امروزه، شرکت‌های زیادی هستند که بستری را برای اطلاعات شخصی ما در سطح وب فراهم کرده اند. اما، کاربران به همه آن‌ها اعتماد نمی‌کنند. کمپانی‌های معروفی نظیر گوگل، مایکروسافت و آمازون، اکنون به ما ثابت کرده اند که می‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم واطلاعات خصوصیمان را در سرویس‌های آن‌ها آپلود کنیم. اکنون، زمان آن است که جواب این امانت داری آن‌ها را، با دادن اختیار کامل کنترل رایانه ها، ماشین‌ها و حتی توستر نان هایمان جبران کنیم.

بگذارید در ابتدای کار، Edge Computing یا رایانش لبه را به شما معرفی کنم.

لبه، یک کلمه کلیدی و یا اصطلاح است. یک اصطلاح درست همانند اینترنت اشیا، یا واژه ابری در فضای ابری، لبه هم، همزمان معنی همه و هیچ را می‌دهد. من (نویسنده مقاله در وبسایت منبع)، مدتی بود که ویدیو‌های افراد سرشناس و حرفه ای در صنعت را در یوتیوب دنبال می‌ کردم و پادکست هایی را در وبسایت‌های مطرح گوش می‌کردم. حتی، در زمان هایی نیز، مقالات و بررسی‌های جامعی ر ا مطالعه کرده ام. در نهایت، اکنون معتقدم که اکنون درک درستی از معنی و مفهوم این اصطلاح در دنیای تکنولوژی دارم.

رایانش لبه چیست؟

 

در ابتدا، تنها یک کامپیوتر بزرگ زمخت وجود داشت. سپس کمی بعد و در عصر چند کاربری سیستم عامل ها، یاد گرفتیم که از طریق درگاه هایی که ترمینال خوانده می‌شدند، به آن رایانه یکتا متصل شویم. سپس، عصری شروع شد که در آن هر کاربری یک رایانه شخصی داشت. این اولین باری بود که کاربران عادی، سخت افزاری را داشتند که از پس عملیات‌های گفته شده بر می‌آمد.

در حال حاضر، در سال 2018، می‌توانم به راحتی و با اطمینان خاطر بگویم که در دوره پردازش‌های ابری قرار داریم. امروزه، همه ما حد اقل یک رایانه شخصی داریم؛ اما اکثر ما از این رایانه‌ها برای دسترسی به سرویس‌های متمرکزی نظیر دراپ باکس، جیمیل، آفیس 365 و یا حتی اسلک استفاده می‌کنیم. علاوه بر آن، دستگاه هایی مانند آمازون اکو، گوگل کروم کست و تلویزیون اپل که از آن‌ها استفاده می‌کنیم هم، همه متمرکز بر سرویس‌های هوشمندی در فضای ابری هستند که محاسباتی را برای ما انجام می‌دهند.

برای متمرکز کردن حرف هایمان روی یک نکته خاص، باید به حقیقت بسیار جذابی در مورد محاسبات ابری اشاره کنیم. این حقیقت این است که امروزه، اکثر شرکت‌ها متکی به میزبانی، زیرساخت، یادگیری ماشین و قدرت محاسبات شرکت هایی نظیر مایکروسافت، آمازون، گوگل و آی بی ام هستند.

کمپانی آمازون که امروزه بزرگ ترین ارائه دهنده خدمات عمومی بر بستر فضای ابری است(بر خلاف ارائه دهندگان فضای ابری خصوصی همانند فیس بوک، اپل و دراپ باکس که خود میزبان خود هستند)، در پایان سال 2017 میلادی 47 درصد این بازار را در اختیار داشت.

 

در زمانی که اصطلاح رایانش لبه ظهور کرده است، باید متوجه این حقیقت باشید که کمپانی‌های ارائه دهنده خدمات مبتنی بر فضای ابری به این نتیجه رسیده اند که دیگر در بازار خدمات ابری جای رشدی وجود ندارد. دیگر، نمی‌توان فضای ابری را بهتر از این توسعه داد و هر چیزی که باید متمرکز می‌شد، اکنون متمرکز است. هر بهبود دیگری که در این زمینه حاصل شود، فرصت هایی هستند که تنها و تنها به کمک رایانش لبه میسر می‌شود.

اکنون باید بپرسیم لبه چیست؟

کلمه لبه در حقیقت، به معنی لفظ “توضیع جغرافیایی” است. به این معنی که، دیگر به کمک رایانش لبه پردازش‌ها درست در نزدیکی منبع انجام می‌شوند و دیگر متکی به یکی از چندین دیتا سنتر بزرگ ارسال نیستند. در این حالت، فضای ابری کنار گذاشته نمی‌شود و بلکه، فضای ابری اکنون به شما نزدیک تر می‌شود.

بیایید از بحث توضیح دادن معنی این کلمه و آن کلمه خارج شویم و ببینیم که در واقع، چه چیز باعث می‌شود مردم از رایانش لبه استفاده کنند و اصلا، جامعه هدف چه کسانی هستند.

تأخیر (به نام لگ نیز شناخته می‌شود)

یکی از مزایای رایانش لبه، برخورداری از سرعت انتقال دیتای بسیار زیاد است. فرض کنید با تکیه بر تکنولوژی گذشته، کامپیوتر 1 قصد دارد اطلاعاتی را به کامپیوتر 2 در نقطه دیگری از جهان بفرستد و نتیجه را دریافت کند. تا پیش از دریافت نتیجه، کامپیوتر 1 شاهد تأخیر در پردازش است. زمانی که در یک وبسایت روی یک لینک کیک کنید، لحظاتی طول می‌کشد تا مرورگر صفحه جدید را به شما نشان دهد. اگر آن سرعت نور رایانش لبه را دخیل کنیم، این زمان بسیار کوتاه می‌شود. در تولید و توسعه بازی‌های چند نفره کامپیوتری نیز، توسعه دهندگان تکنیک‌های پیشرفته و به روز بسیاری را در طول توسعه پیاده سازی می‌کنند تا این تأخیر به حد اقل برسد. به طور مثال، زمانی که در یک بازی به حریف خود تیر اندازی می‌کنید، در رایانه شما تیر‌ها به هدف برخورد کرده ولی، باز هم آن شخص زنده می‌ماند و شما بازنده هستید. همه این‌ها به دلیل تأخیر است.

مثال ملموس تر نیز، دستیار‌های صوتی هوشمندی هستند که ما در دستگاه هایمان از آن‌ها استفاده می‌کنیم. به سادگی می‌توان گفت که این دستگاه ها، برای پاسخ دهی به درخواست‌های شما، ابتدا درخواست‌ها را به فضای ابری ارسال می‌کنند و سپس نتیجه را به شما نمایش می‌دهند. در این جا، تأخیر بسیار مشهود تر است. دستیار شما، باید حرف‌های شما را تشخیص دهد و آن‌ها را پردازش کند، سپس یک نماینده شبیه به آن را به صورت فشرده به فضای ابری ارسال کند، در فضای ابری این نماینده از حالت فشرده خارج می‌شود و آن را پردازش می‌کند. در این جا، حتی ممکن است در طول پردازش، درخواست هایی را به دیگر سرویس‌ها ارسال کند و منتظر پاسخ آن باشد. به طور مثال در زمانی که شما آب و هوا را از دستیار صوتی می‌پرسید، مراحل قبل طی می‌شود و سپس، درخواستی به سرویس اطلاع رسانی آب و هوا ارسال می‌شود. سپس، پس از تمام این پردازش ها، نتیجه از فضای ابری برای دستیار صوتی شما ارسال می‌شود و شما می‌فهمید که امروز، بالا ترین درجه دمای هوا 58 درجه و پایین ترین درجه دما 36 درجه است و در نهایت، از پوشیدن لباس‌های گرم منصرف می‌شوید.

پس، زمانی که شایعاتی را می‌شنویم که الکسا در حال توسعه چیپ‌های هوش مصنوعی تولید خود برای دستیار‌های صوتی خود است، نباید شگفت زده شویم. هرچه دستیار صوتی شما پردازش پیشتری را روی صدای شما انجام دهد، حجم زیادی از پروسه‌ها از روی دوش فضای ابری برداشته می‌شود. این، بدان معنی است که شما سریع تر به جواب درخواست‌های خود دست پیدا می‌کنید، سرور‌های آمازون هزینه کمتری را متحمل می‌شوند و قابل ملاحظه است که اگر پردازش‌های بیشتری به صورت بومی انجام شوند، شما حس امنیت بیشتری نسبت به حریم خصوصی خود دارید.

حریم خصوصی و امنیت

شاید عجیب به نظر برسد که بخواهیم بدین شکل مسئله را باور کنیم اما، امنیت و حریم خصوصی اثبات شده آیفون‌ها در دنیای گجت‌های هوشمند، مثالی از رایانش لبه ای است. اپل به سادگی و با کد گذاری کردن داده‌های کاربران در خود دستگاه‌ها و ذخیره اطلاعات بیومتریک در خود دستگاه، اپل حجم بسیاری از نگرانی هایی که در خصوص امنیت اطلاعات کاربران آیفون‌ها به وجود می‌آید را از سمت سرور‌های مرکزی خود دور کرده است.

اما دلیل دیگری که باعث می‌شود این فرایند به نظر من رایانش لبه ای باشد [نویسنده مقاله مرجع] و نه محاسبات شخصی، این است که با وجود توضیع محاسبات به صورت بومی، مفهوم محاسبات توسط یک سیستم مرکزی کنترل می‌شود. شما نیازی نبود که سخت افزار، نرم افزار و تمرین‌های امنیتی را خود سر هم کنید تا ایفونتان ایمن شود. شما تنها 999 دلار را در مغازه ای پرداخت کردید تا گوشی موبایلی را بخرید که به گونه ای تمرین داده شده که صورت شما را شناسایی کند.

بعد مدیریت محاسبات در رایانش لبه یک امر بسیار بسیار مهم در اصل ایمن سازی و امنیت آن است. تنها کافیست به رنج و سختی که مشتریان دستگاه‌های اینترنت اشیا کشیده اند فکر کنید تا متوجه مقصود ما بشوید. همچنین، یکی از کاربران معروف توییتری متن زیر را توییت کرده است

Consumer electronics are just plastic boxes with an abandoned Linux distribution inside.

— SwiftOnSecurity (@SwiftOnSecurity) October 17, 2017

این کاربر می‌گوید که قطعات الکترونیکی که به مشتریان فروخته می‌شوند تنها جعبه‌های پلاستیکی هستند که در آن‌ها یک توضیع رها شده لینوکس قرار دارد.

به همین دلیل است که مایکروسافت اکنون بر روی سرویس “Azure Sphere” کار می‌کند که توسط سیستم عامل لینوکس، یک میکرو کنترلر تأیید شده و فضای ابری مدیریت می‌شود. هدف اصلی از این توسعه، این است که دستگاه توستر شما به قدری ایمن باشد که غیر قابل هک باشد و در عین حال، درست همانند ایکس باکس شما به طور مداوم به روز رسانی دریافت کند.

اگر شما به من [نویسنده مقاله مرجع] شک دارید، تنها کافیست به موفقیتی که مایکروسافت، گوگل و موزیلا با پیاده سازی مدل “evergreen” در مرورگر هایشان دست پیدا کرده اند دقت کنید.

این گونه به آن فکر کنید: اگر من از شما بپرسم که “شما از چه نسخه ای از ویندوز استفاده می‌کنید؟” به راحتی به سوال من پاسخ می‌دهید. اما اگر از شما بپرسم از چه نسخه ای از گوگل کروم استفاده می‌کنید حتما نسخه آن را نمی‌دانید. رایانش لبه این به معنی: بیشتر کروم و کمتر ویندوز است. یعنی شما به وسیله رایانش لبه دیگر فاصله زیادی از سیستم عامل خود می‌گیرید.

پهنای باند

امنیت، تنها راه حل کردن مشکلات تازه ای که اینترنت اشیا به دنیای تکنولوژی معرفی کرد نیست. یکی دیگر از مباحث داغی که طرفداران رایانش لبه بسیار بر روی آن مانور می‌دهند، پهنای باندی است که به کمک این تکنولوژی صرفه جویی می‌شود.

به طور مثال، اگر شما یک دوربین مدار بسته امنیتی را خریداری کنید، احتمالا می‌توانید تمامی تصاویری که توسط آن ضبط می‌شود را به طور زنده در فضای ابری به نمایش بگذارید. حال اگر شما چندین دوربین را خریداری کنید، شما مشکل پهنای باند خواهید داشت. حال اگر دوربین‌های شما به قدری هوشمند باشند که تصاویر مهم را به طور اتوماتیک جدا کنند و مابقی را دور بریزند، در مصرف پهنای باند شما بسیار صرفه جویی خواهد شد.

در حال کلی، می‌توان گفت که تقریبا هر تکنولوژی که قابل اعمال بر مشکل تأخیر باشد، قابل اعمال بر مشکل پهنای باند نیز خواهد بود. همچنین، به نظر می‌رسد استفاده از هوش منصوعی در دستگاه‌های کاربران به جای سرویس‌های ابری، مسئله ای است که اپل و گوگل تمرکز بسیاری روی آن دارند.

حتی، گوگل کمی در این زمینه افراط کرده است و در حال کار روی وبسایت هایی است که عملکری بسیار نزدیک به رایانش لبه دارند و به طور ساده می‌توان گفت که عملکردی آفلاین دارند. این بدان معنی است که شما می‌توانید یک وبسایت را بدون نیاز به اتصال به اینترنت روی گوشی موبایل خود باز کنید، تغییراتی را انجام دهید و آن را ببندیn و گوشی شما هر زمان که نیاز بود، این اطلاعات را با شبکه ابری همگام می‌کند.

گوگل همچنین قدمی هوشمندانه برداشته است و در حال ترکیب قابلیت‌های هوش مصنوعی برای ایجاد امنیت بیشتر و صرفه جویی در مصرف پهنای باند است. به طور مثال، نرم افزار “Google Clips” همه اطلاعات شما را در درون دستگاهتان ذخیره می‌کند و پروسه‌های جادویی را که بر مبنای هوش مصنوعی انجام می‌دهد را به طور آفلاین انجام می‌دهد. البته این نرم افزار در مرحله فعلی عملکرد مناسبی را ارائه نمی‌دهد اما، این یک مثال بسیار مهم از رایانش لبه است.

جمع بندی مطالب بالا

خودرو‌های خود ران تا آنجایی که من می‌دانم، بهترین مثال‌های رایانش لبه هستند. به دلیل برخورداری خودرو‌های خودران از امنیت، تاخیر و پهنای باند مناسب، شما متوجه نمی‌شوید که ده‌ها سنسور نصب شده بر روی خودرو‌ها محیط اطراف را جهت تجزیه و تحلیل به فضای ابری می‌فرستند و منتظر پاسخ آن می‌مانند. اگر آن مشکلات تأخیر و پهنای باند پیشین را داشتیم، به دلیل تأخیر بالای خودرو در پردازش محیط اطراف، شما از سفرتان جان سالم به در نمی‌بردید.

در عین حال، خودرو‌های خود ران در حال معرفی نوعی محاسبات هستند که در آن مسئولیت کار‌ها از روی دوش کاربر برداشته شده است و بر دوش نرم افزاری که کار‌ها را مدیریت می‌کند گذاشته شده است. یک خودروی خود ران، در اصل باید زیر نظر یک سرویس مرکزی مدیریت شود. این خودروی خود ران نیاز دارد تا به صورت خودکار، به روز رسانی هایی را از سوی تولید کننده آن دریافت کند، نیاز دارد تا اطلاعات پردازش شده را به فضای ابری ارسال کند تا الگوریتم خود را بهبود دهد و تنها کابوس در این رویای زیبا، تبدیل شدن خودرو ها، توستر‌ها و دستگاه‌های مبتنی براین تکنولوژی به بات نت است. بات نت‌ها به دستگاه‌های آلوده شده ای می‌گویند که بدون اطلاع کاربر و خود سرانه عمل می‌کنند.

چه چیزی را از دست می‌دهیم؟

البته من نگرانی هایی را نیز در مورد رایانش لبه دارم که بیان آن‌ها بسیار سخت است و خوشبختانه، هنوز دچار این مشکلات نشده ایم. به همین دلیل، کامل به آن‌ها نمی‌پردازم و تنها مختصری را از آن به شما می‌گویم.

اما تصویر بزرگ، این است که کمپانی‌های پیشرفته ای که بهترین سرویس‌ها را ارائه می‌دهند، بخش‌های بیشتر و بیشتری از زندگی شما را کنترل می‌کنند و در تجربه‌های بیشتری از زندگی شما حضور دارند.

زمانی که دستگاهی در گاراژ و یا آشپزخانه شما توسط گوگل، مایکروسافت و یا اپل مدیریت می‌شود، شما نیاز نیست نگران امنیت باشید. شما نیاز نیست نگران به روز رسانی‌ها باشید. شما نیاز نیست نگران عملکرد آن‌ها باشید. شما نیاز نیست نگران ظرفیت آن‌ها باشید. شما تنها از دستگاهی که به بهترین شکل ممکن در اختیار شما قرار گذاشته شده است استفاده می‌کنید.

در این بدترین دنیای ممکن، شما در یک صبح زیبا بلند می‌شوید، به دستیار صوتی خود می‌گویید که امروز چه قابلیت‌های جدیدی به توستر، خودرو و دیگر ابزار‌های  من اضافه شده است؟ دستیار صوتی شما نیز شرحی از قابلیت‌های جدیدی که برای دستگاه‌های شما در دسترس قرار گرفته را برای شما می‌خواند و شما سپس با یک تأیید، آن‌ها را روی دستگاهتان نصب می‌کنید. در اصل، در این دوره جدید شما تنها استفاده می‌کنید.

این تصمیم کمپانی‌های بزرگ است که تا چه حد از کنترل را روی زندگی کاربرانشان می‌خواهند. اما در عین حال، این به کاربران نیز بستگی دارد که آیا خواهان ساختن آینده به شکل دیگری هستند یا خیر؟ بله این بسیار آسان است که دستان خود را از روی فرمان بردارید و بگذارید کمپانی‌های بزرگ برای زندگیتان تصمیم بگیرند. اما آیا از نحوه تصمیم گیری آن‌ها راضی هستید؟

منبع :

THEVERGE

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,