گیر کردن ناگهانی نشانگر در یک لپ تاپ، مخصوصاً وقتی که در آن در حال انجام کاری مهم هستید، یکی از چیزهاییست که کاربر را بیش از هر چیز دیگری رنج می‌دهد. در این مطلب به شما سه راه حل برای برطرف کردن چنین مشکلی به شما نشان خواهیم داد تا در صورت بروز آن، بتوان آن را به سرعت رفع کرد.

در بسیاری از لپ تاپ‌ها، امکان غیر فعال کردن تاچ پد وجود دارد و این کار را می‌توان یا در BIOS سیستم، یا با استفاده از کلید اختصاصی آن در صفحه کلید انجام داد. البته نباید فراموش کنیم که امکان فشردن کلید غیر فعال سازی تاچ پد در یک لپ تاپ به صورت تصادفی نیز وجود دارد و گاهی اوقات پیش می‌آید که کاربران اشتباهی آن را خاموش می‌کنند و در تعجب می‌مانند که چرا نشانگرشان کار نمی‌کند.

در صورت بروز چنین مشکلی، ری استارت کردن سیستم نیز چیزی را درست نمی‌کند و برای رفع آن، باید دکمه یا ترکیب کلیدی که تاچ پد شما را خاموش و روشن می‌کند را پیدا کنید. البته ممکن است که شخص دیگری به غیر از شما در خود ویندوز تاچ پد شما را غیر فعال کرده باشد که در ادامه‌ی همین مطلب تمام این این‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ابتدا در صفحه کلیدتان به دنبال کلید روشن و خاموش کننده‌ی تاچ پدتان بگردید.

اولین قدم برای رفع مشکل گیر کردن نشانگر در یک لپ تاپ، بررسی روشن یا خاموش بدون تاچ پد از لحاظ سخت افزاری است. در صفحه کلید لپ تاپتان به دنبال کلیدی بگردید که دارای علامت تاچ پد یا ماوس است. آن کلید را فشار دهید و بررسی کنید که آیا نشانگرتان کار می‌کند یا نه.

در صورتی که چنین کلیدی در صحفه کلیدتان وجود ندارد، کلیدهای Function در بالای صفحه کلید را بررسی کنید. این کلیدها هر کدام دارای علامتی هستند، پس به دنبال آن کلیدی بگردید که دارای علامتی شبیه به یک تاچ پد است (همانند عکس بالا). معمولاً کلید F7 دارای چنین عملکردی است، ولی در بعضی لپ تاپ‌ها به جای F7، از کلیدهای F5 و F9 نیز برای این کار استفاده می‌شود.

فشردن آن کلید به تنهایی به احتمال زیاد کاری انجام نخواهد داد و باید ابتدا کلید Fn را فشار داده و نگه دارید و سپس کلید مربوط به تاچ پد لپ تاپتان در بالای صفحه کلید را فشار دهید.

تنظیمات ویندوزتان را بررسی کنید.

برای فهمیدن این که آیا تاچ پد در ویندوز غیر فعال است یا نه، در منوی استارت عبارت mouse را تایپ کنید و در قسمت نتایج، Mouse یا Mouse Settings را انتخاب کنید. در ویندوز 10 می‌توانید مستقیماً در Taskbar این کار را انجام دهید.

در قسمت Device Settings واقع در پنل تنظیمات ماوس (Mouse Properties)، در لیست نمایش داده شده تاچ پد را انتخاب کنید. اگر نمی‌دانید که کدام یک از موارد نمایش داده شده تاچ پد لپ تاپتان است، روی هر کدام از آن‌ها کلیک کنید و به احتمال زیاد، آن دستگاهی که غیر فعال است تاچ پد لپ تاپتان است. برای فعال سازی مجدد تاچ پد، روی دکمه‌ی Enable کلیک کنید.

بررسی کنید که آیا روی تاچ پدتان چراغی روشن شده است یا نه.

برخی لپ تاپ‌های HP دارای یک چراغ LED در گوشه‌ی سمت راست در بالای تاچ پد هستند. اگر این چراغ روشن باشد، به این معنی است که تاچ پد خاموش شده است. برای روشن کردن مجدد تاچ پد، تنها کافی است تاچ پد را دو بار به صورت متوالی لمس کنید.

در صورتی که این موارد برای شما جوابگو نبود، بهتر است که در BIOS لپ تاپ بررسی کنید که آیا تاچ پدتان از آن جا غیر فعال شده است یا نه. همچنین ایده‌ی بدی نیست که به درایورهای تاچ پدتان در ویندوز نگاهی بی‌اندازید.

منبع :

TECHADVISOR

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,