_سرفیس پنل جدید

دستگاه جیبی سرفس می‌توانست برتری‌هایی نسبت به موبایل‌های تاشو داشته باشد موبایل‌های تاشو آزمایشی وارد بازار شده‌اند و همه در جست و جو استراتژی مایکروسافت هستند


حماسه تلفن همراه مایکروسافت در قلب علاقمندان پرشور زندگی می‌کند، هرچند که اشتیاق مایکروسافت از بین رفته است. این بدان معنا نیست که مایکروسافت هیچ جاه طلبی در مورد دستگاه‌های جیبی ندارد. Surface آندرومدا، یک رایانه جیبی تاشونده و متمرکز شده بر روی جوهر هوشمند و سیستم عامل Windows Core OS (در اصل آندرومدا OS، در حال حاضر احتمالا Santorini)، است که می‌تواند تلفن‌های ویندوز را به موفقیت برساند.می‌توان گفت کابران مایکروسافت سالیان درازی است که می‌خواهند در جیبشان ویندوز باشد. چراکه علاقه‌ای به مشکلات و کمبود‌های دیگر سیستم‌ عامل‌ها ندارند و با محیط گسترده و پر کاربرد آن احساس راحتی می‌کنند. مایکروسافت هم در این سال‌ها کارهای خارق العاده ای انجام داده است. تیم سرفس حالا هر سال تعداد زیادی دستگاه‌های متنوع کاربردی معرفی می‌کند که زندگی را برای خیلی افراد راحت تر کرده. و این موضوع در مورد بسیاری گروه‌های دیگر مایکروسافت نیز صادق است

مثال

گستره دستگاه‌های سرفس از تبلت‌های کوچک کاربردی تا تخته‌های هوشمند پر قدرت در ابعاد باورنکردنی رشد پیدا کرده است. مایکروسافت ابدا کننده مدرن ترین و پیچیده ترین دستگاه‌های کامپیوتری جهان است. هولولنز یکی از آنها است. که نشان می‌دهد سایر شرکت‌ها چقدر عقب هستند و در زمینه‌های فوق حرفه‌ای کاملا سردرگم. تکنولوژی ابری مایکروسافت به تسخیر کل بازار ابری نزدیک می‌شود. مایکروسافت به تکنولوژی‌های کوانتومی باور نکردنی رسیده است و در این زمینه کاملا پیشرو است. دنیای بازی هیچوقت این مقدار از سلطه مایکروسافت در ترس نبوده است. همچنین در زمینه هوش مصنوعی مایکروسافت جزو بزرگترین سرمایه‌گذاران است.

اما!!!

جای تنها یک دستگاه در دژ مستحکم مایکروسافت کم است. مایکروسافت هنوز یک دستگاه جیبی که بتواند بازارشکنی کند در دست ندارد. و علاقه‌مندان در طول این سال‌ها با امید و آرزو فراوان منتظر این بودند که یک روز صبح خبر معرفی دستگاه جیبی مایکروسافت را بشنوند. هنوز اما چیزی جز اخبار کوچک از گوشه و کناره‌ها در دسترس نیست. گاها نام پتنتی به گوش می‌‌رسد و گاها اسامی رمز. اما خبر اصلی هنوز به دست کسی نرسیده است.

متاسفانه، مایکروسافت آندرومدا را در پس‌زمینه قرار داده است، و فعلا در تلاش‌های کم ریسک‌تر (به عنوان مثال Surface Centaurus) سرمایه‌گذاری می‌کند. با این حال، چالش اصلی برای Surface آندرومدا مایکروسافت همچنین یک مشکل برای سامسونگ Fold و Huawei Mate X است: دستگاه‌های تاشو چه مزایایی را برای کاربران ارائه می دهند؟

چند کلمه‌ای درباره موبایل‌های تاشو تازه معرفی شده

مایکروسافت نمیتوانست یک استراتژی موقعیتی مناسب برای آندرومدا تعیین کند، بنابراین این رایانه جیبی مبتنی بر ویندوز را در لیست رسیدگی در آینده دورتر قرار داد. سامسونگ، هواوی و دیگران با گوشی‌های انعطاف پذیر مبتنی بر Android که در حال حاضر بیشتر مدرک مفهومی نسبت به راه‌ حل‌های عملی برای نیاز کاربران هستند، پیش می‌روند. این شرکت‌ها در بازار، بازخورد توسعه دهندگان و کاربرانم سرمایه گذاری می‌کنند تا پالایش‌هایی را به نسل‌های بعدی این گوشی‌ها ارائه دهند تا جذاب‌تر و مقرون به صرفه‌تر شوند. Surface آندرومدا مایکروسافت، به عنوان یک کامپیوتر جیبی و مجله دیجیتال، نوع دیگری از دستگاه در این فضای دستگاه تاشو قابل جابجایی بود؛ و حتی با چالش‌های آن، ممکن بود مزایایی نسبت به پیشنهادات سامسونگ و هوآوی داشته باشد. از یک ایمیل داخلی مایکروسافت:

این یک شکل جدید سرفس جیبی است که تجربیات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جدید نوآورانه را برای ایجاد یک تجربه محاسباتی و جیبی واقعا شخصی و همه‌‌جانبه به ارمغان می‌آورد.

افزایش مشکل

همانند سامسونگ Fold و Mate X، آندرومدا یک دستگاه نسل اول در یک رده جدید بود. بازار هدف آن تا حدی خاص و گران بوده و مورد آزمایش قرار نگرفته است. و هدف آن ایجاد آگاهی و حمایت از این دست دستگاه‌ها بوده است. به رغم آن، Surface آندرومدا در سال 2019 آغاز یک بازی طولانی برای دسته‌بندی‌های جیبی می‌بود که مایکروسافت امیدوار بود پشتیبانی از چندین نسل از پشتیبانی OEM و اکوسیستم، رشد کند. هر کسی که سامسونگ و هواوی را تماشا می‌کند، می‌تواند این استراتژی را برای دسته بندی گوشی‌های تاشویی که برای آن تلاش می‌کنند ببیند.

هر دو دستگاه رویای علاقه‌مندان به تکنولوژی هستند، اما با قیمت 2000 دلار یا بیشتر و چند مورد قانع کننده از مزایای استفاده آنها می‌توان گفت آنها برای مصرف کنندگان یا متخصصان کسب و کار در این قیمت بسیار  نامناسب و غیر عقلانی هستند. نمایشگرهای بزرگ، پردازنده‌های قدرتمند، ذخیره‌سازی و حافظه‌های فراوان، دوربین‌های قابل توجه و غیره چشمگیر هستند. و فضای اضافی برای بازی، مصرف رسانه‌ای یا مرور وب زمانی که به یک تبلت تبدیل می‌شود مفید است. با این حال، اگر تفکر اصلی این است که گوشی “بزرگتر” می‌شود تا همان کاری را انجام دهد که در حالت بسته انجام می‌داده، پس این باز شدن تا حد بسیار کمی مفید است و به اندازه کافی قانع کننده نیست.

اگر در باره این موبایل‌ها جست و جو کرده باشید متوجه می‌شوید که بسیار پر ایراد هستند. اول از همه بر خلاف چیزی که در تفکر خیلی از افراد وجود دارد، حتی می‌توان گفت حداقل بعضی از آنها بسیار زشت و بد فرم هستند. مانیتور آنها از پلاستیک تشکیل شده که نه وضوح تصویر شیشه را دارد و نه لمس صفحه نمایش قابل قبولی دارد. ضمن اینکه در نمونه‌های فعلی باز و بسته شدن صفحه نمایش باعث شده بود دستگاه‌ها مانند لاستیک باز شوند و از هم بپاشند. صفحه نمایش فرم بدی پیدا کرده و پیکسل‌های به هم ریخته زیر آنها مشاهده می‌شد. همچنین نرم افزار به هیچ عنوان آماده نیست و سازگاری بسیار پایینی با تغییرات فرم و جهت موبایل‌ها داشت. لولا میان دو صفحه اکثرا فرم بسیار بد و درشتی داشته و داخل جیب حس بدی به کاربر منتقل می‌کرد. و بسیاری موارد دیگر که حداقل در مرحله آزمایشی این سبک دستگاه‌ها به روشنی دیده می‌شدند. اما با وجود همه اینها هنوز هم جای خالی مایکروسافت احساس می‌شود.

برتری آندرومدا، CShell و CoreOS

من اعتقاد دارم سرفس آندرومدا مایکروسافت از گود اتفاقات خارج است در حالی که سامسونگ و هوآوی دستگاه‌های واقعی را به بازار عرضه کرده‌اند. با این حال، اگر مایکروسافت آندرومدا را راه‌اندازی کرده بود، فکر می‌کنم این رایانه جیبی دارای مزایای بیشتری نسبت به گوشی‌های تاشو سامسونگ و هوآوی می‌بود.

من معتقد هستم که ویندوز یک پلتفرم قوی‌تر را در میان دسته‌های دسکتاپ، تبلت، و جیبی ارائه می‌دهد. به عنوان دستگاه تغییر شکل دهنده، انتظار می‌رود Surface آندرومدا بتواند در هنگام اتصال به داک (فکر کنید به Continuum) از سناریوهای دسکتاپ پشتیبانی بهتری انجام دهد، چه وقتی که به صورت تبلت استفاده می‌شود و چه وقتی که به عنوان یک تلفن عمل کند. و همچنین به عنوان یک مجله دیجیتال.

OneCore تضمین می‌کند که ویندوز در تمام دسته‌های فرم دارای همان مبنا باشد. با Windows CoreOS مایکروسافت از موقعیت سیستم عامل ویندوز کامپیوتری شروع می‌کند و به استفاده از تلفن همراه (Santorini) و بسترهای تبلتی می‌رسد در حالی که برخی از ویژگی‌های دسکتاپ را حفظ می‌کند. با مخلوط شدن با CShell که ویندوز را با اشکال مختلف صفحه نمایش سازگار می‌کند، به نظر می‌رسد سرفس آندرومدا برای اتفاق بزرگ‌تری از گرفتن فضای بیشتر “تا می‌شد”.

بیشتر از یک خمیدگی معمولی

با استفاده از آندرومدا شایعه شده مایکروسافت، انتظار می‌رود نرم‌افزار و یا UI (رابط کاربری) تبدیل شود به آنچه سخت‌افزار به آن تبدیل می‌شود. به صورت ساده می‌توان گفت، هنگامی که دستگاه از موبایل به فرم یک تبلت باز می‌شود، انتظار می‌رود که UI به فرم مناسب برای یک تبلت تبدیل شود و زمانی که آن را متصل به داک کنیم، آن را به یک رابط کاربری دسکتاپ تبدیل خواهد کرد. ویندوز OneCore، از طریق ویندوز CoreOS، به مایکروسافت اجازه می‌دهد تا از یک سیستم عامل پیچیده‌تر کارش را شروع کند، برخی از این نقاط قوت دسکتاپ را برای حالت دسکتاپ حفظ می‌کند، در حالی که سیستم عامل را برای محیط‌های موبایل نیز سبک می‌کند.

گوشی‌های سامسونگ و هوآوی با استفاده از اندروید کار می‌کنند، سیستم عامل متمرکز برای تلفن همراه با تجربه تبلت که بسیار کمتر از ایده‌آل است و تجربه دسکتاپ حتی بدتر است. اندروید (و iOS) در تلاش هستند از یک UI سبک‌تر و کمتر پیچیده تلفن همراه جابجایی به محاسبات پیچیده‌تر داشته باشند. نگران نباشید، چراکه به این ترتیب که این دستگاه‌ها از تلفن به تبلت تبدیل می‌شود، هنوز همان تلفن همراه هستند و در حال حاضر تلاش برای استفاده از آنها به عنوان یک دسکتاپ حتی یک هدف واقع‌بینانه نیست.

آندرومدا مایکروسافت نقاط ضعف خود را دارد، یعنی کمبود برنامه و توسعه دهنده، که تجربه (تلفن) خود را به عنوان تجربه بد در حد ویندوزفون (یا بدتر) معرفی می‌کند. با این حال، رویکرد مایکروسافت در سراسر دستگاه‌های جیبی، تبلت، دسکتاپ و دیجیتال با استفاده از یک وسیله، گسترده‌تر است و احتمالا از پایه سیستم عامل یکپارچه و UI انعطاف پذیر‌تر و متناسب‌تر نیز بهره‌مند خواهد شد.

گرایش به مدل HoloLens

در حال حاضر، تلفن‌های تاشو، اثبات مفهوم بدون بازار هدف روشن هستند. در حالت ایده‌آل، آنها برای همه خواهند بود اما در زمان مناسب، البته بعد از اینکه شرکت‌ها کشف کنند آنچه را که کار می کند و آنچه را که کار نمی‌کند، نرم افزار بالغ می‌شود و توسعه دهندگان راه‌های خلاقانه برای بهینه سازی برنامه‌ها برای دستگاه‌های تاشو ارائه می‌دهند. من متقاعد شده‌ام که این اتفاق خواهد افتاد. پس مایکروسافت به جای آنکه آندرومدا را به سایه‌ها هدایت کند، چه باید می‌کرد؟

اندرومدا یک مجله دیجیتالی است که هدف آن به سمت افراد خلاق قرار دارد: افرادی مانند محققان، مدرسان، روزنامه نگاران، مدیران بازاریابی، هنرمندان و غیره. همانند HoloLens، مایکروسافت باید آندرومدا را در بخش‌های خاص منتشر کند و نرم‌افزار و سخت‌افزار را به صورت متداول در موارد مختلف استفاده کند. جوهر دیجیتال و تمرکز اشتراکی در محیط مایکروسافت Surface، پشتیبانی از خدماتی مانند مایکروسافت 365، داینامیک 365، هوش مصنوعی، Paint3D، White Board، Teams، اسکایپ، Cortana و بیشتر می‌تواند برای کارگران در صنایع مختلف طراحی شود.

جیسون وارد می‌گوید:

من اخیرا سه چشم انداز تلفن همراه مایکروسافت را به اشتراک گذاشتم: پشتیبانی متقابل پلتفرم، Surface آندرومدا (همچنین رایانه‌های همیشه متصل) و HoloLens؛ و آنها همگی می توانند همسو باشند. خوشحال می‌شدم اگر سرفس آندرومدا را می‌‌دیدم، حتی اگر در حال حاضر مانند HoloLens فقط برای صنایع می‌بود.

برای ما بسیار مهم است که بدانیم تصمیم مایکروسافت در این زمینه چه چیزی است. به هر صورت ما طرفداران پر و پا قرص این شرکت هستیم و امیدوار به دیدن برخی محصولات که خواستار فراوان دارند. با وجود تمام نکات مثبت دوره ریاست آقای نادلا، قطعا جا برای عملکرد بهتر وجود دارد.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
mary
پاسخ دهید شنبه 11 فروردین 1398

مشكل چروك خيلي حاده بعيده مايكروسافت به اين زودي با تكنولوژي فعلي قادر به بي نقص كردن اش باشه و بعيد ام هست مايكروسافت ريسك عرضه سخت افزار ناقص و بدنام ديگه اي رو بپذيره

  سید علی جعفری
  پاسخ دهید شنبه 11 فروردین 1398

  بله کاملا درسته. این که مایکروسافت فعلی اشتباه استیو بالمر رو تکرار کنه واقعا بعیده. ولی به شکل دیگه اگر این پروژه برای صنایع کلید بخوره اشکالاتش به مرور زمان بر طرف میشه و همچنین به علاقه عمومی هم نزدیک تر میشه. پس شاید از این دیدگاه بشه گفت وجود یک دستگاه نیمه کاره هم میتونست مفید باشه.

ali
پاسخ دهید یکشنبه 12 فروردین 1398

در صورتی میشه کاربرها رو قانع کرد که بشه لااقل یک سرفیس کامل رو در حالت تبلت ارائه داد منظورم اینه اگه برنامه های پر شمار اندروید رو در اختیار ندارن به جاش یه تعدادی از برنامه های حرفه ای دسکتاپ رو داشته باشن
چون در حالت گوشی احتمالأ با یک گوشی ساده و برنامه های بسیار محدود طرف هستن کور او اس هر چقدر هم که پیشرفته باشه بازم در حالت موبایل به امکانات نسخه ها جدید اندروید و ای او اس نمی رسه
چرا خودمون رو گول بزنیم امکانات ویندوز بی شمار و عالی هستن ولی در حالت گوشی نمی تونن به راحتی دسکتاپ کار کنن

  سید علی جعفری
  پاسخ دهید دوشنبه 13 فروردین 1398

  درسته. همونطور که سیستم عامل های موبایلی در صفحه نمایش های بزرگ، کشیده شده و ناکارآمد به نظر می رسن ویندوز 10 دسکتاپ هم در فرم موبایل بسیار فشرده شده و ناکارآمد به نظر می رسه. به همین علت هم هست که مایکروسافت در حال جست و جو برای باز کردن یک دروازه هست که بتونه این شکاف صفحه نمایش رو ببنده. ضمن اینکه در نظر داشته باشید که حتی سیستم عاملی مثل اندروید هم مشکلات خودش رو با نمایشگر های کوچک داره. با اینکه تمام حرف هاتون درست و قابل قبوله اما یک نکته ای رو فراموش کردید. مایکروسافت قصد رقابت با اندروید در زمینه تلفن همراه رو نداره. همونطور که خودتون درست اشاره کردید مایکروسافت نقطه قوتش اپلیکیشن ها قدرتمند و حرفه ای هست که سیستم عامل های موبایلی هیچ دیدی نسبت به اونها ندارن. و مایکروسافت هم با همین اپلیکیشن ها وارد بازار موبایل خواهد شد. پس اگر هم این دستگاه تولید بشه مقایسش با اندروید و آی او اس صحیح نخواهد بود. این مطلب در واقع داشت اشاره می کرد به این که ای کاش اسم صفحه نمایش تاشو و این جور مسائل از ابتدا به نام اندروید تموم نشه چون مایکروسافت چندین ساله داره روی این مطلب کار میکنه و یه جورایی حقشه اولین خود نمایی رو بکنه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,