Painting Programs Banner

یکی از دلایل اصلی برای خرید تبلتی که دارای قلم می باشد این است که از آن برای طراحی استفاده کنیم. طراحی طبیعتا انواع متفاوتی دارد، ولی یکی از اصلی ترین آن ها مبحث گرافیک و نقاشی است. سرفس یکی از این ابزارهاست که با قلم عالی خود (به نسبت ابزارهای موجود در بازار) می تواند هرکسی را ترغیب کند که با آن حداقل نقاشی را تجربه کند. دراین مطلب به معرفی ۶ برنامه رایگانی که برای طراحی با قلم و البته با دستانتون مناسب است، می پردازم. در ادامه این مطلب با وینفون همراه باشید. این انتخاب ها از بین بسیاری از عناوین مختلف و با توجه به نظرات افراد باتجربه کار در زمینه طراحی و همچنین کاربران عادی که در انجمن های مختلف نظر خود را اعلام کرده اند و البته با تجربه و آزمایش شخصی تهیه شده است. امیدوارم این راهنما به انتخاب برنامه ای برای لذت بردن شما از نقاشی در ابزار خود کمک کند.

   ابتدا نکاتی را عرض می کنم؛

تمامی این تست ها بر روی سرفس پرو ۴ انجام شده است و هیچ برنامه و یا درایوری قبل از تست بر روی سیستم نصب نگردید، و نیز بعد از اینکه با درایور وین تب (درایوری برای ایجاد پشتیبانی قلم در برنامه های قدیمی) نیز آشنا شدم، دوباره این تست ها را انجام دادم، که البته وقتی برنامه به طور پیش فرض از قلم پشتیبانی خوبی داشته باشد، دیگر نیازی به این درایور نیست، ولی بازهم برای اطمینان این درایور را نصب کردم، که البته در کمال تعجب باعث بدتر شدن کارکرد برنامه Mischief شد، و در بقیه برنامه ها نیز تاثیر مثبتی نداشت و طبیعتا آن را پاک کردم. ضمنا در طول تست با پدیده ای مواجه شدم که در انگلیسی به آن wobbling گفته می شود که تقریبا معادل لق زدن در این مطلب می شود. این پدیده باعث می شود که قلم اکثرا خطوط کج را با انحناهای ریز زیادی رسم کند که مقداری از آن ناشی از لرزش دست و مقداری نیز از دقیق نبودن برنامه و دستگاه معلول می شود، البته این مشکل با برنامه خوب تقریبا قابل جبران است، ولی می توان از نرم افزار Lazy Nezumi نیز استفاده کرد که علاوه بر تصحیح این مشکل، امکانات دیگری نیز در اختیارتان قرار می دهد، که البته برنامه های محدودی را پشتیبانی می کند. حالا می رویم سراغ معرفی برنامه ها:

لینک دانلود همه ی برنامه ها در انتهای مطلب، در قسمت دانلود موجود می باشد

۱. Sketchbook

این اولین برنامه ای هست که به طور کلی وقتی به دنبال موضوع نقاشی یا طراحی بر روی هر سیستم عاملی و از جمله در استور ویندوز باشید، به چشم می آید. این اتفاق بی دلیل نیست و این برنامه همیشه نیازهای اولیه طراحی را برطرف می کند و ساختار استانداردی دارد. امکانات اولیه طراحی مثل چند نوع قلم و یا تشخیص فشار و هم چنین مناسب بودن برای کار با لمس در این برنامه در دسترس است. اگر بخواهیم حرفه ای به این برنامه نگاه کنیم به غیر از ویژگی تشخیص فشار که محسوس نیست، می توان امکانات نسبتا کاملی مانند کار با لایه ها و یا خروجی های مختلف را در برنامه پیدا کرد. البته در صورتی که به طور رایگان در اتودسک ثبت نام کنید (که برای کاربران ایرانی نیز بسته است) و اکانت خود را به Essential ارتقا دهید، که تنظیم اندازه قلم و مقداری امکانات دیگر به آن اضافه می شود. باید اعتراف کنم که اگر تمایل داشته باشید سریع کشیدن طرحی را شروع کنید، واقعا عالی عمل می کند و در کنار Mischief سریع ترین است. در مجموع این برنامه کاملا استاندارد است، ولی به دلیل محسوس نبودن تشخیص فشار و نبودن قلم های متنوع لذت استفاده کمی به همراه دارد. ضمنا این برنامه دارای نسخه دسکتاپ نیز هست که طبق تجربه بنده گزینه بهتری می باشد، آن هم به دلیل رابط کاربری و کمی امکانات بیشتر.

نکات برجسته مثبت:

 • راحتی استفاده به دلیل قرارگیری آن در استور ویندوز و حالت تمام صفحه
 • رابط کاربری مناسب برای ابزارهای لمسی و با رزولوشن بالا
 • امکانات اولیه مناسب، مانند کار با لایه ها
 • فرمت های خروجی متنوع و حرفه ای

نکات برجسته منفی:

 • قلم های محدود
 • کم بودن حس تشخیص فشار قلم
 • وسیع نبودن برگه طراحی (اندازه برگه مقداری مشخص است که البته نمی توان آن را تعیین کرد)

Sketchbook Interface.Gif

۲. Mischief

این برنامه در استور موجود نیست، اما می توانید نسخه رایگان آن را از سایت سازنده دانلود کنید. در نگاه اول و به محض باز کردن برنامه، محیط آن اندکی خلوت به نظر می آید، ولی به محض اینکه دست به قلم می شوید و طرحی برروی صفحه شروع می کنید، واقعا از برخورد قلم با صفحه لذت می برید. میزان تشخیص فشار و روان بودن آن واقعا عالیست و البته نامحدود بودن فضای کار بسیار کارآمد است. به نظرم باید همه ی برنامه های طراحی دارای ویژگی صفحه کار نامحدود باشند، تا در هر قسمتی که می خواهید طراحی کنید آزاد باشید، این ویژگی واقعا باحال است، به شرطی که البته برنامه سرعت بزرگنمایی و اسکرول خوبی داشته باشد. در ادامه البته با مشکلاتی روبرو می شوید که مهمترین آن کمبود بسیار زیاد ابزار و قلم است. شما فقط سه نوع قلم به همراه پالت رنگ در اختیار دارید، فقط همین. به نظر کمی مسخره می آید که با این مقدار کم امکانات بتوان کار زیادی کرد، ولی برای من نقاشی کردن با این برنامه بسیار لذت بخش بود، چون خیلی خوب قلم روی آن کار می کند و فشار به زیبایی رویت می شود، ضمنا قلم بسیار روان و ثابت است.

نکات برجسته مثبت:

 • کاملا رایگان بودن نسخه رایگان ( نسخه پولی جداگانه قابل دانلود و با محدودیت استفاده ۱۵ روزه رایگان)
 • عملکرد عالی قلم و روان بودن برنامه
 • صفحه کار نامحدود

نکات برجسته منفی:

 • امکانات کمMischief Interface.Gif

   ۳. Medibang

   درهمین ابتدا باید اعتراف کنم که این همه ابزار در یک برنامه رایگان واقعا عالیه. این برنامه نیز مانند Mischief به طور رایگان از سایت سازنده قابل دانلود است. درابتدا که برنامه را باز کردم کمی از رابط کاربری بسیار ریز آن تعجب کردم، که البته به دلیل رزولوشن بالای تصویر در سرفس ایجاد می شود. با وجود این مشکل برای تبلتی مثل سرفس، ولی باز هم خیلی اذیت کننده نیست و با امکانات بالای خود، شما را به ادامه کار تشویق می کند. این برنامه واقعا جای تحسین دارد، با وجود رایگان بودن آن تقریبا همه ی امکانات برنامه های پولی را دارا می باشد. امکاناتی نظیر کار با لایه ها و قلم های بسیار متنوع، و یا تنظیم دقیق فضای کاری، خروجی های متنوع و حرفه ای، و حتی امکانات مخصوصی برای طراحی های کمیک. البته برنامه بدون اشکال هم نیست و بزرگترین آن رابط کاربری بسیار ریز آن در دستکاهی مثل سرفس با رزولوشین بالا می باشد، خوب البته این به راحتی قابل رفع است، اگر سازنده تمایلی به آن داشته باشد. در کل این برنامه پرامکانات ترین برنامه لیست ما می باشد و به راحتی می توان آن را توصیه کرد.

نکات برجسته مثبت:

 • امکانات زیاد در برابر قیمت کاملا رایگان
 • امکانات خاص برای طراحی کمیک
 • عملکرد بسیار خوب قلم و روان بودن برنامه

نکات برجسته منفی:

 • مناسب نبودن طراحی برنامه برای ابزارهای لمسی و یا دارای رزولوشن بالا
 • نامحدود نبودن صفحه کار

Medibang Interface.Gif

   ۴. Sketchable

تقریبا می توان گفت برنامه  ای نسبتا جدید در استور می باشد و مختص ویندوز است. حجم آن حول ۴۰۰ مگابایت است، که در برابر همه ی برنامه های دیگری که تابه حال کار کرده ام بسیار زیاد است (البته به استثناء فتوشاپ و ایلستریتو.ر) قیمتش رایگان است، ولی امکان آپگرید به نسخه پولی و اضافه شدن امکانات را دارد. از نظر کارکرد قلم نمی توانم برتری خاصی نسبت به دیگر برنامه های این لیست برایش قائل شوم، ولی کاملا خوب است، و از نظر تشخیص فشار قلم بهتر از sketchbook عمل می کند، که تقریبا هم رده Mischief می باشد. با توجه به حجم زیاد برنامه و برای استفاده رایگان آن، امکانات کمی دارد، و مهم ترین آن نبود قابلیت کار با لایه است. چند قلم و رنگ و فقط همین (البته یک نوع قلم که می تواند رنگ را پودر کند در بین آن هاست که به شدت برای سایه روشن کاربردیست.) برای بقیه امکانات شما باید ۲۰ دلار هزینه کنید و به نسخه پرمیوم آپگرید کنید. در کل می توان گفت که با توجه به امکانات نسبتا کاملی که پس از آن در اختیار شما قرار می دهد، می توان گفت قیمت بسیار خوبیست، ولی خوب دیگر رایگان نیست. در مجموع نسخه رایگان آن خیلی باارزش نیست. در مجموع تجربه کردن این برنامه را توصیه می کنم.

نکات برجسته مثبت:

 • موجود بودن آن در استور
 • راحتی استفاده و رابط کاربری مناسب لمس
 • قلم های نسبتا خوب و یک قلم باحال
 • قیمت مناسب برای ارتقاء

نکات برجسته منفی:

 • کمی امکانات گیج کننده
 • نداشتن امکان کار با لایه ها
 • نامحدود نبودن فضای کاربری و حجم بالا

Sketchable Interface.Gif

۵. Fresh Paint

قرار دادن این برنامه در کنار برنامه های حرفه ای کمی نامعقول است، ولی به دلیل اینکه رایگان است و امکانات خوبی نیز دارد، و البته باحال نیز هست در لیست قرار دادم. جالب اینجاست که در موقعی که این متن را می نوشتم، هرچقدر سعی کردم برنامه باز نشد و کرش می کرد. به هر حال شخصا این برنامه را دوست دارم و برای کسانی که می خواهند تفریحی نقاشی کنند، و یا کارکرد قلم سرفس خود را به دیگران نشان دهند توصیه می کنم. امکانات این برنامه شامل تعداد زیادی قلم که البته بیشتر با هدف نقاشی ایجاد شده اند، به اضافه تشخیص زیبای فشارو حرکت روان قلم می باشد. کارکرد استایلوس در حالتی که با قلم مو های آن کار می کنید واقعا جالب و زیباست، البته این برنامه برای کار با دست نیز ایده آل می باشد. در مجموع این برنامه با هدف باحال بودن ایجاد شده است و می توانید از آن لذت ببرید.

نکات برجسته مثبت:

 • عملکرد روان برنامه با انگشت و قلم
 • امکانات نسبتا خوب و زیبایی بصری
 • رایگان بودن کامل آن (به جز پک های رنگ آمیزی)

نکات برجسته منفی:

 • نبود امکانات حرفه ای
 • نامحدود نبودن صفحه کاربری
 • عدم پشتیبانی از فرمت های خروجی پیشرفته

Fresh Paint Interface

۶. Gimp

این برنامه به دلایلی در لیست قرار گرفته، قدمت و معروفیت در رایگان بودن و امکانات آن. شخصا بارها این برنامه را چه به عنوان جایگزین فتوشاپ و چه به عنوان تست، نصب و البته پاک کرده ام. علت اصلی و اصلی و اصلی آن رابط کاربری واقعا بد آن است. بسیار پیش میاد که برای انجام دادن یک کار ساده مثل گرادیانت باید به آموزش ها مراجعه کنید. در کل به افراد غیرحرفه ای در زمینه طراحی که اصلا توصیه نمی کنم و برای حرفه ای ها هم لزومی به استفاده از آن نمی بینم. ضمنا عکسی از این برنامه نمی بینید به دلیل اینکه خیلی سریع بنده پاکش کردم.

لازم است که در انتها از برنامه ای اسم ببرم که در انجمنی توصیه شده بود و البته من بعد از امتحان کردن آن باید بگم که این برنامه محشره. برنامه Leonardo که متاسفانه به علت پولی بودن این برنامه نمی توانستم در لیست بگنجام ولی مدت آرمایشی ۱۵ روزه در آن وجود دارد. در مقاله ای مجزا به معرفی این برنامه خواهم پرداخت.

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و به انتخاب درست تر و لذت بیشتر شما از نقاشی کمک کرده باشد.

16 پست
محمد به آبادی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
javadkhof
پاسخ دهید شنبه 21 خرداد 1395

۶. Gimp
خوبه ولی همونطور که گفتید رابط کاربریه افتضاحی داره !

من توی لینوکس اوبونتو ازش استفاده کردم و یکی از دلایل که لینوکسو بیخیال شدم همین نبودن یه نرم افزار خوبه گرافیکی بود !

در کله فوتوشاپ رو ترجیح می دم :] 🙂

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,