از روز 17 اکتبر عرضه رسمی هدست‌های واقعیت ترکیبی ویندوز آغاز خواهد شد، ما طی چند وقت اخیر هدست‌های مختلف این پلتفرم، بازی ها و محتوای توسعه یافته برای این پلتفرم را امتحان کرده‌ایم، با توجه به این تجارب در ادامه چند نکته که لازم است در مورد این پلتفرم بدانید را شرح خواهیم داد.در ماه‌های اخیر بخش‌های مختلفی از پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز را به ما نشان داده‌اند، بنابراین تصمیم گرفتیم در مورد قسمت‌های مختلف این پلتفرم و قابلیت های آن یک جمع‌بندی داشته باشیم، البته که هنوز برای صدور رای نهایی در مورد این پلتفرم زود است، چرا که به هر صورت این پلتفرم در نقطه آغازین خود قرار دارد، اما سعی داریم تا در حد امکان پلتفرمی که احتمالا بنیان‌گذار موج آتی دنیای فناوری است را بهتر بررسی کنیم.

هدست اودیسه سامسونگ بهترین نمایشگر را در این پلتفرم دارا است

تاکنون بیشتر شرکا سنتی مایکروسافت در عرصه سخت‌افزار وارد میدان تولید هدست‌های واقعیت ترکیبی شده‌اند، در این میان هدست واقعیت ترکیبی سامسونگ در مجموع بهترین هدست در میان رقبا است. مایکروسافت این هدست را اعلا نامیده که البته به‌خوبی بیانگر واقعیت این هدست است.

بررسی دقیق هدست اودیسه سامسونگ

هدست سامسونگ با بهره‌گیری از دو نمایشگر آمولد با کیفیت و میدان دید وسیع‌تر در قیاس با رقبا و البته وجود میکروفون و هدفون توکار، در حال حاضر بهترین تجربه را در قیاس با رقبا فراهم آورده است. چرا که دیگر هدست های واقعیت ترکیبی فاقد میکروفون و هدفون هستند، البته فقدان این دو مورد باعث شده تا قیمت نهای این هدست های از اودیسه سامسونگ پایین‌تر باشد.اودیسه برچسب قیمتی 499 دلار خورده که البته این قیمت شامل دو کنترلر حرکتی نیز است، که البته در قیاس با هدست 299 دلاری ایسر گران‌تر است البته هدست ایسر فاقد کنترلرهای حرکتی است و کاربر باید مبلغ جداگانه برای تهیه آنها پرداخت کند.

اودیسه تقریبا برای تمامی گروه‌های کاربران مناسب است به جز توسعه‌دهندگان، چرا که قسمت جلویی این هدست که نمایشگر در آن تعبیه شده است، برخلاف دیگر هدست های واقعیت ترکیبی ویندوز ثابت است و بنابراین کاربر برای رویت محیط پیرامون خود نمی‌تواند قاب جلویی هدست را به سمت بالا حرکت دهد و مجبور است تا هدست را از سر خود خارج کند، در نتیجه هنگام جابجایی بین کدنویسی پای کامپیوتر و بررسی کار در هدست، تجربه دشوار و ملال‌آوری ایجاد خواهد شد.

شما به کنترلرهای حرکتی نیاز دارید

یکی از ویژگی های جالب پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز پشتیبانی آن از تمامی ورودی هایی است که در یک کامپیوتر مجهز به ویندوز 10 قابل استفاده است، برای مثال استایلوس، کنترلرهای اکس باکس، موس یا کیبرد. این مسئله باعث می‌شود تا کاربر الزامی به خرید کنترلرها نداشته باشد و از موارد مذکور جهت هدایت استفاده کند.

اما اگر شما کاربری هستید که خواهان تجربه حرفه‌ای هستید، باید کنترلرهای حرکتی را نیز خریداری کنید.کنترلرهای حرکتی کاملا سبک هستند، ارگونومی بسیار خوبی دارند و تجربه هدایت در محیط مجازی با آنها بسیار طبیعی است. هنگامی که اولین بازی خود را با استفاده از این کنترلرها انجام دهید و جایگاه دستان خود را در دنیای مجازی درک کنید، دیگر کار تمام است، میل به تکرار تجربه و ماندن در محیط مجازی شما را جذب خود کرده است.

بازی‌های واقعیت ترکیبی ویندوز عالی هستند

باتوجه به اینکه تمامی عناوین جهان SteamVR در حال انتقال به پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز هستند، تاکنون عناوین بسیار خوبی در این پلتفرم وارد شده است، به بیان دیگر در نقطه شروع رسمی این پلتفرم بازی‌های بسیار خوبی در دسترس قرار گرفته است.من حتی بازی جدید Halo Recruit را نیز امتحان کرده‌ام، با اینکه یک بازی کامل نیست و بیشتر شبیه یک دموی آموزشی است، اما تجربه بسیار خوبی به‌شمار می‌آید. در این بازی شما در یک اتاق آموزش تیراندازی قرار می‌گیرید و باید با استفاده از سلاح هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرد به‌سمت بسیاری از شخصیت های منفی مجموعه هیلو تیراندازی کنید. مشاهده این دشمنان از این فاصله بسیار نزدیک و با جزییات بسیار بالا تجربه‌ای فراموش نشدنی بود. کنترلرهای حرکتی که در این عنوان نقش سلاح را دارند در کنار این جزییات خیره‌کننده شما را در دنیای هیلو غرق خواهد کرد.

تجربه شبکه اجتماعی در این پلتفرم عالی است

مایکروسافت تاکنون برای کارکرد این پلتفرم تعریف خاص و محدودی ارایه نکرده است. واقعیت ترکیبی ویندوز می‌تواند برای بازی، افزایش بهره‌وری و خلق محتوا، تماشای فیلم مورد استفاده قرار گیرد. در واقع مایکروسافت این پلتفرم را در دست کاربران و توسعه‌دهندگان قرار داده تا آنها هر چه را که دوست دارند بدان اضافه کنند.

از الکس کیپمن خالق هالولنز و ناظر پروژه واقعیت ترکیبی ویندوز در مورد اپلیکیشن برتر این پلتفرم که باعث تغییر بازی به نفع آن می‌شود، سوال کردند، وی در پاسخ اپلیکیشن های اجتماعی را نقطه قوت و تمایز آن در مقابل رقبا دانست. مایکروسافت در اقدامی در همین جهت AltspaceVR را خریداری کرد. پلتفرمی که تعاملات اجتماعی را به دنیای واقعیت مجازی آورده است.

احتمالا حق با وی است.

انسان‌ها ذاتا اجتماعی هستند، ما نیاز داریم که افکار و حالاتمان را با یکدیگر به‌اشتراک بگذاریم و در ارتباط و تعامل با دیگران قرار بگیریم، حتی زمانی که طرف مقابل ما فردی ناشناخته در اینترنت با اسمی جعلی است.ماهیت شبکه اجتماعی در واقعیت ترکیبی با اپلیکیشن های پیام‌رسانی که روی گوشی های هوشمند خود دارید متفاوت است. دیدن طرف مقابل داخل هدست تجربه‌ای به‌مراتب متفاوت از فرستادن یک پیام در گوشی هوشمند است.

شاید دیدن فردی که در نزدیکی شما زندگی می‌کند، برای مثال همسایه شما، یا یکی از اعضا خانواده در هدست واقعیت ترکیبی چندان خارق‌العاده نباشد، اما دیدن فردی که در سمت دیگری از سیاره زمین زندگی می‌کند، داستانی کاملا متفاوت است.

سعی کنید تا سخت‌افزاری قدرتمند تهیه کنید

مایکروسافت دو سطح را در واقعیت ترکیبی تعریف کرده است. یکی که از کامپیوترهای فاقد کارت گرافیک مجزا قدرت گرفته و دیگری که سطح اولترا نامیده شده و قلب تپنده آن کامپیوترهایی دارای کارت گرافیک مجزا است.

بنابراین هر فردی که یک اولترابوک یا پردازنده معمولی دارد با خرید یک هدست می‌تواند وارد دنیای واقعیت ترکیبی ویندوز شد. البته باید توجه داشت که کامپیوتر قدرتمندتر مطمئنا تجربه کاربری بهتری را به‌ارمغان خواهد آورد. نرخ فریم در سطح اولترا 90 است، این در حالی است که کامپیوترهای دارای گرافیک مجتمع صرفا قادر به ارایه نرخ فریم 60 هستند. کامپیوتری با کارت گرافیک قدرتمندتر قادر به بارگذاری سریع‌تر و تجربه‌ای روان‌تر خواهد بود.دسکتاپی که خود مایکروسافت برای آزمایش واقعیت ترکیبی استفاده می‌کند از پردازنده چهار هسته‌ای Core i7 و 32 گیگابایت رم و یک کارت گرافیک NVIDIA GTX 1080 برخوردار است. البته کاربران به این سخت‌افزار بسیار قدرتمند نیازی ندارند، چرا که این توان مناسب توسعه‌دهندگان است تا بتوانند اپلیکیشن های واقعیت ترکیبی را نوشته، کامپایل کرده و در ادامه آنها را اجرا و آزمایش کنند.

در نهایت باید بگوییم که شما می‌توانید با استفاده از یک لپ تاپ معمولی نیز تجربه خوبی از واقعیت ترکیب داشته باشید، اما مطمئنا تجربه ای که یک دسکتاپ قدرتمند فراهم می‌آورد بهتر است. اما به‌هر صورت امکان کار با این پلتفرم حتی با استفاده از یک لپ تاپ معمولی نیز بسیار خوب است.

خبرهای بیشتری در راه است

واقعیت ترکیبی ویندوز هنوز موارد زیادی برای شناخت دارد، چرا که کاربرد این پلتفرم صرفا برای یک هدف خاص تعریف نشده است، مایکروسافت بستری را مهیا کرده تا کاربران و توسعه‌دهندگان بتوانند هر‌آنچه را که دوست دارند به دنیای واقعیت ترکیبی بیاورند. بازی، خلق محتوا، شبکه ‌های اجتماعی به هر طرفی که این کاربران حرکت کنند این پلتفرم نیز به همان طرف حرکت خواهد کرد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه واقعیت ترکیبی ویندوز صرفا یکی از بخش های ویندوز 10 است، بنابراین ما باید انتظار به‌روزرسانی های آتی و دریافت قابلیت های جدید را در آن داشته باشیم. به‌هر صورت این پلتفرم در ابتدای راه خود قرار دارد و مطمئنا در گذر زمان شاهد بلوغ بیشتر آن خواهیم بود.

 

منبع : وینفون
1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,