همانطور که به خاطر دارید، در قسمت قبل به کمک این برنامه توانستیم یک نسخه پشتیبان از سیستم خودمان تهیه کنیم، حال اگر نیاز دارید فایل پشتیبانی که ذخیره کرده بودید را ریکاوری کنید ولی روش کار را نمی دانید، با وینفون همراه باشید.

در برنامه Acronis True Image به دو روش مختلف می توانیم فایل پشتیبان را ریکاوری کنیم، که در ادامه ما هر دو روش را به شما آموزش خواهیم داد.

ریکاوری فایل پشتیبان به وسیله خود برنامه

این روش بسیار ساده و سریع است ولی نیازمند به ویندوزی با توانایی بوت شدن است پس اگر ویندوز شما صدمه جدی دیده است و بالا نمی آید پس به روش ریکاوری فایل پشتیبان به وسیله خود دیسک نجات مراجعه کنید. در ابتدا برنامه را اجرا کنید وارد زبانه بکاپ شده و از ستون میانی برنامه بکاپ مورد نظر را انتخاب کرده (البته باید هارد دیسک حاوی فایل پشتیبان هم به سیستم متصل باشد) و روی گزینه recover disks کلیک کنید (البته در صورتی که نسخه پشتیبان شما کل هارد دیسک شما را شامل می شود recover disks به recover pc تغییر می کند).

سپس با پنجره ای رو به رو می شوید که ابتدا از شما می خواهد درایوهایی قصد دارید ریکاوری کنید را انتخاب و سپس مقصد اعمال پشتیبان از شما سوال می کند که توصیه می شود همان درایوی را انتخاب کنید که قبلا از آن نسخه پشتیبان تهیه کرده بودید (مثلا پشتیبان درایو c را روی درایو c کنونی اعمال کنید).

سپس با کلیک روی گزینه recover now پس از چند ثانیه با پیغامی برای ریستارت شدن سیستم رو به رو می شوید که با قبول آن عملیات ریکاوری نسخه پشتیبان شروع خواهد شد (البته ممکن از با پیغام دیگری مبنی بر پر شدن درایو فعلی یا اخطار حذف فایل های کنونی رو به رو شوید که با آنها موافقت کنید).

و بعدا اتمام این مرحله سیستم شما دوباره ریستارت شده و ویندوز به صورت عادی بالا می آید.

ریکاوری فایل پشتیبان به وسیله دیسک نجات

ما در این روش ابتدا نیاز داریم دیسک نجات برنامه تهیه کنیم که به این روش عمل می کنیم. ابتدا نرم افزار را اجرا کرده و از بین زبانه های کناری برنامه روی tools کلیک و سپس گزینه rescue media builder را انتخاب کنید.

با انتخاب آن گزینه با پنجره زیر مواجه می شویم که دو گزینه دارد، که اولی ساخت دیسک نجات به روش قدیمی ولی دومی ساخت دیسک نجات به روش جدید (بر پایه ویندوز) را پیشنهاد می دهد، گزینه مطلوب برای ما گزینه اول است زیرا گزینه دوم نیاز به sdk ویندوز با حجم تقریبی ۶ گیگ دارد، پس گزینه اول را انتخاب کرده و ادامه می دهیم.

و با انتخاب آن با پنجره زیر مواجه می شویم که از شما می خواهد یکی از گزینه ها را جهت ساخت دیسک نجات انتخاب کنید که می توانید دیسک نجات هم به صورت iso ذخیره کنید و یا هم آن را روی فلش دیسک یا دیسک نوری ذخیره کنید (هرچند که دیسک نوری پیشنهاد نمی شود چون در بعضی از سیستم ها نرم افزار بالا نمی آید).

حال اگر ساخت دیسک نجات موفق بود با پنجره زیر مواجه خواهید شد و می توانید آن را ببندید (البته ما لینک دانلود فایل دیسک نجات را برای راحتی شما در پایان این آموزش قرار داده ایم).

خوب حالا ما توانستیم دیسک نجات را تهیه کنیم، خوب حال باید سیستم خود را با آن بوت کنیم ابتدا فلش دیسک (دیسک نوری) خود را به سیستم متصل کنید و سیستم خود با آن بوت کنید پس از بوت شدن سیستم باید با تصویری مشابه تصویر زیر رو به رو بشوید. البته باید هارد دیسک حاوی فایل پشتیبان هم به سیستم متصل باشد.

روی گزینه اول کلیک کنید تا وارد محیط برنامه بشوید و مانند تصویر روی گزینه recover کلیک کنید.

سپس فایل پشتیبانی که می خواهید بازگردانید را انتخاب کنید و بروی روی next کلیک کنید.

سپس در مرحله بعدی گزینه اول را انتخاب و بعد از آن درایو هایی که می خواهید ریکاوری شوند را انتخاب کنید و بقیه مراحل به صورت پیش فرض طی کنید تا به گزینه finish برسید و روی کلید proceed کلیک کنید تا عملیات ریکاوری شروع شود.

خوب پس از مدتی عملیات به پایان خواهید رسید و باید ویندوز به صورت عادی بوت شود.

ریکاوری کردن تنها چند فایل

خوب اگر فقط به چند فایل نیاز دارید تا ریکاوری شوند، راه حل بسیار ساده است شما  هم می توانید با کمک خود نرم افزار فقط فایل ها را ریکاوری کنید و هم می تواند با دوبار کلیک کردن بر روی فایل نسخه پشتیبان با آن مثل یک پوشه رفتار کرده و فایل مورد نیاز را کپی کنید. برای ریکاوری فقط فایل ها و اسناد توسط برنامه پس از انتخاب backup مورد نظر (البته باید هارد دیسک حاوی فایل پشتیبان هم به سیستم متصل باشد) روی گزینه recover files کلیک کنید و سپس درایو مورد نظر و بعد فایل های مورد نظر را انتخاب کنید و سپس روی گزینه next کلیک کنید.

در مرحله بعدی محل ذخیره فایل ها از شما می پرسد که به صورت پیش فرض محل قبلی فایل ها است و شما می توانید محل جدیدی برای ذخیره فایل ها تعیین کنید. سپس با کلیک روی گزینه recover now عملیات ریکاوری فایل ها شروع خواهد شد.

خوب به پایان این قسمت هم از آموزش رسیدیم در قسمت پایانی هم به تنظیمات و بخش های مهم برنامه خواهیم پرداخت.

منتظر نظرات گرم شما هستیم😊

دانلود
اطلاعات
  • حجم دیسک نجات : 606 MB
  • فرمت : iso
منبع : وینفون
15 پست
پوریا حسن زاده
او دانشجوی رشته‌ی برق دانشگاه سراسری تبریز است. او عاشق دنیای سرگرمی است و همیشه به دنبال تجربه بازی های جدید و تماشای فیلم های روز دنیا است. پوریا اکنون نویسنده وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,