در ماه های اخیر اخبار گوناگونی در مورد ویندوز کلاود، به عنوان نسخه ای جدید از ویندوز ۱۰ منتشر شده و با قطعیت می توان گفت که مایکروسافت هم اکنون در حال کار بر روی آن است. هدف مایکروسافت از توسعه ی این نسخه جدید از ویندوز ۱۰، رقابت با کروم بوک های گوگل در حوزه ی کاربران آموزشی است. ویندوز ۱۰ کلاود یک نسخه عادی از ویندوز ۱۰ است، ولی چند تفاوت وجود دارد که لازم است به آن ها توجه شود. در ادامه با وینفون همراه باشید.

همان طور که گفته شد، ویندوز ۱۰ کلاود، نسخه ای از ویندوز خواهد بود که دانش آموزان، دانشجویان و… را هدف قرار خواهد داد. حوزه ی آموزشی، بخشی حیاتی و مهم برای مایکروسافت به شمار می رود و این غول ردموندی قصد دارد با ویندوز ۱۰ کلاود، بازگشتی طوفانی به این صنعت داشته باشد. بر اساس اطلاعاتی که تا کنون از ویندوز ۱۰ کلاود منتشر شده، می توان به برخی تفاوت های آن با نسخه معمولی ویندوز ۱۰ اشاره کرد که در ادامه آورده شده اند.

ویندوز ۱۰ کلاود به استور مایکروسافت محدود شده است

دانلود ویدیو با کیفیت ۳۶۰p | دانلود ویدیو با کیفیت ۷۲۰p

بزرگ ترین تفاوت بین این نسخه و سایر نسخه های ویندوز ۱۰ این است که در ویندوز ۱۰ کلاود، نصب برنامه ها و بازی ها تنها به دریافت آن ها از استور ویندوز محدود شده است. این بدان معناست که اپلیکیشن های دانلود شده از وب سایت ها در این نسخه از ویندوز کار نخواهد کرد، چرا که ویندوز ۱۰ از نصب نرم افزار جلوگیری خواهد کرد، مگر اینکه آن را از استور ویندوز دریافت کنید.

هیچ راهی برای تغییر این عملکرد بر روی ویندوز ۱۰ کلاود وجود ندارد، زیرا که این ویژگی برای حصول امنیت بیش تر طراحی شده است. البته شما می توانید این نسخه را به ویندوز ۱۰ پرو نیز ارتقا دهید، که در نتیجه امکان نصب نرم افزار ها از خارج از استور ویندوز فراهم خواهد شد، اما این سیستم عامل دیگر ویندوز ۱۰ کلاود نخواهد بود.

ویندوز ۱۰ کلاود ظاهری مشابه با نسخه عادی ویندوز ۱۰ دارد

با این که هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با این سیستم عامل در دسترس نیست، ولی در حال حاضر ظاهر آن درست مانند سایر نسخه های موجود ویندوز ۱۰ است، به غیر از تصویر پس زمینه ی کمی متفاوت که به طور پیش فرض در هنگام راه اندازی اولیه قرار داده شده است.

این مورد قطعا قابل توجه و خوب است، زیرا به این معناست که کاربران بدون توجه به این که در حال استفاده از چه نسخه ای از ویندوز ۱۰ هستند، همان تجربه ی آشنای ویندوز را خواهند داشت. این موضوع به ویژه برای دانش آموزان، که ویندوز ۱۰ کلاود عمدتا آن ها را مد نظر قرار داده، سودمند و مهم است.

ویندوز ۱۰ کلاود کمی امن تر است

از آنجا که نصب برنامه ها از خارج از استور ویندوز امکان پذیر نیست، شما به لحاظ فنی امنیت بیش تری خواهید داشت. شما هیچ گونه نگرانی در مورد نصب نرم افزار های مخرب و مخفی نخواهید داشت، چرا که آن ها اصلا بر روی این نسخه از ویندوز ۱۰ اجرا نخواهند شد. همه چیز در استور ویندوز (در بیش تر قسمت ها) امن است، زیرا آن ها توسط سیستم تایید اپلیکیشن مایکروسافت، قبل از اینکه در استور برای دانلود در دسترس قرار گیرند، نظارت می شوند.

ویندوز ۱۰ کلاود یک نسخه “سبک” از ویندوز نیست

یک تصور اشتباه وجود دارد که چون ویندوز ۱۰ کلاود به استور ویندوز محدود شده، پس از لحاظ فنی یک نسخه “سبک و ضعیف” از ویندوز ۱۰ است. این ادعا درست نیست، زیرا سیستم عامل مانند سایر نسخه های ویندوز ۱۰، همچنان امکان اجرای برنامه های کامل Win32 را دارا می باشد. زمانی که نرم افزار در استور ویندوز در دسترس باشد، آن بر روی ویندوز ۱۰ کلاود اجرا خواهد شد.

این بدان معناست که اگر گوگل تصمیم بگیرد مرورگر کروم را در استور ویندوز عرضه کند، کاربران ویندوز ۱۰ ابر قادر به استفاده از آن خواهند بود. همچنین اگر کمپانی Adobe نرم افزار Premiere Pro خود را در استور ویندوز قرار دهد، آن نیز بر روی ویندوز ۱۰ کلاود کار خواهد کرد. در نتیجه ویندوز ۱۰ کلاود یک نسخه کامل از ویندوز است، در حقیقت تنها تفاوت این است که کاربران تنها امکان دریافت برنامه ها و بازی ها از استور را خواهند داشت.

ویندوز ۱۰ کلاود در حقیقت یکسیستم عامل مبتنی بر فضای ابری” نیست

اگر چه این سیستم عامل ویندوز ۱۰ “کلاود” نام دارد، ولی در واقع چیزی متفاوت از نسخه های عادی ویندوز ۱۰ نیست. هیچ گونه عنصر “ابری” واقعی در این نسخه از ویندوز ۱۰ وجود ندارد، به غیر از پشتیبانی رایج از همگام سازی وان درایو. این امکان وجود دارد که مایکروسافت در این نسخه از ویندوز، وان درایو را کمی بیش تر به کاربر تحمیل کند، اما به غیر از آن هیچ تفاوت واقعی در ویژگی های ابری بین ویندوز ۱۰ کلاود و نسخه های Home یا Pro ویندوز ۱۰ وجود ندارد.

آفیس بخش بزرگی از ویندوز ۱۰ کلاود است

مایکروسافت به احتمال زیاد نسخه کامل مایکروسافت آفیس ۲۰۱۶ را در اختیار ویندوز ۱۰ کلاود قرار خواهد داد، به این معنا که ورد ۲۰۱۶، پاورپوینت ۲۰۱۶، اکسل ۲۰۱۶ و وان نوت به طور پیش فرض به منوی استارت آن پین خواهند بود. البته این اپلیکیشن ها به طور پیش فرض نصب نشده اند، اما شما با کلیک بر روی کاشی های پین شده، به استور هدایت خواهید شد تا آن ها را دانلود کنید.

با توجه به این که ویندوز ۱۰ کلاود نمی تواند برنامه های خارج از استور را اجرا کند، این بدان معناست که مایکروسافت نسخه ی کامل آفیس را با استفاه از پروژه ی سنتنیال به استور ویندوز خواهد آورد که فوق العاده هیجان انگیز است. بنابراین بر روی ویندوز ۱۰ کلاود شما به نسخه ی آفیس موبایل محدود نخواهید بود.

ویندوز ۱۰ کلاود (احتمالا) برای سازندگان سخت افزار رایگان خواهد بود

این احتمال وجود دارد که مایکروسافت ویندوز ۱۰ کلاود را به عنوان یک نسخه رایگان از ویندوز ۱۰ برای سازندگان سخت افزار به منظور قرار دادن پیش فرض آن بر روی دستگاه های سطح پایین، و شاید حتی دستگاه های سطح بالا (در صورتی که سازنده آن را انتخاب کند)، ارائه دهد. به این ترتیب، سازندگان سخت افزار می توانند هزینه های دستگاه های سطح پایین را به شکل فوق العاده ای پایین نگه دارند، که در نتیجه به طور کلی این دستگاه ها برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه تر خواهند شد.

این تقریبا همان استراتژی است که مایکروسافت در سال های قبل برای معرفی Windows 8.1 with Bing در پیش گرفته بود. در نسخه ی بینگ، اساسا هیچ تفاوتی نسبت به نسخه های معمولی ویندوز ۸.۱ وجود نداشت، به غیر از این که سازندگان سخت افزار مجبور بودند بینگ را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض در مرورگر اینترنت اکسپلورر تنظیم کنند. این یک نسخه ی رایگان برای سازندگان سخت افزار دستگاه های مقرون به صرفه بود، به این معنی که شما بیش تر آن را بر روی دستگاه های فوق العاده مقرون به صرفه مشاهده می کردید. به احتمال زیاد ویندوز ۱۰ کلاود نیز مشابه آن عمل خواهد کرد.

مایکروسافت به احتمال زیاد ویندوز ۱۰ کلاود را به صورت رسمی در تاریخ ۲ مِی، در کنار سخت افزار سرفس جدید، در رویداد بهار رونمایی خواهد کرد. شما از این سیستم عامل چه انتظاری دارید؟

منبع :

WINDOWSCENTRAL

2150 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mehran_8
پاسخ دهید جمعه 1 اردیبهشت 1396

قابلیت Developer Mode هم نداره؟ که بشه AppX و … رو دستی نصب کرد؟ فقط استور؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,