A comprehensive guide to buy xbox one-part 3

در قسمت های قبلی از سری مقالات دنباله دار راهنمای جامع خرید اکس‌باکس وان، به معرفی اجمالی اکس باکس وان و همچنین تمامی سرویس هایی که این کنسول برای کاربران ارائه می کند، انداختیم. حال در این فسمت تصمیم داریم به معرفی کلی بازی های دیجیتالی، مزایا و معایب آن نسبت به بازی های فیزیکی و همچنین سیسم اشتراکی کنسول اکس باکس وان بحث کنیم. در ادامه با تحلیل تک تک این روش ها با وینفون همراه باشید.

اگر قصد خرید اکس باکس وان را دارید هرگز معرفی اجمالی این کنسول که در قسمت اول این سری انجام شد را ار دست ندهید. همچنین اگر علاقه به آشنایی با سرویس های ارائه شده در اکس باکس وان مانند اکس باکس لایو گلد و اشتراک محبوب EA Access را دارید، نگاهی به قسمت دوم این سری بیندازید!

همانطور که پیشتر وعده ی انتشار این مقاله را داده بودیم، می خواهیم کمی در حوضه ی بازی های دیجیتالی اکس باکس صحبت کنیم. اما چه چیزی باعث می شود که اکثر کاربران بازی های دیجیتالی را به نسخه های فیزیکی آن ترجیح دهند؟ آیا این تصمیم درستی است؟ خب خود من یکی از طرفداران بازی های دیجیتالی هستم ولی باید اعتراف کرد که حس و حال خرید بازی های فیزیکی و جمع آوری کالکشن های زیبا هرگز با خرید بازی های دیجیتالی ممکن نیست!

xbox one games

معایب بازی های دیجیتالی

اما همه چیز به زیبایی ختم نمی شود. بیایید اول از معایب بازی های دیجیتالی صحبت کنیم. آن ها پس از خرید قابل فروش نیستند پس باید دقت کنید و فقط برای بخش داستانی آن تصمیم به خرید بازی دیجیتالی نگیرید! اما می توانید بازی های فیزیکی را بین دوستانتان به اشتراک بگذارید و یا برای زمانی کوتاه آن ها را قرض گرفته و شروع به بازی کردن بدون پرداخت هیچ پولی برای عنوانی که حداقل ۴۰ دلار قیمت دارد کنید! در کنار این موضوع فروشگاه هایی در شهر های مختلف قرار دارند که به شما امکان اجاره ی بازی ها برای مدن محدودی را می دهند. برای مثال با پرداخت ۱۰ یا ۱۵ تومان می توانید بازی های دلخواه خود را به مدت یک هفته بازی کنید! اما وقتی دیسک بازی را به دوستتان می دهید دیگر امکان اجرای بازی مورد نظر روی کنسول شما وجود ندارد چراکه این بازی به صورت دیجیتالی تهیه نشده و اکس باکس نیاز به مدرکی برای اجرای بازی دارد که در اینجا همان دیسک بازی است. پس در صورت خرید بازی های فیزیکی تنها یک نفر در لحظه می تواند مشغول به بازی با دیسک آن شود. خب مواردی را که می توان به عنوان معایب خرید بازی های دیجیتالی در نظر گرفت در اینجا ختم می شود و تعداد آن ها از دو یا سه مورد تجاوز نمی کند. حال در مورد مزایای آن بحث می کنیم و بعد از آن به راحتی می توانید برای خرید هرکدام از این دو نوع عرضه ی بازی ها تصمیم بگیرید.

مزایای بازی های دیجیتالی

games-and-apps-xbox-au

به شخصه بازی های دیجیتالی را ترجیح می دهم. برای اجرای آن ها نیازی به دیسک نیست و شما می توانید با ورود به بخش My games and apps تنها با یک بار فشرن دکمه ی A آن ها را اجرا کرده و به بازی بپردازید. بیایید کمی خودمانی باشیم، وقتی با آرامش کامل نشسته اید و مشغول لذت بردن از بازی ها هستید بلند شدن و عوض کردن دیسک های بازی کمی سخت است نه؟! گذشته از شوخی اجرای این دسته از بازی ها بسیار ساده تر به نظر می رسد. مورد یا بهتر بگوییم مزیت بعدی امکان خرید بازی های مورد علاقه ی شما با دوستانتان است. شما می توانید با استفاده از سه روش بازی های را با دوستانتان به اشتراک بگذارید که قصد داریم به شرح کامل آن ها بپردازیم:

 1. ظرفیت Home: قابلیت هوم اکس باکس بدین صورت است که شما پروفایلی که بازی روی آن خرید شده را روی اکس باکس وان خود دانلود می کنید، به پروفایل وارد شده و سپس به بخش Setting > Personalization > My Xbox Home رفته و Make this my Home Xbox را انتخاب کنید. از این پس تمام بازی ها و برنامه های خریده شده همراه با تمامی اشتراک های پروفایل (اکس باکس لایو گلد و EA Access) روی اکس باکس شما به اشتراک گذاشته می شود و می توانید به آن دسته بازی ها حتی زمانی که در حالت آفلاین قرار دارید، روی تمامی پروفایل ها دسترسی داشته باشید. این روش برای خرید بازی ها به صورت اشتراکی با یکی از دوستانتان بسیار مناسب است و بزرگترین مزیت آن نسبت به قرض دادن بازی های فیزیکی این است که هر دو نفر (کسی که روی پروفایل اصلی بازی می کند و کسی که از ظرفیت هوم استفاده می کند می توانند به صورت همزمان و “آنلاین” به تجربه بازی خریداری شده بپردازند.My home xbox
 2. ظرفیت عادی: اگر به وب سایت های فروش بازی های اشتراکی سری زده باشید بدون شک عبارت “ظرفیت عادی” به چشمتان خورده است. در این روش نیز می بایست پروفایلی که بازی یا برنامه روی آن خریده شده را روی اکس باکس خود دانلود کنید و سپس به پروفایل وارد (Sign In) شوید. بعد از اینکه به اکس باکس لایو متصل شدید، به پروفایل شخصی خود وارد شوید یعنی دو پروفایل به صورت همزمان روی اکس باکس شما Sign In شده اند. حال می توانید به راحتی شروع به بازی کنید اما عیب بزرگ آن این است که صاحب پروفایل نمی تواند روی اکس باکس خود آنلاین شوید چراکه اینکار موجب Sign Out شدن پروفایل حاوی بازی از روی اکس باکس شما و در نهایت متوقف شدن روند بازی خواهد شد.
 3. ظرفیت آفلاین: معمولا قیمت هایی که برای این دسته از بازی ها در نظر گرفته می شود به صورت قابل ملاحظه ای پایین است چراکه باید پروفایل حاوی بازی را دانلود کرده، همانند روش اول هوم پروفایل را روی کنسول خود ست کرده و سپس برای همیشه آفلاین شوید! از این پس شخص دیگری از ظرفین هوم پروفایل استفاده می کند ولی در صورت متصل نشدن اکس باکس شما به اینترنت، هیچ شانسی برای پیدا کردن صاحب جدید هوم پروفایل ندارد پس هنوز می توانید به تجربه بازی ها فقط در حالت آفلاین بپردازید.

استفاده از ظرفیت پروفایل ها بین آشنایان حقیقتا از لحاظ اقتصادی مخصوصا برای ما بسیار به صرفه است اما این پایان ماجرا نیست! همانطور که می دانید وقتی صحبت از تخفیف های حسابی بازی ها می شود، مایکروسافت با سخاوت مندی خود تمام رقبا را کنار می زند. استفاده از تخفیف های هفتگی (Deals with Gold)، تخفیف های مناسبت های ویژه (Spotlight) مانند تخفیف کریسمس، جمعه ی سیاه، تخفیف های بهاره و تابستانه اکس باکس و حتی تخفیف های Publisher Sale بهترین فرصت برای خرید بازی های مورد علاقه شما با قیمت های باور نکردنی است!

xbox-ultimate-game-sale-is-live

ممکن است یکی از بزرگترین دقدقه های ذهن ما برای خرید بازی های دیجیتالی دانلود آن ها باشد. خب متاسفانه راهکار امنی غیر از دانلود آن ها توسط اکس باکس وجود ندارد اما اگر کسی از نزدیکانتان صاحب اکس باکس وان باشد، می توانید هارد اکسترنالی به اکس باکس خود وصل کنید و آن را با اکس باکس تطابق داده تا جزو حافظه ی اصلی کنسول شود.

xbox external hard drive

حال می توانید هارد اکسترنال خود را به کنسول دوستتان متصل کرده و دیتای بازی ها را با یکدیگر به راحتی به اشتراک بگذارید! در بخش My games and apps روی بازی مورد نظر Start زده و Manage game را انتخاب کنید. اگر هارد به درستی توسط اکس باکس شناخته شده باشد باید گزینه های Copy all و Move all نمایان شود که بازی را همراه با تمام بسته های الحاقی روی حافظه ی مورد نظر کپی و یا انتقال می دهد.

xbox-one-move-games

پایان قسمت سوم


هفته‌ی آینده با قسمت چهارم از این سری مقالات دنباله‌دار راهنمای جامع خرید اکس‌باکس وان با وینفون همراه باشید. در قسمت بعدی قصد داریم به بازی های انحصاری اکس باکس وان و نقد کوتاهی از آن ها بپردازیم پس حتما با ما همراه باشید.

سعی کردیم مختصری از تمامی ویژگی های بازی های دیجیتالی و چگونگی خرید ارزانتر آن ها را در این مقاله شرح دهیم. این قسمت از سری مقالات را چگونه ارزیابی کردید؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید!

95 پست
محمد داودی
دانشجوی رشته ی نرم افزار، علاقه مند به IT و دنیای بازی های ویدیویی. همیشه اخبار مربوط به اکس باکس را دنبال میکردم و سعی میکنم که جدیدترین اخبار و اطلاعات مربوطه را در وینفون پوشش دهم.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
AliZ
پاسخ دهید دوشنبه 25 بهمن 1395

سلام مهندس داودی بابت پست ها خیلی ممنونیم
یه پیشنهاد داشتم
اگه امکان داشته باشه وبسایت وینفون یه لطفی کنه و به آپلود گیم ها برای کاربران امکان دانلود از طریق وب را محیا کند،
اگه دقت کرده باشین تو ایکس باکس با یک کانکشن دانلود میشه و سرعت دانلود کمتر از سرعت همان نت تو سیستم با دانلود منجیرهاست

  محمد داودی
  پاسخ دهید سه شنبه 26 بهمن 1395

  سلام ممنون از لطفتون. بله دقیقا، سرعت دانلود در مواردی بسیار پایین میباشد چون بازی ها به صورت یک فایل حجیم و بزرگ دانلود و به روزرسانی می شوند. نظر شما حتما توسط مدیران سایت مورد بررسی قرار می گیرد.

amrollah
پاسخ دهید سه شنبه 26 بهمن 1395

سلام…با استفاده مداوم از دیسک بازی….خش دار نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  محمد داودی
  پاسخ دهید سه شنبه 26 بهمن 1395

  سلام. خیر، دیسک های بلوری به سادگی خش دار نمیشن.

amrollah
پاسخ دهید سه شنبه 26 بهمن 1395

ببخشید..یادم رفت بپرسم…..میشه رایتشون کرد…..مثلا جهت اطمینان یکی داشته باشیم…….شاید دیسک اصلی شکست اونوقت بشه از بکاپش استفاده کرد

  un3s
  پاسخ دهید سه شنبه 26 بهمن 1395

  جواب کوتاه، نه.
  دیسک کنسول های نسل ۸ (اکس باکس و پلی استیشن ۴) رو نمیشه کلون کرد هنوز، این کار در واقع همون کاری هست که باعث میشه کنسول ها کپی خور شن. البته اگه بازی دیجیتال باشه میتونید یه بک آپ ازش توی هارد اکسترنال داشته باشید یا حتی با استفاده از XBOX One Drive Converter اون رو به هارد کامپیوتر انتقال بدید، رایت کنید روی دی وی دی یا هر جا که دوست دارید ولی برای اجرا لازمه لایسنس دیجیتالی رو داشته باشید روی اکانت خودتون یا هر اکانت دیگه. بازی های دیسکی فقط و فقط در صورت وجود دیسک قابل اجرا هستن.

  un3s
  پاسخ دهید سه شنبه 26 بهمن 1395

  دیتای بک آپ گرفته شده با اون نرم افزار فقط در صورتی که اون رو دوباره به هارد اکسترنال انتقال بدین قابل استفاده هست.

   محمد داودی
   پاسخ دهید چهارشنبه 27 بهمن 1395

   درسته ولی توجه داشته باشید با این روش احتمال پاک شدن تمام محتویات هارد اکسترنال شما وجود داره.

رضا
پاسخ دهید چهارشنبه 27 بهمن 1395

سلام
اگر من بازی را به صورت ظرفیت هوم بخرم میتونم اون را به پسر عمومم بدم؟ اون هم باید لایسنس بازی دیجیتالی را داشته باشه؟
هزینه لایسنس بازی دیجیتای چقدره؟

  محمد داودی
  پاسخ دهید چهارشنبه 27 بهمن 1395

  سلام. بله می تونید در صورتی که شما از ظرفیت هوم اکانت و نفر بعدی از ظرفیت عادی استفاده می کنه این کارو انجام بدید. ولی برای اینکار هر دو ظرفیت باید خریداری بشه که اکانت به صورت کامل در دسترس شما قرار میگیره. هزینه های اکانت کامل هم بستگی به محتوای اکانت و قیمت بازی های خریداری شده داره که معمولا بین ۱۲۰ تا ۲۸۰ هزار تومان متغیر هست.

رضا
پاسخ دهید چهارشنبه 27 بهمن 1395

حد اکثر تا چند نفر میتونن از ظرفیت هوم همزمان استفاده کنن؟
ممنون بابت مطالب مفیدتون

  محمد داودی
  پاسخ دهید چهارشنبه 27 بهمن 1395

  حداکثر ۱ نفر قادر به استفاده از ظرفیت هوم هر اکانت می باشد. خواهش می کنم 🙂

محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 24 فروردین 1396

سلام ببخشید میخواستم بدونم وقتی من بازی دوستمو شیر کنم رو ایکس باکسم بعد اگه حذفش کنم بازم میتونم با اکانت خودم دانلود و نصبش کنم؟!! و اینکه هر دوتا میتونن یعنی هم من هم دوستم میتونیم آنلاین هم بازی کنیم؟!!

جواد
پاسخ دهید سه شنبه 5 اردیبهشت 1396

سلام، من یه ایکس باکس دست دو خریدم. روی هاردش چند تا بازی هست. با اکانت خودم می تونم بازی کنم یا باید از اکانت فروشنده استفاده کنم.ممنون

SairOOs
پاسخ دهید جمعه 5 خرداد 1396

لطفا بازی های دیجیتالی هم موجود کنید. مخصوصا فورزا هورایزن ۳ آلتیمیت

ar950
پاسخ دهید دوشنبه 8 خرداد 1396

سلام اقای داوودی پست خوبی بود خسته نباشید.
یه سوال داشتم ،
برای خرید از طریق مسترکارت ،ما که به نمیتونیم نسخه فیزیکیش رو تهیه کنیم ،ولی سایتایی هستن که مستر کارت مجازی ارائه میدن و میشه ازشون استفاده کرد
میخواستم بدونم که مستر کارت مجازی با خود مسترکارت فرقی داره برای خرید از ایکس باکس وان یا استور؟میشه از همین مستر کارت مجازی واسه خرید از ایکس باکس استفاده کرد؟
ممنون

DaRkGaMeR
پاسخ دهید پنجشنبه 11 خرداد 1396

ببخشید از کدوم سایت بازى دیجیتالى تهیه کنم؟
و ایا روشى براى تهیه بازى هاى ٣۶٠ و وان از خود أستور وجود داره چون اى پى ایران بستس؟

Sos
پاسخ دهید پنجشنبه 19 مهر 1397

سلام دوستان من ایکس باکس وان اس دارم و میخوام از مایکروسافت استور خرید کنم…..میشه بگید چطوری میشه خرید کرد

حسین
پاسخ دهید شنبه 12 آبان 1397

با سلام بنده هم اکنون اکانت آفلاین دارم میخواستم بدونم میشه که بعدا اکانت ظرفیت آنلاین بگیرم یا خیر؟ و سوآل دوم این که برای اکانت آنلاین باید ماهیانه پولی پرداخت شود ؟
با تشکر فراوان

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,