در دنیای امروز ضرورت تامین امنیت دستگاه های متصل به اینترنت امری است که برای تمامی کاربران اهمیت دارد، و حفاظت از کامپیوتر و اطلاعات روی آن در مقابل بدافزارها و هرگونه نفوذ امری حیاتی قلمداد می شود، در این مقاله قصد داریم تا ۷ نکته ساده اما کاربردی و مهم را برای حفاظت در مقابل این قبیل مشکلات بررسی کنیم.

اینترنت اکنون به بخش جدا ناپذیر زندگی امروزه ما بدل شده است، خواه مشغول به جستجو در آن باشید، و یا برای خرید از آن استفاده کنید، یا اینکه از آن برای ارتباط با خانواده و دوستان استفاده کنید، و یا هر کار دیگر، آنچه که مسلم است نقش مهم و غیر قابل انکار آن در زندگی روزمره ما است.

امروزه کامپیوترهای ما بیش از هر زمان دیگر حاوی اطلاعات ارزشمند شخصی ما هستند که البته روز به روز به هدف جذاب تری برای ویروس ها و بدافزارها تبدیل می گردند، بنابراین چنانچه قدم هایی در جهت حفظ و حراست از اطلاعات شخصی خود برندارید، در حقیقت درها را برای نفوذ بدافزارها و هکرها به سیستم خود باز کرده اید.

در حالی که ویروس های کامپیوتری همچنان در صدر مهم ترین شکل حملات مخرب در دنیای آنلاین قرار دارند، اما باج افزارها هم دیگر به پدیده های آشنایی در سال های اخیر بدل گشته اند. با توجه به رایج تر شدن باج افزارها بد نیست اندکی در مورد آن ها صحبت کنیم.

باج افزارها گونه ای از بدافزارها هستند که پس از نفوذ به کامپیوتر کاربر، تمامی فایل های شخصی وی را رمزنگاری می کنند و در نتیجه دسترسی کاربر به فایل های مهم شخصی مسدود می گردد، آزاد شدن دسترسی مجدد در گرو پرداخت باج به سازنده آن است، که عموما این باج به صورت بیت کوین دریافت می گردد.

یکی از نمونه های کامل و گسترده از این دست حملات اخیر واناکرای بود که چند صد هزار کامپیوتر را در سراسر دنیا درگیر ساخت، که البته در وینفون جزییات زیادی از آن را در اختیار شما گذاشتیم.

در این آموزش قصد داریم تا هفت نکته مهم را که به حفظ کامپیوتر و فایل های شخصی شما در مقابل بدافزارهایی نظیر ویروس ها، باج افزارها، کرم ها، تروجن ها، جاسوس افزارها، تبلیغ افزارها، و دیگر برنامه های مخرب کمک شایانی می کنند، با شما در میان بگذاریم.

  1. پشتیبان گیری، پشتیبان گیری، پشتیبان گیری

یکی از مهم ترین موارد در حفاظت از کامپیوتر و اطلاعات شخصی در مقابل نفوذ و نرم افزارهای مخرب، داشتن نسخه پشتیبان از اطلاعات است، شما بایستی گاه به گاه از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، بهتر است که دو نسخه پشتیبان داشته باشید، یکی نسخه آفلاین و دیگری نسخه پشتیبان در فضای ابری.

تهیه نسخه پشتیبان آفلاین

جهت ریکاوری کامپیوتر خود در صورت بروز مشکل، وجود نشخه پشتیبان از سیستم و فایل ها، وجود یک نسخه پشتیبان آفلاین ذخیره شده بر روی یک هارد اکسترنال و یا فضای ذخیره سازی در شبکه محلی حیاتی و بسیار مهم است. این پشتیبان می تواند در صورت بروز شدیدترین مشکلات و رخ دادن سخت ترین حملات سایبری، بقا اطلاعات شما را تضمین کند.

به یاد داشته باشید پس از هر بار پشتیبان گیری، هارد داریو را کامپیوتر جدا کرده و آن را در محلی مطمئن نگهداری کنید، و اگر پشتیبان را در شبکه محلی ذخیره می سازید، آن شبکه را از اینترنت جدا نگهداری کنید.

ابزارهای شخص ثالث متعددی برای پشتیبان گیری در ویندوز ۱۰، ویندوز ۸.۱، و ویندوز ۷ وجود دارد، که شما را قادر می سازند از یک نسخه پشتیبان از تمام کامپیوتر خود تهیه کنید.

فایل هیستوری یکی از ابزارهای بومی و بسیار کاربردی ویندوز برای پشتیبان گیری است. شما در ویندوز ۱۰، ویندوز ۸.۱ و ویندوز ۷ می توانید از این ابزار برای تهیه نسخه پشتیبان استفاده کنید.

اگر شما از کاربرانی هستید که فایل های زیادی بر روی کامپیوتر خود ندارید، می توانید به سادگی هر از گاهی کپی از فایل ها و مدارک خود را بر روی یک فلش ذخیره سازید.

اگر از کاربران خانگی هستید و فایل های کامپیوتر شما تغییرات زیادی ندارند کافی است تا هفته ای یک بار از این فایل ها پشتیبان تهیه کنید، اما کاربران اداری و سازمانی که روزانه حجم زیادی اطلاعات را به کامپیوترهای خود اضافه می کنند، بایستی روزانه نسبت به تهیه نسخه پشتیبان اقدام کنند.

تهیه نسخه پشتیبان آنلاین

راه های زیادی برای پشتیبان گیری به صورت آنلاین وجود دارند. برای کاربران ویندوز شاید وان درایو رایج ترین و بهترین راه حل در این زمینه باشد، البته هنگام استفاده از وان درایو استفاده از همگام سازی خودکار توصیه نمی شود، چرا که در صورت آلوده شدن کامپیوتر شما به یک باج افزار وان درایو به صورت خودکار اقدام به تغییرات فایل های ذخیره شده در فضای ابری می کند و در نتیجه عملا فایل های شما غیر قابل استفاده می شوند.

راه دیگر استفاده از سرویس های پشتیبان گیری آنلاین شخص ثالث نظیر CrashPlan است، که می توانند فایل های شما را به صورت امن در فضای ابری ذخیره سازند.

۲. ویندوز و دیگر نرم افزارها را همواره به روز رسانی کنید

شاید مهم ترین مسئله در جلوگیری از آلودگی کامپیوتر دریافت مداوم به روز رسانی های ویندوز و دیگر نرم افزارهایی است که بر روی دستگاه خود استفاده می کنید.

مایکروسافت و دیگر شرکت های بزرگ نرم افزاری به صورت پیوسته وصله های امنیتی را برای جلوگیری از نفوذ بدافزارها و هکرها منتشر می سازند، بنابراین دریافت این به روز رسانی ها عامل بسیار مهمی در تامین امنیت کامپیوتر و اطلاعات شما است.

اگر از کاربران ویندوز ۱۰ هستید، خوشبختانه به واسطه اجبار در دریافت به روز رسانی های ویندوز دستگاه شما به روز می ماند، با این حال شما همواره می توانید با مراجعه به مسیر Settings>Update & Security> Windows Update و کلیک کردن بر روی دکمه Check for update از به روز بودن ویندوز ۱۰ خود اطمینان حاصل کنید.

در ویندوز ۸.۱ و ویندوز ۷، ویندوز آپدیت می تواند از سوی کاربر غیر فعال گردد، با مراجعه به مسیر Control Panel> System and Security> Windows Update می توانید دریافت اتوماتیک به روز رسانی ها را فعال کنید و یا اینکه در صورت وجود به روز رسانی سریعا به دریافت آن اقدام کنید.

علاوه بر لزوم روز نگهداری ویندوز، لازم است تا به صورت متناوب نرم افزارهای مورد استفاده خود را به روز کنید. اگر از کاربران ویندوز ۱۰ هستید اپلیکیشن هایی که از ویندوز استور دریافت کرده اید را می توانید با مراجعه به استور به روز رسانی کنید. اما اپلیکیشن های کلاسیک دسکتاپ روند به روز رسانی متفاوتی دارند، و برای دریافت به روز رسانی این نرم افزارها لازم است تا وب سایت شرکت سازنده مراجعه کنید.

۳. ارتقا به ویندوز ۱۰

یک حساب سر انگشتی ساده نشان می دهد که نسخه های قدیمی تر ویندوز حفره های امنیتی بیش تری دارند. نسخه های جدیدتر ویندوز همواره با بهبودهای امنیتی همراه هستند، و در گذر زمان نقایص امنیتی زیادی از ویندوز را برطرف ساخته اند.

اگر از کاربران ویندوز ۸.۱ و یا ۷ هستید بهتر است به فکر ارتقا به ویندوز ۱۰ باشید، چرا که نه تنها از نسخه های پیشین امن تر است، بلکه امکانات و قابلیت های زیادی را نیز به همراه دارد.

اگر هنوز به ویندوز ۱۰ مهاجرت نکرده اید به شما پیشنهاد می کنیم مقالات متعدد وینفون در مورد قابلیت ها و امکانات ویندوز ۱۰ را مطالعه کنید، این مقالات می توانند شما را در تصمیم گیری کمک کنند.

۴. استفاده از فایروال

فایروال اپلیکیشنی بر مبنای سخت افزار و یا نرم افزار است که به مسدود شدن دسترسی حملات مخرب از سوی هکرها، کرم ها، باج افزارها، ویروس ها و دیگر موارد مشابه به کامپیوتر شما از طریق اینترنت کمک می کنند.

شما می توانید همیشه از ابزارهای امنیتی شخص ثالث در این زمینه بهره ببرید، اما حقیقت این است که ویندوز ۱۰، ویندوز ۸.۱، و ویندوز ۷ نیاز شما را به یک فایر وال قدرتمند کاملا تامین می کنند.

ویندوز فایر وال معمولا به صورت پیش فرض فعال است، اما لازم است تا از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنید، لذا با مراجعه به مسیر Control Panel> System and Security> Windows Firewall از روشن بودن آن در مقابل شبکه های شخصی و عمومی اطمینان حاصل کنید.

اگر از نرم افزارهای شخص ثالث در این زمینه استفاده می کنید، حتما سری به صفحه پشتیبانی شرکت سازنده بزنید و مراحل مدیریت این نرم افزار را به درستی مطالعه کنید.

۵. نصب آنتی ویروس هم گزینه بدی نیست

امروزه وجود یک آنتی ویروس فعال بر روی دستگاه شما جهت شناسایی و از بین بردن بدافزارها پیش از آنکه کنترل کامپیوتر شما را در دست بگیرند، فایل های شما را سرقت کنند، و یا اینکه دستگاه شما را کند و یا غیر قابل استفاده سازند، لازم و ضروری به نظر می آید.

باید توجه داشت که صرف نصب یک آنتی ویروس مشکل را حل نمی کند، قدم مهم به روز نگه داشتن این آنتی ویروس است، کاربران ویندوز ۱۰ تا حدود زیادی به لطف ویندوز دیفندر در مقابل این گونه حملات مخرب مصون هستند، و کمتر نیاز به نصب آنتی ویروس های شخص ثالث دارند.

کاربران ویندوز ۸.۱ نیز می توانند به رایگان از مزایای ویندوز دیفندر بهره مند شوند، و اگر هنوز از ویندوز ۷ استفاده می کنید می توانید Security Essentials را بر روی دستگاه خود نصب کنید.

اگر همچنان نیاز به امنیت بیش تری دارید می توانید سطح حفاظتی ویندوز دیفندر را در ویندوز ۱۰ تغییر دهید، البته شاید همچنان مایل به نصب آنتی ویروس مجزا بر روی دستگاه خود باشید، در این صورت موارد متعددی در بازار برای تهیه موجود هستند.

اگر به صورت خاص نیاز به محافظت بیش تر در مقابل باج افزارها دارید، می توانید نرم افزار امنیتی تخصصی که برای مقابله با این دست حملات طراحی شده را استفاده کنید، RansomFree یکی از نمونه های بسیار کاربردی از این دست است.

RansomFree نرم افزار امنیتی جدیدی است که توسط شرکت Cybereason توسعه یافته است، این نرم افزار از به روز رسانی های رایج برای تامین امنیت استفاده نمی کند، بلکه با تحلیل رفتارهای سیستم، جلو نفوذ باج افزارها را به کامپیوتر شما می گیرد.

به محص نصب این نرم افزار، جلوی هرگونه فعالیت مشکوک را در سیستم شما می گیرد. در ادامه از شما سوال می گردد که اجازه این فعالیت را بدهید و یا اینکه آن را متوقف سازید.

در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیش تر و یا دریافت یک نسخه رایگان از این نرم افزار امنیتی هستید می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

۶. همیشه هوشیار باشید

بهترین نرم افزار امنیتی خود شما هستید، معمولا دلیل اصلی نفوذ یک کرم به یک کامپیوتر کلیک کاربر بر روی پیوست یک ایمیل، آیکون های تبلیغاتی و یا نصب اپلیکیشن ها از منابع غیر مطمئن است.

هنگام بررسی ایمیل ها، صرفا ایمیل هایی که فرستنده آن ها را می شناسید و یا قادر به شناسایی آن ها هستید را باز نمایید، و موارد مشکوک را پاک کنید، به صورت معمول شناسایی اسپم ها به واسطه وجود مشکلات گرارمری و تایپی کار چندان مشکلی نیست.

از سوی دیگر هنگام مرور وب بر روی تبلبغات ناشناخته به نمایش درآمده هرگز کلیک نکنید، و صرفا پنجره باز شده را ببندید، اگر بستن پنجره ممکن نبود به راحتی کامپیوتر خود را ریبوت کنید.

از سوی دیگر عامل دیگری که به حفظ امنیت شما در فضای وب کمک می کند، مرورگری است که استفاده می کنید، سعی کنید همیشه از مرورگرهای مدرن نظیر مایکروسافت اج، موزیلا فایر فاکس، یا گوگل کروم استفاده کنید، این مرورگرها به صورت پیش فرض از امنیت مناسبی برخوردار هستند و قادرند تا هنگام ورود به یک سایت، نا امن بودن آن را به شما گوشزد کنند.

همچنین از نصب اپلیکیشن ها و نرم افزارها از منابع ناشناخته جدا خودداری کنید، همواره سعی کنید تا محتوای خود را از منبع اصلی دانلود کنید، و اگر کاربر ویندوز ۱۰ هستید سعی کنید تا حد امکان موارد مورد نیاز خود را از ویندوز استور دریافت کنید.

۷. در صورت وقوع آلودگی کامپیوتر چه باید بکنید

در صورتی که کامپیوتر شما با ویروس، کرم، باج افزار، و دیگر موارد مخرب آلوده شد، اولین کاری که باید انجام دهید قطع ارتباط کامپیوتر با اینترنت است، پس در صورت آلوده شدن دستگاه کابل اینترنت و یا پوشش وای فای را قطع کنید تا از گسترش بدافزار جلوگیری شود.

اگر همچنان امکان کنترل کامپیوتر خود را دارید، با استفاده از ویندوز دیفندر به صورت آفلاین دستگاه خود را اسکن کنید، در صورتی که از آنتی ویروس دیگری استفاده می کنید با مراجعه به صفحه پشتیبانی شرکت سازنده، می توانید چگونگی انجام اسکن آفلاین را مطالعه کنید.

در صورتی که قادر به حذف بد افزار نیستید، زمان آن است که با استفاده از فایل پشتیبان که قبلا تهیه کرده اید، سیستم خود را از نو ترمیم کنید. در صورتی که صرفا یک نسخه پشتیبان از فایل های خود دارید می توانید ویندوز ۱۰ را از نو بر روی دستگاه خود نصب کنید، و سپس فایل های پشتیبان را بر روی دستگاه منتقل سازید.

در صورتی که هیچ گونه پشتیبانی از فایل های خود ندارید، بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید، در صورتی که سوال دیگری در این زمینه داشته باشید، مثل همیشه در وینفون در خدمت شما عزیزان خواهیم بود.

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هومن
پاسخ دهید دوشنبه 5 تیر 1396

واقعان مطلب عالی و کاملی بود … فقط اگر میشه چنتا آنتی ویروس معرفی کنید که بصورت رایگان کار کنند ، توی ایران بیشتر آنتی ویروس هایی که فروش میره نمیشه بهشون اعتماد کرد

    محسن توکلی
    پاسخ دهید دوشنبه 5 تیر 1396

    سلام هومن جان، خوشحالم که مطلب مفید واقع شده، حتما یک مقاله در مورد آنتی ویروس هم خواهیم نوشت

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,