ویندوز از جمله خدمات مایکروسافت است و همین مایکروسافت را قادر می‌سازد تا به صورت منظم برای ویندوز 10 به‌روزرسانی‌‌های امنیتی و پچ منتشر کند و صد البته به این سیستم عامل قابلیت‌های جدید اضافه کند. این قابلیت‌های جدید در قالب به‌روزرسانی‌های بزرگ به ویندوز 10 اضافه می‌شوند و مایکروسافت سالیانه 2 به‌روزرسانی بزرگ برای این سیستم عامل منتشر می‌کند. با این که دو به‌روزرسانی در هر سال اجازه نوآوری به مایکروسافت می‌دهد و اضافه کردن قابلیت‌های جدید به ویندوز 10 را سرعت می‌بخشد، در عین حال باعث سردرگمی زیادی برای کاربرانی می‌شود که این به‌روزرسانی‌ها را دریافت می‌کنند.

آخرین به‌روزرسانی که مایکروسافت برای ویندوز 10 منتشر کرد که به‌روزرسانی آوریل ویندوز 10 نام دارد، به طور خیلی خاصی برای بسیاری از کاربران مشکل ساز بوده است. کاربران بسیاری در اینترنت مشکلاتی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند را منتشر کرده‌اند و از جمله آن‌ها، مشکلات مربوط به گرافیک اختصاصی، اتصالات بلوتوث، اعلان‌هایی که به اشتباه به کاربر درباره فضای کم اخطار می‌دهند و بسیاری دیگر. و البته باید هم بگوییم که هیچ به‌روزرسانی عالی نیست و نخواهد بود، ولی اگر به‌روزرسانی آوریل ویندوز 10 را با سایر به‌روزرسانی‌های قبلی مقایسه کنید، نسبت به آن‌ها دارای باگ‌ها و مشکلات بیش‌تری است.

در به‌روزرسانی‌های قبلی مانند کریتورز پاییزی، با این که مشکلاتی وجود داشت اما هیچ کدام به اندازه‌ی مشکلات در به‌روزرسانی آوریل آنقدر بزرگ و جدی نبودند که استفاده از کامپیوترهای شخصی را سخت یا حتی غیر ممکن کنند. برای مثال، در سرفس بوک 2، هنگام عوض کردن بین پنجره‌ها یا حتی بستن آن‌ها، سیستم بسیار کند می‌شود که استفاده از سرفس بوک 2 را تقریبا غیر ممکن می‌کند. اوایل انتشار این به‌روزرسانی، در سرفس بوک 2 اتصالات بلوتوث نیز دارای مشکلاتی بود که آن‌ها دیگر رفع شده‌اند.

آیا انتشار یک به‌روزرسانی به جای دوتا می‌تواند کیفیت به‌روزرسانی‌های بزرگ ویندوز 10 را افزایش دهد؟ در به‌روزرسانی آوریل، می‌توان احساس کرد که مایکروسافت هم زمان با درست کردن و آزمایش کردن قابلیت‌های جدید نمی‌تواند از کیفیت آن‌ها نیز مطمئن شود چرا که فقط مدت محدودی برای انجام همه‌ی این‌ها است. اگر سالیانه فقط یک به‌روزرسانی منتشر شود، زمانی که مایکروسافت برای ساختن و آزمایش کردن به‌روزرسانی جدیدش در اختیار دارد دو برابر می‌شود و تا زمان انتشار به‌روزرسانی می‌توان از کیفیت به‌روزرسانی مطمئن شد.

ولی بیایید واقع بین باشیم. اکثر کاربران از به‌روزرسانی کردن خوششان نمی‌آید. کاربران مخصوصاً از به‌روزرسانی‌های ویندوز خوششان نمی‌آید چرا که هم اجباری هستند و هم سرزده شروع به کار می‌کنند و کاربر باید سیستم را بیشتر از حد معمول ریستارت کند و تنها این ریستارت کردن نیست که باعث ناخشنودی کاربران می‌شود، بلکه ریستارت کردن برای نصب به‌روزرسانی‌ها زمان زیادی می‌برد و کاربران نمی‌خواهند تمام این مدت تا پایان نصب به‌روزرسانی‌ها صبر کنند. این حقیقت که به‌روزرسانی‌های بزرگ ویندوز 10 بیش‌تر به خاطر مشکلاتی که ایجاد می‌کنند (و نه موارد که اضافه یا رفع می‌کنند) دارند شناخته می‌شوند و در کنار مواردی که ذکر کردیم همه با هم باعث آن شده‌اند که کاربران دیگر تمایلی به استفاده از ویندوز نداشته باشند.

کدام بهتر است؟ یک یا دو به‌روزرسانی؟

حذف یکی از به‌روزرسانی‌هایی که مایکروسافت سالیانه برای ویندوز 10 منتشر می‌کند باعث می‌شود که به‌روزرسانی‌ها بیش‌تر به چشم بیایند و کمتر مشکل ساز باشند که این برای کاربران بهتر است. و لزوماً به این معنی نیست که امنیت ویندوز 10 کاهش خواهد یافت چرا که مایکروسافت با پچ‌های Tuesday ویندوز 10 را به‌روز نگه می‌دارد. تنها مشکل انتشار یک به‌روزرسانی در سال این است که هم مایکروسافت و هم کاربران باید مدت طولانی‌تری برای به‌روزرسانی‌ها و قابلیت‌های جدید صبر کنند.

ولی انتشار یک به‌روزرسانی در سال از جای دیگری نیز مشکل ساز خواهد بود و آن زمانی خودش را نشان می‌دهد که مایکروسافت نتواند قابلیتی را به موقع و در زمان مقرر شده آماده برای انتشار کند. در حال حاضر، اگر قابلیتی تا تاریخی که برای آن مشخص شده بود کامل ساخته نشود، تنها 6 ماه طول می‌کشد تا این قابلیت به دست کاربران برسد. اگر تنها یک به‌روزرسانی در سال منتشر شود، به این معنی است که به جای 6 ماه، کابران باید 12 ماه صبر کنند تا آن قابلیت جدید به دستشان برسد. ولی، آیا این برای کاربران بد خواهد بود؟ در جواب باید بگوییم خیر. اکثر کاربران به طور کلی به آن اهمیت نمی‌دهند و کسانی که این موضوع برایشان مهم است اینسایدرها هستند که در هر صورت بیلدها با قابلیت‌های جدید را زودتر از همه دریافت می‌کنند.

کاری که مایکروسافت در واقع باید انجام دهد بهبود شهرت ویندوز به عنوان یکی از خدماتش است، به جای این که به اجبار کاربرانش را از طریق به‌روزرسانی‌های مکرر به ویندوز عادت دهد. مایکروسافت باید ابتدا مطمئن شود که این به‌روزرسانی‌ها پایدار هستند، آن‌ها باید بسیار پایدارتر از به‌روزرسانی‌های کنونی باشد و این گونه می‌تواند کاربران را با به‌روزرسانی‌های بزرگش هیجان زده کند. یک به‌روزرسانی بزرگ در سال برای ویندوز 10 باید کافی باشد، به این دلیل که آنقدری رخ نمی‌دهد که تبدیل به یک مورد آزار دهنده شود و در عین حال آنقدر زمان وجود دارد که قابلیت‌ها به موقع ساخته و آزمایش شوند و از آن طریق مایکروسافت می‌تواند از پایدار بودن به‌روزرسانی‌هایش مطمئن شود و تعداد باگ‌هایی که ممکن است داشته باشند را به حداقل ممکن برساند که مهم‌ترین اثر این تغییر می‌تواند باشد.

منبع :

Windows Central

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,