مدتیست که شرکت AMD در حال ساخت سری جدیدی از پردازنده‌ها با نام EPYC بوده است. اسم رمزی این سری جدید پردازنده‌ها Rome است و رقیب پردازنده‌های Xeon شرکت اینتل خواهند بود.

هنوز خبری بر این که این سری پردازنده‌ها در چه تاریخی به بازار عرضه می‌شوند منتشر نشده است ولی در اطلاعاتی که اخیراً لو رفته است، نتایج بنچ مارک این سری پردازنده‌ها منتشر شده است. این بنچ مارک‌ها اولین بار در سایت Chiphell به نمایش گذاشته شدند و به گفته‌ی آن‌ها، این بنچ مارک‌های نسخه‌های اولیه‌ی پردازنده‌های EPYC هستند. نکته جالب توجه این است که در این بنچ مارک‌ها نشان داده شده است که پردازنده‌ی EPYC توانسته است پردازنده‌های Xeon شرکت اینتل را با اختلاف امتیاز 10000 شکست دهد. چنین اختلافی بدون شک پیروزی AMD بر اینتل را نشان می‌دهد و به احتمال زیاد اینتل را به فکر بهبود پردازنده‌های Xeon وا دارد. پردازنده‌های EPYC قابلیت پشتیبانی از مموری 8 کاناله را دارند و این در حالی است که پردازنده‌های Threadripper تنها از مموری‌های 4 کاناله پشتیبانی می‌کنند. تراشه‌ی پردازنده‌های EPYC نیز بر اساس معماری 7 نانومتری ساخته شده‌اند.

شرکت AMD تایید کرده است که سری جدید پردازنده‌هایش در نیمه‌ی دوم سال 2018 به بازار عرضه خواهد شد. فعلاً تنها می‌توان تا عرضه‌ی رسمی پردازنده‌های EPYC صبر کرد و دید آیا به اندازه‌ی بنچ مارک‌های نشان داده شده سریع هستند یا نه.

منبع :

MSPU

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,