_سخت افزار پنل جدید

افزایش سهم کامپیوترهای ویندوزی در بازار درخشش ویندوز و افول بیشتر مک

جدیدترین گزارش دو موسسه گارتنر و IDC حکایت از درخشش شرکت‌های سازنده کامپیوترهای ویندوز و کاهش بیشتر سهم اپل از بازار کامپیوترهای شخصی دارد. برای آگاهی از جزییات همراه ما باشید.

با قدرتمندتر شدن لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند بازار کامپیوترهای دسکتاپ پیوسته در حال کوچکتر شدن است. این کاهش را آمار دو موسسه مطرح IDC و گارتنر نیز تایید می‌کند. سال‌های پر فروغ کیس‌هایی که کاربران به انتخاب خود می‌بستند دیگر به غروب خود نزدیک شده است. براساس آمار دو موسسه IDC و گارتنر که به رصد و بررسی بازارهای مختلف می‌پردازند در سه ماهه ابتدایی سال 2018 کاهش فروش کامپیوترهای شخصی همچنان در حال تداوم است.

طی سه ماهه اول سال 2018 در مجموع 60.4 میلیون دستگاه کامپیوتر شخصی اعم از لپ‌تاپ، دسکتاپ و ورک استیشن به فروش رفته است. برطبق آمار موسسه IDC میزان فروش کامپیوترهای شخصی در این مدت 1.5 درصد کاهش داشته است. اما عملکرد خوب بزرگان این بازار نظیر دل و اچ پی باعث شده تا میزان فروش این صنعت در بازارهای غربی بهتر از حد انتظار باشد.

برای مثال Dell توانسته در این مدت رشد 6.5 درصدی را در میزان فروش خود نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کند که رقمی کاملا قابل تحسین است.در بین سازندگان کامپیوترهای شخصی اچ پی نیز از جمله شرکت‌هایی است که با رشد فروش 4.3 درصدی شرایط خوبی را پشت سر گذاشته است. در آمار هر دو موسسه گارتنر و IDC عملکرد این شرکت بسیار خوب تشخیص داده شده است. از دیگر موارد مهم در آمار این دو موسسه کاهش میزان تقاضا در منطقه آسیا و اقیانوسیه است، البته IDC باور دارد که وضعیت این منطقه بدین گونه باقی نخواهد ماند، چرا که در سه ماهه دوم میزان تقاضا برای دستگاه‌های تجاری و کامپیوترهای گیمینگ افزایش خواهد یافت.

به‌رغم افزایش قابل توجه میزان فروش شرکت دل، دو شرکت اچ پی و لنوو همچنان رهبری این بازار را در اختیار دارند و بیشترین سهم از بازار را از آن خود کرده‌اند. طی سه ماهه اول سال 2018 اچ پی توانسته 13.6 میلیون کامپیوتر شخصی را به فروش برساند که به مراتب بیشتر از 13.1 میلیون دستگاهی است که در مدت مشابه سال قبل عرضه کرده است. در مجموع این شرکت توانسته 22.6 درصد از بازار را مال خود کند که کاملا قابل توجه است.

لنوو دیگر غول سازنده کامپیوترهای شخصی نیز فروش 12.3 میلیون دستگاه را ثبت کرده که بدین ترتیب عملا رشدی را تجربه نکرده است. دل به‌عنوان سومین فروشنده اصلی این بازار همانطور که در ابتدا اشاره شد رشد بسیار خوبی را تجربه کرده است. این شرکت در حال حاضر با فروش 10.1 میلیون دستگاه توانسته 16.1 درصد را بازار را به محصولات خود اختصاص دهد.

یکی از بازندگان بزرگ این سه ماهه شرکت ایسر است که ظاهرا از روزهای خوب خود فاصله گرفته است. ایسر در این سه ماهه توانسته تنها 4 میلیون کامپیوتر شخصی را به دست خریداران برساند که کاهشی چشمگیر محسوب می‌شود.

یکی دیگر از بازندگان این سه ماهه اپل است که با کاهش 4.8 درصدی در فروش محصولات خود مواجه بوده است. این شرکت توانسته تنها 4 میلیون کامپیوتر شخصی را عرضه کند که این میزان فروش باعث شده در رتبه پنجم بزرگترین تولیدکنندگان کامپیوترهای شخصی قرار گیرد. با این میزان فروش سهم کوپرتینویی‌ها از 7 درصد سال گذشته به 6.6 درصد کاهش پیدا کرده است.

با توجه به آنکه در ماه‌ جاری و سه ماهه پیش رو شرکت‌ها دستگاه‌های بیشتری را وارد بازار خواهند کرد، به احتمال زیاد در سه ماهه آینده شاهده عملکرد بهتر سازندگان کامپیوترهای شخصی خواهیم بود. یکی از موارد مهم دیگری که در این گزارش قابل مشاهده است بزرگتر شدن اکوسیستم ویندوز و کاهش سهم مک از بازار است. به‌نظر می‌رسد ویندوز 10 در کنار سخت‌افزار متنوع این اکوسیستم توانسته بخشی از کاربرانی سنتی اپل را به خود جذب کند.

منبع :

SOFTPEDIA

1216 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
typeman9
پاسخ دهید شنبه 25 فروردین 1397

سلام
خیلی ببخشید کدام اکوسیستم ؟؟؟ !!!! از یک طرف بازار کامپیوترهای دسکتاپ که ویندوز سیستم عامل اصلی اونها بوده با رکود مواجه شده از یکطرف ویندوز رو فقط روی دسکتاپ و البته اخیرا روی تبلت می بینیم از یکطرف گوشیهای ویندوزی از رده خارج شدند . ویندوز روی سرورهای مهم دنیا حضور نداره روی مین فریمها و سوپرکامپیوترها و سیستمهای توکار و ابزارهای پوشیدنی ( ساعت هوشمند و …) هم که حضور نداره . از سرفیس فون هم که هیچ خبری نیست . هولولنز هم که انقدر گران قیمته که بعید می دونم به دست کاربران خانگی برسه . پس اکوسیستم ویندوز داره کوچکتر میشه . با سیاستهای غلط و اشتباه ساتیا نادلا عملا ویندوز داره کم کم از رده خارح میشه .
چون بعیده بتونه بازار تبلت رو از چنگ اندروید دراوره . بازار گوشی رو که خیلی وقته کاملا از دست داده . دسکتاپ هم که در اینده با کمبود تقاضا مواجه میشه و عملا از سیستم خارج میشه . عملا ویندوز هیچ اینده ای نداره . ایکاش این شرکت مایکروسافت این سورس ویندوز رو رایگان منتشر می کرد و اجازه می داد توسعه دهندگان خودشون ویندوز رو روی انواع دستگاههای دیجیتالی پورت کنند . اونوقت می تونستیم ادعا کنیم که اکوسیستم ویندوز داره بزرگ میشه . همین الان جدیدترین نسخه ی ویندوز 10 بحاطر یک باگ متوقف شده و معلوم نیست ایا منتشر بشه یا نه . عملا اینده ی ویندوز 10 مبهم و نامعلومه . معلوم نیست چه اتفاقاتی توی این شرکت مایکروسافت داره رخ میده . بهرحال بهترین سیستم عامل دنیا توسط شرکت سازندش داره نابود میشه . واقعا که حیف شد . برای ساتیا نادلا و سیاستهای غلطش واقعا متاسفم . اگر توسعه ی ویندوز 10 دسکتاپ متوقف بشه کار هممون ساخته است . بیچاره میشیم . اتکرها با اون باج افزارها و بدافزارهای خطرناکشون دخل ویندوز رو در میارند . این یعنی یک فاجعه ی بزرگ برای کاربران ویندوز . همین الان من فقط برای ویندوز دفندر اپدیت دریافت می کنم که البته بعد از هر اپدیت کامپیوترم سنگیتر میشه و برخی اوقات بی دلیل هنگ میکنه . عملا مایکروسافت داره دست و پا میزنه . اینکه سهم سیستم عامل مک درحال کاهشه دلیل نمیشه که خیال کنیم ویندوز به تنها سیستم عامل دنیا تبدیل میشه و سهمش تو دسکتاپ به 100 درصد میرسه !!!!! . لینوکس رو بکلی فراموش کردید . اگر سهم مک روز به روز کمتر بشه و ویندوز 10 نیز متوقف بشه که نشانه های توقفش رو داریم با چشمانمون می بینیم عملا همه ی کاربرها به سمت لینوکس هجوم میارند و لینوکسی می شند و انوقت لینوکس که همه ی دستگاههای دیجیتالی دنیا رو فتح کرده اخرین سنگر یعنی دسکتاپ رو هم فتح میکنه . یادتون باشه اندروید تایزن و سیستم عاملهای مشابه همشون لینوکسند .
درضمن شما تو دنیای لینوکس با یک لینوکس که سروکار ندارید با صدها توزیع لینوکس طرف هستید و این یعنی اگر بهر دلیلی ویندوز 10 متوقف بشه یا روند توسعه اش کند بشه و امنیتش به خطر بیفته اونوقت ویندوز 10 باید با صدها توزیع لینوکس بجنگه که یک جنگ نابرابر هست . من خودم سالهاست ویندوزی هستم و شخصا از لینوکس و اندروید و یونیکس متنفرم و بدم میاد ولی چاره چیه . بدبختانه ما ویندوزیها هیچ اختیاری از خودمون نداریم . مایکروسافت واقعا نمیتونه به تنهایی اکوسیستم ویندوز رو بزرگ کنه . باید ویندوز رو اوپن سورس و رایگان کنه و اجازه بده توسعه دهندها با پورت کردن ویندوز روی معماریهای مختلف عملا این سیستم عامل رو نجات بدند .
تا مایکروسافت سورس ویندوز رو به رایگان منتشر نکنه و دست از انحصار برنداره نمیتونه کاری از پیش ببره . متاسفانه حقیقت تلخه و من اینده ی ویندوز رو تاریک می بینم که واقعا منو نگران کرده . بزرگ شدن اکوسیستم ویندوز فقط در گرو ازادسازی سورس ویندوزه و لاغیر .

no noise
پاسخ دهید یکشنبه 26 فروردین 1397

سلام
کاربر گرامی شما می فرمایید ویندوز دکستاپ عملا داره نابود میشه اصلا اینطور فکر نکنید
تا زمانی اون باگ امنیتی رفع نشه مایکروسافت نمی تونه بیلد رسمی نشر بده من خودم کاربر اینسایدر هستم توی حلقه ی skip یک مدتی هم توی فست بودم با ساز و کار مایکروسافت سروکار دارم نترسید توسعه ویندوز دکستاپ با شدت در حال انجامه
الان خبر دارید چند تا بیلد آزمایشی برای اینسایدر ها اومده؟
از یک الی سه هفته رسما منتشر میشه
راستی توسعه ویندوز فون عملا متوقف شده اما در سوی دیگه پوسته ها و رابط ویندوز داره تغییر میکنه تا فقط و فقط یک ویندوز روی همه دستگاه ها از جمله موبایل اجرا بشه.
این ویندوز قابلیت نصب روی لومیا رو نخواهد داشت اما نصب خواهد شد روی دستگاه های موبایل تبلت دکستاپ نسل جدید بنابراین تا سال 2018 یا 2019 این اتفاق خواهد افتاد و تکنولوژی شوکه خواهد شد.
از طرفی با برنامه ریزی های قبلی مایکروسافت ویندوز فون قرار بود توی سال 2017 متوقف بشه اسنادشم هستش
با بررسی کد های بیلد 17643.1000 راحت میشه فهمید که ویندوز بزودی تکون میخوره.

ببخشید سرتون رو درد اوردم.

    محسن توکلی نیا
    پاسخ دهید دوشنبه 27 فروردین 1397

    به این میگن یه تحلیل دقیق 👌

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,