microsoft-edge

با معرفی ویندوز ۱۰، مرورگر کلاسیک اینترنت اکسپلورر از دنیای ویندوز خداحافظی کرد و جای خود را به مرورگری قدرتمند و با طراحی مدرن داد. مرورگر مایکروسافت اج از روز عرضه، به طور پیوسته بهبود یافته است و به تازگی نیز با انتشار به روز رسانی سالگرد، بهبود ها و پیشرفت های بزرگ جدیدی داشته است، اما توسعه ی آن باید ادامه یابد. اکنون ما قصد داریم ۱۱ تغییر و بهبود که لازم است در آینده در مرورگر اج صورت بگیرد، را بررسی کنیم.

با به روز رسانی سالگرد ویندوز ۱۰، مایکروسافت اج یک به روز رسانی بسیار کاربردی و مهم دریافت کرد و پیشرفت ها و تغییرات زیادی به آن اضافه شد، از جمله پشتیبانی از افزونه ها، که یکی از ویژگی هایی بود که بیش ترین درخواست را در میان کاربران داشت.

این به روز رسانی جدید، مایکروسافت اج را به یک مرورگر وب قدرتمند و کارآمد تر بر روی کامپیوتر ها و دستگاه های تلفن همراه تبدیل کرد. علاوه بر این ویژگی ها، بهبود هایی نیز برای استاندارد های وب بیش تر، صورت گرفت و فهرست گسترده ای از قابلیت های کاربردی، مانند ژست های حرکتی برای ناوبری، یاد آوری دانلود، کشیدن و رها کردن برای پوشه ها، توانایی پین کردن زبانه ها و… به آن اضافه گردید.

حتی با این به روز رسانی بزرگ و تغییرات صورت گرفته تا کنون، مایکروسافت اج هنوز هم استعداد های بالقوه ی زیادی برای تبدیل شدن به بهترین مرورگر را دارا می باشد، اما در حال حاضر حداقل باید بتواند برخی از ویژگی های مرورگر های دیگر (به عنوان مثال، گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس) را به کاربران ارائه دهد.

در حال حاضر در این مطلب قصد داریم لیستی از ۱۱ بهبود که باید مایکروسافت در مرورگر اج اعمال کند را نام ببریم.

۱. منوی تنظیمات بهبود یافته

در حالی که به روز رسانی سالگرد، تعداد انگشت شماری از گزینه های جدید را به ارمغان آورده است، اما هنوز هم تنظیماتی که مایکروسافت اج به کاربران ارائه می دهد ایده آل نیست. همه چیز در یک باریکه ی شناور چیده و مرتب شده که گاهی اوقات می تواند برای دسترسی و پیدا کردن گزینه ی مورد نظر، مشکل ساز باشد.

ms-edge-settingsتنظیمات مرورگر مایکروسافت اج

از سوی دیگر، کروم و فایرفاکس بهترین مثال برای نشان دادن این که تنظیمات چگونه باید به کاربران ارائه شوند، می باشند. همان طور که شما می توانید در تصاویر زیر ببینید، هر دو مرورگر وب، تنظیمات را با اولویت بندی خاص خود بر روی یک فرمت صفحه ی واحد به همراه یک منوی ناوبری در سمت چپ نمایش می دهند، که باعث می شود تنظیمات به راحتی قابل دسترس باشند.

 chrome-settingsتنظیمات مرورگر گوگل کروم

firefox-settingsتنظیمات مرورگر موزیلا فایرفاکس

پانل تنظیمات شناور که در مایکروسافت اج وجود دارد، زیاد کارآمد نیست. این شرکت حداقل باید در برخی از بخش ها، از طراحی سایر مرورگر ها استفاده کند و یک طرح بهتر را برای تنظیمات به کار ببرد. این تغییرات نباید زیاد هم برای مایکروسافت دشوار باشند، زیرا در حال حاضر در بسیاری از برنامه های استور ویندوز، مانند Maps و Groove Music نیز ار یک صفحه ی تنظیمات به جای یک تنظیمات شناور استفاده شده است.

groove-settingsتنظیمات Groove Music

۲. گزینه های بیش تر در  منوی زمینه (context menu)

در حال حاضر، اگر شما در هر نقطه ای از یک صفحه ی وب راست کلیک کنید، به شما مجموعه ای محدود از گزینه ها ارائه خواهد شد. به عنوان مثال، با راست کلیک کردن بر روی یک جعبه متن، شما تنها سه گزینه دریافت خواهید کرد: “Select all”، “Print” و “Paste”. مرورگر های دیگر به شما اجازه ی دسترسی سریع به کنترل های ناوبری، گزینه های ذخیره و چاپ، Paste به صورت متن ساده و همچنین گزینه ای برای ترجمه ی آسان یک صفحه وب به زبان مادری شما بدون نیاز به افزونه را می دهند.

context-menu-ms-edgeمنوی زمینه ی مرورگر مایکروسافت اج

chrome-context-menuمنوی زمینه ی مرورگر گوگل کروم

۳. تاریخچه برای زبانه های بسته شده

در حالی که نسخه ی جدید مایکروسافت اج به شما اجازه می دهد با راست کلیک کردن بر روی دکمه ی بازگشت و یا حرکت به جلو، به تاریخچه ی اخیر خود دسترسی پیدا کنید، ولی این مرورگر هنوز هم فاقد توانایی ارائه ی یک لیست از زبانه های به تازگی بسته شده، است.

نکته: شما همیشه می توانید از کلید های Ctrl + Shift + T برای باز کردن زبانه های بسته شده استفاده کنید.

microsoft-edge-history-notabsتاریخچه ی مرورگر مایکروسافت اج بدون زبانه ها

closed-tabs-history-chromeتاریخچه ی مرورگر گوگل کروم با زبانه ها

۴. نوار آدرس ساده تر

زمانی که شما مایکروسافت اج را اجرا می کنید و یا یک زبانه ی جدید باز می کنید، مرورگر به طور پیش فرض صفحه ی “Where to next?” را باز می کند، که شامل یک نوار آدرس در وسط صفحه می باشد که به عنوان یک جعبه ی جستجوی سنتی نیز عمل می کند.

confusing-address-bar-edge

این چیدمان می تواند برای برخی از کاربران کمی گیج کننده باشد، از جمله کاربرانی که قصد دارند با استفاده از URL به وب گردی بپردازند (البته شما می توانید برای این کار، در ناحیه ی پایین زبانه کلیک کنید، اما به خوبی قابل مشاهده و حس کردن نیست).

۵. گزینه ی بی صدا کردن برای زبانه های باز

یکی از آزار دهنده ترین چیز ها در هنگام استفاده از یک مرورگر وب، پخش صدای زبانه ای است که شما از آن استفاده نمی کنید. مایکروسافت اج شامل یک آیکون بلندگو بر روی زبانه های صدا دار می باشد، اما بر خلاف بسیاری از مرورگر های مدرن، گزینه ای برای بی صدا کردن زبانه در نظر گرفته نشده است.

no-mute-tab-edge

۶. حالت تمام صفحه (فول اسکرین)

در هر مرورگر وب مدرن، شما می توانید سریعا با زدن کلید F11 بر روی صفحه کلید، به حالت تمام صفحه بروید. متاسفانه، به دلایلی نامعلوم، مایکروسافت اج فاقد قابلیت تمام صفحه می باشد، در صورتی که حتی در مرورگر بازنشسته ی اینترنت اکسپلورر نیز این ویژگی اساسی وجود داشت.

۷. قابلیت همگام سازی بهتر

مایکروسافت اج به شما اجازه می دهد به راحتی رمز عبور ، علاقه مندی ها و آیتم های لیست خواندن خود را به صورت یکپارچه در سراسر دستگاه های مبتنی بر ویندوز ۱۰ خود که به یک حساب مایکروسافت متصل شده باشند، را همگام سازی کنید. با این حال، هنوز هم مرورگر اجازه نمی دهد که شما زبانه های باز و یا تاریخچه را همگام سازی کنید، که این دقیقا همان چیزی است که می تواند تجربه ی کاربری در دستگاه های متعدد را بهبود ببخشد.

۸. افزونه های بیشتر

شاید بتوان گفت که پشتیبانی از افرونه ها، بزرگ ترین قابلیتی است که با به روز رسانی سالگرد به مایکروسافت اج آمده است. در حالی که برخی افزونه های مفید مانند AdBlock، Translator For Microsoft Edge، Save to Pocket و… برای آن وجود دارند، ولی هنوز هم این لیست بسیار محدود است.

microsoft-edge-extensions-count

از لحاظ فنی، افزونه های مایکروسافت اج عملا با افزونه های گوگل کروم یکسان هستند. مایکروسافت، با ایجاد امکان پورت افزونه های موجود، کار را برای توسعه دهندگان آسان تر کرده است، اما به نظر می رسد که این شرکت، هنوز هم برای جذب توسعه دهندگان برای انتشار افرونه های بیشتر در استور، باید کار هایی انجام دهد.

۹. پشتیبانی از افزونه ها در ویندوز ۱۰ موبایل

افزونه های مایکروسافت اج در حال حاضر فقط برای رایانه های شخصی در دسترس هستند. پیش از این، نقشه راه مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ نشان می داد که در آینده، افزونه ها به دستگاه های موبایل نیز خواهند آمد، اما این شرکت به سرعت برنامه ی خود را تغییر داد. در حال حاضر هیچ برنامه ای برای آمدن افزونه ها به ویندوز ۱۰ موبایل وجود ندارد، اما یک تقاضای واقعی از کاربران وجود دارد و همیشه احتمال در دسترس قرار گرفتن آن برای این دسته از کاربران وجود خواهد داشت.

۱۰. حالت سازگاری (compatibility mode) درون مرورگری

مایکروسافت، مرورگر اج را از پایه ساخته است تا به یک مرورگر وب بسیار سبک برای صفحات وب مدرن تبدیل شود. مشکل این است که در طول فرایند توسعه، برخی ویژگی هایی که به پشتیبانی از وب سایت های ایجاد شده با فناوری های قدیمی تر کمک می کردند، دیگر در دسترس نیستند و مرورگر شاید برای مشاهده ی سایت های قدیمی تر مناسب نباشد.

حالا وقتی که شما بخواهید یک سایت اینترنتی قدیمی را مشاهده کنید، با پیغام “You’ve stumbled upon some vintage web tech” رو به رو خواهید شد، که شما را مجبور می کند آن صفحه ی وب را به جای اج، با اینترنت اکسپلورر باز کنید. زمانی که شما از مرورگر های کروم یا فایرفاکس استفاده می کنید، چنین وب سایت هایی بدون مشکل و دردسر باز می شوند.

microsoft-edge-vintage-webtechحالت سازگاری پیش فرض مرورگر مایکروسافت اج

chrome-support-oldwebsitesحالت سازگاری پیش فرض مرورگر گوگل کروم

مایکروسافت باید برای این کار یک ویژگی در نظر بگیرد تا به طور خودکار، مرورگر این وب سایت ها را تشخیص بدهد و به صورت یکپارچه، آن صفحه را با یک ماژول سازگاری از داخل اج، بارگذاری کند.

۱۱. بهبود پشتیبانی از استاندارد های وب

مایکروسافت همواره از استاندارد های وب پشتیبانی کرده است، اما در گذشته، این شرکت روش اختصاصی خود را برای ویژگی های خاصی پیاده سازی کرده است، که همیشه در هر مرورگری پشتیبانی نمی شود. همین موضوع باعث شده بسیاری ار توسعه دهندگان وب به دردسر بیفتند.

با اج، مایکروسافت به دور شدن از این رویکرد پرداخت و به طور کامل به کار بر روی استانداردهای وب معمول روی آورد، بنابراین توسعه دهندگان می توانند به سادگی یک وب سایت را برای تمام مرورگر ها کد نویسی کنند. با این حال، مایکروسافت اج هنوز هم برای برخی از ویژگی های پشتیبانی شده، در مقایسه با مرورگر های دیگر، با مشکلاتی مواجه است.

به عنوان مثال، اگر شما در یک وب سایت از خصوصیات یک طراحی خاص استفاده کرده باشید، مانند فیلتر های تار کننده و یا تغییر رنگ تصویر به سیاه و سفید، متوجه خواهید شد که این خواص در مایکروسافت اج کار نمی کنند.

box-decoration-break-msedgeرندر مرورگر مایکروسافت اج بدون پشتیبانی از box-decoration-break

box-decoration-break-chromeرندر مرورگر گوگل کروم با پشتیبانی از box-decoration-break

در حالی که این ویژگی ها ممکن است برای بسیاری از کاربران ناشناخته باشد، ولی برای توسعه دهندگان مهم هستند، زیرا آن ها هستند که تعریف می کنند چگونه یک وب سایت بر روی صفحه نمایش شما دیده شود. مطمئنا هیچ کس دوست ندارد که هنگام استفاده از یک وب سایت، آن را به هم ریخته و خراب مشاهده کند. امیدواریم در به روز رسانی های آینده، نسخه ی جدید اج را با پشتیبانی بیش تر از استاندارد های وب مشاهده کنیم.

جمع بندی

اگر چه مایکروسافت اج هنوز بسیاری از ویژگی های پشتیبانی شده در سایر مرورگرهای وب را ندارد، اما مایکروسافت به آرامی و پیوسته در حال بهبود مرورگر وب خود است.

آیا شما ویژگی های دیگری که باید در آینده باید به مرورگر مایکروسافت اج اضافه شود را مد نظر دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

2231 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,