آیفون‌های جدید اپل چند روزی است که راه خود را به بازار پیدا کرده‌اند، محصولاتی که در نگاه اول تمایز چندانی در مقایسه با آیفون 10 سال گذشته این شرکت ندارند. این وضعیت در مورد گوشی‌های هوشمند اندرویدی نیز تا حد زیادی صادق است، باید پذیرفت که گوشی‌های هوشمند به مفهوم فعلی دیگر به نقطه انتهایی خود رسیده‌اند و اکنون در دوران گذار به سمت عصر پسا اسمارت فون هستیم. مجموع این شرایط نشان می‌دهد که اکنون بهترین زمان برای ورود سرفیس اندرومدا به بازار و ایجاد تحولی شگرف در دنیای دستگاه‌های قابل حمل است.

آنچه که ما امروزه به‌عنوان گوشی هوشمند استفاده می‌کنیم، در حقیقت تبلت‌ یا کامپیوتری لمسی با سایز جیبی است که دارای قابلیت‌های یک گوشی موبایل نظیر برقراری تماس تلفنی نیز است. پدیده گوشی‌های هوشمند امروزه چنان با زندگی ما عجین شده که بی راه نیست، آنها را رایج‌ترین کامپیوترهای مورد استفاده کاربران بنامیم.

شروع تجاری این پدیده را باید در سال 2007 جستجو کرد، زمانی که اپل اولین آیفون خود را معرفی کرد و از آن زمان با ایجاد تغییراتی اندک کاربران را مجاب به خرید آیفون‌های جدید در هر نسل کرد. شاید بزرگترین تحول آیفون در  چند سال اخیر کاهش اندازه حاشیه نمایشگر و حذف دکمه هوم فیزیکی از دستگاه بوده است. جدیدترین آیفون این شرکت با پردازنده‌ای 7 نانومتری و قدرتمندتر از سال گذشته و البته بهره‌گیری از هوش مصنوعی از راه رسیده است.

البته این مسئله به معنی زیر سوال بردن آیفون 10 اس و برادر بزرگتر آن نیست، بلکه صرفا اشاره‌ای است به تحولات گوشی‌های هوشمند با طراحی فعلی طی 10 سال اخیر. طراحی و قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند فعلی سالها است که دستخوش تغییرات زیادی نشده است، در حقیقت شرایط فعلی دنیای گوشی‌های هوشمند به خوبی نشان می‌دهد که به نقطه بن بست و انتهایی این دستگاه‌ها با طراحی فعلی رسیده‌ایم. به بیان دیگر دوران کنونی را باید شروعی برای معرفی دستگاه‌های جدید و باز تعریف مفهوم و طراحی یک گوشی هوشمند بدانیم.

صادقانه بگویم آیفون 10 اس در مقایسه با آیفون 10 تحول چندانی تجربه نکرده است. اما اگر به روند تغییرات آیفون از سال 2007 نگاه کنید، مسئله‌ تا حدودی متفاوت خواهد شد. آیفون در سال 2007 دستگاهی با نمایشگر 3.5 اینچی بود، اما اکنون در سال 2018 اپل محصولی با نمایشگر 6.5 اینچی با پردازنده‌ای قدرتمند، فضای ذخیره‌سازی بسیار بالا و هوش مصنوعی را به‌عنوان گوشی هوشمند سال خود معرفی کرده است. در حقیقت پیشرفت‌های فناوری و خصوص صنعت نیمه‌رسانا باعث شده تا اکنون رویای کامپیوترهای جیبی که مایکروسافت همواره به دنبال آن بوده، بیش از همیشه به واقعیت نزدیک شود. شاید اکنون همان زمان طلایی است که مایکروسافت باید بر سرعت عملکرد خود بیافزاید و سرفیس فون یا همان دستگاه اندرومدا را به‌عنوان اولین کامپیوتر جیبی خود رونمایی کند.

گذشت 10 سال و فرارسیدن زمان تحول

هر ده سال حالت و الگوی رایانش در دنیای فناوری تغییر می‌کند. دهه 80 میلادی دهه IBM و سخت‌افزار خاص این شرکت بود، دهه 90 را مایکروسافت با نرم‌افزار و تولید محتوا از آن خود کرد. سال 2000 تا 2010 را گوگل با موتور جستجوی خود تسخیر کرد و در نهایت از سال 2010 تا کنون را اپل با آیفون و اپلیکیشن‌ها به نام خود ثبت کرده است. اکنون 11 سال از معرفی اولین آیفون گذشته است، بله تاریخ نشان می‌دهد که وارد دوران تغییر و تحول در دنیای فناوری شده‌ایم.

برطبق تصور بسیاری از بزرگان و کارشناسان دنیای فناوری لبه هوشمند و شبکه‌های اینترنت 5G تحول بزرگ بعدی دنیای فناوری خواهند بود. اگر این پیش‌بینی به واقعیت تبدیل شود، میلیاردها دستگاه در سراسر جهان با استفاده از رایانش محیطی و از طریق هوش مصنوعی و سرویس‌های شناختی با ما در تعامل قرار خواهند گرفت. در ابتدای آغاز عصر رایانش محیطی گوشی‌های هوشمند با استفاده از پردازنده‌های قدرتمندتر، هوش مصنوعی و ظرفیت بیشتر از طریق یادگیری ماشین قادر به درک عادات کاری کاربران خواهند بود و در نتیجه پلی ارتباطی میان عصر گوشی‌های هوشمند با عصر آتی برقرار خواهند کرد. اینکه در عصر آینده چه دستگاه پوشیدنی جایگزین گوشی‌های هوشمند خواهد شد، مسئله‌ای است که از هدف این مقاله خارج است و البته با قطعیت نمی‌توان در مورد آن صحبت کرد. اما آنچه که مسلم است گوشی‌های هوشمند فعلی پل ارتباطی ما با آن دستگاه‌ها خواهند بود. آیفون 10 اس اپل با پردازنده بایونیک 12 یا سرفیس اندرومدا مایکروسافت در صورتی که مایکروسافت از زمان طلایی خود استفاده کند، این پل ارتباطی خواهند بود.

موتور رشته عصبی هشت هسته‌ای قادر به انجام 5 تریلیون محاسبه در هر ثانیه است، این مسئله باعث شده تا پردازشگر یادگیری ماشین جدید اپل 9 مرتبه از آیفون 10 قدرتمندتر باشد. این پتانسیل باعث می‌شود تا فعالیت‌های یادگیری ماشینی آنی نظیر درک الگوها، پیش‌بینی رفتار، تشخیص چهره پیشرفته برای سیستم امنیت بیومتریک، نقشه‌برداری محیطی بر بستر واقعیت افزوده و … ممکن شوند. بسیاری از گوشی‌های هوشمند اندرویدی حریف این فناوری خواهند شد، اما باید به یاد داشت که سینرجی ایجاد شده در نتیجه توسعه همزمان سخت‌افزار و نرم‌افزار در کنار استفاده از برخی قابلیت‌های جدید و به‌کارگیری برخی قابلیت‌های قدیمی به‌صورت همزمان باعث شود تا محصول نهایی کاملا آینده‌نگرانه به‌نظر برسد.

همگرایی

آیفون اولیه با ایجاد همگرایی و ادغام فناوری‌های مهم آن روز یعنی مرور وب در صفحات موبایل، اینترنت سیم کارت، نمایشگر لمسی، پخش کننده mp3 و مدل اولیه فروشگاه اپلیکیشن توانست تحولی در دنیای فناوری ایجاد کند. اپل در سال 2017 با عرضه آیفون 10 سعی داشت تا فناوری‌های جدید این دوران یعنی هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، واقعیت افزوده و سیستم امنیتی بیومتریک را یکجا گرد هم آورد. اما شواهد بازار نشان می‌دهد که کوپرتینویی‌هایی هنوز نتوانسته‌اند تحولی مانند 11 سال پیش را ایجاد کنند، ایراد کار کجاست؟

بگذارید به 11 سال قبل بازگردیم، آیفون اولیه با نمایشگر تمام لمسی خود فرم‌ فکتور و طراحی کاملا متفاوتی با گوشی‌های آن دوران داشت. در آن زمان گوشی‌های موبایل عموما دارای نمایشگری کوچک و کیبوردهای فیزیکی بودند. آیفون 2007 در مقایسه با آنچه که در آن دوران به‌عنوان گوشی هوشمند شناخته می‌شد کاملا متفاوت بود. حال نگاهی به آیفون 10 و 10 اس داشته باشید، طراحی این دو دستگاه کاملا مشابه با دیگر محصولات موجود در بازار است. از سوی دیگر سیستم عامل موبایلی این دستگاه محدودیت‌های خاص خود را دارد، جمیع این موارد باعث شده تا عملا آیفون جدید با طراحی فعلی نتواند محصول انقلابی و مادر نسل بعدی دستگاه‌های همراه باشد.

محدودیت‌های سیستم عامل آیفون جدید را با ویندوز 10 مقایسه کنید، تمامی کارهایی که ios در انجام آنها دچار محدودیت و مشکل است در ویندوز به سادگی قابل انجام است. فناوری‌هایی که اپل در آیفون جدید خود استفاده کرده نظیر سیستم‌های امنیتی بیومتریک، هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و … همگی مواردی هستند که مایکروسافت مدت‌ها است در آنها حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. چنانچه مایکروسافت پتانسیل ویندوز 10 را با فناوری‌های خاص خود  در یک محصولی با طراحی متفاوت گردآوری کند، خروجی آن یعنی سرفیس فون قادر است مادر نسل بعدی دستگاه‌های قابل حمل لقب گیرد.

از سوی دیگر اپل ناخواسته راه را برای ورود سرفیس اندرومدا به بازار تسهیل کرده است. قیمت 999 تا 1499 دلاری که این شرکت برای محصولاتی با طراحی کاملا تکراری در مقایسه با نسل قبل درنظر گرفته باعث خواهد شد تا کاربران راحت‌تر سرفیس اندرومدا با طراحی تاشو و برخوردار از پتانسیل ویندوز اینک و سرفیس پن را پذیرا شوند.

زمانی برای تغییر

انقلاب فناوری همواره تحت تاثیر فناوری و شیوه استفاده کاربران از آن قرار داشته است. از زمان معرفی آیفون در سال 2007 مرور وب، ارسال پیام، بازی، موسیقی و در نهایت عکاسی مهم‌ترین شیوه‌های استفاده ما از گوشی‌های هوشمند لوحی شکل فعلی را تشکیل داده‌اند. فارغ از اینکه این لو‌ح‌های هوشمند چه میزان سریعتر و قدرتمندتر شده‌اند، باید پذیرفت که قابلیت‌ها و شیوه استفاده ما از آنها طی این 11 سال بدون تغییر مانده است.

عدم تغییر در طراحی دستگاه و محدویت‌های سیستم‌ عامل‌های موبایل عملا قادر به پاسخ‌گویی به نیازهای جدید و آینده بشر با توجه به شیوه‌هایی که در آینده نزدیک از یک دستگاه قابل حمل استفاده خواهیم کرد، نخواهد بود. سرفیس اندرومدا به‌عنوان دستگاهی که در لبه هوشمند دنیای امروز در دستان کاربران نهایی قرار خواهد گرفت، قادر است با استفاده از طراحی تاشو و خاص خود و همگرایی که در فناوری‌های امروزی ایجاد می‌کند پاسخ‌گوی نیازهای متفاوت ما در از یک دستگاه قابل حمل در آینده نزدیک باشد.

سرفیس فون این پتانسیل را دارد که در حالت تاشده درست مانند گوشی‌های هوشمند امروزی مورد استفاده قرار گرفته، در حالت باز مانند یک تبلت با قلم سرفیس استفاده شده و در نهایت با اتصال به یک نمایشگر اکسترنال درست مانند یک کامپیوتر دسکتاپ پاسخ‌گوی نیاز کاربر باشد. با این مجموعه قابلیت‌های نرم‌افزارهایی نظیر Paint 3D و همچنین اسکنر سه بعدی که مایکروسافت در کنفرانس بیلد 2016 معرفی کرد را نیز اضافه کنید، بله مجموعه‌ای که مایکروسافت در حال حاضر در اختیار دارد پتانسیل ایجاد تحولی بزرگ در دنیای فناوری را دارا است.

در مورد قدرت پردازشی دستگاه باید بگوییم که شرایط امروز پردازنده‌های آرم اکنون کاملا با گذشته تفاوت پیدا کرده است. شرکت کوالکام طی چند سال اخیر همکاری بسیار نزدیکی با مایکروسافت داشته تا ویندوز 10 آرم را بیش از پیش در دنیای فناوری مرسوم سازد.

کوالکام پس از معرفی نسل اول کامپیوترهای همواره متصل خود با استفاده از پردازنده اسنپدارگون 835، دسته جدیدی از پردازنده‌های خود را در مسیر توسعه قرار داده است. این شرکت با توسعه یک خط تحقیق و تولید مجزا برای پوشش دادن کامپیوترهای شخصی نشان داده که به چیزی کاملا فراتر از گوشی‌های هوشمند فکر می‌کند. چندی پیش اطلاعاتی در مورد پردازنده اسنپدارگون 8180 این شرکت که با اسم رمز پروژه Popiu در حال توسعه است منتشر شد. برای درک قدرت خارق‌العاده این پردازنده کافی است تا آن را با جدیدترین پردازنده اپل یعنی A12 Bionic و اسنپدراگون 835 مقایسه کنیم.

اسنپدراگون 8180 دارای 8 میلیارد ترانزیستور است، این در حالی است که اسنپدراگون 835 دارای 3 و پردازنده جدید اپل دارای 6.9 میلیارد ترانزیستور هستند. در حقیقت پردازنده جدید شرکت کوالکام با توان 15 واتی خود قادر است با پردازنده‌های Core i5 و Core i7 اینتل رقابت کند.

در حال حاضر کاربران بین گوشی‌ هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ خود سرگردان هستند، پیوسته از این دستگاه به دستگاه دیگر می‌روند تا کارهای خود را تکمیل کنند. اگر مایکروسافت بتواند همگرایی لازم بین فناوری‌های مختلف خود و قابلیت‌های سرفیس اندرومدا نظیر فرم فکتور قابل تغییر، Windows Core OS، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، واقعیت ترکیبی ایجاد کند قادر خواهد بود تحول بعدی دنیای فناوری را به نام خود ثبت کند.

گاهی اوقات مردم خودشان دقیقا نمی‌دانند چه نیازهایی دارند و چه می‌خواهند تا اینکه محصولی به آنها معرفی شده و نیازهای جدیدی متناسب با دنیای امروز را برای آنها تعریف کند. این مسئله دقیقا همان کاری است که اپل در سال 2007 با کاربران انجام داد. اکنون در انتهای سال 2018 میلادی هستیم و مایکروسافت دقیقا این پتانسیل را دارد تا با تجمیع فناوری‌های خود نیازهای جدیدی برای کاربران تعریف کرده و خواسته آنها از یک گوشی هوشمند را کاملا متفاوت سازد.

منبع : وینفون
1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
Abolfazl-Sadat
پاسخ دهید دوشنبه 2 مهر 1397

وی پی ان خریدم وقتی فعالش میکنم یه قفل بالای نوار آنتن میاد
مینویسه وی پی ان وصل شد ولی همچنان سایت و تلگرام فیلتر رو باز نمیکنه
به نظرتون مشکلش چیه؟
اگه کسی میدونه جواب بده

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید دوشنبه 2 مهر 1397

  سلام دوست عزیز، شما از پروکسی ها استفاده کنید هم راحت تره هم اینکه هزینه ای هم نداره

mikaeil001
پاسخ دهید سه شنبه 3 مهر 1397

سلام آقای توکلی نیای عزیز
مقاله ی بسیار جالبی بود
فکر کنم با اومدن سرفس اندرومدا همه ی دوست داران تکنولوژی خوشحال بشن حتی دوستانی که بحاطر ویندوز موبایل از مایکروسافت دلخور هستن
درضمن من با ورود به اکانت نمیتونم کامنت بذارم باید حتما بصورت مهمان کامنت بذارم. نمیدونم بقیه ی دوستان هم این مشکل رو دارن یا نه. و فقط همین خبر این مشکل رو داره و بقیه ی پستها هیچ مشکلی نداره و به راحتی میشه با انتخاب گزینه ی ورود کامنت گذاشت!!!

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید سه شنبه 3 مهر 1397

  سلام میکائیل جان، خوشحالم که مقاله مورد توجه شما قرار گرفت. با نظر شما کاملا موافق هستم، عرضه سرفیس فون می‌تونه توجه همه کاربرا از جمله کاربرای قدیمی و دلخور ویندوزفون رو مجددا به مایکروسافت جلب کنه. در مورد بخش نظرات هم بله یه مشکلاتی وجود داره متاسفانه، به امید خدا تو ماه‌های آینده تغییرات خوبی از این بابت تو سایت خواهیم داشت.

mikaeil001
پاسخ دهید سه شنبه 3 مهر 1397

دوست عزیز Abolfazl-Sadat
وی پی ان رو روی گوشی دیگه ای هم امتحان کتید ببینید کار میده یا نه. اگر کار نداد مشکل از وی پی ان هستش
در ضمن میتونید تاچ وی پی ان touch vpn رو از استور دانلود کنید(به راحتی داره کار میده)
برای تلگرام هم از پروکسی های mtproto استفاده کنید فقط کافیه سزچ یزنید mtproto و روی لینکهایی که میذارن تپ کنید.

mikaeil001
پاسخ دهید سه شنبه 3 مهر 1397

البته توی چند مقاله درباره ی امنیت فضای مجازی خوندم که بهتره از وی پی ان های پولی استفاده نکنیم چون وقتی از کارت بانکی برای پرداخت پول استفاده میکنیم اگر به هر دلیلی مشکلی برای ارائه دهنده ی وی پی ان پیش بیاد مشخصات تمام کسایی که از وی پی ان استفاده کردن لو میره و همونطور هم که میدونید ارائه و استفاده از خدمات وی پی ان قانونی نیست.

Forza Juventus
پاسخ دهید سه شنبه 3 مهر 1397

دوستان یه درخواست بدید لااقل این برنامه اسنپ یا تپ سی نسخه تحت وبشون رو درست کنن که ما ویندوزفونی ها هم بتونیم استفاده کنیم ازش،مدتیه نسخه تحت وبش غیرقابل استفاده شده،ممنون

RBM
پاسخ دهید چهارشنبه 4 مهر 1397

شاید در این زمان که ارزش ریال نسبت به دلار تا یک صدو هشتاد هزارم کاهش یافته صحبت در مورد این چیز ها تا حدی تلخ هم باشه. اما آینده روشن نیست و لازمه ما خودمونو برای شرایط تا حدودی قابل پیش بینی آماده کنیم. به نظر من با توجه تاخیر بسیار زیادی که ورود سرفیس آندرومدا داشته، یعنی مایکروسافت به مشکلات غیر قابل حلی خورده که شاید روی پلتفرم فعلی نتونه حلش کنه. و با تاخیر بیشتر از این ترسی وجود داره که شاید دیگر شرکت ها با ساده سازی مسائل بهش برسن. سابقه اینطور بوده که گوگل تمام ایده های موفقش ایده هایی بوده که مایکروسافت خیلی پیچیده بهشون نگاه کرده و توشون شکست خورده. گوگل هم با تبدیل ایده بزرگ به یک ایده کوچک و شاید حتی به درد نخور اون و به موفقیت رسونده. اما از طرفی رویداد های دو سه سال اخیر این فرایند رو مقداری تغییر داده. مایکروسافت دیر وارد بازار فضای ابری شد. حتی گوگل سال 2010 این رو اعلام کرد و گفت مایکروسافت شکست خواهد خورد. سال 2018 گوگل با اختلاف دو برابری کاملا از مایکروسافت شکست خورد و حالا بحث سر اینه که آمازون چه مدت دوام میاره. به نظر من با بچگانه نشون دادن موبایل ها به صورت فعلی و خیلی واضح، مایکروسافت میتونه کل بازار رو در یک لحظه بخابونه. فقط کافیه کسانی که قصد خرید موبایل دارن بدونن یک مدل موبایل هست که ارزونه، ضعیفه، میشه به تعداد زیاد ازش خرید اما نهایتا کیفیتش پایینه. یک مدل هم هست که افراد باید برای به دست آوردنش از موانع خاصی عبور کنن. مثلا حداقل 16 سال داشته باشن. اجازه خرید شخصی بیش از دو عدد نداشته باشن و باید بدونن که یک سخت افزار در حد کامپیوتر کامل داخلشونه. گروه سرفیس باید با پردازنده ARM و با یک سیستم عامل تقریبا بی نقص وارد بازار بشه. به نظرم وقتشه که مایکروسافت هسته DOS رو کاملا کنار بزاره و از نقطه صفر و با سرمایه گذاری فراوان در یک مدت زمان کوتاه کل ساختار سیستم عاملی فعلی رو در هم بشکنه. البته اگر واقعا به طوری که به نظر میاد با هسته داس به مشکل برخورده باشه. مایکروسافت باید به اصل خودش یعنی تولید برای افراد حرفه ای برگرده. بزرگسال ها هستن که به بچه هاشون یک سری عادت هارو منتقل میکنن. ویندوز همینطوری به موفقیت جهانی رسید. وقتشه از بازار بچه ها خارج بشن.

Amir
پاسخ دهید جمعه 6 مهر 1397

اخی دوستان هنوز امید دارید؟ ماکرروسافت به اوسکلایی مثل شما می بالههههه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,