حضور مایکروسافت در عرصه گوشی‌های هوشمند با شکست مواجه شد. این مسئله امری است که به هیچ وجه قابل کتمان نیست. ویندوز موبایل، ویندوز فون و ویندوز 10 موبایل همگی تلاش‌هایی بسیار اندک و البته بسیار دیرهنگام بودند. نویسنده سایت Comouterworld  البته باور دارد که مایکروسافت در دستگاه آتی خود که ماهیتی موبایل خواهد داشت به موفقیت خواهد رسید. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به دلایلی که این نویسنده به میان آورده است.

مایکروسافت تاکنون کوهی از پتنت را در مورد تبلت تاشو خود که با اسم کد “دستگاه اندرومدا” شناخته می‌شود به ثبت رسانده است. دستگاه اندرومدا در حقیقت همان سرفیس فون افسانه‌ای است که برخی باور دارند نام نهایی آن سرفیس پد خواهد بود. البته نام دستگاه هرچه که باشد به نوعی اشاره‌ای به عملکرد تلفن‌مانند آن خواهد داشت.

در کنار این پتنت‌ها، شایعات زیادی نیز از درون کمپ ردموند به بیرون درز کرده که همگی موید تلاش مجدانه تیم سرفیس برای عرضه دستگاهی کاملا متفاوت هستند. من باور دارم که این شایعات درست هستند و پیش‌بینی می‌کنم که احتمال دارد در کنفرانس بیلد امسال که از تاریخ 7 ماه مه یعنی تنها یک هفته دیگر آغاز خواهد شد، اشاراتی بدان خواهد شد.

آنچه که مسلم است مایکروسافت در عرصه گوشی‌های هوشمند قدرت رقابت با گوگل و اپل را ندارد. وجود سیستم عامل سومی در این بازار به اشباع رسیده کاملا غیر ممکن است. بنابراین مایکروسافت مجبور است تا دستگاهی بسیار جذاب با قابلیت‌های مناسب برای اهالی کسب‌وکار ارایه کند که بتواند در عمل تمامی قوانین موجود در دنیای گوشی‌های هوشمند و حتی تبلت‌ها را از بین ببرد.

به باور من سرفیس فون دقیقا همان دستگاهی است که بازار موبایل بدان نیاز دارد، دقیقا همان دستگاهی است که شما بدان نیاز دارید. من برای این ادعا 10 دلیل را در ادامه عنوان خواهم کرد.

1. گوشی‌ های هوشمند و تبلت‌ ها کسالت‌آور شده‌اند

داغ‌ترین بازار گوشی‌های هوشمند که بیشترین سرعت رشد تعداد کاربران را نیز در خود جای داده است کشور چین است. جمعیت بالا در کنار بهبود میزان درآمد مردم این کشور باعث شده تا چین بزرگترین بازار گوشی‌های هوشمند در دنیا لقب بگیرد. با تمام این تفاسیر در سه ماهه اخیر میزان فروش گوشی‌های هوشمند در این کشور 21 درصد کاهش یافته است. گویی گوشی‌های هوشمند جدید قدرت مجاب کردن خریداران را به خرید یک دستگاه جدید نداشته‌اند.

صنعت گوشی‌های هوشمند از وضعیت کاهش فروش این دستگاه‌های در بسیاری از بازارها مهم دنیا عصبی و خشمگین است. دلایل زیادی برای کاهش میزان استقبال خریداران از گوشی‌های هوشمند جدید وجود دارد، اما به‌نظر من مهم‌ترین علت بروز این مسئله کسل شدن خریداران از این مستطیل‌های شیشه‌ای است.

شرکت‌ها در تلاش هستند با افزایش تعداد دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، کاهش ضخامت و افزایش تعداد هسته‌ای پردازنده‌ها مشتریان را وادار به دست به جیب شدن بکنند. اما حقیقت این است آنچه که می‌تواند این بازار را از این کسالت خارج کند نوآوری و محصولاتی با انعطاف‌پذیری بالا است.

2. طراحی تاشو بهترین شکل ممکن برای یک دستگاه موبایل است

در حال حاضر شاید یکی از بزرگترین ترندها در دنیای گوشی‌های هوشمند تلاش برای کاهش اندازه کلی دستگاه و در عین حال افزایش سطح نمایشگر دستگاه است. شرکت‌هایی نظیر شیائومی، سامسونگ و اپل در تلاش هستند تا هرچه بیشتر حاشیه نمایشگر گوشی‌های هوشمند را کاهش دهند. اکنون در آستانه ارایه گوشی‌های هوشمندی با حاشیه صفر هستیم. زمانی که این طرح عملیاتی شود و میزان حاشیه گوشی‌های هوشمند عملا به صفر برسد، اندازه نمایشگر گوشی‌های هوشمند بزرگتر از حال حاضر خواهد بود.

با از بین رفتن کامل حاشیه نمایشگر، سازندگان گوشی‌های هوشمند این امکان را خواهند داشت تا دو نمایشگر را در حالت تاشو کنار یکدیگر قرار دهند. چنین طراحی تاشویی بهترین شکل ممکن برای گوشی‌های هوشمند را فراهم خواهد آورد. چرا که در حالت بسته بودن دستگاه سایز آن مشابه با گوشی‌های هوشمند فعلی خواهد بود و در زمان باز شدن عملا با یک تبلت بزرگ مواجه خواهیم شد.

3.قلم‌ های استایلوس بازگشته‌اند

آینده قلم‌های استایلوس زمانی که استیو جابز در سال 2007 عنوان داشت که “هیچ کس یک قلم استایلوس را نمی‌خواهد” ترسناک به‌نظر می‌آمد. اما مایکروسافت در طرف دیگر توانست در خط تولید سرفیس خود استفاده از قلم را به بهترین شکل ممکن رواج دهد. موفقیت این شرکت باعث شد که رقیب کوپرتینو نشین عملا از دیدگاه مدیرعامل متوفی خود بازگشته و به قلم‌ استایلوس خوشامد بگوید.

علاوه بر دنیای تبلت‌ها در حال حاضر گوشی‌های هوشمند سری نوت سامسونگ نیز طرفداران کامل ثابت خود را پیدا کرده‌اند. موفقیت این محصول باعث شده که حتی اپل نیز به فکر پشتیبانی از قلم استایلوس در نسخه‌های آتی آیفون 10 پلاس بیافتد. چرا که برخی از شایعات حکایت از آن دارند که نسخه آتی آیفون 10 قادر به پشتیبانی از قلم استایلوس خواهد بود.

بله باید پذیرفت که قلم‌های استایلوس مجددا میان کاربران محبوب شده‌اند و حتی برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها به دنبال دستگاه موبایلی هستند که قابلیت‌های نوآورانه‌ای را همراه با قلم خود عرضه کند.

4. ترکیب قلم و ژست‌های انگشتی یکی از نقاط قوت مایکروسافت است

مایکروسافت همیشه عاشق قلم‌های استایلوس بوده است، این شرکت سالیان سال است که مشغول تحقیق و توسعه در مورد قلم‌های استایلوس و ژست‌های لمسی است. در حقیقت این شرکت با توجه به تجارب زیادی که در این عرصه دارد، عملا به استادی در ترکیب ژست‌های لمسی و قلم‌های استایلوس بدل گشته است.

در حالی که شرکتی مثل اپل اخیرا به اهمیت قلم‌های دیجیتال پی برده و آن را ابزاری برای افراد خلاق می‌داند، مایکروسافت و سامسونگ همواره استایلوس‌ها را ابزاری کاملا تجاری می‌دانند که بهترین تجربه را برای نوشتن کاربران ارایه می‌دهند.

مایکروسافت سالها است که باور داشته بهترین شکل تعامل با یک کامپیوتر، وجود قلم در یک دست و تعامل لمسی با دست دیگر است. برای مثال شما در حال حاضر در محیط ویندوز 10 این امکان را دارید که یک کلمه، عکس یا هر چیزی مثل آن را با یک انگشت لمس کرده و با استفاده از قلم خود آن را در جایی دیگر کپی کنید. این ترکیب لمسی باعث شده تا کپی و پیست کردن در کسری از ثانیه انجام گیرد.

5. انقلاب کیبوردهای لمسی در حال شکل‌گیری است

اکنون ما در آستانه انقلاب دیگری در تمامی دستگاه‌های موبایل و قابل حمل هستیم. در آینده نزدیک کیبوردهای فیزیکی در دستگاه‌هایی نظیر تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها کنار گذاشته خواهند شد و عملا نحوه تعامل ما با آنها درست مانند گوشی‌های هوشمند خواهد بود. البته این مسئله به معنی حذف کامل کیبوردهای فیزیکی نیست، چرا که کاربران حرفه‌ای که پیوسته نیاز به تایپ کردن دارند همچنان مصرف‌کننده کیبوردهای فیزیکی خواهند بود.

هوش مصنوعی، موتورهای هپتیک پیشرفته و نوآوری‌ در عرصه طراحی نمایشگرها باعث خواهند شد که دستگاه‌هایی با نمایشگر دوگانه و بدون کیبورد فیزیکی به ترند دنیای فناوری تبدیل گردند.

6. مایکروسافت در زمینه طراحی و ساخت لولا، با دیگر رقبا فاصله بسیار زیادی دارد

فناوری توسعه و ساخت لولا در مایکروسافت از چنان اهمیت بالایی برخوردار است که این شرکت پیوسته در حال استخدام مهندسان طراح و مکانیک بوده است تا تیم طراحی و ساخت لولای خود را همواره قدرتمندتر سازد. نکته جالب در مورد این دسته از مهندسان نامی است که برای آنها انتخاب شده، به این دسته از Engineers مایکروسافت Hingineers گفته می‌شود.

مایکروسافت در این مدت پتنت‌های بسیار متنوعی در مورد لولای سرفیس فون به ثبت رسانده است. این مسئله به خوبی نشان می‌دهد که در کمپ ردموند چه فعالیت گسترده‌ای در این عرصه وجود دارد. یکی از پتنت‌های که اخیرا توسط این شرکت به ثبت رسیده دستگاهی با دو نمایشگر را نشان می‌دهد که با استفاده از یک لولای ویژه به یکدیگر متصل شده‌اند. نکته بسیار جالب در مورد این پتنت امکان پشتیبانی دستگاه از لمس در نقطه میانی یا همان محل اتصال دو نمایشگر است. از سوی دیگر برطبق این پتنت با استفاده از لولای ویژه دستگاه امکان استفاده از آن در حالت‌های بسیار متفاوت وجود دارد.

7. ژست‌های حرکتی ویژه مایکروسافت برای لولای دستگاه

در پاراگراف بالا اشاره کردیم که مایکروسافت استاد ساخت لولاهای بسیار خاص است. این شرکت نه تنها در بحث سخت‌افزاری لولا یک استاد به تمام معنا است (چیزی که پیشتر در لولای بسیار خاص سرفیس بوک نیز مشاهده شده است) بلکه در بخش نرم‌افزاری نیز تدارک ویژه‌ای دیده است. برطبق یکی از پتنت‌های جدید مایکروسافت که “ژست‌های حرکتی لولا” نام گرفته است، می‌توان از لولای دستگاه برای تعامل با آن استفاده کرد. برطبق این پتنت بسته به میزان باز بودن دستگاه و فاصله دو نمایشگر متصل به لولا رابط کاربری نیز تغییر خواهد کرد و ژست‌های حرکتی متناسب با آن در اختیار کاربران خواهد بود.

برای آنکه کارکرد این پتنت آشکار شود مثالی می‌زنیم. هنگامی که دو نمایشگر دستگاه روی هم هستند و دستگاه در حالت بسته است، دستگاه این امکان را دارد که به‌صورت خودکار آهنگی را که در پیشتر در حال گوش کردن بودید را پخش کند. زمانی که دستگاه باز شود و دو نمایشگر به سمت بالا باشند، دستگاه مانند یک ساعت رومیزی زمان را نشان خواهد داد. زمانی که دو نمایشگر زاویه‌ای در حدود 90 درجه داشته باشند، عملا دستگاه به یک مینی لپ‌تاپ بدل شده و یک نمایشگر محتوا را به تصویر خواهد کشید و نمایشگر دیگر نیز در نقش کیبورد ظاهر خواهد شد. اگر همین زاویه دو نمایشگر را حفظ کنید و دستگاه را به‌صورت عمودی نگه دارید، عملا دستگاه به یک کتاب الکترونیکی بدل خواهد شد. در صورتی که دو نمایشگر نسبت به یکدیگر زاویه 180 درجه پیدا کنند، عملا دستگاه به یک تبلت بزرگ تبدیل می‌گردد. در نهایت زمانی که زاویه دو نمایشگر را بیش از 180 درجه کرده و شکل عدد هشت فارسی را بدان بدهید، نمایشگرهای دو طرف برای مشاهده گروهی امکان نمایش محتوای مشابه را خواهند داشت یا آنکه کاربر می‌تواند از یک سمت برای نمایش پاورپوینت به مخاطبان و از طرف دیگر برای مشاهده یادداشت‌های شخصی خود استفاده کند.

و این بدین معنی است که… باقی را خودتان حدس بزنید.

8. کوریر یک ویژگی است و نه یک محصول

پروژه Microsoft Courier  را به یاد دارید؟ این پروژه چیزی در حدود هشت سال و شش ماه پیش فاش شد. در آن زمان فناوری روز آن روزها امکان ساخت چنین دستگاهی را نداشت. حاشیه‌های نمایشگرها بیش از حد زیاد بودند. پردازنده‌های موبایل بسیار ضعیف بودند و البته سیستم‌عامل آن روز مایکروسافت امکان پشتیبانی از چنین دستگاهی را نداشت. در نتیجه مایکروسافت به تصوری از یک دفترچه یادداشت الکترونیک بسنده کرد.

پروژه کوریر در حقیقت مجوعه‌ای فناوری‌های بسیار متنوع است که این شرکت سالیان سال در آزمایشگاه‌های خود مشغول کار کردن روی آن بوده است. فناوری‌های مختلفی نظیر طراحی سخت‌افزار، طراحی رابط کاربری و … دست به دست هم داده‌اند تا این پروژه به تکامل خود ادامه دهد.

بخش تحقیقاتی مایکروسافت به کار کردن روی این فناوری‌ها ادامه داده و در سالهای اخیر برخی از این فناوری‌ها را به شکل اساسی بهبود داده تا برای استفاده در سرفیس فون مورد استفاده قرار گیرند. البته بد نیست اشاره کنیم که برخی از این فناوری‌ها در ویندوز 10 در حال استفاده هستند.

یکی دیگر از مواردی که باعث شد مایکروسافت در آن توسعه عمومی تبلت کوریر را از دستور کار خود خارج کند، سیستم عامل آن بود. این دستگاه در آن زمان جزیی از هدف و پروژه “ویندوز واحد” مایکروسافت قرار نمی‌گرفت. (برطبق گزارشات نسخه پروتوتایپ این دستگاه به نسخه خاصی از ویندوز CE تجهیز شده بود.)

وضعیت کنونی ویندوز اکنون کاملا متفاوت از آن دوران است. سرفیس فون اکنون در پروژه “ویندوز واحد” مایکروسافت کاملا می‌گنجد. به‌لطف ماژولار شدن ویندوز 10 و ارایه پوسته‌های مختلف برای آن در پروژه Windows Core OS این سیستم عامل برای هر دستگاهی بهینه خواهد بود. پوسته تطبیق‌پذیر یا C-Shell در کنار Windows Core OS آینده ویندوز 10 را در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها رقم خواهد زد.

بنابراین باید گفت که ایده کوریر نمرده است. بلکه بر بستر ویندوز 10 و البته سخت‌افزار مدرن امروزی این پروژه اکنون جز کوچکی از سرفیس فون هنگام اجرای اپلیکیشن وان نوت خواهد بود.

9. فناوری دوربین مایکروسافت نیز بسیار جالب و پیشرفته است

مایکروسافت به‌طور معمول چندان درگیر نوآوری در عرصه دوربین گوشی‌های هوشمند نبوده است. اما یکی از پتنت‌های بسیار جالبی که اخیرا توسط این شرکت در مورد نحوه تعبیه یک دوربین در تبلتی تاشو به ثبت رسیده، حکایت از توجه بیشتر این شرکت به این عرصه دارد.

در دنیای امروزی گوشی‌های هوشمند شاهد افزایش و تعدد ماژول دوربین دستگاه‌ها هستیم. این مسئله در کنار افزایش قیمت نهایی دستگاه یک ایراد مهم نیز دارد، حجم زیادی از فضای دستگاه‌های نازک امروزی باید به تعبیه ماژول دروبین اختصاص یابد. پتنت مایکروسافت راه حل بسیار خوبی برای استفاده از یک دوربین در دستگاهی با دو نمایشگر ارایه داده است.

10. مایکروسافت در عرصه مشتریان تجاری و سازمانی همیشه موفق بوده است

شاید یکی از دلایل شکست بخش گوشی‌های هوشمند مایکروسافت را باید در ضعف تاریخی این شرکت در بازار مشتریان و کاربران معمولی دستگاه‌های موبایل جستجو کرد. باید پذیرفت که قدرت حقیقی و مهارنشدنی مایکروسافت همواره در عرصه مشتریان سازمانی بوده است. این عرصه دقیقا جایی است که سرفیس فون امکان موفقیت در آن را دارا است.

مایکروسافت در هفته گذشته اعلام کرد که پشتیبانی از نسخه تجاری اسکایپ، مایکروسافت تیمز و یامر را در پلتفرم ویندوزفون قطع خواهد کرد. از سوی دیگر این شرکت تمامی موجودی گوشی‌های ویندوزی خود را نیز به فروش رسانده است و انبارهای خود را از این دستگاه‌های نوستالژیک خالی کرده است.

به‌نظر من این اقدام مایکروسافت حرکتی در جت ایجاد فضای خالی برای محصولی جدید جهت مشتریان سازمانی است. کم کم باید به تبلتی تاشو با دو نمایشگر که از ویندوز 10 قدرت گرفته و بازار مشتریان سازمانی را هدف قرار داده سلام بگوییم.

هرقدر حضور مایکروسافت در عرصه گوشی‌های هوشمند و مشتریان معمولی با شکست مواجه شده، حضور این شرکت در عرصه مشتریان سازمانی و کامپیوترهای شخصی با برند سرفیس موفق بوده است. گزارش مالی مایکروسافت که چند روز پیش اعلام شد نیز حکایت از جهش 32 درصدی در میزان درآمد برند سرفیس دارد.

من باور دارم که سرفیس فون مرموز این پتانسیل را دارد که به برگ برنده مایکروسافت تبدیل گردد، دستگاهی سراسر نوآوری برای شما و من.

 

منبع :

COMPUTERWORLD

1235 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حیان
پاسخ دهید یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

تنها دلیل ویندوزفون بنظرم نام گذاری غلطش بود، حداقل من که از هرکس میپرسیدم فکر میکرد سیستم عامل موبایل نیست ویندوزه، فکر میکردن اینستا، وایبر، تلگرام روش نیست… فقط اسم باعث شکست شد، البته نداشتن قرارداد با شرکتای مخابراتی هم کم تاثیر نذاشت
هنوز نگاه میکنم به این سیستم عامل زیبا دلم میسوزه واقعا حیف شد
راستی ممنون بابت انتخاب تیتر خوب، مقاله الی تیترش با متنش هم خوانی نداشت

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

  سلام حیان جان
  خوشحالم که مقاله مورد توجهت قرار گرفت.
  متاسفانه ویندوزفون به بزرگترین شکست مایکروسافت و بزرگترین فقدان برای طرفداران تبدیل شد.
  دستگاه اندرومدا البته این پتانیل رو داره که باعث کمرنگ شدن این شکست بشه. به امید آینده ای بهتر

حیان
پاسخ دهید یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

اصلی*

saman
پاسخ دهید یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

وقتی مقایسه میکنم با بقیه سیستم عامل ها واقعا کار باهاش لذت بخشه،متاسفانه زود کنار کشید و تجربه ی خوبی رو به ارمغان نیاورد.هرچند کلا تولید گوشی رو درست نمیدونم و میتونست فقط رو سژستم عاملش کار کنه.با این نتیجه ها سخت میتونم بهش اعتماد کنم و دوباره برم سراغ سرفس فون

RBM
پاسخ دهید دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

بسیار عالی، ممنون از سرفصل جالب و تازه ای که دادین. من اگر روزی این دستگاه بیاد و توان خریدش و داشته باشم دریغ نمیکنم. اگر هم نتونم حتما از سازنده ثالث مدل مشابهش رو میگیرم من زندگیمو مدتیه با دستگاه های هایبرید ویندوز سر میکنم و زندگیم تغییر کرده یک 2 در 1 ایسوس امروز تمام چیزیه که با خودم حمل میکنم و استفاده میکنم. از تلفن همراه فقط برای موسیقی گوش دادن در مسیر ها استفاده میکنم. و با این ایسوس زندگیمو میچرخونم. من یک طراح تبلیغاتی و صنایع مدرنم. و و قابلیت هایی که ویندوز 10 و قلم های خاص انتریگ به من میدن شغل من رو برام زیباتر از قبل کرده. ضمن این که دانشجو هستم و با onenote یادداشت برمیدارم، صوت کلاس هارو میگیرم، با دوربین با کیفیتش و با پایه پشتش به راحتی فیلم با کیفیت میگیرم و از فضای بزرگ حافظه ssd استفاده میکنم. خلاصه خیلی سبک، سریع و شیک به زندگیم میرسم و جالب اینه که هر جا میرم قیمتشو میپرسن و با وجود قیمت نسبتا بالاش علاقه دارن به خریداری. همیشه و همه جا یه کامپیوتر قوی کنار دستمه فقط کافیه فرصتی پیش بیاد. دیگه مثل قبلا داغ نمیکنم. فوری انجامش میدم یا در لحظه تحقیق میکنم. اگر مشابه این شرایط رو در دستگاه کوچکتری داشته باشم امکان نداره پسش بزنم. من فقط ویندوز دسکتاپ رو میخوام. نه ویندوز فون نه اندروید و نه آی او اس. اوایل ایده سرفیس به دید خیلی ها از جمله اپل نیومد. بعد بازار تبلت و کامپیوتر رو اشغال کرد. همین اتفاق با چنین دستگاهی خواهد افتاد. بازم ممنون جناب توکلی نیا.

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

  سلام به شما همراه ویندوزی عزیز.
  در وهله اول خوشحالم که همراه وینفون هستید و مقاله براتون جالب بوده.
  در وهله دوم از بابت عنوان کردن تجربه‌تون ممنونم، اشاره کاملا درستی داشتید. برای انجام کارهای جدی و تولید محتوا هیچ سیستم عاملی جایگزین ویندوز نخواهد بود.

حیان
پاسخ دهید دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

ولی هنوز یه مشکلی وجود داره، سیاست برنامه های استور و گسترششون باعث میشه دسترسی به محتوی و مقید نبودن کاهش پیدا کنه، حس میکنم در اینده ای نه چندان دور مایکروسافت هم برای حفظ امنیت مجبور بشه روش شرکتای دیگه، ینی محدود کردن دسترسی کاربر به هسته مرکزی سیستم، رو مد نظر قرار بده. نظر شما چیه؟ این سمت گیری باعث دور شدن کاربرای کقدیمی نمیشه؟

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

  این اتفاق در مورد نسخه فعلی ویندوز 10 که در حال استفاده ازش هستیم نخواهد افتاد، نسخه پرو همینطور باقی خواهند موند (البته آینده دور رو نمیشه قضاوت کرد) اما با رونمایی از Windows Core OS شکل نوین ویندوز چیزی مشابه با سیستم‌ عاملای موبایلی میشه، یعنی محدودیت‌هایی تو اون نسخه خواهد بود. که البته به نفع کاربران معمولی میشه. اما به نظرم این اتفاق به این زودی برای ویندوز 10 پرو و … نخواهد افتاد.

حیان
پاسخ دهید دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

ولی عملا داره میفته، خیلی از برنامه های کلاسیک به برنامه استور تبدیل شدن که کارای اساسی ویندوز رو میکنن و اون. کارایی قبلی و دست بازی که ما تو فرم کلاسیک داشتیم رو نداریم…

مهدی
پاسخ دهید دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

شرکت مایکروسافت باید به هر کاربر ویندوزفونی که به خاطر ویندوزفون دچار ضرر مالی شدند، یک دستگاه از این رایگان بده

مسعود
پاسخ دهید دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

سلام
بچه ها من از کاربرهای گوشی ویندوزی هستم، انصافا با تمام کم و کاستی ها و لگ و بعضی موارد که خوب ممکنه برای همه پیش میاد، من از کار با گوشیم لذت میبرم، خوشم میاد.
ولی سوالم اینجاست که وینفون لطف کنه یه مقاله راجع به این بده که در صورت مسدود تلگرام، چه کار باید بکنیم
هر چند مشترکین ویندوزفون کمه و داخلی ها فکر نکنم برای ویندوز نسخه ای داده باشن

mikaeil001
پاسخ دهید سه شنبه 11 اردیبهشت 1397

سلام دوست عزیز
با توجه به شرایط حال حاضر استفاده از ساکس (socks) ساده ترین راه حله. کانالهای زیادی توی تلگرام هست که ساکس قرار میدن. فقط کافیه که آی پی و پورت رو توی ستینگ تلگرامتون وارد کنید.

mikaeil001
پاسخ دهید سه شنبه 11 اردیبهشت 1397

مثلا از کانال tgproxies استفاده کنید
52.169.8.120
port: 1080

80.211.4.231
port: 1080

195.201.41.223
port: 1080

185.77.40.93
port: 1080

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,