توسعه هوش مصنوعی (AI) در حال تسریع است و پیشرفت‌های عمیقی را در هر زمینه‌ای از تلاش‌های انسانی، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا آموزش برای کنترل آب و هوا و برداشت محصول و غیره را امکان‌پذیر می‌سازد. با ترکیب هوش مصنوعی با هوش انسانی طبیعی، ما قادر به حداکثر سازی پتانسیل بالقوه افراد هستیم و آن‌ها را قادر به انجام دستاوردهای قابل‌توجه خواهیم کرد که در گذشته دستیابی به آن‌ها تنها با هوش انسانی امکان‌پذیر نبودند. در ادامه با وینون همراه باشید.

ترکیب هوش مصنوعی با هوش طبیعی انسانی مرز‌های زیادی را از چالش‌هایی که در گذشته انسان‌ها قادر به انجام آن‌ها نبودند، می‌شکند و دنیایی جدیدرا فراروی جهانیان قرار می‌دهد. به عنوان مثال، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی ما (مایکروسافت) در سراسر جهان اکنون در حال تلاش برای یافتن درمان یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های انسان هستند. نه از طریق لوله‌های آزمایش و تجهیزات پزشکی، بلکه با استفاده از توانایی‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به دنبال این کار هستند.

با استفاده از یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی، ما به دانشمندان پیشرو جهان کمک می‌کنیم تا موثرترین درمان سرطان مجزا برای بیماران خود را با ارائه یک روش شهودی برای حل تمام داده‌های تحقیقاتی موجود، شناسایی کنند. یک ابتکار دیگر که ما روی آن کار می‌کنیم عبارت است از یادگیری ماشینی با دید کامپیوتر برای دادن درک دقیق‌تر از این که چگونه تومورها در حال پیشرفت هستند، و از همه مهم‌تر، چگونه با آن برخورد کنیم (تصویر بالا).

AI سوالات پیچیده در مورد اعتماد و اخلاق را افزایش می‌دهد

بدیهی است که هوش مصنوعی قابلیت کمک به جامعه برای غلبه بر برخی از چالش‌های رعب‌آور را دارد. اما اگر داده‌های زیادی را در مقیاس گسترده‌ای جمع‌آوری کند، پتانسیل توانایی‌های آن می‌تواند به حداکثر برسد و این امر مسائل اخلاقی در مورد دسترسی جهانی، امنیت، حریم خصوصی، شفافیت و غیره را افزایش می‌دهد. هوش مصنوعی تا حدودی رابطه ما با فن‌آوری و سطح اعتمادی که ما در آن داشتیم را دگرگون کرد و باید دوباره مورد بررسی قرار گیرد.

علاوه بر این، در سطح اجتماعی، همانطور که هوش مصنوعی به تقویت فرآیند تصمیم‌گیری‌های ما ادامه می‌دهد، چگونه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که هوش مصنوعی همه‌ی فعالیت‌هایش ‌را منصفانه انجام می‌دهد؟ و چگونه می‌توانیم از مسئولیت‌پذیری افراد و سازمان‌های ناظر بر سیستم‌های هوش مصنوعی که اکنون نه تنها فراگیرتر بلکه هوشمندتر و قدرتمندتر از انسان‌ها هستند، اطمینان حاصل کنیم؟

اینها برخی از سوالات کلیدی هستند که افراد، شرکت‌های تجاری و دولت‌ها نیاز به تفکر، تجزیه و تحلیل آن‌ها و سپس اجازه‌دادن به آن‌ها برای شتاب بخشیدن به پیشرفت و تکثیر هوش مصنوعی  دارند.

ما معتقدیم که برای به حداکثر رساندن پتانسیل هوش مصنوعی، ما باید پایه محکمی از اعتماد بسازیم. اگر آن‌ها اطمینان نکنند که بالاترین استانداردهای امنیت، حریم خصوصی و امنیت را برآورده می‌کند، کاربران از راه‌حل‌های جدید هوش مصنوعی استفاده نمی‌کنند. برای درک مزایای کامل هوش مصنوعی، باید با هم‌کار کنیم تا پاسخ این سوال‌ها را بیابیم و سیستم‌هایی بسازیم که مردم به آن اعتماد کنند.

ایجاد اعتماد در هوش مصنوعی 

در نهایت، برای اینکه هوش مصنوعی قابل اعتماد باشد، مایکروسافت معتقد است که هوش مصنوعی نه تنها باید شفاف، ایمن و فراگیر باشد بلکه بالاترین درجه را در حفاظت از حریم خصوصی نیز داشته باشد. و ما شش اصل را تدوین کرده‌ایم که بر این باوریم که باید در قلب هر توسعه و استقراریی از راه‌حل‌های قدرتمند هوش مصنوعی موجود باشد:

  1. حریم خصوصی و امنیت: سیستم‌های AI مانند سایر فناوری‌های Cloud، باید با قوانین حریم خصوصی که در مورد چگونگی جمع‌آوری داده‌ها، استفاده و ذخیره سازی آن‌ها تنظیم شده‌اند، مطابق باشد و اطمینان حاصل شود که اطلاعات شخصی مطابق با استانداردهای حریم خصوصی مورد استفاده قرار گرفته و از سو استفاده یا سرقت محافظت می‌شود.
  2. شفافیت: همانطور که هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای بر زندگی مردم تاثیر می‌گذارد، ما باید اطلاعات زمینه‌ای در مورد این که چگونه سیستم‌های هوش مصنوعی عمل می‌کنند را برای مردم فراهم کنیم تا افراد درک کنند که چگونه تصمیمات اتخاذ می‌شوند و بتوانند به راحتی در مورد آن‌ها نظر بدهند و خطاها و نتایج ناخواسته را شناسایی کنند.
  3. عدالت: برای مثال زمانی که سیستم‌های هوش مصنوعی درباره درمان پزشکی و یا اشتغال تصمیم‌گیری می‌کنند، باید همان توصیه‌ها و تصمیم‌ها را برای هر کسی با علایم یا شرایط مشابه انجام دهند. برای تضمین عدالت، باید درک کنیم که چگونه تعصب می‌تواند بر سیستم‌های هوش مصنوعی تاثیر بگذارد.
  4. قابل‌اعتماد بودن: سیستم‌های هوش مصنوعی باید طراحی شوند تا با پارامترهای شفاف عمل کنند و آزمایشات دقیقی روی آن‌ها انجام داده شود تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها به طور ایمن عمل می‌کنند و در وضعیت‌های پیش‌بینی‌نشده واکنش درستی نشان می‌دهند و به روش‌هایی که با انتظارات اصلی متناقض هستند، پیشرفت نمی‌کنند. افراد باید نقش مهمی در تصمیم‌گیری درباره چگونگی استقرار سیستم‌های هوش مصنوعی ایفا کنند.
  5. فراگیر بودن: راه‌حل‌های هوش مصنوعی باید دامنه وسیعی از نیازها و تجربیات انسان را از طریق شناسایی چالش‌ها و نیاز‌های بالقوه‌ای که انسان‌ها با آن روبه‌رو هستند، مورد توجه قرار دهند. راه‌حل‌های هوش مصنوعی باید به گونه‌ای فراگیر باشند که بیشتر این نیاز‌ها را رفع کنند.
  6. افرادی که سیستم‌های هوش مصنوعی را طراحی و پیاده سازی می‌کنند باید برای سیستم‌های کاری خود پاسخگو باشند. هنجارهای پاسخگویی برای AI باید بر تجربه و شیوه‌های اجرایی دیگر بخش‌ها نظیر حفظ حریم خصوصی در مراقبت‌های بهداشتی نیز پاسخگو باشد. همچنین لازم است که این افراد در طول طراحی سیستم و روشی جاری که سیستم‌ها با استفاده از آن در جهان فعالیت می‌کنند،  مسئولیت‌پذیر باشند. 

این شش اصل، طراحی محصولات و خدمات هوش مصنوعی (مایکروسافت) را هدایت می‌کنند و ما آن‌ها را با تشکیل یک کمیته مشاوره داخلی برای کمک به حصول اطمینان از اینکه محصولات ما به این ارزش‌ها پایبند هستند، هدایت می‌کنیم.

برای یادگیری بیشتر در مورد این شش اصل هوش مصنوعی، من شما را تشویق می‌کنم تا کتاب “آینده نگاری، هوش مصنوعی و نقش آن در جامعه” که توسط برد اسمیت، رئیس و افسر ارشد حقوقی و هری shum، نایب‌رئیس اجرایی گروه تحقیقات هوش مصنوعی مایکروسافت نوشته‌شده، را مطالعه کنید.

این کتاب به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه می‌توانیم برای آینده هوش مصنوعی آماده شویم و برای دانلود رایگان در اینجا موجود است.

علاوه براین، ما عمیقاً در تلاش‌های جامعه‌ی هوش مصنوعی درگیر هستیم و مشارکتی را در زمینه‌ی هوش مصنوعی بنیانگذاری کرده‌ایم که هدف از آن تدوین بهترین راه‌حل‌های هوش مصنوعی برای حل چالش‌های زندگی، افزایش آگاهی و بحث در مورد تاثیر هوش مصنوعی بر مردم و جامعه است.

همه این ابتکارات منعکس کننده آنچه که ما در پی آن هستیم یعنی رهبری و پاسخگو بودن مسئولیت‌پذیرانه‌ی هوش مصنوعی است و رویکرد ما بر اساس مأموریت شرکت ما استوار است و هر فرد و سازمانی در این سیاره را که برای رسیدن به پیشرفت در این عرصه تلاش می‌کند، یاری می‌دهیم.

در پایان، ما معتقدیم که پیشرفت هوش مصنوعی می‌تواند چالش‌های بسیاری را نسبت به حالا نشان دهد و همچنین می‌تواند بسیاری از مشکلاتی را که اکنون  با آن دسته و پنجه نرم می‌کنیم، حل کند. ابزارها و خدماتی که ما ایجاد می‌کنیم باید به انسانیت کمک کرده و توانایی‌های ما را افزایش دهد. ما نسبت به آینده هوش مصنوعی خوشبین هستیم و فرصت‌هایی برای ایجاد آینده‌ای بهتر برای همه وجود دارد. اما برای اطمینان از اینکه ما این آینده هوش مصنوعی را درک می‌کنیم،  هم‌کاری دولت‌ها، شرکت‌ها، دانشگاهیان و سازمان‌های با یکدیگر برای ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی ضروری است.

این مقاله در اصل توسط Raleph Haupter، رئیس‌مایکروسافت بخش آسیا پست شده‌است.

منبع :

MICROSOFT

88 پست
واحد عثمانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,