Bill Gates at Microsoft

مایکروسافت بالاخره در روز 7 مرداد از ویندوز 10 رونمایی خواهد کرد و هیچ زمان دیگری بهتر از حالا نیست تا سری به خاطرات این کمپانی بزنیم و رویداد هایی که باعث شدند تا دنیای رایانه برای همیشه تغییر کند را به یاد بیاوریم. با وینفون همراه باشید.

در این سری از تصاویر نگاهی به خلاقیت های مایکروسافت و تیم آن، از زمان مدیر عاملی بیل گیتس تا استعفای او از مدیریت مایکروسافت در سال 2000 می اندازیم. خانم ها و آقایان! این تاریخچه ی مایکروسافت به روایت تصویر است:

تولد مایکروسافت

مایکروسافت در تاریخ 4 آوریل 1975 (15 فروردین 1354 خورشیدی) در شهر Albuquerque ایالت نیو مکزیکو توسط دو دوست دوران کودکی که علاقه ی بسیاری کامپیوتر داشتند تاسیس شد. این دو نفر کسی نبودند جز بیل گیتس (سمت راست) که از دانشگاه هاروارد، و پائول الن (سمت چپ) که از دانشگاه ایالت واشنگتن اخراج شده بودند.

the-birth-of-microsoft

در جستجوی مکانی برای کار

این ساخت ناشناخته اولین دفتر مرکزی مایکروسافت در Albuquerque بود. آن ها از سال 1975 تا سال 1979 در این مکان ماندند تا اینکه به شهر Bellevue ایالت واشنگتن نقل مکان کردند. علت این نقل مکان این بود که مایکروسافت مشکلات بسیاری برای یافتن کارمندان مناسب در نیو مکزیکو داشت.

finding-a-place-to-work.jpg

اولین کامپیوتری که مایکروسافت را، مایکروسافت کرد

یک حقیقت جالب: در واقع اولین شرکت این دو فرد، مایکروسافت نبوده است. اولین همکاری گیتس و الن، دستگاه Traf-O-Data در سال 1972 بوده است که یک کامپیوتر خواننده ی اطلاعات شمارنده های ترافیک بوده است که این اطلاعات را به مهندسان ترافیک می رسانده است. موفقیت این دستگاه در حد متوسط بود، اما همین راه آن ها را برای تاسیس مایکروسافت هموار کرد.

the-actual-first-computer-built-by-the-duo-that-would-become-microsoft

اولین محصول مایکروسافت

اولین محصول مایکروسافت، یک نسخه از زبان برنامه نویسی بیسیک برای دستگاه Altair 8800 بود. “میکروکامپیوتر” در سال 1975 عرضه شد، این یکی از اولین دستگاه هایی بود که امروزه ما آن را با نام کامپیوتر می شناسیم. گیتس و الن ایده ی ساخت این دستگاه را پس از خواندن مطالبی در خصوص ماشین در مجله ی Popular Mechanics به دست آوردند.

microsofts-first-product

قضیه ی تصویر بیل گیتس به عنوان متهم!

مایکروسافت تا مدتی به کار خود در بازار Basic که آهسته و پیوسته رشد می کرد ادامه داد. حدودا سال 1977 میلادی بود که بیل گیتس به خاطر نقض ترافیک بازداشت شد و نتیجه ی آن این تصویر ماندگار از او بود.

the-story-behind-the-classic-bill-gates-mugshot

مایکروسافت رشد می کند

در سال 1978 مایکروسافت یک کمپانی 11 نفره بود. این تصویر اغلب با این جمله همراه بود که “آیا شما بر روی آن ها سرمایه گذاری می کنید؟” به خاطر اینکه، خوب، به آن ها نگاه کنید!

the-company-grows

MS-DOS

در سال 1980، مدت زمان زیادی از نقل مکان مایکروسافت به واشنگتن نگذشته بود، در همان زمان کمپانی IBM به فردی نیاز داشت تا بتواند یک سیستم عامل را برای کامپیوتر آینده ی خود بسازد. مایکروسافت با MS-DOS خود که بر پایه ی متن بود پیش قدم شد. نتیجه آن شد که که کامپیوتر های IBM برای قبضه کردن بازار وارد شد و مایکروسافت هم سیستم عامل آن را می ساخت.

ms-dosبالمر به تیم آن ها ملحق می شود

اما در سال 1980 چیز دیگری نیز رخ داد: بیل گیتس همکلاسی سابق خود در دانشگاه هاروارد را استیو بالمر نام داشت استخدام کرد. این موضوع بعد ها اهمیت بیش تری پیدا کرد، چراکه الن، در سال 1983 و پس از ابتلا به بیماری Hodgkin مایکروسافت را ترک کرد.

ballmer-joins-the-team

عرضه ی اولین سهام مایکروسافت

در همین حوالی بود که مایکروسافت تلاش کرد تا در جهان و رسانه ها به صورت جدی تری مورد توجه قرار گیرد. در سال 1986 مایکروسافت با عرضه ی اولین سهام خود به یک شرکت عام تبدیل شد که حداقل 350 میلیون دلار برای مایکروسافت درآمد ایجاد کرد.

the-ipo

ویندوز 1.0

قبل از عرضه ی اولین سهام مایکروسافت، و در سال 1985، مایکروسافت ویندوز 1.0 را عرضه کرد. این سیستم عامل اساسا قصد داشت تا با رابط کاربری گرافیکی تر برای سیستم عامل MS-DOS، کار کردن با آن را توسط کاربران راحت تر کند.

windows-10

اولین میلیارد در فروش سالانه

در سال 1987، ویندوز 2.0 که تقریبا یک آپدیت جزئی بود، عرضه شد. اما بهترین جای ماجرا هنوز مانده، جایی که ویندوز 3.0 سیستم عاملی بود که مایکروسافت را بر زبان ها انداخت. در سال 1990، مایکروسافت اولین شرکتی شد که توانست به فروش سالانه ی 1 میلیارد دلار برسد.

the-first-billion-in-annual-sales

بازی های Minesweeper و Solitaire

مایکروسافت در سال 1990 با ویندوز 3.0 و به دنبال آن در سال 1992 با ویندوز 3.1 بازار عظیمی داشت. این شرکت توانست در دو سال اول حضور این محصولات، 2 میلیون نسخه از آن ها را به فروش برساند. همچنین ویندوز 3.0 اولین حضور بازی های کلاسیک ویندوز همچون مین روب و بازی ورق Solitaire بود.

minesweeper-and-solitaire

مایکروسافت آفیس به بازار عرضه شد

اما ویندوز 3.0 تنها محصولی نبود که مایکروسافت در سال 1990 رونمایی کرد. در همان زمان بود که مایکروسافت اولین نسخه از برنامه ی مایکروسافت آفیس را ساخت و چشم جهانیان را به برنامه های Word و Power Point و Excel باز کرد. از آن زمان تا به امروز آفیس به مدت 26 سال در نسخه های متعدد و متوالی منتشر شده و بر روی دستگاه ها اجرا می شود.

microsoft-office-hits-the-market

سال های طلایی و رقابت گیتس/جابز

در این زمان، مایکروسافت حکمفرمای کامپیوتر های شخصی بود. IBM استاندارد های سازگاری با رایانه های شخصی را تنظیم می کرد و ویندوز نیز بر روی همه ی آن ها اجرا می شد. تنها رقابتی که وجود داشت، بین مایکروسافت و اپل بود که خط تولید کامپیوتر های مکینتاش را داشت. مکینتاش ها اگر چه نسبت به مایکروسافت بازار بسیار کوچکی داشتند، اما در عوض هواداران وفاداری نیز داشتند. در حالی که آن ها می توانستند در ادامه ی راه با هم دوست باشند، اما باز هم رقبای تلخ کسب و کار خود شدند.

the-golden-years-and-the-gatesjobs-rivalry

ویندوز 95

ویندوز 95 یک تغییر اساسی برای سیستم عامل مایکروسافت بود و در تاریخ 24 آگوست 1995 که عرضه شد، هواداران بسیار زیادی پیدا کرد. حتی مردم به مناسبت رونمایی از این سیستم عامل مهمانی هایی برگزاری می کردند. تبلیغات آن زمان مایکروسافت که با حضور ستارگان معروف پخش می شد، با گفتن “Start Me Up” که به قابلیت جدید و انقلابی این سیستم عامل یعنی Start اشاره داشت، شروع می شد.

windows-95

موج اینترنت

بیل گیتس در یادداشتی به کارمندان خود در آن زمان از اینترنت به عنوان منبعی که عامل تغییرات بسیار زیادی در بازار خواهد بود یاد می کند و ویندوز 95 را به عنوان یک ورودی بزرگ به بازار می بیند. در این سیستم عامل یک نسخه ی آزمایشی از Microsoft Network، یک سرویس اینترنتی و یک رقیب برای AOL قرار گرفته بود. بعد ها و در آپدیت ویندوز 95، مرورگر Internet Explorer در آن قرار گرفت.

the-internet-tidal-wave

مشکلات حقوقی

طرح های مایکروسافت برای اینترنت، این شرکت را به دردسر انداخت. در سال 1998 وزارت دادگسترسی آمریکا یک پرونده ی عدم اعتماد را به جریان انداخت که ادعا می کرد با قرار دادن یک مرورگر وب و یک تامین کننده ی سرویس اینترنتی در ویندوز 95، خطر انحصاری شدن وجود داشت. در نهایت مایکروسافت مجبور شد برخی از کد های خود را برنامه نویسان شخص سوم به اشتراک بگذارد و خودش را نیز به دست بازرسان بسپارد تا آن ها مشوکافی های بیش تری انجام دهند. البته نتیجه ی این دادگاه ها عواقب طولانی مدت دیگری نیز برای این شرکت داشت.

legal-woes

استیور بالمر مدیر عامل مایکروسافت می شود

در سال 1995 دو اتفاق روی داد: مایکروسافت ویندوز 98 را عرضه کرد که یک آپدیت کوچک بود و قابلیت های اینترنتی بیش تری را به این سیستم عامل اضافه می کرد. و استیو بالمر، همکلاسی قدیمی بیل گیتس مدیر عامل بعدی مایکروسافت شد.

ballmer-becomes-president-of-microsoft

MSNBC و نسخه ی کوچک شده ی ویندوز

دهه ی 90 شاهد گسترش مایکروسافت در جهت های مختلفی بود. در سال 1996 مایکروسافت و NBC از MSNBC رونمایی گردند که نتیجه ی سرمایه گذاری مشترک بر روی خبر بوده که تا امروز نیز با ماست. مایکروسافت همچنین ویندوز CE را که سیستم عاملی برای کامپیوتر های کوچک و دستیار های شخصی دیجیتالی بود، یک دهه قبل از عرضه ی آیفون، عرضه کرد.

msnbc-and-the-shrinking-of-windows

گیتس یک قدم به عقب می رود، بالمر مدیر عامل می شود.

در 13 ژانویه ی سال 2000، گیتس سمت مدیر عاملی خود را به بالمر می دهد و خود “مدیر بخش معماری نرم افزار” مایکروسافت می شود.

gates-takes-a-step-back-and-ballmer-becomes-ceo

دوران بالمر

بالمر بین سال های 2000 تا 2012 مدیریت مایکروسافت را بر عهده داشت. در این دوران تغییرات زیادی رخ داد و شرکت هایی همچون اپل جانی دوباره گرفتند، گوگل رشد کرد و بازار رایانه های شخصی سقوط کرد که همگی بر این کمپانی تاثیر گذار بودند.

the-ballmer-era

اما پس از دوران بالمر، ساتیا نادلا به عنوان مدیر عامل جدید مایکروسافت انتخاب شد تا کشتی بزرگ مایکروسافت را هدایت کند. او تنها حدود 1 سال است که مدیر عاملی مایکروسافت انتخاب شده، اما در همین مدت کوتاه توانسته تغییرات بنیادین و عظیمی را ایجاد کند که ارزش هر برگ سهام مایکروسافت را از بیش ترین میزان آن در سال 2000، به ارزش بالاتری رسانده است و قطعا تحول ویندوز 10 در بازار رایانه ها و دستگاه هایی همچون هالولنز، در تاریخ مایکروسافت و دوران مدیریت او به یادگار خواهند ماند.

منبع: BUSINESS INSIDER

منبع :

BUSINESS INSIDER

980 پست
علی گلشن
دانشجوی مدیریت بازرگانی، در پشت صحنه فعالیت می کنم.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamidrezaaa
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

اگر توو ایران بود توو کاغذ بازیا برای مجوز نابود میشد..و احتمالا الان یه فلافلی مشتی تو پونک داشت??

  امین
  پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

  تو پونک نه! تو لشکرآباد اهواز

امیرحسین
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

امیدوارم ویندوز10 تو نسخه ultimate آپدیت اجباری نداشته باشه وگرنه مجبورم ،مجبورم قیدشو بزنم

حسین
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

من معتقدم مدیریت و مدریت بحران بیل گیتس از همشون بهتر بوده.
ولی به هر حال یه دلیلی داشته که رفته یه چیز پایین تر…
هعی روزگار…

مجید
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

مقاله عالی بود ممنون از شما

Mil@d
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

اقای گلشن یک نفر با اسم و تصویر شما در زومیت میاد و یه سری حرفا میزنه که جالب نیست خواستم ببینم میدونید

  علی گلشن
  پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

  خیر عزیز من نیستم.

ebi
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

دوستان ورژن سیستم عامل ۵۲۵ من ۸.۱۰.۱۴۲۱۹.۳۴۱ هست دو روزی هست که یک آپدیت خیلی حجیم اومده که با اینترنت فضایی مخابرات هر کاری می کنم ارور۸۰۱۸۸۲d2 رو می گیرم اگه کسی اطلاعی داره که این کدوم آپدیت هست و چه امکاناتی اضافه میشه و راه حل برای این ارور دارند ممنون می شم ذکر کنند

  ali
  پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

  گوشی منم 525 جه اگه اپدیته دنیم رو گرفتی خوب دیگه اپدیتی براش نیومده مگر این که رفتی انسایدرشدیو پیشنمایش وینذوز 10 رو برات اومده اگه نخواستی پیشنمایش رو بگیری باید هارد ریست کنی برامنم همین اتفاق افتاد

ali sedaghat
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

این ساخت ناشناخته اولین دفتر مرکزی مایکروسافت در Albuquerque بود
ساخت !!! تصحیح کنید ساختمان

Reza
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

سلام …
دم ما بسیار گرم ، مقاله ی بسیار عالی ای بود …
آدم گریش میگیره این اتفاقات رو که میخونه (:
بهرحال ، مایکروسافت هم در حال پیشرویه …

ممد
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

اون عکس ماکرو رشد میکند، شبیه گروه های موزیک درب و داغونن که آشغال میخونن
من شنیدم این بیل گیتس ثانیه ای ۲۵۰ دلار پول میاد تو حسابش

بردیا
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

ای بیل گیتس مجرم.?

mohammad
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

سلام علی جان

خسته نباشید میگم خدمتت ، واقعا مطلب جالبی بود ( خیلی خوشم اومد )

داداش گلم ، الان یه سوال واسم پیش اومده : نوشتید سال 2000 ، بیل گیتس شده ( مدیر بخش معماری نرم افزار ) ، خب الان چیکارست دقیقا ؟

سمتش چیه ؟

Hossein1802
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

اجرای همزمان چند برنامه در یک اسکرین در ویندوز فون /لطفا به صفحه صدای کاربر ویندوز برید و رای بدید
windowsphone.uservoice.com/forums/101801-feature-suggestions/suggestions/8884939-active-tiles-opening-and-using-several-programs-

رضا
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

دمتون گرم ولی من هنوز منطزر کلش اف کلنز هستم تا نیاد خواب خوراک ندارم خدا کنه زود تر بیاد که دیگه داره اعصابم خورد میشه

  Mehran
  پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

  بجاش بیا Age of Empires بازی کن خیلی خوبه 🙂
  الان چند روزه این بازی واسه آی او اس اومده بیا ببین ملت چه هجومی آوردن! (البته یک ماهی میشه که واسه آی او اس کانادا اومده، منتها تو این هفته واسه آمریکا اومد که کلـــــی بازیکن جدید از آی او اس به بازی اضافه شد)
  و جالب اینجاس که همشونم میگن این خیلی بهتر از کلش آو کلنزه!
  البته خودمم کلش بازی کردم و میگم ایج آو امپایر بهتره 😉

   h@med
   پاسخ دهید سه شنبه 31 تیر 1394

   دقیقا و شدیداً موافقم ، کلش بچه بازیه ، ولی ایج یه بازی کلاسیک و استراتژیه .
   دو تا از دوستام که کلش بازی میکنن تا الان به بهتر بودن این بازی اعتراف کردن .

کاویان
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

سلام ببخشید اینجا این سوال رو مطرح میکنم اقا من از باگ ویندوز اینسایدر استفاده کردم وبه جی دی ار دو اپ کردم و پس از اپدیت هر روز پیام میاد اپ جدید که مال پیش نمایش بیلد 10080هست برام میاد چیکار کنم این اپدیت در فون اپدیت سیتینگ پاک بشه

  amir
  پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

  باید ریست کنی

  بردیا
  پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

  به نظر من گوشی رو هارد ریست کن و یه اکانت جدید هم بساز.

محمود دهقان
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

رئیس جمهور سابق ما مایکرو سافت رو نجات میده

اینا مدیریت بلد نیستن که :))

نوید ع
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

ممنون از ارائه این تاریخچه ی جالب شرکت مایکروسافت.

راستی نرم افزار CCplayer Pro آپدیت شد و علاوه بر بهبود عملکرد و اضافه شدن اندکی امکانات، زبان فارسی هم بهش افزوده شد.? چند روز پیش هم زبان فارسی به اپلیکیشن Core Music Player اضافه شد.

ممد
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

آقا خروس جنگی منتشر شد !!!!!!

h@med
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

تا آنها مشوکافی های بیشتری انجام دهند ، دقیقا یعنی چی ؟ ?

Alir
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

Ah chghad kamkar shodin

Hesam
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

فقط ساتیا نادلا.تا وقتی زندست شرکتو بدن دستش.دقت کردین ساتیا چقدر شبیه رامبد جوانه?

zibeder
پاسخ دهید دوشنبه 30 تیر 1394

واقعن فوق العاده بود خیلی لذت بردم از خوندنش مرسی

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,