با توجه به اخباری که طی یک‌ سال اخیر از کمپ ردموند به بیرون درز کرده و البته پتنت‌هایی که از سوی مایکروسافت به‌ثبت رسیده، دیگر این اطمینان ایجاد شده که مایکروسافت مشغول توسعه یک تبلت تاشو است. دستگاهی که پیشتر با نام سرفیس فون از سوی بسیاری از کاربران شناخته می‌شد. اخیرا پتنت دیگری در مورد چنین دستگاهی که توسط مهندسان مایکروسافت ثبت شده، در فضای رسانه‌ای منتشر شده که جزییات بهتری از این دستگاه را آشکار می‌سازد.

کاربران اکوسیستم ویندوز مدت‌ها است که انتظار سرفیس فون افسانه‌ای را می‌کشند، انتظاری که البته بسیار طولانی شده و البته در مورد نتیجه این انتظار با قطعیت نمی‌توان صحبت کرد. تاکنون ردموندی‌های پتنت‌های متعددی در مورد یک تبلت تاشو با برخی ویژگی‌های خاص را ثبت کرده‌اند، اولین چیزی که پس از مشاهده این پتنت‌ها به ذهن کاربران خطور می‌کند سرفیس فون است که البته پس از آشکار شدن برخی اطلاعات در مورد پروژه اندرومدا، برخی بدان نام اندرومدا فون را نیز داده‌اند.

پتنت جدید مایکروسافت که “لولای سه وضعیتی” نام گرفته، دستگاه موبایلی را نشان می‌دهد که دارای لولایی 360 درجه است. با توجه به آنکه صفحات گوشی‌های هوشمند در سالهای اخیر بزرگ و بزرگتر شده‌اند و البته تجربه کاربری در چنین صفحات بزرگی به‌مراتب بهتر است، مایکروسافت این لولا را راهی در جهت بهبود تجربه کاربری هنگام کار با دستگاهی دارای دو نمایشگر معرفی کرده است.مایکروسافت در مورد این پتنت و کاربرد آن توضیح داده:

با استفاده از این لولا در دستگاهی نظیر گوشی هوشمند یا تبلت که دارای دو نمایشگر است، کاربر قادر خواهد بود تا دستگاه را به‌سادگی باز کرده تا دو نمایشگر کاملا تراز شوند و در نتیجه احساس استفاده از دستگاهی با یک نمایشگر واحد بزرگ القا شود. در حالتی که دستگاه بسته است دو نمایشگر کاملا روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند تا بیشترین میزان محافظت را دارا شوند. حالت دیگر این لولا زمانی است که کاملا باز شده باشد، در این وضعیت دو نمایشگر از پشت کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا کاربر بتواند سمت دلخواه خود را در اختیار داشته باشد.

مایکروسافت البته از دشواری‌های اجرای این پتنت نیز صحبت کرده است، در پتنت این شرکت ذکر شده که عملی کردن این لولا با مشکلاتی نیز مواجه است، چرا که دو نمایشگر روان باز و بسته نمی‌شوند. مشکل دیگر ثابت کردن هر نمایشگر در وضعیتی است که قرار گرفته است.

البته باید اشاره کنیم که چنین طرحی می‌تواند در هر دستگاهی نظیر گوشی هوشمند، تبلت یا حتی لپ‌تاپ مورد استفاده قرار گیرد، به همین دلیل مایکروسافت در پتنت خود توضیح داده که این پتنت می‌تواند در حالتهای متفاوتی نظیر “تبلت مود” نیز مورد استفاده قرار گیرد.

در انتها بد نیست یادآوری کنیم که چندی پیش یک طراح ماهر و بسیار خوش‌ذوق بر اساس پتنت‎‌های ثبت شده توسط مایکروسافت، طرح‌های مفهومی از سرفیس فون افسانه‌ای را ایجاد کرده بود که در قیاس با طرح‌های پیشین بسیار دقیق‌تر و جذاب‌تر به‌نظر می‌رسد.

به‌نظر شما آیا 2018 می‌تواند به‌عنوان تاریخ تولد چنین دستگاهی ثبت گردد؟

 

منبع :

WINDOWS LATEST

1194 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,