_ویندوز پنل جدید

چرا Windows Lite در کنفرانس Bulid 2019 معرفی نخواهد شد دقیقا چه زمانی را برای معرفی رسمی ویندوز لایت می‌توان انتظار داشت؟

برای چند ماه اخیر، ما در باره یک پروژه داخلی در مایکروسافت، با اسم رمز “Windows Lite” که از صفر بر پایه‌ی  Windows Core OS به عنوان پلتفرم مدرنِ دستگاه‌های جدید ساخته شده، صحبت کردیم. این نسخه از ویندوز که بر روی کامپیوترهای تاشونده و سبک وزن اجرا خواهد شد با آیپد و سیستم‌های مبتنی بر Chrome OS رقیب خواهد بود. برای مدت ها، این اعتقاد وجود داشت که مایکروسافت در کنفراس Build 2019 در ماه می از Windows Lite رونمایی می‌کند، که مسلما جایی است که معرفی از نسخه جدید ویندوز بیشترین توجیه را دارد، به طور مثال معرفی ویندوز 8 در کنفرانس بیلد.

Windows Lite نمایشی در Build ندارد

متاسفانه، به نظر می‌رسد که این اتفاق نخواهد افتاد. افراد آشنا به این موضوع ادعا کرده‌اند که مایکروسافت از Build 2019 به عنوان مکانی برای معرفی Window Lite استفاده نخواهد کرد. زیرا هنوز آماده نشده است و مایکروسافت نمی‌خواهد از معرفی‌های مربوط به توسعه دهنده‌گان که مرتبط با مایکروسافت اژور (Azure) و مایکروسافت 365 است دوری کند. معرفی Windows Lite در Build سر تیتر خبرها خواهد شد. پس با معرفی نشدن Window Lite در Build چه زمانی را می‌توان برای معرفی آن توسط مایکروسافت انتظار داشت؟

جدول زمان‌بندی Window Lite مدام در حال تغییر است، پس تعیین زمان دقیق معرفی آن سخت خواهد بود. چندین هدف متفاوت وجود دارد که مایکروسافت می‌خواهد قبل از هر اظهار نظری به آن دست یابد. به طور مثال، مایکروسافت سخت در حال کار بر روی نسخه جدید Chromium Edge برای Window Lite است. در حال حاضر، این برنامه اجرا نخواهد شد زیرا قابلیت اجرای برنامه های Win 32 بر روی Windows Core OS هنوز آماده نیست.

جای تعجبی ندارد اگر حرکت مایکروسافت اج به کرومیوم چوب لای چرخ توسعه Windows Lite بگذارد. از همان ابتدا، Windows Lite  و نسخه قدیمی مایکروسافت اج با هم کاملا هماهنگ بودند . چیزهایی مثل Windows Sets و نسخه قدیمی اج نقشی اساسی در تجربه کلی Windows Lite بازی می‌کردند. اما، اکنون نسخه قدیمی اج از بین رفته و مایکروسافت در حال انتقال به نسخه کاملا جدیدی از اج مبتنی بر کرومیوم است. پس بعضی چیزها در Windows Lite باید سازگار شوند.

چه زمانی مایکروسافت از Windows Lite رونمایی خواهد کرد؟

من می‌شنوم که مایکروسافت می‌خواهد Windows Lite را در  تابستان تحت آزمایشات داخلی گسترده‌تری بگذارد. این احتمال وجود دارد که مایکروسافت Edge جدید برای ویندوز لایت آماده و اجرا خواهد شد. پس، واقع‌گرایانه این است که پاییز نزدیکترین زمانی است که می‌توان برای معرفی Windows Lite در نظر گرفت. اما همین نیز قابل اطمینان نیست. چون ویندوز لایت در بهترین حالت برای انتشار در سال 2020 برنامه‌ریزی شده است. این هم بستگی به این دارد که مایکروسافت قبل از شروع انتشار، پیش نمایشی عمومی را برای ویندوز لایت برنامه ریزی کند.

ویندوز لایت نسخه جدیدی از ویندوز است که قفل شده است. تا جایی که من می‌دانم، شما قادر نخواهید بود آن را به آسانی روی هر دستگاهی که می‌خواهید نصب کنید. در واقع، مایکروسافت از Full Flash Update Format (FFU)  برای اجرای ویندوز لایت روی دستگاه‌ها استفاده می‌کند، نه ISO که امروزه برای نصب ویندوز استفاده می‌شود. پس مایکروسافت برای هر دستگاهی که بخواهد Windows Lite را روی آن تست کند باید یک FFU بسازد. در واقع، ما می‌دانیم که مایکروسافت ویندوز لایت را بر روی سرفیس گو (Surface Go)، سرفیس پرو 4 ، 5 و 6 (Surface Pro) آزمایش می‌کند.

یک معرفی در پاییز فقط اگر برنامه‌ای برای انتشار Build های پیش‌نمایش وجود داشته باشد، منطقی به نظر می‌رسد. در غیر این صورت، منطقی‌تر به نظر می‌رسد که در سال 2020 به همراه لپ‌تاپ تاشونده “Centaurus” که قرار است با Window Lite ارائه شود، معرفی شود. دلایل بسیار کمی برای معرفی نسخه جدید ویندوز چندین ماه یا یک سال قبل از اینکه کاربران بتوانند از آن در قالب پیش‌نمایش یا به هر شکل دیگری استفاده کنند، وجود دارد. در هر صورت کار بر روی Windows Lite هنوز ادامه دارد و مایکروسافت برای موفقیت به این سیستم عامل نیاز دارد.

کاربران عزیز وینفون آیا به مایکروسافت اعتماد دارید که چیز مفیدی با ویندوز لایت ارائه کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

155 پست
امیر سلیمی
دانشجوی مهندسی مکانیک، علاقمند به تکنولوژی و بازی‌های ویدیویی، عاشق فیلم و سریال و کمیک
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
win
پاسخ دهید یکشنبه 15 اردیبهشت 1398

قراره اج کرومی تبدیل به یونیورسال بشه یا اینکه لایت برنامه های سنتی رو اجرا کنه؟

    امیر سلیمی
    پاسخ دهید یکشنبه 15 اردیبهشت 1398

    لایت هنوز قادر به اجرای اپلیکیشن‌های Win32 نیست، و این مسئله بسیار مهمه چون که مرورگر جدید اج مبتنی بر کرومیوم، چنین اپلیکیشنیه و این مرورگر بخش جدایی ناپذیر این از این سیستم عامله.
    پس باید ویندوز لایت قادر به اجرای اپلیکیشن های Win32 بشه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,