شاید سری بازی‌های Just Cause از ساخته‌های استودیوی آوالانچ (Avalanche) را در زمان عرضه این سری نتوان به عنوان پرچمدار و یکی از نام دار‌های بازی‌های جهان آزاد به حساب آورد اما اگر از حق نگذریم، این سری به گردن صنعت بازی‌های ویدیویی حق دارد و با مکانیزم‌های تخریب تاثیر گذار، دنیای وسیع و بزرگ و همینطور مهم‌تر از همه، انفجارهای بزرگ توانست برای خودش اسم و رسمی دست و پا کند و همواره یک بازی لذت بخش به حساب بیاید.

اگر هیچ یک از ویژگی‌های خوب و لذت بخش این بازی را به حساب نیاوریم، همین فان بودن بازی توانسته برگ برنده این سری باشد که همیشه طرفداران ثابتی برای آن به وجود آورده است. Just Cause هم قطعا فراز و نشیب‌های خاص خودش را داشته اما هیچ کس نمی‌تواند منکر این شود که همیشه یک چیزی وجود داشته که ما را به سمت این بازی کشانده و حداقل توانسته برای مدت کوتاهی توجه ما را به خود جلب کند و ما را سرگرم کند. همانطور که گفتم، این سری را به هیچ وجه نمی‌توان به پرچمداران بازی‌های جهان آزاد مانند سری Grand Theft Auto و یا Red Dead Redemption و یا همینطور The Witcher مقایسه کرد اما خب در حد خودش توانایی‌هایی داشته که ما را برای چند ساعتی سرگرم نگه داشته.

دقیقا به همین دلایل هم Just Cause 4 یک بازی لذت بخش خواهد بود و ما هم دقیقا به خاطر همین چیزها برای تجربه آن هیجان زده هستیم. اکنون پیش از این که این بازی در روزهای آتی به طور رسمی به انتشار برسد، در این مقاله من سعی دارم که نگاهی داشته باشم به ۱۵ اطلاعات و جزئیات جذابی که در حال حاضر از این بازی می‌دانیم که وجود دارد، تا بیش از این برای دیدار دوباره با ریکو رودریگز (Rico Rodriguez) هیجان زده شویم و با نقاط مثبت و قابل توجه این بازی بیشتر آشنا شویم. پس بیایید بدون این که بیش از این وقت را هدر دهیم، بریم به سراغ اصل مطلب.

زمانی که در جایی از این بازی ریکو متوجه می‌شود که پدرش زمانی با Black Hand همکاری داشته و دستش با آن‌ها در یک کاسه بوده، تلاش می‌کند که راز‌های بیشتری از گذشته خود فاش کند و اطلاعات بیشتری از زندگی گذشته خود به دست بیاورد.

۱. جریان و اوضاع کلی بازی

ریکو رودریگز، که پیش از این به او اشاره کردم، در عنوان Just Cause 4 رابطه بسیار بدی با Black Hand دارد. Black Hand بزرگ‌ترین ارتش خصوصی دنیا است که هم با سالوادور مندوزا (Salvador Mendoza) و هم با دی راولو (Di Ravello) که دو تن از شخصیت‌های بسیار مهم در نسخه‌های ۱ و ۳ سری Just Cause 4 بودند، دارد. زمانی که در جایی از این بازی ریکو متوجه می‌شود که پدرش زمانی با Black Hand همکاری داشته و دستش با آن‌ها در یک کاسه بوده، تلاش می‌کند که راز‌های بیشتری از گذشته خود فاش کند و اطلاعات بیشتری از زندگی گذشته خود به دست بیاورد.

۲. شخصیت منفی اصلی

رهبر گروه Black Hand زنی به اسم گابریلا مورالز (Gabriella Morales) است. مبارزه ریکو با Black Hand نیز به این سادگی‌ها پیش نمی‌رود و بالا می‌گیرد و تنش و درگیری‌ها شدت پیدا می‌کند چرا که همانطور که نشان می‌دهد، آن‌ها قرار است از تکنولوژی‌های پیشرفته و تسلیهات مدرنی که توسط شرکت eDEN مورد استفاده قرار می‌گرفته، استفاده کنند که اگر شما تا به حال بسته‌های الحاقی Sky Fortress, Mech Land Assault  و Bavarium Sea Heist را در نسخه‌های قبلی این سری انجام داده باشید، نام این شرکت را هم حتما شنیده‌اید و به گوشتان آشنا خواهد رسید.

۳. تم بازی

سری بازی‌های Just Cause همیشه دارای یکی از بهترین، زیبا‌ترین و چشم‌نواز‌ترین محیط‌ها و تم‌ها بوده‌اند. در Just Cause 4 نیز برای حفظ تم این سری، ریکو به آمریکای جنوبی سفر می‌کند و به کشوری خیالی به نام Solis وارد می‌شود. به نظر می‌رسد که این کشور، مقر اصلی Black Hand برای انجام ماموریت‌های آن‌ها است. همانطور که انتظار می‌رود، محیط این بازی بسیار بزرگ، متنوع و زیبا است که محیط بازی بسیار خوبی برای انجام انفجارهای وسیع و نفس گیر خواهد بود و قطعا یک زمین تمرین بسیار عالی برای انجام هرج و مرج و شلوغی‌های خاص این سری است و گرنه چه دلیلی برای انتخاب شدن آن وجود دارد؟

از جنگل‌های انبوه و متراکم گرفته تا کوه‌ها و رشته‌ کوه‌های زمستانی و پوشیده از برف و همچنین صحراهای خشک و بی آب و علف و البته محیط‌ها و شهرک‌های شهری، همه از مناطقی هستند که این بازی در آن‌ها جریان خواهد داشت و شما می‌توانید ضمن لذت بردن از مناظر بی نظیر آن‌ها، تنوع خوبی را شاهد باشید.

۴. طراحی دنیای بازی

کشور Solis قرار است به چهار منطقه متفاوت و مستقل از هم تقسیم بندی شود که هر یک از آن‌ها زیست بوم‌ها و گونه‌های گیاهی خاص خود را دارند. هر کدام از این چهار منطقه شامل ویژگی‌های فیزیکی و جغرافیایی خاص خود هستند و هر کدام با یک شرایط آب و هوایی منحصر به فرد مشخص شده‌اند که ما کمی با آن‌ها آشنا شده‌ایم. از جنگل‌های انبوه و متراکم گرفته تا کوه‌ها و رشته‌ کوه‌های زمستانی و پوشیده از برف و همچنین صحراهای خشک و بی آب و علف و البته محیط‌ها و شهرک‌های شهری، همه از مناطقی هستند که این بازی در آن‌ها جریان خواهد داشت و شما می‌توانید ضمن لذت بردن از مناظر بی نظیر آن‌ها، تنوع خوبی را هم از این نظر شاهد باشید. ما تا به حال چیزهای زیادی از Solis دیده‌ایم که هیجانمان برای تجربه این بازی را بسیار بالا می‌برد چرا که کشوری است که تمام پتانسیل‌های یک شهر جذاب برای جریان داشتن Just Cause 4 را دارد و از هر نظر برای این بازی مناسب است.

۵. موتور گرافیکی Apex

بیلد فعلی استودیوی آوالانچ برای چیزی که در حال حاضر تحت عنوان موتور گرافیکی Apex شناخته می‌شود، برای اولین بار در ساخت و توسعه عنوان Just Cause 2 توسط آن‌ها به کار گرفته شد و به طراحی رسید اما از آن زمان به بعد، این موتور گرافیکی متعاقبا به هر عنوان دیگری که توسط این استودیو ساخته شد نیز راه پیدا کرد و در همه آن‌ها از این نوع موتور گرافیکی استفاده شد که از این جمله می‌توان به عناوین Just Cause 3 و همینطور Mad Max اشاره کرد که باید این را هم ذکر کنم که در عنوان پیش روی Rage 2 نیز از همین موتور گرافیکی در ساخت بازی استفاده خواهد شد. پس زیاد عجیب و غافلگیر کننده نیست اگر اعلام کنم که Just Cause 4 نیز از همین موتور گرافیکی یعنی Apex استفاده خواهد کرد که خب البته در ساخت این بازی یک سری بهبود بسیار قابل توجه نیز پیدا کرده است.

۶. بهبودها

موتور گرافیکی Apex در ساخت و توسعه عنوان Just Cause 4 دوباره از نو بازسازی و تجهیز شد و آوالانچ بهبودهای بسیار زیادی در آن به وجود آورد تا نتیجه به دست آمده نیز با سایر عناوین و بازی‌های این استودیو متفاوت باشد و خروجی بهتری به دست بیاید. همین امر به آن‌ها اجازه اضافه کردن الگوهای آب و هوایی بسیار بیشتر و متنوع‌تر بسیار زیادی در این بازی داد که کمی بعد‌تر درمورد آن نیز به طور مفصل صحبت خواهم کرد. در حقیقت بهبود و استفاده مجدد از منابع این استودیو را قادر ساخت تا بهبودهای بسیار خوبی که تا به حال هیچ وقت در این بازی دیده نشده بود، به آن اضافه شود. همچنین باید این را هم اضافه کنم که استفاده و در حقیقت بهبود در موتور گرافیکی Apex باعث ایجاد بهبود در موارد بسیار زیادی از جمله انیمیشن‌های بازی، رندرینگ‌های فیزیکی بسیار بهتر و همینطور احتمالا تغییرات به وجود آمده قابل ذکر در هوش مصنوعی این بازی شده است که هر کدام را برایتان بسط خواهم داد.

۷. دشمنان سخت‌تر

مبارزه کردن در عنوان Just Cause 4 قرار است سخت‌تر و چالش برانگیز‌تر از آنچه که در نسخه‌های گذشته این سری بود، باشد که این قابلیت به لطف بهبود‌های به وجود آمده در موتور گرافیکی Apex که پیش از این صحبت آن را کردم، به وجود آمده است و در حقیقت اگر این سیستم نبود، سازنده‌های این بازی نیز نمی‌توانستند تغییرات مورد نظر خود را در این بازی به وجود بیاورند. دشمنان در Just Cause 4 قرار است باهوش‌تر باشند، توانایی‌ها و قابلیت‌های بیشتری خواهند داشت و همینطور سازگارتر از گذشته که تا به حال در این سری دیده شده است طوری که خود را با شرایط مختلف به خوبی وفق دهند و با محیط سازگاری پیدا کنند. این کار آن‌ها را قادر می‌سازد که تاکتیک‌های بهتر و مفیدتری مورد استفاده قرار دهند. در مجموع دشمنان بازی باهوش‌تر از گذشته‌ شده‌اند و مبارزه با آن‌ها چالش برانگیزتر شده طوری که وضعیت‌های مختلف و متفاوتی در نوع رفتار خود با بازی‌باز نشان می‌دهند و امیدواریم که بتوانند باعث ایجاد تنوع بهتر و بیشتر در این بازی شوند تا مثل گذشته مبارزات این بازی شکل تکراری نداشته باشند و از حالت یکنواختی خارج شود.

۸. آب و هوای پویا

این ویژگی، تفاوت برجسته‌ی Just Cause 4 نسبت به سایر نسخه‌های این سری است. آب و هوای پویا و متکی به سیستم خاص چیزی است که ما تا به حال به کررات در بازی‌های جهان آزاد دیده‌ایم و برایمان تازگی ندارد اما با این حال به نظر می‌رسد که جدیدترین عنوان استودیوی آوالانچ قرار است آن را وارد مرحله تازه‌ای کند و تعریف بهتری از این سیستم در اختیار ما قرار دهد. درمورد یک سیستم منظم و قابل پیش بینی که هر هفته قرار باشد شاهد بارش باران در روزهای خاصی از هفته و یا رعد و برق‌های از پیش تعیین شده و قابل پیش بینی باشیم، صحبت نمی‌کنم بلکه منظور دقیق من از شرایط آب و هوایی جدید این است که در مورد آب و هوای سخت و غیر قابل تحملی مثل طوفان‌های شن و ماسه خطرناک و همینطور گردبادهای وحشت ناک و عظیمی که در این بازی اضافه شده است، صحبت می‌کنم. یکی از هیجان انگیزترین چیزهایی که درمورد سیستم آب و هوایی این بازی وجود دارد و باعث جذاب‌تر شدن آن شده‌ است این است که این شرایط آب و هوایی قرار است به طور فیزیکی نیز با دنیای بازی و هر چیزی که در آن وجود دارد، تعامل داشته باشد و همه آن‌ها را تحت تاثیر خودش قرار دهد. این موضوع بدین معنا است که در زمان وقوع یک طوفان و یا گرد باد عظیم، هر چیزی که وجود دارد، به داخل آن کشیده خواهد شد و به نابودی خواهد رسید که البته می‌تواند شامل خود شما هم بشود و برایتان دردسر بزرگی به وجود بیاورد.

۹. Grappler بهبود پیدا کرده

Grappler ریکو یکی از چیزهایی است که سریعا با شنیدن نام Just Cause به ذهنمان خطور می‌کند که البته قرار است در Just Cause 4 نیز دوباره به این سری بازگردد. به جز این، قرار است یک سری بهبود تازه نیز به آن اضافه شود و همینطور ویژگی‌ها و خصوصیاتی که باعث راحتی کار بازی‌بازان می‌شود و باعث می‌شود که از آن، استفاده بهتر و مفیدتری داشته باشند. برای تازه کار‌ها باید بگویم که بازی‌بازان در این بازی قادر هستند تا تعداد زیادی از ابزار مختلف را با هم جمع کنند و دیگر هر کسی که تا به حال سری Just Cause را حتی برای مدت کوتاهی بازی کرده باشد، می‌داند که قرار است چه اتفاقی رخ دهد و ما شاهد چه چیزهایی در این بازی بدین روش باشیم. موشک اندازها نیز از عنوان Just Cause 3 به این بازی بازگشته‌اند و آن‌ها نیز در این بازی وجود خواهند داشت اما این بار آن‌ها به عنوان یکی از ویژگی‌های Grappler مورد استفاده قرار گرفته‌اند، به همین دلیل هم من آن‌ها را در این بخش برایتان ذکر کردم.

بازی‌بازان در این بازی قادر هستند که به هر چیزی که می‌خواهند و می‌بینند، مثل خودروها، اشیاء و حتی انسان‌ها بالون‌های بادکنکی متصل کنند که از این طریق هر چیزی که به این بالون‌ها متصل شده باشد، به آسمان فرستاده خواهد شد.

۱۰. Grappler قابل شخصی‌سازی

اما آنچه که گفته شد تمام آن چیزهایی که درمورد Grappler وجود دارد نیست و همینطور تمام بهبودهایی که پیدا کرده است. یکی از بهترین بهبودها و تغییراتی که این بار به Grappler اضافه شده است، این واقعیت است که این بار این وسیله مفید تماما قابل شخصی سازی است و شما می‌توانید همه چیز آن را تغییر دهید و بهبود ببخشید. اما این که این شخصی‌سازی‌ها دقیقا چه هستند و چه تغییراتی در ساز و کار آن به وجود می‌آورند، موضوعی است که هنوز اطلاعات دقیقی از آن نداریم و نمی‌دانیم که چطور قرار است انجام شود. با این حال تنها چیزی که از این وسیله و مادهای بسیار جذاب آن می‌دانیم این است که این وسیله دارای ویژگی جذابی به نام Pulse mod است که یک انفجار الکتریکی به این وسیله اضافه می‌کند و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

۱۱. Airfilter

یکی دیگر از آیتم‌های جالبی که به بازی Just Cause 4 اضافه شده است، Airfilter است که بسیار شبیه به Fulton که در بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain وجود داشت، است. بازی‌بازان در این بازی قادر هستند که به هر چیزی که می‌خواهند و می‌بینند، مثل خودروها، اشیاء و حتی انسان‌ها بالون‌های بادکنکی متصل کنند که از این طریق هر چیزی که به این بالون‌ها متصل شده باشد، به آسمان فرستاده خواهد شد. ترکیب شدن آن با Grappler آن را کنید و همینطور هرج و مرج وحشتناک دنیای بازی Just Cause و همینطور امکاناتی که دنیای سند باکس این بازی در اختیار شما قرار خواهد داد؛ قطعا Just Cause 4 یک تجربه پر آشوب و پرهیجان بزرگ خواهد بود.

۱۲. آتش ثانویه

قطعا هیچ کس وجود ندارد که بازی‌های سری Just Cause را انجام داده باشد و بگوید: “می‌دانی، ابزار کافی برای به وجود آوردن جراحات و زخم‌های کاری و عمیق، وجود ندارد”. چون این صحبت به هیچ وجه ادعای دقیق و صحیحی نیست. چرا که این کاری است که استودیوی آوالانچ به صراحت در حال انجام دادنش است و همیشه هم به خوبی از پس آن برآمده است. سیستم آب و هوای اضافه شده‌ی جدید به این بازی شاید یکی از برجسته‌ترین تغییرات آن به حساب بیاید اما آوالانچ علاوه بر این، به هر سلاحی که در این بازی وجود دارد، حالت آتش ثانویه هم اضافه کرده است. در حالی که برخی از این‌ها شاید منطقی و همینطور قابل پیشبینی به نظر برسند، مثل پرتاب کردن بمب از طریق Assault Rifle ها اما خب شاید برخی دیگر از آن‌ها شگفت انگیز و هیجان انگیز‌تر از چیزی باشند که ما تصور می‌کنیم؛ مثل Sniper Rifleی که موشک پرتاب کند چون همانطور که اشاره کردم، آوالانچ ادعا کرده که همه سلاح‌های این بازی از آتش ثانویه بهره خواهند برد.

در این بازی انواع و اقسام متفاوتی از وسایل نقلیه مختلف وجود دارد که از خودروهای شخصی عادی گرفته تا خودروهای ارتشی و نظامی متنوع هستند. همچنین وسایل نقلیه هوایی نظیر انواع و اقسام هیلکوپترهای مختلف و هواپیماهای جت. این در حالی است که به نظر می‌رسد وسایل نقلیه دریایی نیز بخشی از این بازی هستند که بازی‌بازان می‌توانند در این بازی ببینند. Wingsuit یا همان Grappler ریکو نیز یکی از انواع همین وسایل نقلیه بازی است.

۱۳. وسایل نقلیه

بی شک وسایل نقلیه همیشه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر یک از نسخه‌های Just Cause بوده‌اند (در واقع به طور کلی در همه بازی‌های استودیوی آوالانچ) که Just Cause 4 نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این بازی انواع و اقسام متفاوتی از وسایل نقلیه مختلف وجود دارد که از خودروهای شخصی عادی گرفته تا خودروهای ارتشی و نظامی متنوع هستند. همچنین وسایل نقلیه هوایی نظیر انواع و اقسام هیلکوپترهای مختلف و هواپیماهای جت. این در حالی است که به نظر می‌رسد وسایل نقلیه دریایی نیز بخشی از این بازی هستند که بازی‌بازان می‌توانند در این بازی ببینند. Wingsuit یا همان Grappler ریکو نیز یکی از انواع همین وسایل نقلیه بازی است که هر یک به طور جداگانه، مشخصا تنوع بسیار خوبی به وسایل نقلیه این بازی می‌دهند. این را هم باید اضافه کنم که هر یک از انواع وسایل نقلیه‌ای که در این بازی وجود دارند، شرایط آیرودینامیک منحصر به فرد خود را دارند و هیچ یک شبیه به هم نیستند. در حقیقت آوالانچ به سختی برای ایجاد این تنوع در بازی تلاش کرده که خب به نظر می‌رسد نتیجه رضایت بخشی هم به دست آورده است. مشخصا با وجود شرایط آیرودینامیک متفاوت در وسایل نقلیه مختلف، ممکن است برخی از وسایل نقلیه برای هر یک از شرایط آب و هوایی خاصی مناسب باشند که امکان استفاده از همه آن‌ها را از شما می‌گیرد و شما باید بسته به نوع شرایط آب و هوایی، وسیله نقلیه مناسب آن را انتخاب کنید تا بهتر بتوانید به هدف خود دسترسی پیدا کنید و دردسر کم‌تری در این راه به جان بخرید. در واقع یک نوع وسیله نقلیه منحصر به فرد به نام Stormchaster که ضرورتا یک کامیون نظامی است وجود دارد که در برابر قدرت‌ طوفان‌ها مقاوت‌تر از سایر وسایل نقلیه است طوری که اگر به جز این کامیون، وسیله دیگری داشته باشید، قطعا دچار مشکل و دردسر زیادی خواهید شد. این مثالی بود برای این که با شرایط انتخاب وسیله نقلیه مناسب در این بازی بیشتر آشنا شوید و از همین اکنون آن را به خاطر داشته باشید.

۱۴. نسخه Gold Edition

نسخه Gold Edition عنوان Just Cause 4 که ۸۹.۹۹ دلار قیمت دارد، مزایای بسیار مناسب و زیادی دارد. برای کسانی که این نسخه را خریداری می‌کنند، علاوه بر خود نسخه اصلی بازی، شامل Expansion Pass این بازی نیز هست که به بازی‌بازان اجازه دسترسی به هر یک از سه بسته الحاقی و گسترش دهنده‌ای که برای این بازی در نظر گرفته شده است را می‌دهد. همینطور این نسخه از بازی شامل تعداد زیادی از آیتم‌های Golden Gear نیز می‌شود؛ مانند شات گانِ Golden Gear, وینگسوییتِ Golder Gear و چتر Golden Gear. در آخر هم آن عده از کسانی که نسخه Gold Edition این بازی را خریداری کنند، می‌توانند ۲۴ ساعت به این بازی دسترسی زودهنگام داشته باشند که فرصت بسیار خوبی است برای طرفداران این بازی که حتی ۱ دقیقه تجربه زودتر هم برایشان ارزش بسیار زیادی دارد. پس اگر شما هم از طرفداران قدیمی این بازی جذاب هستید، به هیچ وجه این فرصت را از دست ندهید و هر چه سریع‌تر برای تهیه نسخه گلد ادیشن این بازی اقدام کنید.

۱۵. بهبودهای بصری و گرافیکی ایکس‌باکس وان ایکس و پلی‌استیشن ۴ پرو

درست مانند سایر بازی‌های بزرگی که این روز ها به انتشار می‌رسند (و همینطور عده بسیار زیادی از بازی‌های کوچک و مستقل هم)، عنوان Just Cause 4 نیز قرار است از ویژگی‌ های بصری و گرافیکی هر دوی کنسول‌های میان نسلی بازار یعنی ایکس‌ باکس وان ایکس و پلی‌استیشن ۴ پرو بهره مند باشد و با هر دوی آن‌ها سازگاری داشته باشد. شاید سوالتان این باشد که این بهبودها دقیقا چه هستند. خب باید بگویم که متاسفانه این چیزی است که نه آوالانچ و نه شرکت ناشر این بازی یعنی اسکوئر انیکس (Square Enix) درموردش چیزی نگفته‌اند و اطلاعات خاصی از آن در اختیار ما قرار نداده‌اند. بنابراین ما هنوز نمی‌دانیم که این بهبودها و سازگاری‌هایی که ازش صحبت می‌شود، دقیقا چه هستند و آیا شامل رزولوشن 4K و نرخ فریم بالاتر نیز می‌شود یا خیر. حداقلش این است که می‌توانیم انتظار رزولوشن بالا را برای هر دو مدل این کنسول‌ها داشته باشیم اما برای این که این موضوع کاملا روشن شود، باید تا زمان عرضه این بازی صبر کنیم و ببینیم عملکرد واقعی آن چگونه است و یا این که تا وقتی که سازندگان بازی خودشان چیزی در این مورد بگویند، صبر کنیم.

منبع :

GAMINGBOLT

964 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,