در طول سفر منظم من در سراسر منطقه آسیا، موضوعی که به شدت مورد بحث در میان رئیسان تجاری، سیاستگذاران دولتی، کارشناسان دانشگاهی و کارشناسان صنعت است، تاثیر بالقوه‌ای است که هوش مصنوعی بر جامعه می‌گذارد. در آینده‌ای  نه چندان دور شاهد این خواهیم بود که هوش مصنوعی در بیشتر عرصه‌هایی که در زندگی روز‌مره با آن روبه‌رو می‌شویم، حضور فعالی خواهد داشت. در ادامه با وینفون همراه باشید.

بدیهی است که برخی از مفسرین با توجه به رشد هوش مصنوعی، برخی اوقات یک آینده شوم و مبهم را برای آن در نظر می‌گیرند که در آن بخش‌های بزرگی از مردم به دلیل به کارگری ابزارآلات هوش مصنوعی بی‌کار می‌شوند و دسترسی به هوش مصنوعی بطور مساوی بین شهروندان و حریم خصوصی توزیع نمی‌شود و آزادی‌های مدنی به طور فزاینده‌ای تحت تهدید نیاز سیری‌ناپذیر هوش مصنوعی به داده قرار می‌گیرند.

شکی نیست که هوش مصنوعی مجموعه‌ای جدید از چالش‌های اجتماعی را ارائه خواهد داد که باید متفکرانه و با دقت هدایت شود و به طور خاص، برای همه سازمان‌ها حیاتی خواهد بود که اعتماد به هوش مصنوعی را در میان مشتریان و سهامداران خود ایجاد کنند. با این حال، این نگرانی‌ها نباید پتانسیل عظیمی که هوش مصنوعی به جامعه ارائه می‌دهد را تحت الشعاع قرار دهد.

در اینجا پنج حوزه کلیدی وجود دارد که در آن ما در حال حاضر به لطف هوش مصنوعی شاهد تحولات قابل توجه و پیشرفت‌های زیادی در آسیا هستیم.

دسترسی‌پذیری

آسیا – اقیانوسیه در حال حاضر 690 میلیون نفر معلول دارد. هوش مصنوعی می‌تواند به افراد مبتلا به کم بینایی یا نابینایی، نا‌شنوایی، معلولیت‌های ذهنی، معلولیت‌های تحرکی کمک کند که وظایف روزانه را به صورت مستقل انجام دهند، زندگی پربارتری داشته باشند و بیشتر در جامعه مشارکت کنند.

به عنوان مثال، دید هوش مصنوعی یک برنامه رایگان است که قابلیت‌های هوش مصنوعی را برای شناسایی طیف وسیعی از نشانه‌های بصری از جمله چهره‌ها، احساسات و دستخط‌ها به صورت داده‌ها نشان می‌دهد. سپس این داده‌ها به توصیفات شنیداری برای افرادی که اختلالات بینایی دارند، تبدیل می‌شوند. این امر به 285 میلیون نفر کم‌بینا یا نابینا در جهان برای هدایت بهتر در انجام کارهای روزانه آن‌ها کمک می‌کند و جهان بصری را قابل‌دسترس‌تر می‌کند.

کشاورزی

امروزه آسیا پرجمعیت‌ترین منطقه جهان با بیش از 4.5 میلیارد نفر است که 60 درصد جمعیت جهان را در خود جای داده‌است و پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا سال 2030 به بیش از 5 میلیارد نفر برسد. این کار باعث ایجاد فشار فوق‌العاده در زنجیره‌های تامین مواد غذایی در منطقه خواهد شد، مگر اینکه کشاورزان بتوانند راه‌های جدیدی برای تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم پیدا کنند، از قبیل استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل و برای بهبود عملکرد کشاورزی، تا به وسیله‌ی آن بتوانند عملکرد خود را بهبود ببخشند.

در هند، مایکروسافت با یک سازمان غیر انتفاعی، موسسه تحقیقات محصول بین‌المللی برایمناطق نیمه بایر (ICRISAT) همکاری کرده‌است تا یک برنامه هوش مصنوعی برای کاشت محصولات بسازد که به بروز رسانی و آموزش کشاورزان برای اطلاع از زمان مناسب کاشت محصولات خود، براساس آب و هوا شرایط، خاک و شاخص‌های دیگر کمک می‌کند.

این راه‌حل همچنین دوره برداشت بهینه را با استفاده از هوش مصنوعی به کشاورزان اعلام می‌کند. هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل داده‌های 30 ساله آب و هوایی و مکانی و محاسبه کفایت بارش و رطوبت خاک با استفاده از مدل‌های پیش‌بینی آب و هوا دوره برداشت بهینه را پیش‌بینی می‌کند. علاوه بر این، این برنامه به کشاورزان نیاز ندارد تا هزینه‌ و سرمایه‌ای را برای برخی چیز‌ها مانند نصب سنسور در مزارع خود متحمل شوند و این امر برای کشاورزان نوظهور بسیار به صرفه خواهد بود.

تغییرات آب و هوایی

یکی از مهم‌ترین چالش‌های قرن بیست و یکم، تغییر آب و هوا و چگونگی تهدید سلامت انسان، زیرساخت‌ها و سیستم‌های طبیعی به وسیله‌ی آن است. علت اصلی تغییرات آب و هوایی، انتشار کربن است.

در مایکروسافت، ما مسئولیت خود را در زمینه فعالیت به طور مداوم برای کاهش تاثیرات زیست محیطی کسب و کار خود در بر می‌گیریم. یکی از راه‌هایی که ما برای رسیدن به این هدف می‌توانیم در نظر بگیریم، استفاده از کمک‌های AI برای مدیریت عملیات و زیرساخت مراکز داده‌ها است. در نتیجه این عملیات، نیاز به برق کمتری برای محاسبه سوخت و نیازهای خنک کننده در مراکز داده وجود دارد. در حقیقت، خدمات ابری ما 93٪ بیشتر انرژی کارآمد مصرف می‌کنن و تا 98٪ کارآیی بیشتری نسبت به مراکز داده‌های سازمانی سنتی دارد.

همچنین مشاهده می‌کنیم که فن‌آوری‌های هوش مصنوعی در خارج از مرکز داده‌ها به کار گرفته می‌شوند تا بهره‌وری انرژی کل ساختمان‌ها را بهبود ببخشد. در سنگاپور، تقریباً یک سوم برق کشور توسط ساختمان‌ها مصرف می‌شود. JTC، یک اداره دولتی که مسئول توسعه زیرساخت صنعتی کشور است، رویکردی فعال برای پرداختن به این نیاز شدید برق از طریق تمرکز بر عملیات‌های خود بر روی ابر مایکروسافت برای نظارت، تحلیل و بهینه‌سازی ساختمان‌های خود اتخاذ می‌کند. با استفاده از داده‌های سنسور و تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی، JTC می‌تواند قبل از وقوع عیبی در شبکه از طریق یک مدل پیش‌بینی عیب را تشخیص داده و اصلاح کند که منجر به  اجتناب از افت 15 درصدی انرژی می‌شود.

آموزش

 

تحصیل یکی از بلوک‌های سازنده برای ایجاد آینده‌ای بهتر است و ما از قدرت هوش مصنوعی برای افزایش تجربه تحصیلی برای دانشجویان و بهبود نتایج در مدارس استفاده می‌کنیم.

در آندرا پرادش، یک ایالت در جنوب هند، (مایکروسافت)با دولت هم‌کاری می‌کند تا یک برنامه کاربردی جدید راه‌اندازی کند که دانش آموزانی را که به احتمال زیاد از مدرسه اخراج می‌شوند پیش‌بینی می‌کند. این راه‌حل، از طریق یادگیری ماشین، توانایی‌های هوش مصنوعی و ابر، مجموعه داده‌های پیچیده‌ای را که شامل اطلاعات ثبت‌نام، عملکرد دانش‌آموز، جنسیت و مهارت‌های اجتماعی – اقتصادی، زیرساختار مدرسه، و مهارت‌های معلمان می‌شوند، برای جستجوی الگوهای پیش‌بینی‌کننده، پردازش می‌کند.

این امر مدیران و مربیان را قادر می‌سازد تا در ابتدا مداخله کنند و دانش‌آموز در معرض خطر را با برنامه‌ها و مشاوره برای جلوگیری از ترک‌تحصیل هدف قرار دهند. این برنامه در حال حاضر با موفقیت در بیش از 10000 مدرسه در آندرا پرادش به کار گرفته می‌شود و بیش از 5 میلیون دانش‌آموز را در سال 2017 پوشش می‌دهد.

بهداشت

در نهایت، فن‌آوری هوش مصنوعی دارای پتانسیل کمک به تامین کنندگان مراقبت‌های بهداشتی که در تلاش خود برای مقابله با برخی از رایج‌ترین بیماری‌هایی است که امروزه با آن مواجه هستیم و همچنین کیفیت زندگی برای جمعیت رو به رشد آسیا را بهبود می‌بخشد.

در هند، مایکروسافت با یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بهداشت در کشور، در بیمارستان‌های آپولو هم‌کاری می‌کند تا یک شبکه متمرکز بر هوش مصنوعی برای مقابله با بیماری‌های قلبی و عروقی را توسعه دهد که نزدیک به یک سوم مرگ در سراسر جهان مربوط به این بیماری است. تنها در هند سالانه حدود سه میلیون حمله قلبی اتفاق می‌افتد و تخمین زده می‌شود که 30 میلیون هندی از بیماری انسداد عروقی رنج می‌برند.

با کنار هم آوردن تخصص هوش مصنوعی مایکروسافت و تجربه بیمارستان‌های آپولو در زمینه کاردیولوژی، این شراکت به دنبال توسعه مدل‌های یادگیری ماشین جدید، می‌تواند رخی از خطرات را مانند حملات قلبی به بیماران قلبی و عروقی پیشبینی کند و همچنین می‌تواند به پزشکان برای برنامه‌ریزی دوره‌ی درمان بیماران خود کمک کند.

این ها تنها برخی فواید شگفت‌انگیز هستند که هوش مصنوعی به زندگی ما می‌آورد، هر چند واضح است که هنوز در مرحله جدیدی از توسعه آن هستیم. داستان هوش مصنوعی هنوز در حال فراگیر شدن است و من مطمئن هستم که فصل‌های مطالعه ما توسط داستان‌های مثبت و تاثیرگذار حمایت خواهند شد. با این حال، با هوش مصنوعی، ما تنها زیرهوش انسانی را افزایش نمی‌دهیم بلکه ویژگی‌هایی که ما را انسان می‌سازند مانند توجه، کنجکاوی، تمایل جمعی ما برای ایجاد آینده‌ای بهتر و غیره را تقویت می‌کنیم.

این مقاله در اصل توسط Raleph Haupter، رئیس‌مایکروسافت بخش آسیا پست شده‌است.

منبع :

MICROSOFT

88 پست
واحد عثمانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,