_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

بتل رویال به سبک رسپاون | نقد و بررسی عنوان Apex Legends انقلابی در سبک بتل رویال...

اگر Apex Legends تنها یک مزیت داشته باشد، این است که حس یک بازی کامل را به شما می‌دهد؛ نکته‌ای که بسیاری از عناوین بتل رویال موفق به کسب آن نمی‌شوند. محبوبیت ناگهانی و بسیار زیاد این سبک، بدین معنی است که عناوین بسیاری وجود دارند که رقابت برای آخرین بازیکن باقیمانده را به خوبی پیاده‌سازی کرده‌اند ولی هیچکدام از آن‌ها کامل نیستند. در ادامه با نقد و بررسی Apex Legends، جدیدترین ساخته استودیوی رسپاون، همراه وینفون باشید.

برخی از عناوین تیراندازی، حالت بتل رویال را به بازی خود اضافه کرده‌اند و گیم‌پلی‌ای که از قبل داشتند را وارد قالب جدیدی که همان بتل رویال است کرده‌اند. برخی دیگر از عناوین بتل رویال هم دائما در حال تلاش برای رفع باگ‌ها، لگ‌ها و مشکلات بالانس هستند؛ از طرفی عناوینی نیز وجود دارند که توانستند به شکل دیگری حیات خود را آغاز کنند و موفق شدند که ایده‌های خود را به قالب بتل رویال اضافه کنند و محتویاتی بهتر از سایر عناوین را شکل دهند.

Wraith که نقشی هجومی دارد، می‌تواند دو پرتال را بین دو منطقه ایجاد کند و به مدتی محدودی برای فرار از موقعیتی خطرناک ناپدید شود.

Apex Legends تمرکز بر روی یک ویژگی را بسیار خوب انجام داده است و این ویژگی، رقابت تیمی در سبک بتل رویال است؛ بازی در حال حاضر تنها شامل یک حالت تیم-محور است که در آن 20 گروه از دسته‌های سه نفره بازیکنان، رقابت علیه یکدیگر را شروع می‌کنند. تمام محتویاتی که در Apex Legends وجود دارد بر پایه کار تیمی شکل گرفته است؛ این محتویات شامل بهبود مشکلاتی می‌شود که مانند طاعون به سبک بتل رویال سرایت کرده‌اند؛ مشکلاتی مانند نحوه مدیریت inventory و افزایش میزان دسترسی. همچنین ایده‌های جدیدی همچون المان‌های ترکیب تیم‌ها و قابلیت‌های ویژه شخصیت نیز به بازی اضافه شده است.

برتری Apex Legends آنجا اتفاق می‌افتد که ایده‌های خوبی را که قبلا در عناوین تیراندازی جواب خود را پس داده‌اند، در سبک بتل رویال ترکیب کرده است. قوانین بتل رویال در عناوین مشابه یکسان است که در این بازی تغییرات کوچکی در آن ایجاد شده است. تیم‌ها بدون هیچ سلاح و مهماتی در جزیره‌ای بزرگ فرود می‌کنند و برای جمع‌آوری سلاح‌ها و آیتم‌‌ها و استفاده از آن‌ها علیه تیم‌های دیگری که با آن‌ها روبرو می‌شوند، تلاش می‌کنند تا در نهایت تنها یک تیم باقی بماند. اگرچه خبری از تایتان‌ها و مکانیزم‌هایی مانند دویدن بر روی دیوارها نیست، با این وجود می‌توان استخوان‌های Titanfall 2 را در زیر تار و پود بازی مشاهده کرد. استفاده مجدد از سلاح‌های Titanfall و برخی از مکانیزم‌های حرکتی روان آن مانند سُر خوردن در Apex دیده می‌شود. با این حال فرمول اصلی بازی، ساختار گروه‌های سه نفره است و سایر محتویات بازی نیز بر پایه همین فرمول شکل گرفته‌اند.

اگرچه خبری از تایتان‌ها و مکانیزم‌هایی مانند دویدن بر روی دیوارها نیست، با این وجود می‌توان استخوان‌های Titanfall 2 را در زیر تار و پود بازی مشاهده کرد.

یکی دیگر از تغییرات بزرگ فرمول بتل رویال در Apex Legends، تغییری است که کاملا مشابه چیزی که بلیزارد با عنوان Overwatch به عناوین تیراندازی اول شخص چندنفره اضافه کرد می‌باشد. در شروع مسابقه، هر بازیکن از میان هشت شخصیت موجود که هر کدام قابلیت‌ها و نقش‌های منحصر به فرد خود را دارند، یکی را انتخاب می‌کند. Gibraltar که نقشی دفاعی دارد، می‌تواند یک سپر محافظتی را ایجاد کرده و برای عقب راندن تیم مقابل از پشتیبانی هوایی استفاده کند. Wraith که نقشی هجومی دارد، می‌تواند دو پرتال را بین دو منطقه ایجاد کند و به مدتی محدودی برای فرار از موقعیتی خطرناک ناپدید شود. Pathfinder که نقشی حمایتی دارد، می‌تواند از قلاب و یا زیپ لاین استفاده کند و به تیم کمک کند که به مناطقی بروند که ممکن است در آنجا برتری تاکتیکی داشته باشند.

تمام این محتویات با تمرکز بر کار تیمی ایجاد شده‌اند و هیچ کدام از شخصیت‌ها به تنهایی قدرتمند نیستند و هیچ قابلیتی را نیز نمی‌توان همیشه کارآمد دانست. شما یک گرگ تنها نیستید و در عوض نقشی ویژه دارید که مکمل نقش هم‌تیمی‌هایتان است و این موضوع کمک می‌کند که ظرفیت جدیدی از بتل رویال کشف شود؛ ظرفیتی که قبلا به آن پرداخته نشده بود.

در شروع مسابقه، هر بازیکن از میان هشت شخصیت موجود که هر کدام قابلیت‌ها و نقش‌های منحصر به فرد خود را دارند، یکی را انتخاب می‌کند.

اما جدای از این موارد، Apex Legends عنوانی است که لحظه به لحظه آن قابل توجه است. معمولا یک عنوان بتل رویال، عنوانی با عملکردهای فراوان است که گاه فهم تمامی آن‌ها طول می‌کشد. در اکثر عناوین، شما سلاح‌ها، تجهیزات، زره، آیتم‌های سلامتی و سایر موارد را پیدا می‌کنید و در آخر، وقت زیادی را برای مدیریت منوهای inventory صرف می‌کنید. Apex Legends با یک رابط کاربری هوشمندانه، این امکان را به وجود آورده تا به سرعت چیزی که نیاز دارید را تعیین کرده و سایر موارد را نادیده بگیرید. مهماتی که در بازی وجود دارند بسته به سلاح‌های مربوطه، رنگ مخصوص خود را دارند. تجهیزات جانبی به صورت خودکار به سلاح‌های مربوطه الحاق می‌شوند و در صورتی که سلاح جدیدی را انتخاب کنید، به آن سلاح منتقل می‌شوند. همچنین مواردی که کاربردی برای شما ندارند و یا تجهیزات شما را بهبود نمی‌بخشند، با یک علامت قرمز رنگ در منوی inventory مشخص می‌شوند. این محتویات حتی دسترسی بیشتری نسبت به بهبودهایی که حالت بتل رویال Call of Duty: Black Ops 4 (با نام Blackout) اعمال کرد، ایجاد کرده است و سایر عناوین این سبک نیز باید از آن الهام بگیرند.

بهترین ویژگی عنوان Apex Legends، سیستم بازسازی شده “پینگ” است که به شما اجازه می‌دهد تا با فشردن یک دکمه، نشانگری را بر روی صفحه نمایش هم‌تیمی‌هایتان ایجاد کنید. سیستم پینگ بازی بسیار هوشمند است؛ روی یک اسلحه و یا زره پینگ کنید و شخصیتتان، بقیه را از محل آن باخبر می‌سازد. شما می‌توانید با استفاده از منوی پینگ، چیزهایی که لازم دارید را درخواست کنید؛ مکان‌هایی که قصد رفتن به آن را دارید مشخص کنید و یا جاهایی که بازیکنان دیگر از آن عبور کرده‌اند را شناسایی کنید. از همه مهمتر، شما می‌توانید مکان دشمن را نیز پینگ کنید. این سیستم بسیار کارآمد است و به خوبی در Apex Legends پیاده‌سازی شده است و می‌تواند به طور کامل جایگزین صحبت با هم‌تیمی‌هایتان شود. در حقیقت، دقتی که سیستم پینگ دارد می‌تواند در اغلب موارد، بهتر از صحبت کردن با هم‌تیمی‌هایتان به شما اطلاعات دهد.

بهترین ویژگی عنوان Apex Legends، سیستم بازسازی شده “پینگ” است که به شما اجازه می‌دهد تا با فشردن یک دکمه، نشانگری را را بر روی صفحه نمایش هم‌تیمی‌هایتان ایجاد کنید.

سیستم بازیابی نیز به شما کمک می‌کند تا بهتر با تیم خود ارتباط بگیرید. اگر هم‌تیمی شما کشته شده و از بازی خارج شود، شما می‌توانید “بنر” آن‌ها را بازیابی کنید؛ آیتمی که از لوت هم‌تیمی‌هایتان به جا می‌ماند و می‌توانید از آن برای رسپاون کردن او استفاده کنید. این سیستم یک استراتژی پرتنش و استرس‌آور را به Apex Legends اضافه می‌کند که به موجب آن شما باید ریسک همه‌چیز را به جان بخرید تا بتوانید گروه خود را نجات دهید. شما می‌توانید هم‌تیمی‌هایتان را تنها در بیکون‌های رسپاون یک بار مصرفی که در نقشه بازی وجود دارند، بازیابی کنید؛ با این وجود هنگام این کار کاملا بدون دفاع باقی می‌مانید. از طرفی این کار ممکن است تیم شما را از مرز نابودی نجات دهد. این سیستم برای بازیکنان کشته شده نیز انگیزه‌ای قوی برای باقی ماندن در بازی و صحبت کردن و کمک کردن به تیم خود ایجاد می‌کند و دیگر لازم نیست بعد از کشته شدن بلافاصله مسابقه را ترک کرده تا به مسابقه دیگری ملحق شوید.

درست مانند عناوین قبلی رسپاون، تیراندازی در این بازی نیز حسی سنگین و راضی‌کننده دارد و Apex Legends شامل گستره متنوعی از سلاح‌های جالب برای یادگیری و استاد شدن در آن‌ها است. با این حال گان‌پلی بازی گاهی اوقات دچار مشکلاتی می‌شود چرا که بسیاری از سلاح‌ها، به طرز عجیبی خشاب‌های کوچکی دارند. بازیکنان میزان سلامتی زیادی دارند که این مقدار با استفاده از آرمورها بسیار بیشتر نیز می‌شود؛ بنابراین از پای در آوردن آن‌ها نیازمند گلوله‌های بسیاری است. در حالت ایده‌آل، شما همیشه با کمک یکی از هم‌تیمی‌هایتان به بقیه شلیک می‌کنید؛ با این وجود، خشاب‌های کوچک باعث می‌شوند هنگامی که تنها هستید احساس ضعیف بودن کنید. در بیشتر مسابقاتی که تجربه کردم، شات‌گان‌ها بیشترین استفاده را در نزد بازیکنان داشتند چرا که قدرت زیادی برای از پای در آوردن حریف دارند در حالی که سایر سلاح‌ها بسیار زود خالی می‌شوند و شما باید دائم آن‌ها را ریلود کنید و این موضوع باعث آسیب‌پذیر شدن شما می‌شود.

Apex Legends شامل گستره متنوعی از سلاح‌های جالب برای یادگیری و استاد شدن در آن‌ها است. با این حال گان‌پلی بازی گاهی اوقات دچار مشکلاتی می‌شود چرا که بسیاری از سلاح‌ها، به طرز عجیبی خشاب‌های کوچکی دارند.

Apex Legends ترکیبی از ایده‌های هوشمندانه تیراندازی را شامل می‌شود که کاملا مناسب یک عنوان رقابتی و تیم-محور است و ضمن دارا بودن بهترین بخش‌های یک عنوان بتل رویال، بسیاری از نقاط ضعف این سبک را نیز رفع کرده است.

Apex Legends به عنوان یک بازی free-to-play، شامل لوت‌باکس‌‌ها و آیتم‌های داخل بازی می‌شود که می‌توانید آن‌ها را با پول واقعی خریداری کنید. لوت باکس‌ها را می‌توان از طریق تجربه خود بازی نیز به دست آورد. مانند عناوین Fortnite و Overwatch، تمامی این آیتم‌ها تزئینی هستند؛ بنابراین پرداخت پول برای تجربه بازی و حفظ رقابت ضروری نیست و در صورتی که علاقمند به پرداخت پول نباشید، می‌توانید تا حد زیادی این پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای را نادیده بگیرید.

تنها جایی که ممکن است پرداخت‌های درون برنامه‌ای Apex Legends شما را عصبانی کند، تلاش برای آزاد کردن شخصیت‌های جدید است. در شروع بازی، شش شخصیت از بازی به صورت رایگان در دسترس قرار دارند و دوتای دیگر را می‌توانید با پرداخت پول و یا به دست آوردن ارز داخل بازی آزاد کنید. البته این کار ضروری نیست (آن‌ها قابلیت‌های متفاوتی ارائه می‌دهند ولی هیچ‌کدام از آن‌ها، بهتر و یا بدتر از قابلیت‌های سایر شخصیت‌ها نیست)؛ با این حال به عنوان یک بازیکن متوسط، برای من 17 ساعت طول کشید تا بتوانم ارز کافی برای آزاد کردن یکی از این شخصیت‌ها را بدست آورم (که البته این زمان در صورتی که بتوانید کشته‌ها و پیروزی‌های بیشتری کسب کنید کوتاه‌تر می‌شود). اگر رسپاون در آینده شخصیت‌های دیگری را به بازی اضافه کند، کاملا این امکان وجود دارد که تلاش برای آزاد کردن شخصیت‌های جدید تبدیل به یک تقلا شود و بازیکنانی را که خواهان پرداخت پول نیستند و یا توانایی آن را ندارند از بازی بیزار کند.

Apex Legends به عنوان یک بازی free-to-play، شامل لوت‌باکس‌‌ها و آیتم‌های داخل بازی می‌شود که می‌توانید آن‌ها را با پول واقعی خریداری کنید.

Apex Legends ترکیبی از ایده‌های هوشمندانه تیراندازی را شامل می‌شود که کاملا مناسب یک عنوان رقابتی و تیم-محور است و ضمن دارا بودن بهترین بخش‌های یک عنوان بتل رویال، بسیاری از نقاط ضعف این سبک را نیز رفع کرده است. تمرکز شدید رسپاون بر روی کار تیمی، Apex Legends را به چیزی بیشتر از یک افزودنی ارزشمند به سبک بتل رویال تبدیل کرده است؛ می‌توان گفت که این بازی به منزله اندیکاتور و معیاری است که عناوین بتل رویال در آینده باید لحاظ کنند.

نکات مثبت:

  • ترکیب‌ ایده‌های فوق‌العاده تیراندازی که باعث تجدید دوباره فرمول بتل رویال شده است.
  • نظم بخشیدن و رفع بسیاری از مشکلات سبک بتل رویال.
  • سیستم پینگ بایستی تبدیل به یک استاندارد در عناوین شوتر تیمی شود.
  • کار تیمی سبب ایجاد انگیزه برای تجربه بازی با دوستانتان می‌شود.

نکات منفی:

  • خشاب‌های کوچک باعث شده است که برخی از سلاح‌ها غیر موثر شوند.
  • آزاد کردن شخصیت‌ها بدون پرداخت پول، ممکن است زمان زیادی را لازم داشته باشد.

عنوان Apex Legends در حال حاضر به صورت رایگان بر روی پلتفرم‌های رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان و پلی‌استیشن 4 در دسترس قرار دارد.

منبع :

GAMESPOT

283 پست
هادی اسماعیل‌زاده
دانشجوی ارشد تبدیل انرژی که علاقه زیادی به بازی‌های رایانه‌ای خصوصا عناوین نقش‌آفرینی داره. اوقات فراغت خودشو با فیلم و کتاب پر میکنه و در حال حاضر در بخش گیمینگ وینفون مشغول به فعالیت است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
amirhossein
پاسخ دهید دوشنبه 22 بهمن 1397

این سایت تبدیل شده به سایت اخبار بازی و محتوای مربوط به بازی ، بستر های اجرایی و جزئیات مربوط به اونها
کلا رسالتش از بین رفت. حداقل یه آموزش جامع بذارید ببینیم با این تیکه آجر های تو دستمون چیکار کنیم!؟
شما در ایجاد علاقه به ویندوز موبایل نقش خیلی پر رنگی در انتخاب ِ افراد زیادی داشتید. . .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,