۰۸۰۴_satya_nadella_msft_ceo_lede

نادلا دید وسیعی از دنیای تکنولوژی دارد. او هرگز دایره دید خود را تنها به دستگاه‌های موبایل و  رایانه‌ها محدود نمی‌کند. تمام تلاش او این است که جهان امروز، با تکنولوژی‌های نوآورانه‌ی شرکتش، به‌جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل گردد. در بخش اول مصاحبه، ما درباره سیاست مایکروسافت در قبال بات ها و فضای ابری سخن گفتیم. حال در بخش دومِ این مصاحبه، قصد داریم تا شمارا با افق‌های نویی که مایکروسافت در سر دارد آشنا کنیم. با وینفون همراه باشید.

روسوف: شما در کنفرانس بیلد امسال، از برند جدیدی برای اهالی کسب‌وکار رونمایی کردید. چرا الآن؟

نادلا: من زمان زیادی را با مشتریان سپری کردم. نه فقط در ایالات‌متحده بلکه در بازارهای نوظهور اروپا و آمریکای لاتین. تمام افرادی که در این مناطق صاحب کسب‌وکاری هستند، به این موضوع فکر می‌کنند که به چه شکل رشد کسب‌وکارشان را سریع‌تر کنند. اکنون تمامی صاحبان کسب‌وکار، فارغ از هر صنعتی، به اطلاعات دیجیتالی نیاز دارند. دیگر آن دوره گذشته که کارمندان تمام اطلاعاتشان را فقط در دستگاه‌های موبایل یا رایانه خود داشته باشند. اکنون ما وارد عصر جدیدی شده‌ایم و من فکر می‌کنم که این کنفرانس، بهترین زمان برای سخن گفتن درباره‌ی این موضوع بود.

روسوف: به نظر شما، در ۱۰ سال آینده چند درصد از شرکت‌ها، خدماتشان را به فضای ابری خواهند برد؟ آیا بازهم کسانی وجود خواهند داشت که خدماتشان را به‌صورت محلی (پردازش اطلاعات در دستگاه، نه در فضای سِروِر) انجام دهند؟

نادلا: به نظر من خیلی از محاسبات را نمی‌توان در فضای ابری اجرایی کرد و آن‌ها به همین صورت باقی خواهند ماند اما، به‌وسیله فضای ابری، راه جدیدی برای محاسبات، ذخیره‌سازی و شبکه ایجاد خواهد شد. در حال حاضر تنها چند شرکت بزرگ در این حوضه حضور دارند که یکی از آن‌ها مایکروسافت است و ما تمام سعی‌مان را می‌کنیم که با ارائه خدمات خوب، مردم را مجاب به استفاده از سرویس‌هایمان کنیم.

حال بیایید نگاهی متفاوت به این موضوع داشته باشیم. برای اینترنت اشیا چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در آینده خودروها به یک دیتاسنتر ( مرکز داده) تبدیل خواهند شد و این خودروها برای دیدن اجسام و پردازش کردن آن‌ها، نیاز به مقدار زیادی قدرت محاسباتی (CPU) و گرافیکی (GPU) خواهند داشت. برای دسترسی به این مهم، تنها راه، پردازش ابری است.

البته این سخنِ من به این منظور نیست که تمامی دستگاه‌ها در آینده باید به فضای ابری متصل گردند و پردازش‌هایشان را از آن طریق انجام دهند بلکه این تنها دیدی کوتاه از زندگی آینده ما است.

Satia nadella Looks at bionic Arms
بازدید نادلا از آزمایشگاهِ ساخت دست بیونیک در فلوریدا

روسوف: شما به نوآوری‌های زیادی درزمینه فضای ابری دست پیداکرده‌اید. آیا تغییری هم در نحوه صدور پروانه محصولات و قیمت‌هایتان اعمال می‌کنید؟

نادلا: پیشنهادهای مالی‌ای که ما قبلاً به کاربران ارائه می‌دادیم و نحوه فروش محصولاتمان، به‌کلی دچار تغییر شده است. هنوز هم قانون کپی‌رایت برای ما مهم است و بخش مهمی از کارهای ما، وابسته به این قانون است و ما این راه را ادامه خواهیم داد. ما در نظر داریم که محصولاتمان را به‌صورت دیگر به فروش برسانیم. در آینده کاربران می‌توانند مانند Office 365، حق اشتراک خود را پرداخت کنند و از محصول موردنظرشان استفاده کنند.

البته فروش محصولات برای ما مهم است اما، این قضیه به آن شکل نیست که تمام فکر و ذکرمان را به آن درگیر کند. ما بیش‌تر قصد داریم تا بر نحوه‌ی استفاده کاربران از محصولاتمان تمرکز کنیم چراکه اگر شما در تمام شاخص‌ها و معیارهای پیشرو نگاه کنید متوجه خواهید شد که دیگر موفقیت به میزان فروش و درآمد بستگی ندارد بلکه، به روند رو به رشد استفاده از محصول شما بستگی دارد.

بنابراین ما درزمینه خریدوفروش و پرداخت غرامت، تغییرات نسبتاً بزرگی را انجام داده‌ایمازاین‌پس، ما پیشنهادهای بسیار بیش‌تری را پیش روی خریداران قرار خواهیم داد.

روسوف: من برای اولین بار به هند سفر کردم. اگرچه بیش‌تر سفرم را در دهلی‌نو سپری کردم اما، این سفر برای من واقعاً شگفت‌انگیز بود. مدت‌ها است که هند قدرت زیادی درزمینه IT دارد اما، بیش‌تر مردم، در مورد کارآفرینی و تأثیر آن در آینده‌ی خود سخن می‌گفتند. به نظر شما، چه چیزی می‌تواند در کشورهای درحال‌توسعه مانند هند، در افراد روحیه کارآفرینی ایجاد کند.

نادلا: من اخیراً در ترکیه بودم. قبل از آن در کشورهای آمریکای لاتین مانند، برزیل و شیلی بودم. حتی در مصر هم بوده‌ام و با خیلی از کارآفرینان که کارهای شگفت‌انگیزی انجام می‌دادند، دیدار داشتم. در آن جا بود که از خود پرسیدم، ” چه چیزی آن‌ها را در این راه توانا کرده است؟”

حقیقت ماجرا، دسترسی به رایانه است.

اخیراً ما ۲ مرکز داده در هند افتتاح کردیم. با این کار، کارآفرینان تشویق می‌شوند تا کسب‌وکار خود را گسترش دهند و آن را تبدیل به یک شرکت کنند. دیگر برای اداره‌ی یک مرکز داده، نیاز به دانش فنی بالا در این رابطه نیست. ما این کار را با آفیس ۳۶۵ و مایکروسافت آژور راحت کرده‌ایم و حالا، حتی کسب‌وکارهای کوچک نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. این همان نقطه‌ای است که من فکر می‌کنم برای تمام مردم جهان هیجان‌انگیز باشد.

nadella-mumbai

روسوف: آیا مایکروسافت در کشورهای درحال‌توسعه، به دنبال شرکای بیش‌تر است؟

نادلا: «ما در حال انجام کارهای زیادی هستیم. چند روز پیش ایمیل‌هایم را چک می‌کردم که متوجه شدم شخصی از کشور کوبا ایمیلی را برای من ارسال کرده است و می‌گوید که فروشنده ویندوز در آنجاست. وی نوشته بود که در آن کشور کاربران زیادی وجود دارند که از ویندوز استفاده می‌کنند و همچنین سرورهای بسیاری بر بستر ویندوز مشغول به‌کارند و می‌خواهم با شما همکاری مستقیم داشته باشم. به‌محض اینکه روابط با ایران بهبود یافت، ایمیل مشابهی از این کشور دریافت کردم. ایران کشوری است که کاربرانش به‌طور کامل از ویندوز استفاده می‌کنند، مخصوصاً که آفیس هم در بخش اداری آن همواره مورداستفاده است. شخص ایرانی در ایمیل خود نوشته بود که ما شدیداً به شما در کشور خود نیاز داریم.»

نکته‌ای که من بارها به آن فکر کرده‌ام، اثر مایکروسافت در دنیا است. مردم‌های زیادی هستند که به تکنولوژی‌های مایکروسافت وابسته‌اند. ما افراد زیادی را در کشورهای مختلف استخدام کرده‌ایم؛ در زمینه‌هایی که بسیار بزرگ هستند و حال مایکروسافت قصد دارد آن‌ها را به فضای ابری تغییر دهد.

من دوست دارم که کارآفرینان به اینترنت دسترسی داشته باشند. در خیلی از کشورها این شرایط به طرز مطلوبی فراهم نیست. اخیراً ایده‌هایی برای این کار در نظر گرفته شده که این خلأ را بتواند پر کند؛ ایده‌ای مانند به پرواز درآوردن بالن‌های اینترنت در آسمان این کشورها اما، ما ایده متفاوتی را در سر داریم. به عقیده‌ی من، بالن‌ها نمی‌توانند راه‌کاری مناسب برای این موضوع باشند. ما در حال انجام کارهای مبترکانه ای در این زمینه هستیم که بتوانیم از آن طریق، اینترنتی ارزان در اختیار کارآفرینان قرار دهیم. راه‌کار ما استفاده از فضای سفید تلویزیون (TV White Space) است. از این طریق می‌توان طبق قانون هر کشور، اینترنتی مناسب در اختیار مردم قرار داد. (فضای سفید تلویزیون اشاره به فرکانس‌های تلویزیونی‌ای دارد که مورداستفاده قرار نمی‌گیرند. در بین فرکانس‌های تلویزیون، فاصله‌هایی قرار دارد که می‌تواند از آن طریق اینترنت بی‌سیم را در اختیار مردم قرار داد؛ چیزی شبیه به ۴G.)

به نظر من این ایده بسیار پایدارتر از ایده‌ی بالن‌ها است. شما می‌توانید به این وسیله، به‌جای به پرواز درآوردن هواپیما و بالن، اینترنت را به جاهای بیشتری برسانید.

روسوف: بزرگ‌ترین تغییری که از زمان مدیریت شما در مایکروسافت در زندگی‌تان ایجادشده، چیست؟ خیلی از خوانندگان این مطلب، در ایجاد توازن بین کار و زندگی دچار مشکل هستند. شما چگونه از پس آن بر می‌آیید؟ آیا از روش‌های خاصی استفاده می‌کنید که بتوان آن‌ها را در اختیار خوانندگان قرار داد؟

نادلا: من زمان زیادی را در مایکروسافت می‌گذرانم. فرزندان من بزرگ می‌شوند، به دانشگاه می‌روند و در آخر، زندگیِ خود را تشکیل می‌دهند.  بنابراین، زمانی که در خانه حضور دارم، واقعاً حضور دارم. منظورم این است که زمانم را تنها صرف خانواده خود می‌کنم و به‌هیچ‌عنوان به مسائل کاری فکر نمی‌کنممتأسفانه، امروزه می‌توان افراد زیادی را دید که در اطراف میز شام با تلفن‌های همراهشان مشغول‌اند و من وقتی این صحنه را می‌بینم، بسیار غمگین می‌شوم. من به افراد پیشنهاد می‌کنم که افراد در کنار خانواده‌ی خود واقعاً حضور داشته باشند، نه صرفاً حضورداشته باشند.

پایان/

دیدگاه خود را درباره ی این مطلب، با ما در میان بگذارید.

منبع :

BUSINESS INSIDER

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حامد
پاسخ دهید چهارشنبه 2 شهریور 1395

سلام
ببخشید یه سوال …..
بازی فیفا ۱۴ روی ویندوز ده اجرا نمیشه واقعا ؟؟؟؟؟؟؟؟

  mro
  پاسخ دهید چهارشنبه 2 شهریور 1395

  سلام، چرا من دارم بازی میکنم

   حامد
   پاسخ دهید چهارشنبه 2 شهریور 1395

   منظورم ویندوز موبال بود ها ……
   من لومیا ۶۵۰ دارم …. توی استور میزنه که دیوایس منو ساپورت نمیکنه….
   چیکار میتونم بکنم؟

milad 535
پاسخ دهید چهارشنبه 2 شهریور 1395

من عاشق نادلا هستم اصلا با هم خیلی تفاهم داریم تو دیدگاه هامون

Reza Nia
پاسخ دهید چهارشنبه 2 شهریور 1395

فقط میتونم بگم: ساتیا نادلا فردی با ایده های بسیار زیبا و کارآمد برای زنگیه بهتر.

mohamadreza
پاسخ دهید چهارشنبه 2 شهریور 1395

ممنون از ترجمه مصاحبه.
قصد ندارم با غلط دیکته گرفتناز مقاله ارزش کارتون رو کم بکنم صرفا جهت بالاتر بردن کیفیت کار ارزشمندتون میگم: کلمه مردم خودش یک کلمه جمع هست و مردم ها نداریم.

این آپدیت تجمعی ویندوز ۱۰ دسکتاپ هم خیلی عالی بود و اکثر مشکلات و خورده باگ ها رو برطرف کرد حداقل روی سرفس پرو ۳ که اینجوری بود.

  كيان زرعكانی
  پاسخ دهید پنجشنبه 3 شهریور 1395

  سلام دوست عزیز
  بله کاملا حق با شما است منتها به علت طولانی بودن مطلب، گاهی اوقات این اشتباهات اتفاق می افته.
  بازهم ممنون از بازخورد به جایِ شما

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,