ما به کمک این برنامه در دو قسمت قبل توانستیم از سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم و آن را ریکاوری کنیم. حال امروز می خواهیم در قسمت پایانی آموزش نگاهی به تنظیمات و بقیه امکانات برنامه داشته باشیم پس با وینفون همراه باشید.

تنظیمات برنامه ی Acronis True Image به طور عمده به دو بخش تقسیم می شوند و بخش دوم به عنوان تنظیمات فایل پشتیبان شناخته می شود، که مهم ترین تنظیمات برنامه را شامل می شود. تنظیمات برنامه انتخاب های زیادی را در اختیار کاربر قرار می دهند و ما سعی داریم تا حد امکان تنظیمات برنامه را با هم مرور کنیم.

تنظیمات محیط برنامه

برای دسترسی به این بخش کافی است از منوی کناری بر روی ایکن چرخ دنده (settings) کلیک کنید. این بخش تنظیمات اصلی برنامه در بردارد که مانند تنظیمات اصلی اکثر نرم افزار ها است. در ادامه به توضیح قسمت های مهم این صفحه می پردازیم.

اولین گزینه این صفحه Interface language است که زبان محیط برنامه را تعیین می کند و به صورت پیش فرض روی زبان انگلیسی تنظیم شده است. دومین بخش این صفحه Application startup است که می توان با فعال کردن آن برنامه را در لیست startup ویندوز قرار داد تا همراه ویندوز اجرا شود. بخش دیگر این صفحه Battery power savung است که در لپ تاپ ها و تبلت های ویندوزی گزینه بسیار کاربردی است و باعث ذخیره میزان باتری می شود. در ادامه با بخش های mobile backup location و customer experience program و notifications رو به رو می شویم که به ترتیب محل ذخیره فایل های پشتیبان گوشی های هوشمند و جمع آوری اطلاعات دستگاه برای توسعه برنامه بهتر و نمایش اعلانات از طریق ایمیل شامل می شوند. و در پایان گزینه هایی را برای ذخیره و اعمال تنظیمات برنامه در اختیار شما قرار می دهد.

تنظیمات فایل پشتیبان

این بخش با کلیک بر روی options در صفحه اول برنامه در دسترس قرار می گیرد و شامل تنظیمات بسیار بیشتری از بخش اول است. این بخش دارای ۵ تب اصلی است که بعضی از تب ها زیر شاخه هم دارند.

تب اول یعنی schedule  برای زمان بندی برای آپدیت نسخه پشتیبان است که گزینه هایی مانند آپدیت به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه و تنظیمات پیشرفنه مربوط به آنها  در اختیار شما قرار می دهد.

زبانه دوم که backup scheme نام گرفته روش تهیه فایل پشتیبان تعیین می کند که داری ۳ حالت اصلی single، version chain و incremental است و دارای یک حالت ترکیبی می باشد و یک حالت که شما می توانید آن را ویرایش کنید تفاوت اصلی این حالت ها در بروز رسانی فایل پشتیبان است که با انتخاب هر یک از حالت ها، برنامه روش انجام آن حالت را به شما نمایش خواهد داد.

زبانه سوم برای اطلاع رسانی وضعیت هارد دیسک می باشد که به کمک روش های متنوعی می توانید از میزان ظرفیت دیسک خود مطلع شوید.

زبانه چهارم exclusions نام گرفته است. این امکان را به شما می دهد که بعضی از فایل ها در لیست استثنا قرار بدهید و نرم افزار از آنها نسخه پشتیبان تهیه نخواهد کرد.

زبانه آخر که advanced نام گرفته است مهمترین زبانه این بخش است که خود دارای قسمت های متفاوتی است که توضیح تمامی قسمت های این زبانه از حوصله این مطلب خارج است ولی به مهم ترین آنها می پردازیم.

image creation mode : امکان ساختن نسخه پشتیبان به روش sector به sector فراهم می کند.

backup splitting : نسخه پشتیبان را برای ذخیره سازی آن روی دیسک های نوری تکه تکه می کند.

computer shutdown : امکان خاموش کردن و یا ریستات کردن اتوماتیک سیستم را بعد از اتمام ساخت نسخه پشتیبان در اختیار شما قرار می دهد.

performance : می توان میزان فشرده سازی فایل پشتیبان و میزان استفاده برنامه از منابع سیستم می توان در این بخش تعیین کرد.

خوب بخش تنظیمات برنامه را با هم مرور کردیم ولی بخش دیگری از برنامه باقی مانده است که از ابزار های کاربردی بهره می برد بعضی از ابزار های این بخش نیاز به دانلود جداگانه دارند و بعضی از آنها همراه برنامه نصب شده اند. در بخش دوم  آموزش با rescue media builder آشنا شدیم که به کمک آن توانستیم دیسک نجات برنامه را تهیه کنیم. حال به بقیه ابزار این بخش که نیازی به دانلود ندارند، نگاهی می اندازیم.

ابزار اول یعنی clone disk این امکان می دهد که به صورت کامل از محتوای هارد قدیمی خود کپی برداشته و آن را روی هارد جدید اعمال کنید در این روش حتی تعداد و سایز درایو هم ثابت می ماند.

ابزار try & decide بخشی از درایو ویندوز را برای خود برمی دارد و به شما اجازه می دهد نرم افزار های نامطمئن را تست کنید و ابزار system clean-up این امکان را به شما می دهد که فایل های اضافی را از هارد سیستم را پاک کنید در حالی که ابزار drivecleaner  جهت پاک کردن دایمی درایو ها کاربرد دارد.

ابزار secure zone امکان رمزنگاری درایو های سیستم را به شما می دهد و در نهایت all tools پوشه ابزار ها را باز می کند.

خوب به پایان آموزش این نرم افزار کاربردی رسیدیم.  آموزش چه نرم افزار دیگری را دوست دارید در وینفون بخوانید. ما را از نظرات خود محروم نکنید.

منبع : وینفون
15 پست
پوریا حسن زاده
او دانشجوی رشته‌ی برق دانشگاه سراسری تبریز است. او عاشق دنیای سرگرمی است و همیشه به دنبال تجربه بازی های جدید و تماشای فیلم های روز دنیا است. پوریا اکنون نویسنده وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
احمدرضا
پاسخ دهید چهارشنبه 2 اسفند 1396

با تشکر از شما بابت تهیه این آموزش . بسیار کاربردی و خوب بود.
موفق باشید

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,