در هفته‌های اخیر، برخی پتنت‌های جالب از مایکروسافت خروج کرده است. مثلا ایده‌هایی مانند یک سیستم تحویل UAV (تحویل از طریق یک نوع وسیله نقلیه هوایی)، یکپارچگی ورودی صوتی با برنامه‌های شخص ثالث برای Cortana و موارد دیگر، پدیدار شده است. یکی از جدید ترین‌های آنها برای عموم و مخصوصا شبکه‌کارها جالب توجه است.

در حال حاضر، در میان آخرین دور از پتنت‌های منتشر شده، طرح مفهومی غول تکنولوژی برای یک دستگاه است که می‌تواند به صورت مصنوعی سخنرانی برای جلوگیری از مسائل مربوط به جلسات ارتباطی کم کیفیت ارائه دهد.

به طور کلی یک VoIP (صدا روی پروتکل اینترنت) در سیستم‌ها ایجاد می‌شود تا کاربران بتوانند از طریق پیام‌های صوتی از طریق یک شبکه ارتباط برقرار کنند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا جلسات تماس از مسائل کیفیتی رنج می‌برند. مثلا از دست دادن بسته و جیتر (نامیزانی و بالا و پایین شدن میزان تاخیر در شبکه) شبکه‌های اینترنتی. از آنجایی که این مسائل معمولا مربوط به شبکه هستند، بهبود کیفیت این جلسات بسیار دشوار است.

توضیح مختصری در مورد VOIP:

اشخاصی که مانند اینجانب که اندکی در زمینه شبکه سررشته دارند در مورد این نوع ارتباط اطلاعاتی دارند. در این نوع ارتباط که از نوع شبکه‌ای است، به جای خطوط معمولی تلفن که در منازل و برخی ادارات استفاده می‌شود، از کابل شبکه استفاده می‌کنند. این کار هزینه اولیه فراوانی دارد. چراکه تجهیزات شبکه و تلفن VOIP بسیار بالا است. اما در مدت کوتاهی استفاده از این سیستم تمام هزینه صورت گرفته به جیب باز می‌گردد و به طور کلی هزینه‌های تماس درون سازمان را به صفر می‌رساند.

این سیستم که جدیدا در ادارات بسیار استفاده می‌شود به این دلیل که به داخل ساختمان و سازمان محدود می‌شود و از بسترهای وابسته به مخابرات جدا است، هیچ هزینه برقراری ارتباطی ندارد. در نتیجه هزینه این ارتباطات که به طور معمول بسیار بالا است به صفر می‌رسد و فقط هزینه تعمیر و نگهداری باقی می‌ماند. این سیستم ارتباطی استفاده‌های بسیار زیادی دارد که یکی از آنها برقراری مکالمه تلفنی است.

علت این تصمیم مایکروسافت

مایکروسافت معتقد است که روش‌های فعلی برای مقابله با چنین مشکلی کافی نیستند. به همین دلیل، این شرکت یک دستگاه را شناسایی کرده است که می‌تواند مواردی را که در آن مشکلات شبکه ممکن است بر کیفیت تماس‌های صوتی تأثیر بگذارد، شناسایی کنند. در این سیستم بعد از تشخیص صدا، شروع می‌کند به تبدیل اطلاعات صداهای انتقالی به بسته‌های متن و ارسال آنها به یک دستگاه دریافت کننده. به این ترتیب، متن را می‌توان جدا از بلندگوهایی که برای صدای خروجی استفاده می‌شود، بر روی یک صفحه نمایش بصری مشاهده کرد. چون این‌ها همه در زمان واقعی انجام می‌ شود، گیرنده قادر خواهد بود بلافاصله پیام را درک کند، حتی با وجود شرایط شبکه‌های ضعیف.

بر اساس یک پیاده‌سازی دیگر، بسته‌های متنی منتقل شده نیز می‌توانند به خروجی صوتی در بخش دریافتی تبدیل شوند، فرایندی که به عنوان شبیه‌سازی گفتار شناخته می‌شود. یک راهنما بصری می‌تواند برای اطلاع دادن به کاربران هنگام انجام این روش استفاده شود، یا صدای متن به گفتار خاص کاربر می‌تواند در یک کانال جداگانه نیز پخش شود. جالب توجه است، این پیاده سازی‌ها می‌توانند از لحاظ تئوری، به محتوای ویدئویی نیز گسترش یابند. به عنوان مثال، فیلم‌های گرفته شده در دستگاه فرستنده ممکن است رمزگذاری شوند و بر روی شبکه به ترمینال دریافت کننده ارسال شوند. در آنجا، آنها می توانند توسط دستگاه دریافت کننده در مقصد، قبل از مشاهده، رمزگشایی شوند.

به نظر می رسد مفهوم چنین وسیله‌ای بسیار جذاب است، مخصوصا برای افرادی که به طور مداوم با مشکلات شبکه مواجه می‌شوند. با این حال، معلوم نیست که این ایده ارائه شده در واقعیت تحقق یابد، همانطور که در مورد صدها پتنت که هر روز منتشر می شوند، معمولا وجود دارد.

لطفا اگر به این مبحث علاقه‌مند هستید یا شغل شما به این زمینه مدرن کاری وابسته است، نظرات خود را برای ما بفرستید.

منبع :

NEOWIN

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,