکس باکس 360 حتی بیشتر هم شد و حالا اکس باکس وان هم با تمام فراز و نشیب های خود در فروش، به نظر می رسد که در پایان به یک موفقیت دیگر برای مایکروسافت در زمینه گیمینگ تبدیل خواهد شد.

شکست ها و افول های مایکروسافت

Windows_Vista

Windows Vista

توسعه و ساخت ویندوز ویستا از همان ابتدای کار با آشفتگی همرا بود، و دلیل آن تاخیر مایکروسافت در عرضه این سیستم عامل در ژانویه 2007 بود، یعنی 6 سال پس از عرضه ویندوز XP. حتی با وجود چنین فرصت طولانی برای مایکروسافت، ویندوز ویستا به خوبی کار نمی کرد و بسیاری از کاربران در این سیستم عامل با مشکلات درایور های نرم افزاری و سخت افزاری درگیر بودند و همین مشکل باعث می شد که بسیاری به سراغ نسخه قدیمی یعنی XP برگردند. و در پایان ویندوز ویستا به عنوان بدترین ویندوز ارایه شده از سوی مایکروسافت شناخته شد.

zune-playerZune

در سال 2006 مایکروسافت اولین گجت پخش کننده چند رسانه ایی خود را معرفی کرد. این مدیاپلیر برای مهار و رقابت با آیپاد های کمپانی اپل ساخته شده بود. با وجود این که برخی از اعضای تیم اکس باکس اورجینال هم در ساخت و طراحی این مدیاپلیر دخیل بودند، ولی این دستگاه نتوانست کوچک ترین تاثیری بر فروش آیپاد های اپل بگذارد (حتی با اینکه یک دستگاه مناسب و جالب توجه بود). سرانجام در سال 2011، مایکروسافت به تولید مدیاپلیر Zune پایان داد، چون که دیگر اکثر مردم از گوشی های هوشمند خود به عنوان مدیاپلیر هم استفاده می کردند.

microsoft-bob

Microsoft Bob

مایکروسافت، Bob را در سال 1995 راه اندازی کرد، یعنی چند ماه قبل از عرضه ویندوز 95. این سرویس به کسانی که در خانه خود یک رایانه داشتند، یک محیط گرافیکی دوستانه به همراه تعدادی آیکون و انیمیشن و … ارایه می داد یعنی مانند یک تم. ولی سرانجام Microsoft Bob به خاطر محیط کاربری گیج کننده خود به پایان خط رسید و بسیاری از مردم هم از همان محیط به روز شده ویندوز 95 استفاده کردند.

چهلمین سالگرد

شرکتی که 40 سال پیش آلن و گیتس ساختند امروزه غولی خطاب می شود که نیرو و تاثیرش هم در دنیای تکنولوژی و هم در جهان عمومی غیر قابل انکار است. حتی در مقابله و رقابت با شرکت هایی مثل اپل و گوگل و …

تولیدات مایکروسافت هم در فضای خانه و هم در دنیای بزرگ تجارت جای خود را دارند و حتی می توان گفت که تبدیل به بخشی از عناصر سازنده آن ها شده اند. و با اینکه مایکروسافت به دوره میان سالی خود رسیده، هنوز هم تغییری در این روند پیشرفت و محبوبیت دیده نمی شود.

Bill_Gates

اما بیل گیتس که نامش به حق با مایکروسافت عجین شده، دست به قلم شده و در چهلمین سال گرد تاسیس این کمپانی، برای کارمندان نامه ای ارسال کرده که در ادامه مشاهده خواهید کرد. او در این نامه اشاراتی به گذشته و آینده کرده و افق های پیش رو را برای کمپانی متصور شده:

“من معتقدم تحول دنیای رایانش در 10 سال آینده سریع تر از قبل خواهد بود. در حال حاضر ما در یک دنیای چند پلتفرمی زندگی می کنیم و محاسبات و رایانش حتی از این هم فراگیر تر خواهد شد. ما در حال نزدیک شدن به نقطه ای هستیم که رایانه ها و روبات ها قادر به دیدن، حرکت، تعاملات طبیعی، توانمند سازی بیش از پیش مردم و ارایه کاربرد های بیشتری خواهند شد.”

بیل گیتس گفت که تحت رهبری کنونی یعنی Satya Nadella، مایکروسافت “بهتر از همیشه” به پیشرفت های فن آورانه خواهد رسید. او افزوده که:

“ما برای حل مشکلات سخت، منابع و اندوخته هایی داریم. ما در جنبه های بسیاری از رایانش و محاسبات مدرن مشغولیم و تعهدات عمیقی در تحقیقات صنعتی داریم. من در نقش مشاور ساتیا، محصولات را بررسی می کنم و با پشتکار و استعدادی که می بینیم، تحت تاثیر قرار می گیرم. نتیجه کار در محصولاتی مانند کرتانا، مترجم اسکایپ و هالولنز و … مشخص است و این ها فقط بخش کوچکی از نوآوری های در راه هستند”

نظر شما در مورد مایکروسافت چیست؟ شما به عنوان یک کاربر محصولات این کمپانی را چگونه ارزیابی می کنید؟ و اینکه فکر می کنید آینده مایکروسافت چگونه خواهد بود؟

منابع: Windows Central: 12

منبع : وینفون
 • یکشنبه 17 فروردین 1394 14:20
 • 17 نظر
 • رضا رجب زاده
 • اخبار
615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mahmudreza
پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

این انسان شریف و متشخص رو میینم خیلی ترقیب میشم که زندگی کردن رو از این انسان شریف بیاموزم.ثروتمندترین فرد دنیا در کمال ساده زیستی
چقدر زیباست.
و جهان سوم جاییست که تجملات در آنجا بیداد میکند اما ذره ایی عقل در آنجا آرزوست.

  علی خروج
  پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

  آخ گفتی.بچه پولدارایی دیدم که بلد نبودن تنطیمات نت ایرانسلو بگیرن حتی زبان گوشی هم بلد نبودن عوض کنن 😐

   بردیا
   پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

   آی گفتی.انقد حرسم می گیره یارو سر برند فقط اپل می خره و حتی به قول شما بلد نیس زبان گوشی رو عوض کنه.

m pour
پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

کاش تمام مردم دنیا چنین اندیشه و افکاری داشتن اهدافی چون انسانیت و رفاه بشریت به شخصه بیل گیتس رو دوست دارم و برایش ارزوی پیروزی برتمام ارزوهایش را دارم
سلام وممنون از اطلاع رسانی

Mehran
پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

ممنون از مطلب خوبتون
از خیلی سال پیش عاشق مایکروسافت بودم و هستم، و 100% تو زمینه ی سیستم عامل هیوقت هیچ کمپانی نمیتونه جای مایکروسافت رو بگیره، و ویندوز موبایل هم به زودی مثل ویندوز دسکتاپ، تبدیل به سیستم عامل برتر میشه.
فقط یه چیزی، اولین ویندوز، ویندوز 95؟!!!
ویندوز 1، 2، 3 ؟

  amir
  پاسخ دهید دوشنبه 2 آبان 1395

  اولین ویندوز مستقل بود چون ویندوز ۳.۱ و ۳ و … نیاز به سیستم عامل dos داشتند

سپهر
پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

آیا میدانستید که این افتخار نصیب مایکروسافت شده که روز تولدش با من یکیه؟؟؟؟

  بردیا
  پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

  خوشا به حالش (:

  عباس
  پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

  هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاها

  علی خروج:
  آخ گفتی.بچه پولدارایی دیدم که بلد نبودن تنطیمات نت ایرانسلو بگیرن حتی زبان گوشی هم بلد نبودن عوض کنن

  عباس
  پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

  هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاها

white beard
پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

من یکی از افرادی هستم که دیگه نه هوش ،نه قدرت،نه ثروت بیل گتس رو نمیخوام
یعنی الان ادمی مثله من دیگه پیدا میشه؟

سالار
پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

فقط میتونم بگم بیل و مایکروسافتش تکرار نشدنی .
ایشالا در دو بلاش بخوره تو سر اپل و گوگل 😀

saeidaspr
پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

سلام.
سوال بی ارتباط به مطلب اما مرتبط با مایکروسافت ..
از نمایندگی مایکروسافت در ایران چه خبر؟ شروع بکار نکردند؟ گفته بودید ظاهرا در شرف شروع فعالیت هستند..
با این توافقات سیاسی که حاصل شده فکر میکنید نمایندگی‌های رسمی و مستقیم رو در آینده نزدیک میتونیم ببینیم؟

  arash
  پاسخ دهید دوشنبه 18 فروردین 1394

  تا وقتی فرهنگ استفاده از برنامه های ارجینال و قانون کپی رایت نداریم اومدن نمایندگی مایکی چه سودی داره؟اونا میخوان که ایرانی ها به عنوان یکی از بزرگترین سارقان ویندوز دست از کپی کردن قاچاقی ویندوز بردارن ولی ما هرگز اینکارو نمیکنیم!وقتی با ده هزار تومن میشه ویندوز رو خرید چرا ده ها هزار تومن بپردازیم؟؟این است فرهنگ غلط ما …. .

   Prosaied
   پاسخ دهید پنجشنبه 21 فروردین 1394

   arash:
   تا وقتی فرهنگ استفاده از برنامه های ارجینال و قانون کپی رایت نداریم اومدن نمایندگی مایکی چه سودی داره؟اونا میخوان که ایرانی ها به عنوان یکی از بزرگترین سارقان ویندوز دست از کپی کردن قاچاقی ویندوز بردارن ولی ما هرگز اینکارو نمیکنیم!وقتی با ده هزار تومن میشه ویندوز رو خرید چرا ده ها هزار تومن بپردازیم؟؟این است فرهنگ غلط ما …. .

   حرفتون متین اما بزرگترین سارقین مساله کپی رایت روسیه هست بعدش کشورهایی مثل چین و خیلی های دیگه ، از این لحاظ ما به نسبت خیلی کشورهای دیگه آدم های با فرهنگی هستیم .

Surveyor
پاسخ دهید یکشنبه 17 فروردین 1394

یکی از پروژه هایی که کاش متوقف نمیشد، پروژه انکارتا بود. یه دانشنامه ای پرمحتوا و کامل.

hayyan
پاسخ دهید پنجشنبه 4 اردیبهشت 1394

مایکروسافت به خیلی جاها میرسه بنظرم با هولولنز، خدا میدونه چه ایده هایی میشه براش داد…

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,