با آخرین حمله‌ی باج افزار ها به ویندوز، این سؤال پیش می آید که آیا ویندوز XP باز هم به روز رسانی های امنیتی دریافت خواهد کرد؟ امروزه میلیون ها کاربر هستند که هنوز از ویندوز XP استفاده می کنند و در صورت پشتیبانی نشدن این نسخه از سیستم عامل ویندوز، راه برای آلوده شدن تعداد زیادی از رایانه ها توسط هکر ها هموار می شود.

پس از حمله باج افزار WannaCry که چند ماه پیش بسیاری از رایانه ها را در اقسام نقاط جهان مورد هدف قرار داد و آن ها را در عرض چند ساعت آلوده کرد، مایکروسافت بسته به روز رسانی مربوط به این باج افزار را برای ویندوز XP منتشر کرد؛ که البته این موضوع در رابطه با باج افزار Petya نیز صادق است. اما به نظر می رسد که این روند تکرار نخواهد شد.

به گفته‌ی مایکروسافت، انتشار به روز رسانی برای ویندوز XP – که دیگر توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی شود – به خاطر در معرض خطر قرار گرفتن مشتریان خود بوده و یک استثنا به حساب می رود و نباید این عمل مایکروسافت را به عنوان تغییر سیاست این شرکت در رابطه با نسخه‌ی باز نشسته‌ی سیستم عامل خود دانست و توصیه می کند که کاربران سیستم عامل خود را به آخرین نسخه ی ویندوز ارتقا دهند.

به همین دلیل اگر هنوز قصد دارید از ویندوز XP استفاده کنید پیشنهاد می شود که دسترسی رایانه خود به اینترنت را تمام مدت قطع کرده و از آن تنها به عنوان کنسول بازی و یا وسیله‌ی کار با برنامه Word استفاده کنید. اگر چه استفاده از نسخه های بازنشسته‌ی ویندوز می تواند سبب مشکلات خاصی شود، مانند دسترسی به بعضی از برنامه ها که دیگر برای این نسخه ها پشتیبانی نمی شوند.

با این حال هنوز برنامه هایی هستند که ویندوز XP را پشتیبانی می کنند. یکی از این برنامه ها مرورگر موزیلا فایرفاکس است، اگر چه شرکت تولید کننده این مرورگر بیان کرد که به پشتیبانی از ویندوز XP در ماه سپتامبر خاتمه خواهد داد. در این صورت، تنها راه امن برای استفاده از این نسخه بدون تهدید های آنلاین می تواند استفاده از برنامه های امنیتی شخص ثالث باشد. آنتی ویروس های Avast و Kaspersky تنها شرکت هایی هستند که هنوز از ویندوز XP پشتیبانی می کنند.

منبع :

NYTIMES

32 پست
آریان خانجانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,