surface-phone-microsoft-logo

به نظر می رسد مایکروسافت هنوز برنامه هایی برای معرفی یک گوشی در خانواده ی سرفس دارد، اما معرفی این محصول ممکن است تا اوایل سال ۲۰۱۷ به طور بیانجامد. همچنین ممکن است مایکروسافت این گوشی پیشرفته و پرچمدار را در سه مدل معرفی کند. این ها جدید ترین شایعات و شنیده هاییست که پیرامون این گوشی افسانه ای منتشر شده است. با وینفون همراه باشید.

در حالی که مایکروسافت با قدرت و سرعت بیش تری کار توسعه ی سیستم عامل ویندوز ۱۰ موبایل خود را جلو می برد، فرصت خوبی است که ببینیم وضعیت سخت افزاری مایکروسافت چطور است و ردموندی ها قصد دارند در قسمت سخت افزار، چگونه عمل کنند.

به گزارش سایت Windows Central و به نقل از یک منبع نزدیک به مایکروسافت، گوشی سرفس فون در هر مدل و نام و نشانی، تا اوایل سال ۲۰۱۷ چشم به دنیا نخواهد گشود! اما خبر خوب این است که این گوشی ممکن است در سه مدل با قیمت ها و مشخصات متفاوت معرفی و روانه ی بازار شود.

دیگر لومیایی در کار نخواهد بود

Lumias_525_530_620_635

استراتژی فعلی مایکروسافت برای قسمت موبایل، اصطلاحا تدافعیست، چراکه بخش موبایل در زیر مجموعه ی سخت افزاری مایکروسافت، ضررده است و مایکروسافت برای کم کردن اثرات ضرر، مجبور به کم کردن هزینه ها در این بخش است. حال مایکروسافت می تواند خط تولید لومیا را کم کم از کار بیاندازد، به چند دلیل احتمالی از جمله:

 1. ویندوز ۱۰ موبایل همچنان در حال توسعه است و همچنان بهبود پیدا می کند
 2. دادن فضای تنفس به شرکای سخت افزاری برای خلق سخت افزاری های جدید
 3. این کار به مایکروسافت زمان می دهد تا بتواند یک محصول قدرتمند بسازد و با آن معادلات بازار را برهم زند

در حالی که ویندوز ۱۰ موبایل با جدیدترین بیلد منتشر شده یعنی ۱۰۵۸۶.۱۶۴ به طور قابل ملاحضه ای بهبود پیدا کرده، اما این سیستم عامل هنوز راه درازی تا تبدیل شدن به یک سیستم عامل تمام عیار برای رقابت در بازار سیستم عامل ها دارد. اما دو آپدیت عظیم، یعنی رد استون ۱ در تابستان ۲۰۱۶ (که اکنون با نام ویرایش سالگرد شناخته می شود) و رد استون ۲ برای بهار ۲۰۱۷، این سیستم عامل را صیقل می دهد و با ویندوز ۱۰ دسکتاپ به شکل عمیق تری ادغام می کند.

مایکروسافت همچنین شرکای سخت افزاری خود را ترغیب می کند تا با ویندوز ۱۰ موبایل به روی صحنه بیایند و سیاست کاهش هزینه در این بخش نیز بدان معناست که مایکروسافت دیگر نیاز نیست تا با همین شرکای سخت افزاری، در بخش گوشی رقابت کند. در حال حاضر ۹۷ درصد گوشی های ویندوز فونی را گوشی های لومیا تشکیل می دهند، اما اگر مایکروسافت واقعا می خواهد که این اکوسیستم رشد کند و این رشد تماما توسط غول ردموندی انجام نگیرد، باید اجازه دهد که این درصد برعکس شود و شرکای سخت افزاری بیش ترین سهم را در گوشی های ویندوز فونی کسب کنند.

بر اساس شنیده ها از منابع نزدیک به مایکروسافت، دیگر هیچ لومیای جدیدی توسط مایکروسافت در راه نیست و خط تولید لومیا کم کم کنار می رود.

در عوض، به نظر می رسد مایکروسافت می خواهد اوایل سال ۲۰۱۷، یعنی درست زمانی که ویندوز ۱۰ موبایل قدرتمند و قابل رقابت شده، خط تولید سخت افزاری خود را دوباره راه بیاندازد و البته، سخت افزاری پیشگامانه معرفی کند و کمی در بازار گرد و خاک کند. به احتمال زیاد این بدان معناست که برند لومیا در حال کنار رفتن است. با این حال در حاضر مشخص نیست مایکروسافت دقیقا چه برنامه ای دارد و نمی توان در این مورد با اطمینان صحبت کرد.

دستگاه های جدید مایکروسافت در سال ۲۰۱۷

Surface_Pro_3_Panos_Panay

اگر قرار باشد حدس بزنیم، به نظر می رسد که مایکروسافت قصد دارد که همزمان با انتشار به روز رسانی رد استون ۲ برای ویندوز ۱۰ موبایل، مجددا وارد بازار موبایل شود، اما این بار با سخت افزاری جدید.

البته این خبر جدیدی نیست، چراکه وب سایت ZDNet نیز پیش از این گزارش داده بود که آپدیت رد استون ۲ تا اوایل سال ۲۰۱۷ به تاخیر می افتد تا با رونمایی از دستگاه های جدید ویندوز ۱۰ همزمان شود. البته این تاخیر به خاطر آماده کردن سخت افزار جدیدی است که مایکروسافت در حال کار بر روی آن است، و نه تاخیر در توسعه ی سیستم عامل.

همچنین طبق گزارشات رسیده، نسل جدید پردازنده های اینتل که با نام Kaby Lake شناخته می شوند، تا اواخر سال ۲۰۱۶ در دسترس نخواهند بود و ممکن است مایکروسافت بخواهد زمان خود را صرف آن کند تا دیگر مشکلات خانواده ی Skylake را تجربه نکند. این همچنین به این معناست که ما به احتمال زیاد تا اوایل سال ۲۰۱۷، رنگ سرفس پرو ۵ یا سرفس بوک ۲ را نیز نخواهیم دید. با این حال سرفس ۴ (غیر پرو) ممکن است امسال رونمایی شود.

اگر صحبت های این منابع درست باشد، می توان نتیجه گرفت که سرفس فون نیز تا اوایل سال ۲۰۱۷ اتفاق نخواهد افتاد. با در کنار هم قرار دادن این شایعات، می توان یک مراسم رونمایی از سخت افزارهای جدید ویندوز ۱۰، درست مانند چیزی که ۱۴ مهر سال گذشته داشتیم را تصور کنیم که به واقع، شگفت انگیز خواهد بود.

سه نسخه؟

Back-Lumia 950-Camera-flash

برخی از منابع نزدیک به برنامه های مایکروسافت در خصوص سرفس فون اعلام کرده اند که ممکن است این گوشی در سه مدل معرفی و روانه ی بازار شوند:

 1. مصرف کننده
 2. بیزنس (کسب و کار)
 3. علاقه مندان / پیشرفته

هنوز جزییات و اطلاعاتی از اینکه دقیقا چه چیزی این دسته بندی ها را از یکدیگر جدا می کند منتشر نشده است، اما به احتمال زیاد این دسته بندی ها بر اساس قابلیت ها و قیمت دستگاه ها انجام کرفته است. در واقع تفاوت در پردازنده ها، حافظه ی داخلی و دیگر قابلیت ها می توانند بخشی از این تفاوت ها باشند.

اگر این اطلاعات دقیق باشند، این تغییر شکل در تولید سخت افزار های ویندوز ۱۰ (موبایل)، درست در راستای نامه ای است که ساتیا نادلا در سال ۲۰۱۵ نوشت خواهد بود. در آن نامه ساتیا تاکید می کند که تمرکز اصلی این شرکت بر روی سه بخش خاص خواهد بود که شامل گوشی های پرچمدار مخصوص طرفداران ویندوز، گوشی های ارزشمند برای کسانی که نیاز به ارتباط دارند و گوشی های امن و بهره ور برای کسانی که به آن ها نیاز دارند، خواهد بود.

خط تولید سرفس هیچ گاه نمایان گر یک خط تولید ارزان و دستگاه های پایین رده و ارزان نبوده و نخواهد بود، بنابراین به نظر می رسد یک تغییر کوچک در این دسته بندی ایجاد خواهد شد و آن همن جایگزینی دسته ی پایین رده با دسته ی مشتریان عمومی خواهد بود. همچنین کمپانی های چینی نیز بازار گوشی های پایین رده را با دستگاه های اندرویدی خود در دست گرفته اند و به نظر می رسد برنامه ریزی برای گوشی های بالارده نیز موفق تر باشد.

تصمیم مایکروسافت برای تولید نکردن دستگاه هایی پایین رده و ارزان ممکن است خیلی هم بد نباشد. برخی شرکای سخت افزاری مایکروسافت همچون BLU و آلکاتل توانایی بهتری در عرضه ی محصولاتی با قیمت پایین تر دارند و مایکروسافت خود را مشغول تولید دستگاه های بالارده و گران قیمت خواهد کرد. همچنین با این کار مایکروسافت سعی می کند کار خود در خط تولید سرفس را ادامه دهد، یعنی ایجاد دسته بندی های جدید برای محصولات، همچون دسته بندی جدیدی که برای سرفس پرو به وجود اورد.

سرفس فون چیست؟

Surface_logo_lede

با فرض اینکه اصلا سرفس فونی در کار است و مایکروسافت در حال کار بر روی آن است، این سوال مطرح می شود که این گوشی چه چیز جدیدی را نسبت به گوشی قدرتمند HP Elite x3 در معرض دید خواهد گذاشت؟

مایکروسافت ممکن است تکنولوژی قلم خودش را به خط تولید سرفس بیاورد، خصوصا اینکه در کنفرانس اخیر بیلد ۲۰۱۶ از قابلیت جدید “نوشتن هوشمند” رونمایی شد که برای تمام توسعه دهندگان در دسترس است. به نظر می رسد قلم برای سرفس فون حتما اجرایی خواهد شد.

همچنین قابلیت کانتینیوم بهبود یافته نیز یکی از قابلیت های عظیم این گوشی خواهد بود و طبق گفته ی ساتیا نادلا، گوشی های این شرکت حول این محور تولید خواهند شد.

همچنین اخیرا شنیده ایم که مایکروسافت با کمپانی اینتل همکاری های گسترده ای دارد و معلوم نیست که آیا واقعا سرفس فون یک گوشی با پردازنده ی اینتل خواهد بود تا بتواند کار های جدیدی انجام دهد یا خیر. با این حال محدودیت زمانی ممکن است باعث شود اجازه ندهد مایکروسافت از سرفس فون با پردازنده ی اینتل رونمایی کند.

خوب با این اوصاف فرق اکنون با چند ماه دیگر چیست؟ طرفداران ویندوز ۱۰ موبایل دستگاه های بالارده ای همچون HP Elite x3، Alcatel Idol 4 Pro و Acer Jade Primo را در اختیار دارند و کاربران علاقه مندن به گوشی های ارزان نیز انتخاب هایی همچون BLU و گوشی های پایین رده ی آلکاتل خواهند داشت. همچنین امسال ممکن است شرکت های دیگری نیز گوشی های ویندوزی خود را معرفی کنند که تاکنون در مورد آن صحبتی نکرده باشند.

با در نظر گرفتن تمامی این گزارشات و شایعات، به نظر می رسد که مایکروسافت تنها یک فرصت دارد تا سرفس فونی در خور توجه را طراحی و تولید کند تا نظر منتقدان و طرفداران ویندوز را به خود جلب کند و بتواند تکانی محکم به بازار گوشی های هوشمند بزند. نظر شما چیست؟ فکر می کنید سرفس فون چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

980 پست
علی گلشن
دانشجوی مدیریت بازرگانی، در پشت صحنه فعالیت می کنم.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
alka
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

بیا رو همه رو کم کن ❤

وحید
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

اجرای برنامه های دات نت و وین ۳۲ در حالت کانتینیوم آینده فعلی گوشی های هوشمنده

Saeid Peyro1
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

عشق توام با ناامیدی ، متاسفانه در مورد ویندوز ده موبایل هم این جور حرفا بود و خیلیا یه پرچم دار امید داشتن متاسفانه اتفاق خاصی نیوفتاد ،

esmaeil930
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

درمورد گوشیم چی فکر میکردیم چی شد😐

Mostafa2R
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

ممنون بابت خبر
منتظرش می جونم

NOKIA
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

اجرای win.32 واقعا کار مشکلی هست…قبلا وینفون در مورد چالش های این قابلیت یه مقاله گذاشت که خیلی جالب بود، به نظرم هیچ نیازی به اجرای win.32 توی گوشی نیس…چون پلتفرم یونیورسال این مشکل رو حل کرده…مثلا میتونن داک کانتینیوم رو به قدری توسعه (از لحاظ سخت افزار) بدن که نیازی به داک مستقل نباشه و توی خود سرفیس باشه…با توجه به اینکه الان دارن ترانزیستور ها رو در حد ۱۰ نانو متر برا سی پی یو ها تولید میکنن که واقعا سخت و پیچیده هست این کار بسیار راحت تره و هزینه کمتری داره…فقط پردازنده خیلی قدرتمند میخاد ، مایکروسافت میتونه داک کانتینیوم رو با گوشی یا اینکه اینتل با پردازنده خودش ادغام کنه…مطمئنم مایکروسافت میدونه چیکار میکنه و مثل سرفیس بوک همه غافلگیر میشن

  mohsen-unique
  پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

  همین الان هم کانتینیوم رو میشه بدون داک تجربه کرد فقط کافیه اونtv که می خوای تصویر رو روش نمایش بدی این قابلیت رو پشتیبانی کنه که توی tv های سامسونگ به اسم screen sharering است (اگه اسمش رو درست گفته باشم)
  داک چیزی جز یه هاب برای usb و یه خروجی برای تصویر نیست و کار خاصی نمیکنه

   امیر ناظریه
   پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

   دوست عزیز شما این قابلیت رو با اتصال به صفحه نمایش اشتباه گرفتی. کانتینیوم نمایش دادن روی صغحه نمایش نیست. کانتینیوم گوشیو تبدیل به کیس کامپیوتر میکنه که فقط برنامه های یونیورسال اجرا میکنه

    mohsen-unique
    پاسخ دهید پنجشنبه 18 فروردین 1395

    خیر من اشتباه نگرفتم چون خود کانتینیوم است با خود برنامه ی کانتینیوم این کار انجام میشه و محیط کانتینیوم رو نمایش میده
    تست کنید این قابلیت رو هست و من دارم از اون استفاده می کنم

SJ
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

در مورد مطلب بگم که واقعا کیف میکنم با سیاست های عالی جناب ساتیا، خیلی خوبه که تمرکز خودش رو بذاره رو تولید دستگاه های بالا رده و پایین رده رو بسپاره به شرکت های همکار
و اما جناب گلشن چرا یه فکری نمیکنین که هر دفعه که میخوایم کامنت بذاریم باس لاگین شیم، خو یبار لاگین کنیم بسه دیگه

hamid
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

سلام
خوب با این اوصاف فرق اکنون با (جند) ماه دیگر چیست تصحیح کنید جند=چند
به امید موفقیت مایکی
یا علی

امیر
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

سلام اقای گلشن ببخشید من متوجه نشدم یعنی تو کنفرنس ۱۲ مهر ۹۵ (اواخر ۲۰۱۶) معفی و بعد چند ماه وارد بازار میشه یا ۱۲ مهر ۹۶(اواخر ۲۰۱۷) معرفی میشه کدوم یکی؟؟؟؟ممنون میشم کمک کنید

  علی گلشن
  پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

  امیر جان کنفرانس سال پیش روز ۱۴ مهر برگزار شد، کنفرانس امسال احتمالا تاریخ متفاوتی خواهد داشت و اوایل ۲۰۱۷ (احتمالا) برگزار خواهد شد.

   امیر
   پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

   پس اقای گلشن یعنی اگه کنفرانسی برگزار بشه سرفیس فون معرفی میشه ؟

    علی گلشن
    پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

    مایکروسافت چیزی اعلام نکرده و هیچ چیزی مشخص نیست، اینا فقط بر اساس شنیده ها و حدسیاته، ولی با این حال احتمالش میره که در کنفرانس مخصوص معرفی دستگاه های جدید، سرفس فون هم معرفی بشه.

homan
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

من مدتها پیش میگفتم همه ما موش آزمایشگاهی مایروسافتیم از روز اول ورود ویندوز ده مایکی قصدش گرفتن بازاره اپل بود کل گوشی هایی تولید کرد همه برای ازمایش برای ساخت سرفیس فون بود آزمایشی ترین گوشی ها هم سری ۹۵۰ بود هیچوقت قصد سود دهی از این گوشی ها رو نداشت مطمعا باشید دیگر سازندها هم طعمه ای بیش نیستن بعد از ورود سرفیس دیگه هیچ برندی مجال ویندوز زدن پیدا نمیکنه ما آخرین نسل گوشی های ارزون قیمت ویندوزی رو تو دست داریم

sajjadunknown
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

واقعا به آینده و برنامه ی بلند مدت مایکروسافت امیدوارم .
فک میکنم هرچقدر هم منتظر بمونیم ارزش داره .

babak
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

in chera nemikhad befhame alan moshkele microsoft gooshi nis, alan moshkel khode windows 10 mobile hast

nym
پاسخ دهید چهارشنبه 17 فروردین 1395

سلام.دوستان لومیا ۱۵۲۰ که ویندوز ۱۰ روش نصبه otg رو کار می کنه؟چه کار باید بکنم؟چه کابلی بگیرم؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,