۵-tips-free-hard-drive-space-windows-10-pc-cover

تا زمانی که فضای دیسک های سخت بیشتر و هزینه خرید آنها کمتر می شود، ما دست از زیاده روی و عدم سازماندهی هارد دیسک خود بر نمیداریم، شاید هم اکنون روی رایانه یا تلفن همراه شما مقدار زیادی عکس، فیلم، موسیقی، برنامه و … وجود داشته باشند که حتی یادتان نیاید چه زمانی آنها را بارگیری و یا تهیه کرده اید. اگر اوضاع همین طور پیش برود، بالاخره یا مجبور به ارتقای فضای رایانه می شوید، یا تصمیم می گیرید برخی فایل ها را حذف کنید. با وینفون همراه باشید.

شاید تعویض یا خرید یک هارد جدید، اولین راهکاری باشد که به ذهن شما می رسد ولی اگر تمام فضای دیسک سخت فعلی تان را فایل های بدون استفاده و غیر مفید فرا گرفته باشند، این روش کمی غیرمعقولانه است. مشکل زمانی بزرگ تر می شود که شما یک درایو حالت جامد (SSD) داشته باشید. همان طور که می دانید دیسک های SSD نسبت به HDD فضای بسیار کمتری دارند ولی در عوض سرعت انجام عملیات ها با دیسک های SSD چندین برابر HDD است. چاره چیست؟ چگونه می توانیم با چند روش درست و معقولانه فضای ذخیره سازی را افزایش دهیم؟ هدف اصلی این مطلب این است که شما بتوانید به این سوال های پاسخ دهید.

۵-tips-free-hard-drive-space-windows-10-pc-img3

فایل های غیر ضروری را حذف کنید.

گرایش اکثر ما این است که بسیاری از فایل ها را ذخیره و نگهداری کنیم، حتی وقتی به آنها هیچ نیازی نداشته باشیم. علاوه بر این ما این فایل ها را در پوشه های تو در تو و نا مرتب ذخیره می کنیم. و در حقیقت ما واقعا درک نمی کنیم که چه میزانی از فضا در دیسک سخت در حال اتلاف است و روز به روز فایلی به آرشیو فایل هایمان اضافه و هارد را پر تر می کنیم. بخشی از این تقصیر کاربر نیست و ویندوز مقصر است که به صورت پیش فرض حجم هر پوشه را نشان نمی دهد. با این حال قابلیت جالبی که ویندوز ده دارد این است که شما می توانید در تنظیمات ببینید که در هر درایو چه میزان فضایی با چه نوع فایل هایی اشغال شده است. در حقیقت ویندوز این قابلیت را برای کاربرانش فراهم کرده است تا بتوانند در تنظیمات نیم نگاهی بر وضعیت فضای هاردشان بیندازند. با این روش شما می توانید بررسی کنید و فایل هایی که به آنها نیازی ندارید را به راحتی پاک کنید.

برای پاک کردن فایل های غیر ضروری لازم است:

 1. با کلید های میانبر ویندوز + I، تنظیمات را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید. وارد بخش Storage شوید.
 3. روی درایوی که می خواهید آنرا بررسی کنید، کلیک کنید. (توجه کنید درایو This PC، همان درایوی است که شما در آن ویندوز را نصب کرده اید.)

windows-10-storage-sttings

۴. در قسمت Storage usage، شما می توانید دسته بندی فایل های را مشاهده کنید که آنها بر پایه پوشه های پیشفرض مانند Documents, Pictures, Music و … . همچنین برنامه ها و بازی های نصب شده، فایل های سیستمی و فایل های غیر ضروری (Temporary files) هم در این قسمت موجود هستند. شما با کلیک بر روی هر مورد می توانید اطلاعات تکمیلی در مورد آن قسمت را ببینید.

۵. برای پاک کردن محتویات هر قسمت شما باید روی آن مورد کلیک کنید، سپس روی دکمه View کلیک کنید. بعد از این پوشه ای باز می شود که در آن فایل های مورد نظر شما هستند و می توانید هر کدام را که نمی خواهید، پاک کنید.

delete-files-windows-10

۶. به قسمت Storage usage باز گردید. روی Temporary files کلیک کنید. در این بخش ویندوز ده انواعی از فایل هایی که شما ممکن است نیاز نداشته باشید را برایتان فهرست می کند و شما می توانید هر کدام را که نمی خواهید، به سادگی حذف کنید. از این دسته فایل ها می توان به: Temporary files, Downloads folder, Recycle bin اشاره کرد.

temporary-files-windows-10

۷. دوباره به بخش Storage usage برگردید و روی Other کلیک کنید. ویندوز ۱۰ از این بخش برای فایل هایی استفاده می کند که دسته بندی خاصی ندارند. شما می توانید با کلیک بر روی هر مورد، آن را در فایل اکسپلورر مشاهده و موارد غیر ضروری را حذف کنید.

تاریخچه فایل ها را پاک کنید

۵-tips-free-hard-drive-space-windows-10-pc-img4

اگر حافظه دیسک سخت خارجی شما پر شده است، این امکان وجود دارد که شما تنظیمات بکاپ گیری از فایل ها را به اشتباه انجام داده باشید. با این حال ممکن است شما تنظیمات بکاپ گیری را روی حالت پیشفرض قرار داده باشید که در این صورت: سیستم هر ساعت از فایل های شما یک کپی می گیرد و آنها را برای همیشه نگهداری می کند. قطعا این پیکربندی موجب می شود حافظه دیسک خارجی شما به سرعت پر شود. در اینجا ما به شما آموزش می دهیم که چگونه تنظیمات نسخه تاریخچه فایل ها را درست پیکربندی کنید و پس از یک مدت مشخص، به طور خودکار نسخه های قبلی را پاک کنید.

 1. با کلید های میانبر ویندوز + X  ، منو Power User را باز کنید و از آنجا وارد کنترل پنل شوید.
 2. روی File History کلیک کنید. (اگر نتوانستید آن را بیابید می توانید از قسمت جستجو اقدام کنید)
 3. از منوی سمت چپ روی Advanced settings کلیک کنید.control-panel-file-history
 4. زیر قسمت Versions، با باز کردن منوی کشویی تنظیمات پیشفرض را تغییر دهید. Save copies of files به معنی کپی کردن یا بکاپ گرفتن از پرونده ها در زمان مشخصی است که شما آنرا تعیین خواهید کرد و Keep saved versions هم به نگهداری بکاپ های قدیمی تا یک زمان مشخص اشاره می کند و این هم از سمت شما قابل تغییر است. از نظر ما بکاپ گیری در هر ۱۲ ساعت و نگهداری آن ها برای ۳ ماه گزینه ی مناسبی است.
 5. روی Clean up versions کلیک کنید.
 6. در ابزار File History Cleanup، نسخه های پشتیبانی که می خواهید پاک شوند را انتخاب کنید. All but the latest one انتخاب مناسبی است. اگر شما این گزینه را انتخاب کنید همه ی بکاپ ها به جز آخرین بکاپ حذف خواهند شد.delete-older-versions-file-history
 7. برای تکمیل عملیات روی Clean up کلیک کنید.
 8. برای تایید و ذخیره تنظیمات انجام شده، در Advanced settings، روی Save changes کلیک کنید.

به وسیله ی این ترفند شما می توانید مقدار زیادی از هارد خود را قابل استفاده نگه دارید و دیگر تنظیمات تاریخچه فایل ها، برای دیسک سخت خارجی شما مثل حمله ملخ ها به مزرعه گندم عمل نخواهد کرد. 🙂

برنامه هایی که نیاز ندارید را حذف کنید

۵-tips-free-hard-drive-space-windows-10-pc-img5

پاک کردن برنامه های اضافی و بدون استفاده نیز می توانند راه حل خوبی برای جا باز کردن در دیسک سخت شما باشد. در گذشته ما برای انجام این کار باید به کنترل پنل رفته و وارد بخش Programs and Features می شدیم که هم اکنون در ویندوز ۱۰ شما می توانید از تنظیمات > سیستم > Apps & features به سادگی برنامه ها را حذف کنیم. برای این کار شما لازم است:

 1. با استفاده از کلید های میانبر ویندوز + I تنظیمات ویندوز ۱۰ را باز کنید.
 2. روی سیستم کلیک کنید.
 3. وارد بخش Apps & features شوید.
 4. برنامه هایی که نیاز ندارید را شناسایی کرده، آنها را انتخاب و سپس روی Uninstall کلیک کنید.
 5. با زدن روی Uninstall، برنامه را به طور کامل پاک کنید.uninstall-apps-windows-10
 6. برای حذف کردن برنامه هایی که از استور ویندوز۱۰ نصب کرده اید نیز طی کردن همین مراحل کافی است.

عکس های تکراری را پاک کنید

عکس های تکراری میزان قابل توجهی از هارد شما را مصرف و آن را تلف می کنند. این که شما نگاهی بیندازید و مقدار زیادی عکس تکراری را کنار هم ببینید که فراموش کزده اید آن ها را پاک کنید، ممکن است شما را بخنداند. این اتفاق بیشتر برای کسانی می افتد که زیاد تصاویرشان را ویرایش می کنند یا این که عکاس هستند. تصاویر تکراری می توانند روی دیسک داخلی، خارجی و وان درایو ذخیره شوند و فضای آن ها را پر کنند. برای پاک کردن تصاویر تکراری شما به ابزاری به نام Duplicate Photo Finder نیاز دارید. این برنامه رایگان و کم حجم است. برای شناسایی و حذف عکس های تکراری شما باید این کار ها را انجام دهید:

 1. وارد بخش دانلود وب سایت Duplicate Photo Finder  شوید و نسخه پرتابل (بدون نیاز به نصب) برنامه را بارگیری کنید.
 2. روی فایل راست کلیک کرده گزینه Extract all را انتخاب کنید.
 3. روی دکمه Extract کلیک کنید.extra-zip-content-windows-10
 4. اگر نسخه ای که شما بارگیری کرده اید پرتابل باشد، نیاز به نصب ندارد و با دوبار کلیک روی AwesomePhotoFinder.exe می توانید به سادگی از برنامه استفاده کنید.
 5. در صفحه اصلی Duplicate Photo Finder روی علامت “+” کلیک کرده و درایو یا پوشه ای که می خواهید آن را بررسی کنید به نرم افزار معرفی کنید.
 6. برای شروع کار، روی Start Search کلیک کنید.awesome-duplicate-photo-finder
 7. بعد از پایان یافتن اسکن برنامه، شما می مانید و مقداری تصویر تکراری، همچنین می توانید تشابه عکس ها را نیز مشاهده کنید. بر روی گزینه Delete کلیک کنید تا تصاویری که نمی خواهید نگهدارید  از کامپیوتر شما حذف شوند.
 8. بر روی Yes کلیک کنید تا فرایند انتقال تصاویر به سطل آشغال انجام گیرد.delete-duplicate-images
 9. این عملیات را برای همه ی درایو های رایانه خود تکرار کنید تا دیگر تصویر تکراری باقی نماند.

هم اکنون در هر قسمتی که شما از این ابزار استفاده کرده اید، فقط یک نسخه از هر عکس وجود دارد. اگر نظرتان در مورد تصاویر عوض شد هم می توانید آن ها را از سطل آشغال بازیابی کنید.

فایل های نصبی ویندوز قدیمی را پاک کنید

وقتی شما ویندوز فعلی خود را بدون فرمت و حذف فایل ها به ویندوز ۱۰ ارتقا می دهید یا یک نسخه پیش نمایش از پروژه اینسایدر روی رایانه خود نصب می کنید، یک کپی از فایل های ویندوز قبلی با نام Windows.old در ویندوز شما ایجاد می شود. مکانیزم کار این بکاپ این گونه است که اگر کاربر هنگام نصب و یا استفاده از نسخه جدید سیستم عاملش به مشکل برخورد، بتواند به نسخه قبلی بازگردد و اطلاعاتش از بین نرود. وقتی شما یک آپگرید یا ارتقا بی دردسر به نسخه جدید ویندوز داشته باشید، مطمئنا دیگر به نسخه قبلی آن باز نخواهید گشت و این بکاپ ها فقط حافظه دیسک سخت شما را پر می کنند. با پاک کردن این فایل ها می توانید حافظه ی زیادی (حدود ۱۵ گیگابایت) برای خود فراهم سازید. به زودی آموزش حذف این پوشه از رایانه را قرار خواهیم داد.


امیدواریم راه حل های بالا بتوانند باعث صرف نظر شما از خرید یک هارد جدید شوند. منتظر دیدگاه هایتان هستیم. موفق باشید 🙂

منبع :

WINDOWSCENTRAL | با اندکی تغییر

21 پست
سپهر زمانی
فعلا شب و روزم شده ویندوز -_- ! کد نویس و طراح وب هستم از اصفهان :) تا حدودی با ساخت برنامه ها در بستر UWP و سی شارپ آشنایی دارم، سایت شخصیم ->
http://www.delusion.me
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Mostafa2R
پاسخ دهید چهارشنبه 18 خرداد 1395

بیلدجدید منتشر شد دارم دانلود می کنم

۱۴۳۶۱

حمیدرضا
پاسخ دهید پنجشنبه 19 خرداد 1395

سلام بسیار مفید بود
ممنون

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,