همراه با به‌روزرسانی اکتبر ویندوز 10، مایکروسافت اپلیکیشن واقعیت ترکیبی این سیستم عامل را نیز با رابط کاربری و ویژگی‌های جدید به‌روز کرد و همچنین در این به‌روزرسانی، نام آن تغییر کرده است و دیگر عبارت Mixed Reality (واقعیت ترکیبی) جزئی از نام آن نیست.

به‌روزرسانی جدید اپلیکیشن 3D Viewer برای تمامی سیستم‌های مجهز به ویندوز 10 در مایکروسافت استور قابل دریافت است و با نصب این به‌روزرسانی، اپلیکیشن 3D Viewer جایگزین اپلیکیشن Mixed Reality Viewer می‌شود (این اپلیکیشن از همان ابتدا روی ویندوز 10 به صورت پیش فرض نصب است). اپلیکیشن 3D Viewer از ریشه بازطراحی شده است و در مقایسه با اپلیکیشن Mixed Reality Viewer، رابط کاربری آن دچار تغییرات اساسی شده است و با ماوس و صفحه کلید سازگارتر شده است.

در بالای صفحه یک منوی جدید قرار دارد که همانند سایر منوهایی است که در دیگر اپلیکیشن‌ها وجود دارد و در آن منوهای کرکره‌ای نظیر File، View، Help و غیره قرار دارد. اپلیکیشن 3D Viewer از محدود اپلیکیشن‌هایی است که از نسخه‌ی یونیورسال این گونه منوها بهره می‌برد و کمی قبل‌تر در همین سال، قابلیت استفاده از آن برای توسعه دهندگان در یکی از SDKها ممکن شد. این کار، قدم بعدی مایکروسافت برای تبدیل کردن پلتفرم یونیورسال به یک پلتفرم همگانی و با دوام برای اپلیکیشن‌های دسکتاپ و تبلت است.

نکته‌ی مثبت منوی جدید و یونیورسال اپلیکیشن 3D Viewer این است که از صفر بازسازی شده است و به آن پشتیبانی از لمس نیز اضافه شده است. پس چه لمس، ماوس یا قلم برای استفاده از این اپلیکیشن به کار ببرید، تجربه‌ی استفاده راحت و بدون مشکل خواهد بود و دیگر نوع ورودی شما عامل ایجاد کننده‌ی مشکل نخواهد بود.

در سمت راست این اپلیکیشن، منوی دیگری قرار دارد که دارای گزینه‌هایی جدید برای بررسی اجسام سه بعدی است. حال دیگر می‌توان میزان نوری که بر مدل سه بعدی تابیده می‌شود را تنظیم کرد و همچنین زاویه‌ی تابش نور، شدت تابش نور، رنگ نور و سایر پارامترهای دیگر را تنظیم کنید. همچنین می‌توان مقادیر مربوط به سایه‌ها را بررسی و دستکاری کرد که این شامل تکسچرها، مش و داده‌های انیمیشن آن مدل سه بعدی نیز می‌شود.

و البته با وجود این تغییرات بزرگ، اپلیکیشن 3D Viewer همچنان از واقعیت ترکیبی پشتیبانی می‌کند. در این اپلیکیشن، با گزینه‌ی مربوط به روشن کردن واقعیت ترکیبی می‌توان آن را به راحتی فعال کرد. با روشن شدن حالت واقعیت ترکیبی، دوربین‌های دستگاه نیز روشن خواهند شد و قادر خواهید بود که مدل‌های سه بعدی در اپلیکیشن 3D Viewer را به صورت مجازی در محیط اطرافتان قرار دهید، دقیقاً همان طور که در اپلیکیشن Mixed Reality Viewer این کار را انجام می‌دادید. در این اپلیکیشن، گزینه‌ای برای دسترسی مستقیم به Paint 3D نیز وجود دارد که در منوی جدید قرار داده شده است. با استفاده از این گزینه، اپلیکیشن به صورت خودکار مدل سه بعدی را برای ویرایشش در اپلیکیشن Paint 3D قرار می‌دهد.

در پایین اپلیکیشن 3D Viewer، نوار لغزشی مربوط به انیمیشن‌های مدل سه بعدی قرار دارد و گزینه‌های دیگری برای کنترل انیمیشن‌ها نیز وجود دارد، البته به شرط این که مدل شما از آن‌ها پشتیبانی کند. با استفاده از این گزینه‌ها، می‌توانید انیمیشن را شروع یا متوقف کنید و به فریم‌های مورد نظرتان در انیمیشن مدل سه بعدی بروید. از گزینه‌های موجود برای کنترل انیمیشن‌های یک مدل می‌توان به Quick Animations اشاره کرد، که ساده‌ترین نوع انیمیشن است و تنها به حرکت خود مدل سه بعدی وابسته است. از این گزینه می‌توان در تمام مدل‌های سه بعدی استفاده کرد، حال چه انیمیشن داشته باشد چه نداشته باشد. (در یک مدل سه بعدی، انیمیشن تنها در حرکت فیزیکی مدل سه بعدی تعریف نمی‌شود. در رندر کردن یک انیمیشن علاوه بر حرکت فیزیکی خود مدل، موارد دیگری مانند Particle یا ذرات ریز نیز می‌تواند وجود داشته باشد و خودشان نیز می‌توانند دارای حرکت باشند، ولی به صورت فیزیکی در فایل مدل قرار نمی‌گیرند و اپلیکیشن‌های مخصوصی برای رندر کردن آن‌ها نیاز است).

وب سایت Remix 3D همچنان سر پا و فعال است و به طور کامل از اپلیکیشن 3D Viewer پشتیبانی می‌کند و دسترسی و استفاده از آن بسیار آسان است. در این وب سایت، روی دکمه‌ی 3D Library کلیک کنید، مدل سه بعدی که قصد نگاه کردنش را دارید را انتخاب کنید و سپس آن مدل در اپلیکیشن 3D Viewer برای شما بارگذاری می‌شود.

در کل، اپلیکیشن 3D Viewer اپلیکیشنی بسیار ساده است ولی مثال بسیار خوبی برای نشان دادن توانایی‌های اپلیکیشن‌های یونیورسال دسکتاپ است. به نظر می‌رسد که مایکروسافت کم کم می‌خواهد این اپلیکیشن را به گزینه‌ای مناسب و قابل اعتماد برای بررسی فایل‌های سه بعدی تبدیل کند تا نیازی به روی آوردن به دیگر نرم افزارهای سه بعدی سازی نباشد. این اپلیکیشن از فرمت‌های سه بعدی زیر پشتیبانی می‌کند:

Polygon File Format (.ply).

GL Transmission Format (.gift).

Paint 3D objects (.glb).

3d Manufacturing Format (.3mf).

Stereolithography format (.stl).

OBJ format (.obj).

Filmbox format (.fbx).

این که مایکروسافت در بازطراحی این اپلیکیشن، همچنان قابلیت‌های واقعیت ترکیبی را حفظ کرده است احتمالاً به این معنی است که مایکروسافت هنوز کارش در زمینه‌ی بهبود واقعیت ترکیبی تمام نشده است. احتمال می‌دهم که به زودی مایکروسافت همراه با هولولنز 2  از نقشه‌هایش برای واقعیت ترکیبی رونمایی کند. ولی فعلاً می‌توان گفت که اپلیکیشن 3D Viewer اپلیکیشنی عالی و کارآمد است که توسعه دهندگان و حتی افراد حرفه‌ای می‌توانند از آن برای مشاهده‌ی مدل‌های سه بعدی بهره ببرند.

به هیچ عنوان نمی‌توان گفت اپلیکیشن 3D Viewer، اپلیکیشنی حرفه‌ای است، مخصوصاً وقتی با سایر نرم افزارهای حرفه‌ای‌تر مانند AutoCAD آن را مقایسه کنیم، ولی به عنوان یک اپلیکیشن ساده برای بررسی مدل‌های سه بعدی، اپلیکیشنی بسیار کارآمد است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,