یکی از بزرگ‌ترین بازی‌هایی که در سال جاری عرضه می‌شود، (اگر آن را بزرگ‌ترین ندانیم) بی شک عنوان Red Dead Redemption 2 است که سرانجام چیزی تا زمان انتشار آن باقی نمانده است. این بازی قرار بود در ابتدا در بهار سال ۲۰۱۸ عرضه شود اما تاخیر خورد و به تابستان موکول شد اما پس از آن برای بار دوم هم تاخیر خورد و به ۴ آبان برابر با ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی موکول شد که دیگر آخرین تاخیر این بازی بود.

شرکت بزرگ و بی نظیر راکستار (Rockstar) در سال ۲۰۱۰ جهان را با عرضه Red Dead Redemption به لرزه انداخت که نه تنها یکی از برترین بازی‌های نسل هفتم بود بلکه بی شک یکی از خاطره‌انگیز‌ترین و به یادماندنی‌ترین بازی‌هایی است که همه ما تا به حال تجربه کرده‌ایم. کسی نمی‌تواند منکر این موضوع شود که این بازی تحول بزرگ، عظیم و جدیدی در صنعت بازی‌های ویدیویی بود که استانداردهای جدیدی را به آن وارد کرد و پیشگام دوره خود شد. حال طرفداران این سری که شمارشان هم کم نیست، بی صبرانه منتظر عرضه دنباله این بازی هستند تا بار دیگر ماجراجویی در غرب وحشی را از سر بگیرند. همینطور که در حال آماده شدن برای تجربه این بازی جهان آزادِ غرب وحشی هستید، بیایید با هم نگاهی به برخی از بارز‌ترین و بزرگ‌ترین ویژگی‌های آن داشته باشیم و برخی از مهم‌ترین اطلاعات مورد نیاز، پیش از تجربه این را با هم مرور کنیم.

۱.ترتیب زمانی

در حالی که ما در بازی Red Dead Redemption در نقش شخصیت محبوب و به یاد ماندنی جان مارستون (John Marston) به بازی پرداختیم، در Red Dead Redemption 2 وظیقه هدایت و کنترل شخصیتی متفاوت به اسم آرتور مورگان (Arthur Morgan) را بر عهده داریم که عضوی از گروه Van Der Linde است و ما در نسخه اول او را ملاقات نکردیم.

شاید در نام Red Dead Redemption 2 عبارت ۲ دیده شود اما در حقیقت اتفاقات این بازی پیش از نسخه اول آن یعنی عنوان Red Dead Redemption رخ می‌دهد و به عبارتی دیگر حکم پیش‌درآمد را برای آن دارد. اتفاقات این بازی ۱۲ سال پیش از آغاز نسخه اول این سری یعنی در سال ۱۸۹۹ جریان دارد. این بازی ظاهرا به این شکل آغاز می‌شود که گروه Van Der Linde در تلاش برای انجام یک سرقت معمولی در دهکده Blackwater است اما زمانی که این دزدی مطابق برنامه پیش نمی‌رود و همه چیز خراب می‌شود و نقشه‌های این گروه در حال به باد رفتن است، این مجرمان مجبور می‌شوند که از دست قانون فرار کنند و اینجا است که مجریان قانون و شکارچیان جایزه (افرادی که با دنبال کردن و کشتن افراد تحت تعقیب جوایز قرار داده شده برای آن‌ها را دریافت می‌کنند) تا پای مرزهای آمریکا آن‌ها را تعقیب می‌کنند. داستان این بازی به این شکل که گفته شد آغاز می‌شود که شاید در نگاه اول شبیه به آغاز بازی Grand Theft Auto V به نظر برسد اما ما طبق شناختی که از راکستار داریم، می‌دانیم که امکان انجام چنین کاری تقریبا صفر است. پس پیش از نتیجه گیری کلی بهتر است منتظر عرضه نسخه نهایی بازی باشیم تا ببینیم شباهت آغازین آن با GTA V چطور است.

۲. گروه جنایت کار Van Der Linde

طبق اظهارات راکستار، عنوان Red Dead Redemption 2 گروه Dutch را در اوج بدنامی، رسوایی و بدبختی نشان می‌دهد و همچنین در آن لحظات پر آشوب و مهم، همه چیز به هم ریخته به نظر می‌رسد و هیچ چیز سر جای خودش نیست. آن‌ها به طور مداوم در حال فرار کردن و پنهان شدن در گوشه‌ای هستند و همیشه اوضاع بر وفق مراد آن‌ها جلو نمی‌رود و مشکلات زیادی سر راه آن‌ها است. این بازی هم نزاع و کش مکش‌های داخلی آن‌ها را به تصویر می‌کشد و همینطور سایر فاکتورهای مهم و اساسی که باعث از هم گسیختن این گروه بد نام و از هم پاشیدن اعضای آن می‌شود.

۳. آرتور مورگان

در حالی که ما در بازی Red Dead Redemption در نقش شخصیت محبوب و به یاد ماندنی جان مارستون (John Marston) به بازی پرداختیم، در Red Dead Redemption 2 وظیقه هدایت و کنترل شخصیتی متفاوت به اسم آرتور مورگان (Arthur Morgan) را بر عهده داریم که عضوی از گروه Van Der Linde است و ما در نسخه اول او را ملاقات نکردیم. او در حقیقت یکی از اعضای اصلی گروه Dutch Van Der Linde است و به نظر می‌رسد که نقش بسیار بزرگ و مهمی برای کمک کردن به رفیقان و همکاران خود در این گروه برای زنده و سلامت ماندن بر عهده دارد. جالب است که وی با داشتن چنین نقش بزرگ و مهمی در این گروه تا به حال نامش در Red Dead Redemption آورده نشده بود و ما با آن غریبه هستیم. بنابراین برای دیدن این که چه موضوعی پشت این قضیه وجود دارد، بسیار هیجان زده هستیم. قطعا راکستار به این موضوع فکر کرده و پیش درآمد جذابی برای ما تدارک دیده تا با اصل موضوع ظهور و پیدایش آرتور مورگان به عنوان شخصیت اصلی در رد دد ردمپشن ۲ آشنا شویم و بفهمیم چرا او به عنوان شخصیت اصلی این بازی انتخاب شده است.

۴. جان مارستون

خوشبختانه راکستار همیشه به فکر لذت بردن هر چه بیشتر ما است و برای دست یافتن به این هدف هم از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. نمونه بارز آن حضور جان مارستون در Red Dead Redemption 2 است.

اما با این حال، این که ما در نقش آرتور مورگان به انجام این بازی می‌پردازیم، به این معنی نیست که قرار نیست اصلا جان مارستون، یکی از محبوب‌ترین پروتاگونیست‌های صنعت بازی‌های ویدیویی را نبینیم و از نعمت دیدن آن محروم باشیم. خوشبختانه راکستار همیشه به فکر لذت بردن هر چه بیشتر ما است و برای دست یافتن به این هدف هم از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. نمونه بارز آن حضور جان مارستون در Red Dead Redemption 2 است. با در نظر گرفتن این نکته که رد دد ۲ توجه بسیار زیادی روی گروه Van Der Linde دارد، منطقی است که جان مارستون که او هم یکی از اعضای اصلی این گروه و از افراد بلند مرتبه Dutch بوده، در این بازی حضور داشته باشد و بخشی از داستان این بازی باشد. خود راکستار هم تایید کرده که ما در این بازی جان مارستون را به عنوان یکی از NPCهای این بازی ملاقات خواهیم کرد که حتی گاها در تریلرهای منتشر شده از این بازی نیز توانسته‌ایم با وی ملاقات داشته باشیم. این که نقش وی در نسخه جدید Red Dead چقدر بزرگ است، سوالی است که بسیاری از طرفداران این بازی از جمله خود ما هم مشتاقانه منتظر دریافت پاسخی برایش هستیم و بی شک برای دریافت پاسخ سوال خود توان صبر کردن نداریم تا ببینیم واقعا وی قرار است چه نقشی در این بازی ایفا کند. آیا قرار است فقط به عنوان یک شخص عادی در گروه او را ببینیم و قرار نیست رابطه زیادی با او برقرار کنیم و یا این که قرار است به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اعضای گروه شاهد کمک و همکاری وی با خود باشیم. به زودی پاسخ این سوال‌ها را دریافت خواهیم کرد.

۵. شخصیت‌های بازگشته از نسخه‌ قبل

بدیهی است که جان مارستون تنها سورپرایز راکستار برای ما نیست و قرار نیست او تنها شخصیت بازگشته از Red Dead Redemption باشد که منطقی هم به نظر می‌رسد چون Red Dead Redemption 2 پیش‌ درآمدی بر نسخه اولیه آن است. به جز جان مارستون چند شحصیت دیگر نیز از نسخه اول، در رد دد ۲ حضور دارند. راکستار تایید کرده که شخصیت‌هایی نظیر عمو، ابیگل و جک، همه در نسخه دوم این سری حضور دارند. بر این اساس و بر طبق پیش زمینه این بازی، حضور شخصیت‌هایی نظیر Dutch Van Der Linde و Bill Williamson و یا Javier Escuella نیز در این بازی طبیعی است که نقشی در این بازی ایفا کنند و ما در بخش‌های مختلفی از این بازی شاهد حضور آن‌ها باشیم تا علاوه بر داستان سرایی جدید، خاطره بازی خوبی هم با آن‌ها داشته باشیم.

۶. شخصیت‌های جدید

با وجود این مسائل، فقط شخصیت‌های قدیمی نیستند که پایه و اساس Red Dead Redemption 2 را بنا می‌کنند و قطعا آن‌ها همه شخصیت‌های این بازی نیستند. این بازی شخصیت‌های جدید زیادی دارد که هر کدام نقش مهمی در داستان ایفا می‌کنند. البته به جز خود آرتور مورگان راکستار تایید کرده که Hosa Mathews، که نزدیک‌ترین دوست Dutch و دست راست او است و همینطور استاد فریبکاری و یک دزد با شخصیت نیز هست، در این بازی حضور دارد. علاوه بر این شخصیت مونثی به اسم Sadie Adler، که جابجا کننده سلاح است و سخت به دنبال گرفتن انتقام همسر خود است، در کنار Reverend Swanson که در گذشته کشیش بوده و اکنون به اشتباه دچار هرزگی و فساد اخلاقی شده و عده بسیار زیادی دیگر، همه از شخصیت‌های جدید این بازی هستند که راکستار مدتی پیش تعدادی از آن‌ها را معرفی کرد تا با ما پیش زمینه خوبی به استقبال آن‌ها برویم و بدانیم چه کاره هستند. بی شک گروه Van Der Linde قرار است سرشار از اعضای مختلف و متنوع باشد که هر کدام پیش زمینه و داستان شخصی منحصر به فرد خودشان را دارند.

۷. NPCهای پویا

در حالی که آرتور مورگان شخصیت منحصر به فرد خودش را دارد، بازی‌بازان می‌توانند به انتخاب‌های خود نشان دهند که او چقدر در بین مردم شهر محبوب و یا منفور است و به نوعی شخصیت او را به طور کامل شکل دهند طوری که با کمک کردن به مردم به فرد محبوبی تبدیل شود و یا با زورگویی و تهدید آن‌ها، خطری جدی برای مردم شهر به حساب بیاید.

از نظر گیم‌پلی یکی از ویژگی‌هایی که راکستار از زمان معرفی Red Dead Redemption 2 شور و شوق زیادی برای آن به راه انداخته و بازی‌بازان را شدیدا تشنه آن کرده، NPCهای پویا و تعامل آن‌ها با دنیای بازی است. در حالی که آرتور مورگان شخصیت منحصر به فرد خودش را دارد، بازی‌بازان می‌توانند به انتخاب‌های خود نشان دهند که او چقدر در بین مردم شهر محبوب و یا منفور است و به نوعی شخصیت او را به طور کامل شکل دهند طوری که با کمک کردن به مردم به فرد محبوبی تبدیل شود و یا با زورگویی و تهدید آن‌ها، خطری جدی برای مردم شهر به حساب بیاید. به عنوان مثال او می‌تواند با ماموران اجرای قانون مذاکره کند تا از دردسر بیرون بیاید. او می‌تواند سلاح خود را به سمت مردم نشانه برود و آن‌ها را تهدید کند، می‌تواند با صحبت کردن خودش را در موقعیت‌های مختلف از دردسر بیرون بیاورد. همینطور او (در واقع شما) می‌تواند انتخاب کند که در موقعیت‌های مختلف دخالت کند. همه این‌ها تصمیماتی هستند که شما می‌توانید در طی بازی انجام دهید و انجام دادن این کارها می‌تواند نشان دهد که مردم شهر، در مقابل چطور با شما رفتار کنند. ممکن است شما در موقعیتی تصمیمی بگیرید که بعدا برایتان گران تمام شود و باعث دردسر شما شود. اما از طرفی هم با خوش برخوردی با مردم شهر می‌توانید کاری کنید که آن‌ها در موقعیت‌های حساس و سخت احتمالا به کمک شما بیایند و حتی شما را نجات دهند تا باعث بقای سایر اعضای گروه خود هم بشوید.

۸. ویژگی‌های اسب‌ها

وفا داری اسب. بله شاید باورتان نشود اما این هم یکی از ویژگی‌های این بازی است که در واقع معامله بزرگ و مهمی در Red Dead Redemption 2 است. رابطه شما با اسبتان چیزی است که شما باید توجه زیادی در این بازی به آن داشته باشید. بازی‌بازان می‌توانند با سپری کردن وقت بیشتری با اسب خود رابطه بهتری با آن برقرار کنند و یا این که با رفتار درست با آن می‌توانند به بهبود این رابطه کمک کنند که در مقابل باعث می‌شود که شما کنترل بهتری روی اسب خود داشته باشید و یا در موقعیت‌های مختلف به دستورات شما واکنش خوب و مناسبی داشته باشد. اسب شما برای ذخیره سازی و انبار آیتم‌های مختلف هم نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند که می‌توانید به وسیله آن لاشه حیوانات مختلفی که شکار کرده‌اید را حمل کنید و یا سلاح‌های بیشتری همراه خود داشته باشید. بنابراین زمانی که نیاز به حمل وسیله‌هایی دارید که خودتان قادر به جابجایی آن‌ها نیستید، می‌توانید از اسب خود کمک بگیرید و به خاطر بیاورید که او را کجا رها کرده‌اید تا او بتواند برای حمل و جابجایی این وسایل به شما کمک کند.

۹. کمپ

گروه Van Der Linde به شکل یک کمپ از ریشه‌های خود محافظت می‌کند و به عنوان آرتور مورگان، بازی‌بازان معمولا به دلایل مختلف به کمپ باز می‌گردند. در این جا بازی‌بازان قادر هستند که رابطه خود با سایر اعضای گروه را بهبود ببخشند و یا بر اساس منطق بازی خود آن را بدتر و خراب‌تر کنند. علاوه بر این، کمپ مکانی است که بازی‌بازان می‌توانند برای انجام ماموریت‌های جدید به آن بازگردند و یا در سایر فعالیت‌ها با اعضای گروه خود مشارکت و همکاری داشته باشند. بدیهی است که با در نظر گرفتن این نکته که به دلیل بستر داستانی این بازی، اعضای گروه Van Der Linde دائما در حال فرار و گریز هستند، مکان استقرار کمپ هم متناوبا تغییر پیدا خواهد کرد.

۱۰. روحیه جنگجویی اعضای گروه

فعالیت‌ها و مسئولیت‌های مختلف گروه بر عهده NPCها و اعضای مختلف آن خواهد بود اما در این بین خود آرتور هم می‌تواند انتخاب کند که در آن‌ها مشارکت و همکاری داشته باشد یا خیر. اگر وی همکاری کند، این کار به کسب جوایز مختلف ختم می‌شود و همینطور رابطه او با سایر اعضای گروه هم متعاقبا می‌تواند بهبود پیدا کند.

حفط و نگهداری از کمپ و اطمینان حاصل کردن از این که کاملا تدارک مورد نیاز را در اختیار دارد و مواد غذایی کافی را نیز دارد، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های گیم‌پلی در Red Dead Redemption 2 است. فعالیت‌ها و مسئولیت‌های مختلف گروه بر عهده NPCها و اعضای مختلف آن خواهد بود اما در این بین خود آرتور هم می‌تواند انتخاب کند که در آن‌ها مشارکت و همکاری داشته باشد یا خیر. اگر وی همکاری کند، این کار به کسب جوایز مختلف ختم می‌شود و همینطور رابطه او با سایر اعضای گروه هم متعاقبا می‌تواند بهبود پیدا کند. مثل همان ماموریت‌های وفاداری در بازی Mass Effect 2 اما خب قطعا به گونه‌ای متفاوت.

۱۱. شکار

قطعا یکی از مایحتاجی که گروه همیشه به آن نیازمند خواهد بود، غذا است که به واسطه آن پای شکار به میان می‌آید. خب به هر حال شکار کردن چیزی جدیدی نیست که فقط در Red Dead Redemption 2 به وجود آمده باشد و ما برای اولین بار در این بازی شاهد آن بوده باشیم اما این کار در ذات خودِ رد دد ردمپشن ۲، فرا تر از یک سرگرمی است و نقش بسیار مهم‌تری ایفا می‌کند. چیزی که در این زمینه جالب است و ما در هیچ بازی دیگری تا به حال ندیده‌ایم، این است که لاشه‌های شکار شده و یا آن‌هایی که در طبیعت رها شده‌اند، به مرور زمان دچار زوال و پوسیدگی می‌شوند و اگر اجازه دهید که بیش از حد فاسد شوند، ممکن است دیگر قابل خوردن نباشند. بنابراین شما نیاز دارید که هر چه سریع‌تر لاشه‌های شکار شده را به کمپ برسانید تا دچار فساد نشوند.

۱۲. داد و ستد

قطعا هر شکاری که شما در این بازی انجام می‌دهید، فقط برای فراهم کردن خورد و خوراک کسانی که در گروه هستند، نیست که اگر دوست داشته باشید می‌توانید در مصارف اقتصادی هم از آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال هر چیزی که از فعالیت‌های شکاری در این بازی به دست می‌آورید، می‌تواند در ازای دریافت کالا یا خدماتی خاص از دست فروشان و فروشندگانی که در سرتاسر دنیای بازی می‌بینید، معامله شود. از این لوت‌ها می توانید در سالن‌ها، اسلحه فروشی‌ها، فروشگاه‌ها و یا سایر موسسات درون بازی استفاده کنید و یا برای ارتقاء وسایلی که خودتان در اختیار دارید، از آن‌ها استفاده کنید.

۱۳. ماموریت‌های فرعی

یکی دیگر از چیزهایی که راکستار مهارت خاصی در انجام آن دارد، ماموریت‌های فرعی است که خصوصا در Red Dead Redemption 2 هم شور و شوق زیادی برای آن بر پا کرده و حسابی از ماموریت‌های فرعی آن تعریف و تمجید کرده است. در حقیقت ذات این فعالیت‌ها یکی از بخش‌های جدا نشدنی از رد دد ۲ هستند. همانطور که اشاره شد، راکستار ید طولایی، مخصوصا در سری Grand Theft Auto با ماموریت‌های فرعی تکرار نشدنی دارد که این مهارت را در طی سال‌های طولانی به دست آورده و کم کم به پیشرفت دادن آن پرداخته است.  اما راکستار در Red Dead 2 سعی دارد پای خود را از این هم فراتر بگذارد و شدیدا این فعالیت‌ها و ماموریت‌ها را بهبود ببخشد که این کار را قرار است با فراهم کردن داستان‌های فرعی جذابی که با داستان اصلی بازی در تعامل قرار دارند، انجام دهد. این چیزی است که بازی‌های جهان آزاد به کررات در حال تلاش برای تحقق آن هستند که البته عده آنچنان زیادی هم، آن طور که ما می‌خواهیم نمی‌توانند از پس این کار بر بیایند و نمی‌توانند به خوبی آن را به انجام برسانند. بی شک اگر تنها یک شرکت باشد که بتواند از پس این کار بر بیاید، آن شرکت فقط و فقط راکستار است.

۱۴. جهان بازی

خود راکستار هم اظهار کرده که نقشه این بازی، بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین نقشه‌ای است که تا به حال آن‌ها در بازی‌های خود ساخته‌اند که خب عدد و رقم خاصی از عظمت آن در اختیار ما تا به حال قرار نداده‌اند.

یکی از نقاط برجسته Red Dead Redemption بدون هیچ شک و تردیدی مکان جریان داشتن آن یا همان ستینگ آن بود. این چنین ستینگی ذاتا برای عده زیادی از بازی‌بازان دارای جذابیت بسیار زیادی است و جالبی‌های خاص خودش را دارد. این ستینگ می‌تواند مناظر و چشم‌اندازهای بی نظیری به وجود بیاورد که از زاویه چشم بازی‌باز بسیار دیدنی جلوه می‌کند و طبیعت بکر و دست نخورده را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که گشت و گذار در آن از لذت بخش‌ترین کارهای ممکن است. 2 Red Dead Redemption قرار است همه این ویژگی‌‌ها را با هم داشته باشد که بی نظیر است. اما خبر خوب این است که این بازی قرار است حتی از این هم فراتر برود چرا که دیدن چنین طبیعت بکری قطعا با فراهم شدن دنیایی پویا و قابل تعامل بسیار دیدنی‌تر هم خواهد شد که برای ماه‌ها می‌تواند ما را سرگرم نگه دارد. با دیدن چیزهایی که ما تا به حال از این بازی مشاهده کرده‌ایم، به نظر می‌رسد که رد دد ۲ دارای چند سیستم و مکانیزم مختلف است که باعث انسجام دنیای آن می‌شود که از این جمله می‌توان به آب و هوای پویا و یا حتی NPCهای آن اشاره کرد و یا حتی حیات وحش آن و بسیاری چیزهای دیگر باعث به وجود آمدن دنیایی منسجم و پویا می‌شود که همان چیزی است که ما به آن نیاز داریم.

۱۵. نقشه

در حالی که ما هنوز به طور دقیق نمی‌دانیم که نقشه Red Dead Redemption 2 به چه وسعت است، اما می‌توانیم حدس بزنیم که قرار است حسابی بزرگ و عظیم باشد چون هر چه باشد، با یک بازی از راکستار طرف هستیم، شرکتی که هرگز در این زمینه کم کاری نکرده و بازی‌های آن یکی از دیگری نقشه‌های بزرگ‌تر و پرجزئیات‌تری داشته‌اند و ما هیچ وقت پس رفت آن را ندیده‌ایم. نکته جالبی که این جا وجود دارد این است که خود راکستار هم اظهار کرده که نقشه این بازی، بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین نقشه‌ای است که تا به حال آن‌ها در بازی‌های خود ساخته‌اند که خب عدد و رقم خاصی از عظمت آن در اختیار ما تا به حال قرار نداده‌اند. این نکته را هم نباید فراموش کرد که بر خلاف سری بازی‌های GTA وسایل نقلیه این بازی از سرعت آنچنان زیادی برخوردار نیستند (چون به هر حال حمل و نقل در این بازی با حیوانات زنده انجام می‌پذیرد) که این موضوع نشان دهنده این است که چه بخواهیم چه نخواهیم، دنیا و نقشه این بازی بزرگ‌تر از چیزی است که ما تصورش را می‌کنیم و به هر روی بزرگ‌تر از سایر بازی‌های راکستار به نظر می‌آید.

منبع :

GAMINGBOLT

627 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,