bbw_interview_issue_satya_nadella_cover

امروز بلومبرگ با مدیرعامل مایکروسافت، ساتیا نادلا گفتگویی انجام داده است و با او درباره آینده مایکروسافت و برنامه های مدنظر این کمپانی بزرگ صحبت کرده است. با وینفون همراه باشید تا قسمت هایی از مصاحبه جالب Dina Bass با ساتیا نادلا را بخوایند.

– مایکروسافت وارد میانسالی می شود، خواسته شما درحال حاضر چیست؟

من فکر می کنم هرکمپانی که موفقیت های فوق العاده بدست می آورد باید در ذهن خود برای موفقیت های جدیدتر راه هایی را خلق کند. بعضی افراد به من می گویند که زمان زیادی گذشته است و چیزهای اشتباهی رخ داده که برای هرفرد درحال رشدی در ابتدای مسیر موفقیت رخ می دهد، زیرا بعد از انتخاب مسیر شما واقعی نمی دانید چه اتفاقی می افتد و فقط تلاش و کوشش برای شما باقی می ماند. ما موفقیت های فوق العاده ای داشته ایم؛ بنابراین درحال حاضر نیاز به یادآوری به خودمان برای ایجاد کسب و کار جدید برای پیشرفت مایکروسافت داریم. یکی از بزرگترین تصمیمات از زمان حضور من در سمت مدیرعامل، تغییر اولویت ها به سمت پلتفرم Azure بوده است، پلفترمی که آینده ی سرورهای کسب و کار را تامین می کند و زمانی که می فهمید که در آینده حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه کسب و کار در آن خوابیده است، می گویید” وووو ” . این همان چیزیست که شرکت های موفقی مثل ما توانایی انجام آن را دارد.

– اگر کمپانی های تکنولوژی به سمت فضای ابری حرکت نکنند، آیا آن ها با خطر نابودی و قدیمی شدن مواجه هستند؟

من فکر می کنم تمام کمپانی های تکنولوژی متوجه آن نشده اند و بر روی موج های تکنولوژی با سطح خوب سرمایه گذاری می کنند. این بدین معنی نیست که باید هر موجی را متوجه شوند، اما اگر شما به اندازه کافی متوجه بعضی موج ها و پالس هایی که سطح بالایی ندارند نشوید، آن موقع است که به سمت نابودی می رود.

– شما با خرید لینکدین موافقت کردید، بزرگترین معامله دوران مایکروسافت و خب این شرکت سابقه ی خوبی درخرید های بزرگ نداشته است. آیا این بار فرق می کند؟

نکات کلیدی در نگاه من به خرید و تصاحب این شرکت وجود دارد. اول اینکه هسته ی کسب و کار که ما آن را خریدیم سالم است، و ما به همین دلیل هیجان زده و خوشحالیم. زمانی که به دو خرید خود یعنی ماینکرفت و لینکدین نگاه می کنم، آن ها را کسب و کارهای درحال رشد بسیار بزرگ می بینم. و در حقیقت، هسته فعالیت های ما در مسیر ایجاد یک فعالیت خاص و حرکت بزرگ است. ماینکرفت بزرگترین بازی رایانه هاست و ما نیز یک کمپانی رایانه ای! رشد آن به سمت کنسول ها سوق پیدا کرد و ما نیز یک کنسول داریم. در نتیجه، ما یک مالک فوق العاده هستیم. دقیقا همان چیز در رابطه با لینکدین هم صادق است. آن ها یک شبکه ی فوق العاده حرفه ای در جهان هستند، ما نیز ارائه دهنده حرفه ای ابر هستیم. زمان به شما نشان خواهد داد، اما من آدم بسیار سختی هستم!

۰۸۰۴_satya_nadella_msft_ceo_lede

– شما شدیدا بر روی ایجاد تغییرات در فرهنگ مایکروسافت کار کردید، اوضاع چطور است؟

فرهنگ چیزیست که نیاز به تغییر و انطباق دارد و شما توانایی یادگیری فرهنگ را دارید. نظر من از دوران مدرسه سرچشمه می گیرد. من کتابی به نام طرز فکر خواندم. کارول دویک بسیار ساده درباره دو فرد صحبت می کرد که یکی از آن ها همه چیز را به دیگری یاد می داد و دیگری همه چیز را می دانست. آن کسی که درحال یادگیری است همیشه برنده خواهد بود، حتی اگر برنده شدن او زمان زیادی به طول بیانجامد، حتی اگر با توانایی بسیار کم شروع کند.

این واقعیت غیرقابل انکار برای پسران و دختران در مدارس است. این حقیقت محض برای مدیران در تمامی شرکت هاست. این یک واقعیت برای تمام کارمندان مایکروسافت است. ما نیاز به حرکت از اینجا در این عصر داریم تا بگوییم:  “در کجا با تعصب برخورد کردم و در کجاها دیدگاه صحیح و بالغانه ای را در ذهنم نپروراندم؟” اگر این مسائل را حل کنیم، در آن موقع می توانیم این مسائل را سامان دهیم، آن گاه در مسیر صحیح به سمت فرهنگی که آرزوی آن را داریم قرار خواهیم گرفت.

– آیا تغییر این فرهنگ برای کمپانی بزرگی مثل شما سخت نیست؟

تمام تغییرها در جهان سخت است. منظور من این است که کمپانی را فراموش کن، فقط به توسعه و پیشرفت فکر کن و به آن اجازه بروز بده. اگر کسی به شما گفت” سلام، امروز روز تغییر است” این آخرین چیزیست که همه می خواهند. با اینکه اتفاق ناخوشایندی است.

اما ان را درک کرده ایم و تشخیص دادیم حتی اگر نتوانیم، پس از آن کیفیت اساسی بشر قابل انطباق است. اگر کمپانی شما تغییر نکند، شما هیچ جا نمی توانید بروید.

– در سمت مدیرعاملی، چه اتفاق شگفت انگیزی در سطح زندگی فردی شما رخ داد؟

بعنوان یک مدیرعامل، باید بسیار بسیار مراقب تصمیمات و حرف ها باشید تا نظرات غیرکارشناسی و بدون فکر انجام نشود چون آخرین چیزی که شما بخواهید انجام بدهید همان چیزیست که قرار است بگویید و بعد از آن شما می دانید و افرادی که صحبت های شما را کاملا جدی انجام می دهند و آن تصمیم اتفاق می افتد.

– آیا به نظر شما ابر درحال تبدیل به بزرگترین تکنولوژی پنج سال آینده است؟

فکر می کنم که حرکت ابر و حرکت موبایل اتفاق بزرگی در دنیای تکنولوژی است. این ها با یکدیگر حرکت می کنند. زمانی که صحبت از mobility می شود، منظور حرکت در یک دستگاه نیست، منظور تحرک و موبیلیتی در تمام نرم افزار ها در تمام دستگاه هاست، چون ما درباره تجارب و توانایی های انسان حرف میزنیم نه دستگاه ها!

اما من سه تغییر در پلتفرم ها می بینم، یکی از آن ها گفتگو در پلتفرم هاست. اگر ما بتوانیم زبان انسانی را به تمام کامپیوتر ها یادبدهیم، تحول عظیمی در کامیپوتر ها ایجاد می کنیم، تحولی که با دنیای امروز قابل مقایسه نیست. به آن فکر کنید، چیز هیجان انگیزی است. همه کارها به راحتی و بدون دردسر انجام خواهد شد. این یک راه طبیعی فوق العاده برای محاسبه در سطح زمین است. شما با یک فرد پیر ۸۵ ساله چینی صحبت می کنید و یا با یک کودک ۵ ساله در Bellevue واشنگتن! این همان زبان مشترکی است که به دنبال آن هستیم تا با کرتانا انجام دهیم یا کاری که با ربات ها انجام شود.

بسیار بسیار زیاد به ساخت این چنین قابلیت یا ماشین یادگیری امیدوارم تا همه توسعه دهندگان، همه نرم افزارها، همه کمپانی ها به آن دسترسی داشته باشند و بتوانند هوش مرکزی آن را استفاده کنند. این همان چیزیست که می توان با خدمات شناختی Azure انجام داد. و سومین چیزی که دنبال آن هستم و نسبت به آن بسیار شور و هیجان داریم، ترکیب آن با واقعیت است.

– اساسا همان واقعیت افزوده؟

دقیقا! برای من این همان مقصد نهایی است. اگر شما فکر می کنید که این قضیه همانند یک صفحه دیجیتالی انسان گونه است، پس من نیز شما را در دنیای آنالوگ می بینم، اما شما می توانید یک طراح دیجیتال باشید با هرصفحه نمایش که بخواهید، با هر موضوع دلخواه خودتان! پس زمانی که با هالولنز کار می کنید، شما یک عینک واقعیت افزوده به چشم زده اید و هدف ما دور از دسترس نیست.

– شما سفرهای زیادی به چین، هند و دیگرکشورهای آسیایی داشته اید. از این سفرها چه چیزی برای استفاده در تکنولوژی یاد گرفته اید؟

چیزهای زیادی از این کشورها بدست آورده ام، مدارس آن ها و اتفاقاتی که در آن می افتاد را مشاهده کردم. در مدارس جاکارتا، چیزهای شگفت انگیزی دیدم که کودکان استفاده می کردند، مثل ویندوز، کامپیوترها، تبلت ها … دقیقا همان چیزهایی که دخترم در سیاتل با ان ها کار می کند، در جاکارتا نیز کودکان با آن ها کار می کردند. این همان آزادی فوق العاده ایست که وجود دارد.

دومین چیزی که دیدم، این بود که چگونه کسب و کارهای کوچک و متوسط اصلا با رایانه سر و کار ندارند و حتی با سروری کار نمی کنند. ابر یکی از موارد فوق العاده ایست که می تواند آن ها را در ایجاد کسب و کار بهتر توانمندتر کند و آن ها را وارد دنیای دیجیتال کند، دنیایی که هزینه ای دربر ندارد.

– بیشتر نوآوری ها و رهبران تکنولوژی شدیدا در غرب متمرکز شده است، آیا حضور بیشتر شما و کمپانی شما را در آسیا شاهد خواهیم بود؟

من معتقدم که دنیا به طور شگفت انگیی به سمت دیجیتالی شدن حرکت می کند. این بدان معناست که هر کمپانی بایستی بیشتر از قبل دیجیتالی شود. و اگر شما فکر می کنید که مرکز تکنولوژی در غرب است بنابراین باید گسترش پیدا کند. این که چند کمپانی محدود در غرب ارائه دهنده تکنولوژی برای جهان باشد جالب نیست و با این ظرایط راه باریکی برای پیشرفت وجود دارد. در حقیقت هدف مایکروسافت قدرتمند کردن هر فرد و هر ارگان زمینی برای موفقیت ها و دستاوردهای بیشتر است. مرکز این ماموریت می تواند هرکجایی که به دنبال دنیای دیجیتال و موفقیت هست، باشد. یک کسب وکار کوچک، بانک در اندونزی یا ترکیه. در حقیقت من فکر می کنم پیشرفت ما به خودمان ربط دارد.

به نظر می رسد سیاست های مایکروسافت از سیاست رایانه محور به سمت ابرمحور گرایش پیدا کند. نظر شما در رابطه با صحبت های ساتیا نادلا چه بود؟

منبع :

BLOOMBERG

1318 پست
هادی اکبری زاده
هدف ما، غلبه بر کارهای قبلیمان... پیش به سوی آینده با مایکروسافت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
فوواد
پاسخ دهید پنجشنبه 13 مرداد 1395

سلام کچل خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

  alireza
  پاسخ دهید پنجشنبه 13 مرداد 1395

  همین کچل مدیر عامل سومین کمپانی با ارزش دنیاست
  خخخ

quasar
پاسخ دهید پنجشنبه 13 مرداد 1395

خوشحالم مایکروسافت اینچنین انسان با شعوری رو در راس شرکت داره
ایده های نادلا واقعا عالین
امیدوارم موفقیت هاش بیشتر و بیشتر بشه
کسی که به فکر پیشرفت تمام بشریته ، فارغ از نژاد و رنگ و زبان
توی این دنیای بشدت رو به زوال ، اینچنین مدیری واقعا فوق العاده است

MSK
پاسخ دهید پنجشنبه 13 مرداد 1395

واقعاَ خیلی خوب مصاحبه کرد.
من آینده ی روشنی رو برای مایکروسافت میبینم.

sabzoghab.so
پاسخ دهید پنجشنبه 13 مرداد 1395

درود بر شرکت مایکروسافت و دانشمندانی مانند ساتیا نادلا و…
از کوزه همان برون تراود که در اوست.

Microsoft Lumia 640 XL Dual SIM 3G
پاسخ دهید پنجشنبه 13 مرداد 1395

آره جون عمت ، مثل نوکیا و اسکایپ و … گند بزنید توش .

  hacker
  پاسخ دهید جمعه 14 مرداد 1395

  حسین جان همونی که الان اسمت لومیا ۶۴۰xl 3g تو دیگه ساکت شو بلدنیستی بازی کرک برزی رو گوشی میگی ویندوز بده برو بابا

   Microsoft Lumia 640 XL Dual SIM 3G
   پاسخ دهید جمعه 14 مرداد 1395

   هکر جان اسم من میثم هست . شما هم زیاد فیلم های پلیسی جنایی نبین 😀

   Microsoft Lumia 640 XL Dual SIM 3G
   پاسخ دهید جمعه 14 مرداد 1395

   درضمن صدای بنده در بخش صدای مخاطبان در اولین قسمت رادیو اینترنتی وینفون هم پخش شد . از آشنایی با شما خوشبختم .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,