اخبار

نگاهی نزدیک به لومیای کنسل شده با نمایشگری بدون حاشیه وقتی نمایشگر بدون حاشیه مد نبود!

در صندوقچه خاطرات مایکروسافت تعداد زیادی لومیای کنسل شده وجود دارد، که در گذر زمان تصاویر و اطلاعاتی از آنها به بیرون منتشر شده است. مایکروسافت در سال 2014 مشغول اولین گوشی بدون حاشیه خود بوده که در نهایت تبدیل به لومیا 435 شد، البته لومیا 435 به‌هیچ عنوان بدون حاشیه به‌حساب نمی‌آید. در ادامه نگاهی نزدیک خواهیم داشت به این دستگاه خاص.لومیا 435 دستگاهی است که شاید توجه هیچ کسی را به‌خود جلب نکند و به‌علت فقدان طراحی خاص، قابلیت ویژه و یک قیمت بسیار پایین شاید تصویر آن در ذهن هیچ کاربری ماندگار نباشد. اطلاعات جدید نشان می‌دهند که در اصل قرار نبوده این دستگاه اینقدر ساده و عادی باشد. در واقع مایکروسافت طرح بسیار ویژه‌ای برای دومین لومیای پایین رده خود داشته است.

لومیا 435 که در هنگام ساخت با اسم رمز Vela شناخته می‌شد، برطبق برنامه های اولیه مایکروسافت قرار بوده دستگاهی کاملا متفاوت با محصول نهایی باشد، دستگاهی کاملا متفاوت با یک گوشی کسل کننده و سطح پایین، چرا که مایکروسافت در ابتدا قصد داشته تا لومیا 435 را به اولین گوشی هوشمند بدون حاشیه خود بدل سازد آن هم با قیمتی زیر 200 دلار!  این ایده اما درنهایت در اواخر سال 2014 کنار گذاشته شد و در نهایت لومیا 435 با ظاهری که همگی با آن آشنا هستید روانه بازار شد.

با تمام این تفاسیر در طی زمان توسعه این دستگاه نمونه های پروتوتایپ زیادی از آن تولید شده که یکی از آنها در اختیار ما قرار گرفته است. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به یکی دیگر از لومیاهایی که رنگ آفتاب را به‌خود ندیده‌اند.

مشخصات سخت‌افزاری

این دستگاه به‌رغم وجود نمایشگری بدون حاشیه از مشخصات سخت‌افزاری ناامید کننده ای بهره می‌برده است، سیستم عامل پیش فرض این گوشی هوشمند ویندوزفون 8.1 بوده است، نمایشگر بدون حاشیه آن رزولوشن  1280×720 داشته که البته چندان رضایت‌بخش نیست. دوربین اصلی دستگاه 5 مگاپیکسلی بوده و دوربین جلویی نیز کیفیت 720p داشته است. مایکروسافت پردازنده کوالکوم اسنپدارگون 200 را برای این گوشی پایین رده خود درنظر گرفته است. فضای ذخیره سازی 4 گیگابایتی شاید بزرگترین نقطه ضعیف این لومیای کنسل شده محسوب می‌گردد. رم این دستگاه نیز مانند بسیاری از لومیاهای پایین رده و میان رده 1 گیگابایت بوده است. تامین انرژی این گوشی بدون حاشیه نیز توسط یک باتری 1800 میلی آمپری انجام می‌شود.

طراحی لومیای بدون حاشیه

شاید بزرگترین نقطه قوت این دستگاه طراحی آن است. بهره‌مندی از نمایشگری بدون حاشیه باعث شده تا پنل جلویی دستگاه را تقریبا نمایشگر پر کند، در واقع ظاهر این گوشی در قیاس با نمونه های هم عصر خود بسیار خیره کننده به‌نظر می‌رسد. طراحی ساده و مینیمالیستی آن باعث شده تا ظاهری به‌مراتب گران‌قیمت تر از یک گوشی 200 دلاری داشته باشد. هنگام در دست گرفتن این گوشی، گویی جز یک نمایشگر چیز دیگری در دستانتان نیست، این مسئله باعث شده تا حال و هوای آن با دیگر اعضا خانواده لومیا کاملا متفاوت گردد.

نمایشگر بدون حاشیه این لومیا تنها در قسمت پایین مقداری حاشیه دارد که البته در قیاس با گوشی های بدون حاشیه امروزی زیاد است، اما مطمئنا در عصر خود می‌توانست یک پیشرو باشد. حاشیه پایینی گوشی در واقع محل قرارگیری دوربین جلویی دستگاه است.در قسمت بالایی نمایشگر بلندگوی گوشی قرار گرفته اما به‌علت نازک بودن حاشیه این قسمت دیدن آن تاحدی دشوار است، در این بخش مورد خاص دیگری نظیر LED وجود ندارد، چرا که سنت همیشگی گوشی های لومیا صفحات گلنس بوده که آنها را از وجود این چراغ بی‌نیاز ساخته است.

نمونه پروتوتایپی که در اختیار ما قرار گرفته دارای قابی سبزرنگ و قابل تعویض است، مسئله ای که پیشتر در بیشتر گوشی های خانواده لومیا مشاهده کرده‌ایم. در سمت راست گوشی نیز دو دکمه پاور و تنظیم صدا جا خوش کرده اند. این دکمه ها از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند و با سایر قسمت های گوشی هماهنگی خوبی دارند.

طراحی دستگاه در کناره‌ها امضاء لومیاها را با خود دارد، حاشیه‌هایی تیز که در بسیاری از گوشی های لومیا دیده بودیم. همانطور که پیشتر ذکر کردیم طراحی شاید تنها نقطه قوت این گوشی کنسل شده است، طراحی خاص آن باعث شد تا از عدم عرضه نهایی آن حسرت بیشتری داشته باشم.با توجه به حاشیه بسیار کم نمایشگر این گوشی هوشمند نسبت نمایشگر به بدنه آن 79 درصد است که از تمامی گوشی های ویندوزی تاریخ بیشتر است، البته این تمام افتخار این دستگاه نیست، چرا که برطبق برنامه های مایکروسافت قرار بوده تا این گوشی در سال 2014 عرضه شود و با این تفاسیر این دستگاه از تمامی گوشی های هم عصر خود نیز حاشیه کمتری داشت است. حتی Sharp Aqous Crystal که به‌خاطر نمایشگر بدون حاشیه خود مشهور شده نیز، در نبرد حاشیه در مقابل این لومیای پایین رده سر تعظیم فرود می‌آورد.نمایشگر این لومیای بدون حاشیه از کیفیت 720p برخوردار است و پنل آن نیز از نوع LCD است، زاویه دید نمایشگر نیز بسیار خوب است، در واقع کیفیت نمایشگر آن از تمامی لومیاهای پایین رده ای که تاکنون مایکروسافت یا نوکیا عرضه کرده‌اند بهتر است.

دروبین لومیای بدون حاشیه

دوربین این دستگاه پدیده غیرقابل انتظاری نیست، که البته از یک گوشی پایین رده چیز زیادی هم انتظار نمی‌رود. کیفیت تصاویر گرفته شده با آن با توجه به قیمتی که برای آن درنظر گرفته شده است خوب است. فلش گوشی نیز عملکرد خوبی دارد، ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که فلش چیزی بود که در نهایت در لومیا 435 قرار داده نشد.در مجموع دوربین دستگاه در نور طبیعی کارکرد خوبی از خود نشان می‌دهد اما در محیط های کم نور عملکردی چندان رضایت‌بخش را دارا نیست.باتوجه به اینکه این گوشی یک نمونه پروتوتایپ است، عملکرد نرم‌افزاری آن ناقص است، برای مثال گوشی قادر به شناسایی دوربین جلو نبوده و در نتیجه نتوانستیم تصاویری با دوربین جلو ثبت کنیم.

جمع‌بندی کلی لومیای بدون حاشیه

عدم عرضه نهایی این دستگاه مسئله‌ای تعجب برانگیز است، چرا که طراحی خاص آن می‌توانست باعث جلب توجه رسانه ها شود. کاربرانی که در بازار در پی یک گوشی پایین رده هستند احتمالا عاشق آن می‌شدند. در سال 2014 ویندوزفون در شرایط خوبی قرار داشت، بنابراین باتوجه به قیمت 200 دلاری آن احتمالا بسیاری از مردم در مورد خرید آن تردید به خود راه نمی‌دادند.

عمر خود باتری، نمایشگری باکیفیت و طراحی خاصی که امضا لومیا در آن قابل مشاهده است از مهمترین نکات بارز آن است. سخت‌افزار پایین آن با توجه به سبک بودن ویندوزفون 8.1 می‌توانست کارکردی سریع و روان را برای کاربران به‌ارمغان آورد. اینکه چرا مایکروسافت چرا این گوشی هوشمند را عرضه نکرد و در عوض آن لومیا 435 کسل کننده را روانه بازار کرد، مسئله‌ای است که نمی‌دانیم و شاید هیچگاه از آن آگاه نشویم. اما آنچه که مسلم است مایکروسافت با عدم عرضه این گوشی هوشمند فرصتی مناسب برای اولین بودن را از دست داد، این گوشی می‌توانست اولین گوشی هوشمند با نمایشگر بدون حاشیه تاریخ لقب بگیرد که البته این امر هیچگاه تحقق پیدا نکرد. این مسئله در مجموع شرم‌آور است.

من شخصا این لومیا را دوست دارم، اما متاسفانه این لومیای خاص نیز به لومیا مکلارن، لومیا 2020  و بسیاری از لومیاهای معرفی نشده، یعنی تیم پشت در مانده ملحق شده است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

 • سه شنبه 18 مهر 1396 08:00
 • 8 نظر
 • محسن توکلی نیا
 • اخبار
1070 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
نیما
پاسخ دهید سه شنبه 18 مهر 1396

خاک توسرت نادلا.اگه این میومد اون زمان چون بدون حاشیه بود مثل توپ میترکوند و باعث میشد خیلیا سمت ویندوز فون بیان

  Sadegh
  پاسخ دهید سه شنبه 18 مهر 1396

  نادلا میخواست زورکی فروش لومیا رو بیاره پایین با چند روش یکی اضافه نشدن ویژگی به سیستم عامل یکی دیگه ارائه نکردن گوشی!! و بعدش بتونه بگه دیدید من درست گفته بودم!! ویندوزفون بدرد نمیخوره!! دیدید خرید نوکیا اشتباه بود!!

آرش
پاسخ دهید سه شنبه 18 مهر 1396

بعد میان شکست و میندازن گردن توسعه دهنده ها … خوب دلیل اضلیش شماها بودین . من یه زمانی میگفتم بالمر چقدر احمق بود الان میگم صد رحت به بالمر . مطمئننم اگه بالمر بود وضع موبایل خیلی بهتر از الان بود

سلیمان
پاسخ دهید سه شنبه 18 مهر 1396

این بدون حاشیه ست ؟؟
دلتون به چی خوشه ؟؟

  رضا
  پاسخ دهید سه شنبه 18 مهر 1396

  سال 2014 بودااااا
  برو ببین سال 2014 حاشیه بقیه چقدر بود

  محمد
  پاسخ دهید سه شنبه 18 مهر 1396

  چی میگی تو ببین سال چند بوده بعد بیا حرف بزن 😐

سعید
پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

چقدددر زشششته … مث قوطی کبریته … لومیا تهوع آوره

مصطفی
پاسخ دهید جمعه 21 مهر 1396

چرا به نادلا بد و بیراه میگین؟؟؟ :/
مگه اون موقع نادلا مدیرعامل بود؟
همش تقصیر استیو بالمر بود -_-

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,