در چند سال گذشته، هوش مصنوعی (AI)در کانون توجه قرار گرفته‌است که تا چندین سال پیش یک موضوع علمی تخیلی تلقی می‌شد و اکنون به یک موضوع جهانی تبدیل شده‌است که در حال حاضر بر تعاملات فروشندگان با مشتریان، شرکا و رهبران صنعت در سراسر آسیا و… تسلط دارد. در ادامه با وینفون همراه باشید.

سفری که امروز با هوش مصنوعی در پی آن هستیم، حدود هفت دهه برای کامل شدن آن طول می‌کشد. با این حال، در چند سال گذشته، هم‌گرایی داده‌های بزرگ، در دسترس بودن و محاسبات ابری قدرتمند همراه با موفقیت‌های بزرگی در الگوریتم‌های نرم‌افزاری و یادگیری ماشین، سناریوهای جدید و مهیجی را در استقرار هوش مصنوعی ایجاد کرده‌است.

AI امروزه در مرکز تحولات دیجیتالی سازمان‌ها و حتی کشورها و ملت‌ها قرار دارد. IDC پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2019، 40 درصد از ابتکارات تحولات دیجیتالی توسط هوش مصنوعی و توانمندی‌های شناختی پشتیبانی خواهد شد که بینش‌های مهم و حیاتی را برای مدل‌های عملیاتی و مدل‌های کسب درآمد جدید در این منطقه فراهم می‌کنند. (در اینجا متوجه می‌شوید که چگونه تغییرات دیجیتالی به تولید بیش از 1 تریلیون دلار ناخالص داخلی آسیا و اقیانوسیه در سال 2021 کمک خواهد کرد، که در آن هوش مصنوعی یک کاتالیزور اصلی برای رشد بیشتر اقتصاد است).

هوش مصنوعی با دریافت داده‌ها می‌تواند مزایای زیادی در مقیاس ایجاد کند. برای مثال، اجازه دهید به شما بگویم که چطور مایکروسافت و شرکای ما به توریست‌ها در ژاپن کمک می‌کنند تا در خیابان‌های خود با راحتی بیشتری حرکت کنند. تخمین زده می‌شود که در هر سال بیش از 28 میلیون بازدیدکننده از ژاپن بازدید می‌کنند و با المپیک توکیو که درست در آن شهر قرار دارد در سال 2020 این رقم افزایش خواهد یافت. همانطور که بسیاری از آن‌ها تایید می‌کنند، سفر به اطراف ژاپن می‌تواند بسیار دشوار باشد در واقع در اینجا است که هوش مصنوعی می‌تواند وارد عمل شود و به آن‌ها کمک کند.

میکو چت باتی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به ستاره اپلیکیشن مسافرتی Japan Trip Navigator تبدیل شده‌است. این چت بات
توسط مایکروسافت با همکاری آژانس مسافرتی JTB و پلتفرم مسیریابی NAVITIME توسعه یافته است. این چت بات قادر است مسافران را در کشور ژاپن با اطلاعات همزمان فراهم شده توسط منابع رسمی و دیگر کاربران اپلیکیشن همراهی کند. میکو همچنین قادر به کارهای دیگری مثل رزرو هتل است.

علاوه بر این، یکی از ویژگی های پیشرفته و جالب Miko این است که با استفاده از توابع تشخیص تصویر و با کمک پلت فرم AI خدمات شناختی مایکروسافت، می‌تواند اطلاعات زیادی را در مورد عکس‌هایی که کاربران این برنامه گرفته‌اند، به آن‌ها ارائه‌دهد.

آسیا کلید توسعه هوش مصنوعی خواهد بود 

منطقه آسیا به صورت منحصر بفردی قرار است نقش رهبری را در توسعه‌ی هوش مصنوعی داشته باشد. سه دلیل برای این کار وجود دارد:

  1. هوش مصنوعی به اطلاعات نیاز دارد: AI وابسته به داده‌هایی برای انجام فعالیت خود است؛ هر چقدر داده‌های که سیستم هوش مصنوعی از آن‌ها تغذیه می‌کند، بیشتر باشند عملکرد سیستم نیز بهتر می‌شود. آسیا نه تنها بزرگترین جمعیت جهان را دارد، بلکه همچنین منطقه‌ای است که بیشتر از سایر نقاط جهان به ابزارآلات دیجیتالی مرتبط و متصل است و از این رو می‌تواند مقدار زیادی اطلاعات را که سیستم‌های AI برای رشد به آن نیاز دارند دارند، فراهم کند. مایکروسافت در این مورد قدرت ویژه‌ای به هوش مصنوعی بخشیده است. ما در مایکروسافت از نمودارهای اطلاعاتی برخی از برنامه‌های خود از قبیل Windows، Office، LinkedIn، Bing، Cortana و… برای توسعه‌ی ابزارهای AI کمک گرفتیم، تا سیستم‌های هوش مصنوعی بتوانند نیاز‌های مردم را بهتر پیشبینی کنند و سریع‌تر به نیازهای مردم پاسخ دهند. طبیعتاً ظهور هوش مصنوعی باعث ایجاد برخی ملاحظات اخلاقی در اطراف، برای مثال، دسترسی مناسب و استفاده از داده‌ها می‌شود. در مایکروسافت، ما شش اصل اخلاقی از قبیل عدالت، قابلیت اطمینان و امنیت، حفظ حریم خصوصی و امنیت، همگانی، شفافیت و پاسخگویی را در نظر گرفتیم تا به توسعه و بهره‌گیری سالم و قانونی از هوش مصنوعی کمک کنیم.
  2. هوش مصنوعی به استعداد نیاز دارد: در حالی که ما پذیرش عمومی هوش مصنوعی را در سال جاری پیش‌بینی می‌کنیم، هنوز  راه طولانی برای ادامه یافتن دستیابی به برنامه‌های قوی‌تر و بهتر هوش مصنوعی وجود دارد. برای انجام این کار به استعداد‌های برتر و بزرگی در زمینه علم، فن‌آوری، مهندسی و ریاضی (رشته‌های پایه)نیاز داریم که شرکت‌های فن‌آوری و سازمان‌های تحقیقاتی بتوانند با استفاده از آن‌ها به توانایی‌های هوش مصنوعی کمک کنند. و این استعداد به طور فزاینده‌ای از آسیا سرچشمه می‌گیرد. برای مثال، طبق گفته USB، تا سال2025، مجموعه استعداد‌های هوش مصنوعی چین و هند به تنهایی از آمریکا بیشتر خواهد شد. در مایکروسافت، ما 20 سال پیش زمانی که Microsoft Research Asia را در پکن در سال 1998 تاسیس کردیم، توانایی دسترسی به استعدادهای حیاتی فنی در آسیا را کشف کردیم. این بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه در خارج از ایالات متحده بوده و صدها محقق، توسعه دهندگان و دانشمندان بازدید کننده را که درگیر مشکلات و چالش‌های طولانی مدت هوش مصنوعی هستند، در خود جای داده‌است. ما یک آزمایشگاه مشابه (تحقیقات مایکروسافت هند) مستقر در بنگلور هند داریم و این دو که مجهز به امکانات کلاس جهانی هستند به طور منظم پیشرفت‌های صنعت هوش مصنوعی پیشرو در جهان را به دست می‌آورند. به عنوان مثال، شرکت تحقیقات مایکروسافت آسیا اخیراً بخشی از تیم جهانی ما بود که اولین سیستم ترجمه ماشینی را توسعه داد که می‌تواند مقالات خبری را در زبان چینی به انگلیسی با همان کیفیت و دقت به عنوان یک انسان ترجمه کند.
  3. هوش مصنوعی نیاز به پذیرش دارد: همان طور که گفته شد، هرچقدر اطلاعات مورد نیاز هوش مصنوعی بیشتر باشد، کارایی آن بهتر است. یکی از جنبه‌های منحصر به فرد آسیا، جمعیت بزرگ جوانان آن است که در دنیای دیجیتال به دنیا آمده‌اند. سازمان ملل برآورد می‌کند که 60 درصد از جمعیت جوان جهان در آسیا اقیانوسیه قرار دارند. این “بومیان دیجیتالی”(جوانان) بیشتر پذیرای تکنولوژی‌های دیجیتالی هستند که زندگی خود را با آن وفق می‌دهند و از آن‌ها بیشتر در زندگی خود بهره می‌برند. به غیر از این،  بسیاری از کشورهای آسیایی از نظر تاریخی، پذیرندگان دیرین فن‌آوری بوده‌اند و این امر آن‌ها را قادر می‌سازد که دیگر ملل وابسته به زیرساخت‌های قدیمی را پاک‌سازی کنند و شیوه‌های جدید زندگی و کار کردن را بپذیرند.

سرمایه گذاری مایکروسافت AI در آسیا

ما در مورد آینده هوش مصنوعی در این منطقه هیجان‌زده هستیم و چهار بلوک اصلی ساختمان را اولویت‌بندی کرده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم که قادر هستیم هوش مصنوعی را با مشتریان و شرکای خود در این منطقه، امروزه و در بلندمدت مهار کنیم.

  1. توسعه توانایی های هوش مصنوعی: انقلاب هوش مصنوعی بدون استعدادهای STEM در سطح جهانی، تحقیق و توسعه، و ایجاد برنامه های خلاقانه و  برنامه‌های کاربردی، اتفاق نخواهد افتاد. ما به ایجاد مشارکت با دولت‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های صنعتی برای توسعه توانایی‌های AI در این منطقه ادامه خواهیم داد. یک نمونه خوب در این مورد، سرمایه گذاری 33 میلیون دلاری اخیر ما در همکاری با دولت تایوان برای ایجاد مرکز تحقیق و توسعه هوش مصنوعی در تایوان برای کمک به افزایش قدرت تکنولوژی و بخش صنعتی این جزیره است.
  2. توسعه‌ی اکوسیستم شرکای فناوری: ما روی توسعه‌ی اکوسیستم شرکای فناوری اطلاعات خود در سراسر آسیا متمرکز هستیم تا آنها را قادر سازیم تا قابلیت های AI را ابتدا در دولت، آموزش و پرورش، بهداشت، تولید، خدمات مالی و فروشگاه‌ها و سایر بخش‌ها، تزریق کنند و سپس آن‌ها را به بازار عرضه کنند. برای فعال کردن این امر، ما به تازگی اعلام کرده‌ایم که 500 میلیون دلار در عرض دو سال آینده برای ارائه هم‌کاری مشترک با شرکت‌های نوپا، همراه با دسترسی به فن‌آوری، و فضاهای اجتماعی جدید که هم‌کاری میان اکوسیستم‌های محلی و جهانی را ترویج می‌کنند، انجام می‌دهیم.
  3. ایجاد پلت فرم هوش مصنوعی: ما همچنان به تقویت پلتفرم cloud متغییر خود (Microsoft Azure) و توانایی آن برای ارائه قابلیت‌های قدرتمند هوش مصنوعی به شیوه‌ای مطمئن در سراسر منطقه ادامه خواهیم داد. امروز، Azure برای مشتریان در 140 کشور جهان از طریق 50 مناطق Azure در سراسر جهان در دسترس است، که شامل 15 منطقه در آسیا است، که شامل 15 کشور در آسیا می‌شود، این امر مشتریان و شرکای ما را در دستیابی به پلت فرم مورد نیاز برای ارائه دادن برنامه‌های هوش مصنوعی در مقیاس امنی در سراسر جهان، یاری می‌دهد.
  4. بازآموزی نیروی کار آسیا: ما متعهد به همکاری با سازمان‌های دولتی و خصوصی برای کمک به آموزش مهارت‌های جدید در نیروی کار هستیم تا بتوانیم در یک دنیای دیجیتال مبتنی بر AI پیشرفت کنیم. به عنوان مثال، ما به تازگی یک برنامه مهارت‌های ملی را در جنوب استرالیا با هم‌کاری وزارت توسعه ایالتی و شهر سالیسبری برای تامین مهارت‌های دیجیتالی برای کارگران زنجیره تامین خودرو آغاز کردیم.

در پایان، من واقعاً بر این باور هستم که آسیا مرز جدید این قرن برای توسعه‌ی هوش مصنوعی خواهد بود. هوش مصنوعی فرصتی بی سابقه‌ای را برای رشد، بهره‌وری و نوآوری در این منطقه از جهان ارائه می‌دهد و همچنین توانایی حل برخی از مهم ترین چالش‌های اجتماعی منطقه را دارد.

قطعاً آینده‌ای جالبی پیش‌روی فناوری هوش مصنوعی در این منطقه است. انقلاب جدیدی با کمک هوش مصنوعی در حال آغاز است!

منبع :

MICROSOFT

88 پست
واحد عثمانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,