اخیرا شرکت های مایکروسافت و اکسنچر (Accenture) نمونه اولیه ای از پروژه ی جدید خود را به پایان رساندند که بر پایه تکنولوژی Blockchain استوار بود، و هدف آن ایجاد هویت های دیجیتال برای ۱.۱ میلیارد نفر در سراسر زمین است که  شناسنامه رسمی ندارند و به همین دلیل از بسیاری از امکانات نمی توانند برخوردار باشند. در ادامه مطلب با وینفون همراه باشید.

به طور تقریبی یک ششم جمعیت جهان به دلیل نداشتن شناسنامه رسمی، نمی توانند در بسیاری از زمینه ها از جمله محافل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دیگر موضوعات شرکت کنند. داشتن اوراق هویت برای دسترسی به بسیاری از امکانات مانند تحصیل، دادن رأی، خدمات بانکی، خدمات ارتباطی و بسیاری امکانات دیگر ضروری است.

نمونه ی اولیه این پروژه، که بر پایه ی تجربیات و تحقیقات گسترده ی شرکت اکسنچر در زمینه ی زیست سنجی (Biometric System) و Blockchain است، در فضای ابری مایکروسافت آژور بنا شده است.

Blockchain به صورت خلاصه محلی است برای ضبط اطلاعات و سوابق تراکنش های انجام شده با واحد بیت کوین یا هر واحد پول مجازی دیگر، از ابتدا تا کنون، که در هر لحظه در حال گسترش و کامل تر شدن است، و دستکاری اطلاعات ثبت شده در آن بسیار دشوار است.

مایکروسافت و اکسنچر در نشست اخیر سازمان ملل متحد با عنوان ID2020، از طرح اولیه خود پرده برداری کردند. هدف این نشست، یا عنوان ID2020، سر لوحه قرار دادن موضوع هویت های دیجیتال و جهت گیری به سمت زندگی تکنولوژی محور بود.

مفهوم کلی این طرح، دسترسی مخاطب های مختلف به داده ای واحد به همراه امنیت بسیار بالا است، که توسط نوع خاصی از پایگاه داده میسر می شود. این دو شرکت بیان کردند این طرح اولیه به گونه ای طراحی شده است که به هر مخاطب این امکان را می دهد تا به مخاطب های دیگر تنها اجازه دسترسی به اطلاعات مشخص شده را بدهند و حتی زمان این امر را هم تأیین کنند. معماری این پایگاه داده پیچیده، سطح بالا، و غیر متمرکز است، و تحت کنترل و نظارت چندین مخاطب قابل اعتماد در Blockchain است، که این امر سبب از بین رفتن نیاز به مراجع مرکزی می شود. این طرح، هیچگونه اطلاعات شخصی قابل شناسایی را ذخیره نمی کند، و در ازا، از اطلاعات مراجع دیگر مانند شبکه های اجتماعی، ایمیل و …، در صورت صدور اجازه، استفاده می کند.

به گفته David Treat، مدیر اجرایی بخش Blockchain در اکسنچر:

افرادی که سند هویت ندارند از محرومیت از جامعه ی مدرن رنج می برند. پروژه ی اولیه ی ما، کاملا خصوصی، شخصی و قابل حمل است، و به مراجع و مخاطب های گوناگون این امکان را می دهد که اطلاعات مناسب را در زمان تأیین شده اشتراک دهند و این امر، خطر گم شدن اسناد فیزیکی، و نگرانی های دیگر مربوط به این اسناد را از بین می برد.

طریقه عملکرد این طرح:

طرح اولیه شرکت اکسنچر طوری طراحی شده است که با سیستم های دارای هویت افراد، داده رد و بدل می کند تا به کمک این امر، اطلاعات شخصی مهم و قابل شناسایی افراد در امنیت کامل قرار داشته باشد، و برای این کار از پروتکل های Blockchain خصوصی Enterprise Ethereum Alliance استفاده می کند.

شرکت اکسنچر برای حل مشکل افراد بدون سند هویت و شناسنامه، از امکانات منحصر به فرد خود در این زمینه استفاده کرده و با کمک سیستم های زیست سنجی خود، اثر انگشت، عنبیه، و اطلاعات دیگر را ضبط می کند. به عنوان مثال، تکنولوژی می توانند برای پناهندگان مدارک هویت جدید، کامل، و بی نقص تهیه کند تا بتوانند از امکانات دیگر شهروندان برخوردار باشند. با کمک تشکیلات مدیریت هویت شرکت اکسنچر، سازمان ملل توانسته است تا کنون به بیش از ۱,۳ میلیون پناهنده در ۲۹ کشور سراسر قاره های آسیا، آفریقا و … کمک کند. انتظار می رود که با توانایی های این تشکیلات، تا سال ۲۰۲۰ بتوانند بیش از ۷ میلیون پناهنده را از حدود ۷۵ کشور حمایت کنند.

به گفته Yorke Rhodes، نظارت گر امور بازرگانی مایکروسافت:

ما باور داریم که هویت افراد، یکی از مهم ترین موضوعات دوره ی کنونی است، به همین خاطر است که مایکروسافت با private sector (قسمتی از اقتصاد ملی که تحت کنترل مستقیم دولت نیست) در همین زمینه به مذاکره پرداخته اند. ما از همکاری با شرکت اکسنچر بسیار خوشنود ایم و همواره تلاش می کنیم تا مایکروسافت آژور را در سطح جهانی گسترش دهیم و با حمایت از عنوان ID2020، توسعه و پیشرفت را در این موضوع به ارمغان آوریم.

پروژه این طرح اولیه، نخستین بار توسط چندین تیم چند رشته ای، در یکی از مقر های شرکت اکسنچر واقع در ایرلند دنبال شد. تیمی متشکل از طراحان، مهندسان نرم افزار و متخصصان Blockchain سعی کردند به این پروژه زندگی بخشند.

منبع :

WHICH-50

32 پست
آریان خانجانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,