با گسترش بازار کارت گرافیک‌های اکسترنال برای لپ تاپ‌ها، تاثیر این قطعه‌ی سخت افزاری در عملکرد لپ تاپ‌ها روشن‌تر از قبل شده است و تاثیرات آن به طوری است که همه را برای خرید یکی از این کارت گرافیک‌های اکسترنال وسوسه می‌کند.

ولی با تورم قیمت کارت گرافیک‌ها که اخیراً به وجود آمده است، این سوال پیش می‌آید: اگر کارت گرافیک لپ تاپی که استفاده می‌کنید کم قدرت و ارزان قیمت است، آیا ارزش این را دارد که یک کارت گرافیک اکسترنال برای آن خرید؟

ابتدا باید خاطر نشان کرد که اگر لپ تاپ شما در کل لپ تاپی ارزان قیمت باشد، باید پهنای باند پورت USB Type-C دستگاهتان مطمئن باشید.

از لحاظ تئوری، تنها چیزی که برای وصل کردن یک کارت گرافیک اکسترنال به لپ تاپ نیاز است برقراری اتصال میان کارت گرافیک و لپ تاپ از طریق یک کابل USB Type-C است و پورت USB شما باید از Thunderbolt نیز پشتیبانی کند. ولی هر پورت دارای Thunderbolt پهنای باند یکسان ندارد.

برای مثال، لپ تاپ Dell XPS 13 9360 که در سال 2017 به بازار عرضه شد را در نظر بگیرید. در میان مشخصات این دستگاه، یک مشخصه‌ی بسیار مهم پنهان شده است: در این لپ تاپ فقط دو PCI Express Lane به USB Type-C وجود دارد (که پهنای باند آن 16 گیگابایت بر ثانیه است)، این در حالی است که سرعت پایه‌ای که از یک رابط Thunderbolt انتظار می‌رود 40 گیگابایت بر ثانیه است.

پورت‌های لپ تاپ Dell XPS 13 9360

2 عدد پورت USB 3.0 که یکی از آن‌ها دارای قابلیت PowerShare است.

1 عدد کارت خوان (SD، SDHC، SDXC)

1 عدد جک هدفون

1 عدد قفل Noble

1 عدد پورت Thunderbolt 3 (دو عدد PCI Express lane) با قابلیت شارژ کردن، PowerShare، پهنای باند 40 گیگابایت بر ثانیه، قابلیت استفاده از این پورت به عنوان USB 3.1 نسل 2، VGA، HDMI، Ethernet و USA-A در صورت استفاده از Dell Adapter

حال به این سوال می‌رسیم، آیا چنین لپ تاپی ارزش خرید یک کارت گرافیک اکسترنال را دارد؟ برویم که جواب را پیدا کنیم.

مرحله‌ی آزمایش

لپ تاپ Dell XPS 13 خود می‌تواند بسیاری از بازی‌ها را اجرا کند و سخت افزار آن به اندازه‌ی کافی برای این کار قدرت دارد، ولی ابتدا باید تنظیمات مناسب را اعمال کرد. عنوان‌های محبوبی مانند CS:GO در این لپ تاپ میانگین نرخ فریم 56 در رزولوشن 720p دارد، Far Cry 5 با کمترین تنظیمات گرافیکی و رزولوشن می‌تواند نزدیک به 30 فریم بر ثانیه نیز شود.

ولی اجرا کردن بازی‌های سنگینی مانند Assassin’s Creed Origins و Final Fantasy XV روی گرافیک Intel HD کاملاً غیر ممکن است.

در این آزمایش ما با یک کارت گرافیک GT 1030 شروع کردیم. آن را به مبدل AkiTio متصل کردیم و سپس به لپ تاپ XPS 13 با استفاده از یک کابل USB Type-C وصل کردیم. کارت گرافیک GT 1030 اولین کارت گرافیک سری 10 کارت گرافیک‌های NVIDIA است که قیمت آن زیر 100 دلار است و برای بازی‌ها و کارهای ساده طراحی شده است. از لحاظ فنی این کارت گرافیک با مبدل‌های کارت گرافیک سازگار نیست ولی در عمل بدون هیچ مشکلی کار می‌کند.

با متصل کردن کارت گرافیک، توانایی لپ تاپ XPS 13 به طور آنی افزایش پیدا کرد. میانگین نرخ فریم در CS:GO حال به 146 رسیده است و Far Cry 5 حال با میانگین فریم 36 در رزولوشن 720p اجرا می‌شود (و همچنین قادر به ماندن در بالای 30 فریم بر ثانیه است.)

عنوان‌های Assassin’s Creed Origins و Final Fantasy XV که در تست قبلی غیر قابل اجرا بودند حال قابل اجرا هستند و در رزولوشن 720p میانگین نرخ فریم بالای 30 دارند.

خب در این جا چقدر از قدرت اصلی کارت گرافیک GT 1030 به علت محدودیت پهنای باند کم شده است؟ این بار همان کارت گرافیک را به یک کامپیوتر با پردازنده‌ی Ryzen 3 وصل کردیم و بنچ مارک‌های مشابه را اجرا کردیم تا تفاوت میان آن‌ها را پیدا کنیم.

امتیاز در بنچ مارک Final Fantasy XVمیانگین نرخ فریم در Assassin's Creed Originsمیانگین نرخ فریم در Far Cry 5میانگین نرخ فریم در CS:GOGT 1030
34193236146USB Type-C
36944348170پورت PCI در کامپیوتر

این طور که معلوم شد، در لپ تاپ XPS 13، عملکرد کارت گرافیک GT 1030 چیزی میان 10 تا 25 درصد عملکرد واقعی این کارت گرافیک بوده است.

صرفاً از روی کنجکاوی، همین آزمایش را بار دیگر تکرار کردیم، ولی به جای کارت گرافیک GT 1030، کارت گرافیک GTX 1050 را استفاده کردیم. همانطور که انتظار می‌رفت تاثیری که این کارت گرافیک داشت به طرز قابل توجهی بیشتر بود. در بازی Assassin’s Creed Origins توانستیم با استفاده از توانایی کامل این کارت گرافیک به میانگین نرخ فریم 60 دست پیدا کنیم، ولی در لپ تاپمان به علت پهنای باند محدود توانستیم تنها به 45 فریم بر ثانیه در این بازی برسیم.

امتیاز در بنچ مارک Final Fantasy XVمیانگین نرخ فریم در Assassin's Creed Originsمیانگین نرخ فریم در Far Cry 5میانگین نرخ فریم در CS:GOGTX 1050
55314655179.21USB Type-C
62396081227.57پورت PCI در کامپیوتر

به سوال اولمان بر می‌گردیم: حتی اگر پهنای باند در دستگاهی که استفاده می‌کنیم محدود باشد، آیا یک کارت گرافیک اکسترنال برای یک لپ تاپ همچنان ارزش خریدن دارد؟

می‌توان گفت که بله، ارزش خریدن دارد. با استفاده از کارت گرافیک GT 1030 در این لپ تاپ، تاثیر مثبت آن را در عنوان‌هایی که ذکر کردیم به راحتی می‌توان دید. در حضور این کارت گرافیک، در بازی‌هایی که بدون آن حتی قادر به اجرا شدن نبودند، توانستیم به میانگین نرخ فریم 60 دست پیدا کنیم. حتی با پهنای باند محدود، این کارت گرافیک می‌تواند عنوان‌های بیشتری را در لپ تاپ شما قابل اجرا کند.

منبع : وینفون
234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
Sen
پاسخ دهید دوشنبه 16 مهر 1397

سلام خسته نباشید چطوری بفهمم پهنای باند USB type c لب تاپ چند است؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,