شرکت AMD از آخرین نسخه از پردازنده موبایلی (برای لپ‌تاپ‌های سبک) رونمایی کرده است. این پردازنده که در حاشیه نمایشگاه CES رونمایی شد، دومین مدل از خانواده خود است. علاوه بر معرفی این پردازنده ۱۵ وات کم مصرف، AMD همچنین مدل جدید پردازنده ۳۵ وات سری H، مخصوص بازی را معرفی کرد.

در قسمت بالارده، دو مدل 7 3700U و 7 3750H وجود دارند  که هر دو از چیپستی با پایه فرکانس ۲/۳ و ۴ گیگاهرتز برخوردارند. کارت گرافیک Vega رادئون دارای ۱۰ هسته پردازشی و فرکانس ۱۴۰۰ مگاهرتز است. هر دو پردازنده بالارده با فناوری ۱۲ نانومتری ساخته شده‌اند.

مدل‌های بعدی رایزن 5 3500U و 5 3550H با سرعت کلاک ۲/۱ و ۳/۷ برای کارایی پایه و حالت بوست، تنظیم شده‌اند. کارت گرافیک هشت هسته‌ای Vega بر روی آن‌ها نیز با سرعت کلاک ۱۲۰۰ است. آخرین مدل ۱۲ نانومتری رایزن مدل 3 3300U که کلاک آن بر روی ۲/۱ و ۳/۵ گیگاهرتز تنظیم شده و کارت گرافیکی شش هسته‌ای آن با فرکانس ۱۲۰۰ مگاهرتز است.

در نهایت در بخش پایین رده، مدل رایزن 3 3200U و Athlon 300U قرار دارند که هردو ۲ هسته‌ای‌اند. این دو با فناوری ۱۴ نانومتری تولید شده و با کارت گرافیک سه هسته‌ای عرضه می‌شوند.

AMD پردازنده‌های جدید خود را با مدل مشابه اینتل ویسکی‌لِیک مقایسه می‌کند و ادعا دارند که با وجود کارت‌های گرافیک رادئون Vega، عملکرد بهتری در قسمت بازی نشان خواهند داد. حتی مدل کم‌مصرف نیز با وجود این پردازنده‌های گرافیکی داخلی، بایستی عملکرد بهتری از نمونه مشابه شرکت اینتل داشته باشد. مصرف باتری مدل‌های پرمصرف نیز با توجه به تولید آن‌ها با فناوری ۱۲ نانومتری، وضعیت بهتری خواهند داشت.

شرکت همچنین تعهد داده است که همچنان به ارائه درایو برای پردازنده‌های نسل اول خود ادامه دهد.

منبع :

NEOWIN

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,