keyboared-shortcutsاگر چه ویندوز ۱۰ بیشترین توجه خود را به صفحات نمایش لمسی معطوف ساخته و متمرکز بر ارائه قابلیت های ویندوز بدون نیاز به ماوس و صفحه کلید فیزیکی می باشد اما اگر شما از ویندوز ۸ و یا ۸.۱ به ویندوز ۱۰ مهاجرت کرده باشید متوجه شده اید که جدید ترین سیستم عامل مایکروسافت، ویندوز ۱۰ یکپارچگی بسیار بهتری با ماوس و صفحه کلید در مقایسه با دیگر اعضای این خانواده و اجداد خود دارد. در ادامه با وینفون همراه باشید تا شما را با بیست میانبر کاربردی صفحه کلید در ویندوز ۱۰ آشنا سازیم.

علاوه بر دکمه های ترکیبی مشهوری مثل Ctrl + C برای کپی کردن و Ctrl + V برای الصاق فایل ها، میانبر های کی بورد بی شماری در ویندوز ۱۰ وجود دارد که شما را در دسترسی به خصوصیات و تنظیمات سیستم عامل یاری می بخشند. برای مثال فعال کردن کرتانا، اکشن سنتر و مالتی تسکینگ و… . یکی از مهمترین دلایل محبوبیت کلید های میانبر و بخصوص کلید های میانبر ترکیبی صفحه کلید سهولت دسترسی به ویژگی های سیستم عامل و صرفه جویی در زمان است. در ادامه با ما همراه باشید.


۱- کرتانا

getting-cortana-to-respond-to-one-voiceیکپارچه شدن عمیق ویندوز ۱۰ با کرتانا به شما اجازه جستجو در اینترنت، باز کردن برنامه ها و دریافت خلاصه اخبار و اطلاعات را می دهد. شما به راحتی با استفاده از دستوی صوتی “هی کرتانا” می توانید کرتانا را فعال کنید اما اگر توانایی استفاده از این قابلیت را ندارید برای مثال هنگامی که در مکانی مثل کتابخانه حضور دارید، می توانید از کلید میانبر برای فعال سازی کرتانا استفاده کنید.

اگر از ویندوز ۱۰ در لپ تاپ و یا سایر دستگاه های مجهز به تاچ پد استفاده می کنید ساده ترین راه برای صدا زدن کرتانا ضربه زدن روی تاچ پد با ۳ انگشت به صورت هم زمان است. برای کاربرانی که از صفحه کلید استفاده می کنند نیز دکمه های ترکیبی windows + Q برای فعال سازی دستیار صوتی مایکروسافت در دسترس قرار گرفته است.

اگر هم قصد جستجو چیزی را دارید می توانید از کلید های windows + S برای باز کردن محل تایپ پرس و جو های کرتانا استفاده کنید.


۲-اکشن سنتر

action-centersاکشن سنتر در ویندوز ۱۰ را می توان صندوقچه اعلان های ویندوز نامید به علاوه دسترسی سریع به برخی از امکانات ویندوز را هم برای کاربران فراهم می سازد. هنگامی که می خواهید ایمیل های جدید، قرار های ملاقات تقویم و یا دیگر هشدار های ویندوز را بررسی کنید می توانید با فشار دادن همزمان کلید های windows + A اکشن سنتر را گشوده و پس از آن ببندید.


۳- جابه جایی مکان پنجره ها

d1ed8b5be6293666d927696037a35a2a-650-80ویندوز ۱۰ چند وظیفگی را سهولت می بخشد و تمرکز ویژه ای بر این ویژگی داشته است. بجز قابلیت های دسترسی سریع و ساده از طریق صفحات لمسی و یا کشیدن و رها کردن پنجره ها شما برای فعال سازی و مدیریت چند وظیفگی می توانید از صفحه کلید نیز استفاده کنید، و با استفاده از میانبر های در نظر گرفته شده در ویندوز ۱۰ برای آن به راحتی به انتقال و جابه جایی پنجره های فعال اقدام کنید.

ترکیب دکمه windows با هر کدام از فلش های جهت نما صفحه کلید، پنجره های فعال شما را به هر یک از چهار گوشه صفحه نمایش منتقل می کند.

windows + ↑ : بزرگنمایی پنجره به تمام صفحه، جابه جایی به بالای صفحه

windows + ↓ : مینیمایز کردن پنجره، جابه جایی به پایین صفحه

windows +→ : جابجایی پنجره به سمت راست

windows +← : جابه جایی پنجره به سمت چپ


۴- دسکتاپ های مجازی

v-descکاربران ویندوز ۱۰ می توانند با ایجاد چندین دسکتاپ مجازی برای هر فعالیت و اجرای همروند آنها، تمرکز و بهره وری بیشتری روی وظایف کاری خود داشته باشند. برای مثال شما می توانید دسکتاپ های مجازی برای اوت لوک و مرور گر های وب ایجاد کنید و در کنار جستجو در اینترنت، ایمیل های خود را نیز بررسی کنید و یا حتی دسکتاپ هایی مجازی برای اجرای همروند و هماهنگ فعالیت ها و برنامه های مد نظر خود در ویندوز ۱۰ ایجاد کنید.

برای ایجاد یک دسکتاپ مجازی جدید از کلید های ترکیبی windows + ctrl + D استفاده کنید. همین طور با استفاده از کلید های windows + ctrl + کلید جهت نما چپ یا راست (← یا →) می توانید ما بین دسکتاپ های مجازی پیمایش کنید.

برای مشاهده و دید اجمالی روی تمام دسکتاپ های مجازی، از کلید های windows + tab و برای بستن یک دسکتاپ مجازی فعال از کلید windows + ctrl +F4 بهره بگیرید.


۵- ضبط ویدئو از صفحه نمایش

game_dvr-600x422بار ها شنیده ایم که ارزش و بار معنایی یک تصویر می تواند بیشتر از هزاران جمله باشد! خب چرا نباید بگوییم که ارزش و بار معنایی که یک ویدئو یا فیلم ایجاد می کند هزاران برابر یک تصویر است؟ برای مثال در جدیدترین متد های آموزش بارها به ارزش سیستم های چند رسانه ای و علی الخصوص ویدئو ای اشاره شده است. حال اگر شما نیاز به ضبط یک ویدئو آموزشی از صفحه نمایش کامپیوتر یا تبلت ویندوزی خود که مجهز به ویندوز ۱۰ می باشند را دارید این شماره برای شماست.

علاوه بر مسائل آموزشی گیمر ها نیز می توانند از این قابلیت بهره گزینند. اما به یاد داشته باشید که اگر قصد ضبط تصاویر با “نرخ فریم” بالا را دارید باید ابتدا از قدرت و توانایی پشتیبانی کارت گرافیک سیستم خود برای این منظور اطمینان حاصل کنید زیرا برای ضبط ویدئو از صفحه نمایش سیستم در کنار ابزار و برنامه های مورد نیاز این فعالیت نیازمند کارت گرافیک مناسب نیز خواهید بود.

برای ضبط ویدئو از صفحه نمایش باید Games DVR را طریق فشار دادن همزمان کلید های windows + G فعال کنید. متاسفانه در حال حاظر Games DVR تمام صفحه نمایش را پوشش نمی دهد و تنها فعالیت های در حال اجرا در پنجره فعال ویندوز را ذخیره می سازد.

برای ذخیره اتوماتیک ویدیو ها در پنجره فعال از دکمه های ترکیبی windows + alt + G و برای پایان دادن به این ذخیره از windows + alt + R استفاده کنید.


۶-منوی Settings

windows 10 setting-resizedشما با استفاده از منوی Settings در ویندوز ۱۰ می توانید به پیکربندی تنظیمات و شخصی سازی های مد نظر خود بپردازید. برای دسترسی به Settings راه های متفاوت زیادی در ویندوز ۱۰ وجود دارد اما ساده ترین روش های دسترسی، روش های دسترسی از طریق میانبر های صفحه کلید هستند.

برای دسترسی به Settings در ویندوز ۱۰ می توانید از دکمه های windows + I استفاده کنید. علاوه بر آن شما از طریق اکشن سنتر و همین طور کرتانا می توانید به منوی Settings ویندوز ۱۰ راه پیدا کنید.


۷-نیم نگاهی به دسکتاپ

۶cb20d71afd3f777913c3d511ee9e287-650-80اگر در حال استفاده از مالتی تسکینگ هستید، می توانید از دکمه های windows + “,” (کاما) برای ایجاد یک نیم نگاه به دسکتاپ بهره ببرید. به این شکل به صورت موقت تمام پنجره های باز شما مخفی گشته و صفحه دسکتاپ برای شما به نمایش در خواهد آمد. با نگاه داشتن دکمه windows وضعیت به این شکل باقی ماند و با رها کردن آن به سرعت پنجره های شما دوباره به نمایش در خواهند آمد.


۸- دسکتاپ

windows-10-heroبرای مراجعه به دسکتاپ و مینیمایز کردن تمام برنامه ها و پنجره های فعال به صورت یکجا، شما می توانید از دکمه های windows + D استفاده کنید. با این عمل در حقیقت شما به دسکتاپ منتقل خواهید شد.

علاوه بر آن بار دیگر با فشار داده هم زمان دکمه های windows + D می توانید به حالت قبل و اجرای برنامه و پنجره های فعال منتقل شوید.


۹- قفل ویندوز

lock-screen-media-controls-1024x576حفظ حریم خصوصی از داغ ترین موضوعات این روزها و علی الخصوص دنیای فناوری اطلاعات است. برای محافظت از حریم خصوصی و اطلاعات خود در کامپیوتر شخصی و دیگر دستگاه ها لازم است که شما حتماً قبل از رها کردن سیستم خود آن را قفل کنید تا از دسترسی غیر مجاز دیگران و سو استفاده های بعدی جلو گیری کنید.

برای قفل کردن سیستم خود که مجهز به ویندوز ۱۰ می باشد دکمه های windows + L را با هم فشار دهید تا دیگر دقدقه ای از لحاظ امنیت اطلاعات خود نداشته باشید و به محض بازگشت می توانید با لاگین کردن به سیستم، ادامه فعالیت های خود را از سر گیرید. علاوه بر این استفاده از دیگر امکانات امنیتی ویندوز ۱۰ چون احراز هویت بیومتریک برای افزایش ضریب امنیت سیستم می تواند به شما کمک شایانی کند.


۱۰- کاوش میان فایل ها

df50960e54e8408e4cd0f8035e6d5afa-650-80اگر نیاز به بارگزاری و یافتن یک مجموعه اسناد یا فایل های ذخیره شده در حافظه هارد دیسک خود دارید می توانید با استفاده از دکمه های windows + E فایل اکسپلورر ویندوز را باز کنید.

علاوه بر آن در فایل اکسپلورر دکمه های alt + ↑ (جهت نمای بالا) شما یک مرحله به عقب در سلسله مراتب و مسیر حرکت در فضای هارد دیسک منتقل می کند. همچنین استفاده از alt + ← (جهت نما به سمت چپ) به شما امکان مراجعه به پوشه گذشته ،و  alt + → (جهت نمای به سمت راست) شما را به یک پوشه جلو تر منتقل می سازد.


۱۱- پیمایش میان پنجره ها

۱۲cdb749c6096e53619d31e4cfae4ed9-650-80یکی از مهم ترین استفاده ها و نقاط قوت ویندوز ۱۰ که مایکروسافت تاکید بسیاری بر آن داشته است توانایی چند وظیفگی یا همان مالتی تسکینگ است. در واقع یکی از بزرگترین نقاطی هم که مورد حجوم انتقادات و منتقدان قرار گرفته باز هم مالتی تسکینگ می باشد زیرا اگر مدیریت نادرست آن ممکن است باعث مدفون شدن کاربران زیر حجم عظیمی از پنجره ها گردد!

استفاده از دکمه alt + tab شما را به فضایی منتقل می کند که تمام پنجره های باز شده به صورت یکجا و اجمالی برای شما به نمایش در می آید در این فضا در حالی که alt را پایین نگاه داشته با زدن متوالی دکمه tab می توانید به پیمایش ما بین این پنجره ها بپردازید و به محض آنکه به پنجره مد نظر خود رسیدید تنها کافیست دکمه alt را رها کنید تا به آن پنجره وارد شوید.


۱۲- مدیریت پنجره ها

manage-your-windows برای اجرای قابلیت نمایش تمام پنجره های فعال در ویندوز ۱۰، از دکمه های ctrl + alt + tab استفاده کنید. استفاده از دکمه های windows + tab نیز “task view” را برای شما باز می کند. از این طریق نیز می توانید تمام برنامه ها و پنجره های باز شده خود را مشاهدی کنید.


۱۳- جا به جایی میان نمایشگر ها

move-itبرای کاربرانی که از چند اتصال هم زمان چند نمایشگر با ویندوز ۱۰ استفاده می کنند شاید جابه جایی یک پنجره با از یک نمایشگر به نمایشگر بعدی بسیار مفید باشد. برای این منظور از دکمه های ترکیبی windows + shift + ← (جهت نما به سمت چپ)، و برای انتقال پنجره در جهت مخالف از windows + shift + → (جهت نما به سمت راست) استفاده کنید.

اگر هم نیاز به جابه جایی کل صفحه نمایش مابین نمایشگر ها دارید از کلید های ترکیبی windows + P بهره بگیرید. این میانبر برای کاربران تجاری، کسب کار و موسسات آموزشی بسیار مفید خواهد بود و از آن برای به نمایش در آمدن صفحه نمایش در ویدئو پروژکتور ها و یا نمایشگر های بزرگ برای ارائه ها می توانند استفاده کنند.


۱۴- در امتداد تسکبار

taskbar-tidbits-topشما همچنین از طریق کلید های میانبر توانایی جابه جایی روی تسکبار را خواهید داشت. برای این منظور کلید های windows + T با هم فشار دهید و با فشار دادن متوالی T در حالی که دکمه windows را پایین نگاه داشته اید به حرکت روی تسکبار ادامه دهید و به محض قرار گرفتن روی محل مورد نظر (آیکون مورد نظر) با زدن دکمه Enter پنجره مد نظر خود را در حالت اجرایی قرار دهید.

یک راه بسیار ساده تر برای اجرای برنامه های الصاق شده به تسکبار استفاده از دکمه windows به همراه اعداد است. برای مثال در میان برنامه های الصاق شده تسکبار، قصد اجرای استور مایکروسافت را دارید که سومین برنامه الصاق شده روی تسکبار شما (از سمت چپ) می باشد، برای اجرای آن تنها کافیست دکمه های windows + 3 را با هم فشار دهید تا استور مایکروسافت برای شما اجرا شود.


۱۵- بستن پنجره ها

close-itآیا می خواهید پنجره های باز شده را به سریع ترین شکل ممکن و بدون هیچ حرکت اضافه ای ببنید؟

تنها کافیست کلید های alt + F4 را با هم فشار دهید تا به ترتیب شروع به بستن یکی یکی پنجره های فعال نمایید. البته شما به راحتی با کلیک روی علامت “X” سمت راست بالای هر پنجره نیز می توانید به بستن پنجره اقدام کنید.


۱۶- تسک منیجر

be-a-manager-of-tasksاگر یک برنامه غیر فعال (unresponsive) دارید که هیچ راهی برای شما جز بستن آن باقی نمانده است و یا قصد خاتمه دادن به یک فرآیند که در حال بلعیدن منابع سیستم شماست می توانید به سرعت با استفاده از کلید های ctrl + shift + Esc مدیریت وظایف ویندوز، “task manager” را باز کرده و به فعالیت آنها خاتمه دهید.


۱۷- سطل زباله

change-recycle-bin-icon-in-windows-10-picture1برای انتقال فایل ها به سطل زباله ویندوز (Recycle Bin) شما می توانید فایل ها را انتخاب و دکمه Delete را بزنید، اما اگر می خواهید که سطل زباله ویندوز را از این فرآیند حذف کنید یا به عبارت دیگر فایل ها را بدون انتقال به سطل زباله به صورت یکجا و مستقیم پاک کنید، می توانید در حالی که دکمه shift را پایین نگاه داشته اید کمه Delete را فشار دهید و پس از آن بلافاصله فایل مورد نظر برای همیشه از نظر شما محو خواهد شد.


۱۸- ذخیره عکس صفحه نمایش

document-itذخیره تصاویر صفحه نمایش برای کاربران استفاده های گوناگون فراوانی دارد. برای مثال از مباحث آموزشی گرفته تا حتی زمانی که در فضای آنلاین با موضوع جالب که قابل ذخیره به اشکال معمول نیست مواجه می شوید.

برای ثبت و ذخیره تصاویر از صفحه نمایش سیستم و الصاق آن در داخل اسناد مثل ورد و یا ویرایشگر های تصاویر مثل پینت یا فتوشاپ شما می توانید از دکمه PrtScr روی صفحه کلید بهره گزینید و سپس با استفاده از  دکمه های Ctrl + V آن را در مکان مورد نظر خود الصاق کنید.

یک گزینه دیگر که پیش روی کاربران ویندوز ۱۰ برای ذخیره تصاویر صفحه نمایش قرار دارد ذخیره تصاویر به صورت مستقیم در داخل پوشه تصاویر ویندوز (Pictures) است ، برای این منظور از کلید های ترکیبی windows + PrtScr به صورت هم زمان استفاده کنید.


۱۹-خط فرمان

command-promptدسته ای از کاربران ویندوز ۱۰ را کاربران حرفه ای شامل می شوند که قادر به بهره گیری از قابلیت های ویندوز در محیط خط فرمان هستند. با استفاده از دکمه های ترکیبی windows + X، پنجره منوی استارت متنی گشوده می شود، البته با راست کلیک روی منو استارت نیز می توانید آن را باز کنید.

منوی استارت متنی به کاربران گزینه های مختلفی از ویندوز را ارائه می کند از جمله: Control Panel, Network Connections, Disk Management Device Manager و موارد بسیار دیگری از این دست. با انتخاب گزینه “Command Prompt” می توانید به محیط خط فرمان ویندوز مراجعه کنید.

مایکروسافت محیط خط فرمان در ویندوز ۱۰ را با بهبود های قابل توجه ای همراه ساخته است که میانبر های صفحه کلید یکی از آنهاست. حال شما در محیط خط فرمان قادر به هایلایت، انتخاب و کپی کردن متون و دستورات هستید.

با استفاده از دکمه های shift + → (جهت نما به سمت راست) و یا shift + ← (جهت نما به سمت چپ) قادر به هایلایت کردن متن های خط فرمان خواهید بود و با افزدن ctrl به دستورات یاد شده، توانایی هایلایت کردن به صورت بلاکی از متون در خط فرمان به شما اعطا خواهد شد.

اکنون مانند برنامه های مایکروسافت آفیس مثل ورد و اکسل، شما می توانید از Ctrl + C و Ctrl + V به ترتیب برای کپی کردن و الصاق متنون استفاده کنید. البته این میانبر صفحه کلید در هزاران برنامه دیگر ویندوز در حال حاظر فعال هستند اما در محیط خط فرمان ویندوز به تازگی اضافه شده اند.


۲۰-اشکار سازی تنظیمات مخفی

drive-properties-windows10برای نمایش “properties” یک فایل بعد از انتخاب آن دکمه های alt + enter را فشار دهید. در پنجره مذکور مشخصات فایل از جمله: نوع فایل و حجم فایل و موارد بسیاری در مورد آن برای شما به نمایش در خواهد آمد.


با آزمودن کلید های ترکیبی مختلف شما نیز می توانید به یافتن کلید های میانبر دیگری که در ویندوز ۱۰ نحفته اند اقدام کنید. در صورت یافتن میانبر های جدید آنها را با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

شما چقدر از میانبر های ویندوز ۱۰ بهره می برید؟

منبع :

techradar

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Masoud
پاسخ دهید سه شنبه 8 آذر 1395

عاااااااالی بود دمتون گرم

mohammad
پاسخ دهید جمعه 11 آذر 1395

virtual desk. , video recording and desk. glance
was really intresting

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,