_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

بررسی بازی جذاب Beholder زنده بمانید، زنده نگه دارید.

ساخت جهانی خیالی، که قوانین عجیبی دارد؛ یکی از جالب‌ترین کارهایی بوده که در دنیای گیم چند باری با آن مواجه شده‌ایم و اکثرا هم بازی‌های موفقی بوده‌اند. یکی از بازی‌هایی که امسال با همین موضوع منتشر شد عنوان ولفنشتاین بود که با داستان و گرافیک خیره کننده‌اش ما را ساعت‌ها جذب خود می‌کرد. اما در این مطلب نمی‌خواهیم راجع به یک بازی با سرمایه‌ی کلان و گرافیک بسیار بالا و یا حتی اکشن صحبت کنیم.

بازی Beholder که اخیرا هم برای ایکس باکس وان تایید شد، یک بازی استراتژی، ماجراجویی است که با داستان بسیار زیبا و سبک بسیار جالب خودش، شما را مدت‌ها سرگرم می‌کند. در این بازی هم مانند بسیاری از بازی های مستقل متوجه می شویم که ترکیب گیم پلی و داستان گیرا، چندین برابر جذاب‌تر از یک بازی با داستان ضعیف و گرافیک خیره کننده است.

ابتدا برای کسانی که دوست دارند این بازی را تجربه کنند بگوییم که این بازی تا به حال برای پلتفرم‌های Windows, Linux, Android, Macintosh OS, iOS منتشر شده و 29 دی ماه جاری هم برای ایکس باکس وان در دسترس قرار خواهد گرفت.

جاسوسی کن یا بمیر

داستان با یک نامه شروع می‌شود، نامه‌ای که از طرف دولت به شما ارائه شده با مضمون این که شخصیت شما، کارل، برای صاحب‌خانه بودن در یک ساختمان انتخاب شده، از طرف دولت شما یک طبقه از آپارتمان را دریافت خواهید کرد تا با خانواده‌ی خود در آن زندگی کنید اما در قبال این امکانات و مقامی که به شما از طرف دولت داده شده باید از کسانی که در ساختمان شما مستاجر هستند جاسوسی کنید و به دولت گزارش دهید تا بتوانید مقام و پول بیشتری دریافت کنید.

دولت هرروز گزارش‌هایی ارسال می‌کند که داشتن یا استفاده کردن اقلام مختلفی را ممنوع می‌کند و اگر یکی از مستاجرین شما در حال استفاده از آن باشد، شما می‌توانید به دولت گزارش دهید و پلیس بلافاصله وارد عمل شده و او را دستگیر می‌کند. در این دولت دیکتاتوری چیزهای عجیبی مانند سیب، پیاز و حتی شلوار جین ممنوع است و مجازات داشتن و استفاده از هرکدام از اقلام ممنوعه به خودی خود زندان دارد، چه بسا که با استفاده‌ی بعضی از آن‌ها به مرگ نیز مجکوم شوند.

احترام ساختمان یا دولت

ابتدا شما باید با همسایگان خود صحبت کنید و آن‌ها را بشناسید، درباره‌ی هرکدام اطلاعاتی کسب کنید و آن‌ها را داخل پرونده‌ی هرنفر بگذارید. مراحل بعدی جاسوسی از مستاجرین خود، کار گذاشتن دوربین، گشتن خانه‌ی هرنفر، استراق سمع مکالمه‌ها و غیره است که با پیشرفت در بازی و خرید و کار گذاشتن تجهیزات مختلف می‌توانید کار خود را راحت تر کنید.

بعد از کشف عادت های روزانه‌ی هرکس و گذاشتن آن داخل پرونده‌ی هرکس، حالا نوبت به این می‌رسد که مدارکی برای خلاف هایی که دیده‌اید جمع کنید که با روش های مختلف انجام می‌گیرد. علاوه بر رفتار و کارهای همسایه‌ها شما باید مراقب رفتار خود هم باشید در صورتی که شما هم وسایل غیرقانونی داشته باشید و کسی کار شما را به دولت گزارش کند عاقبت شما و خانواده‌تان هم به زندان و سپس مرگ می‌انجامد.

حفظ تعادل به قیمت جان

در این بین شما باید حواستان به خانواده‌ی خود هم باشد، خانواده‌ی شما که شامل همسر، یک پسر و یک دختر کوچک است، چند مدت یک بار درخواست‌هایی دارند که در کنار ماموریت‌های مختلفی که از دولت دریافت می‌کنید باید آن‌ها را هم انجام دهید. این خواسته ها بسیار مختلف است، از کارهای بسیار ساده‌ای مانند پیدا کردن عروسک دخترتان، تا پیدا کردن قرص آسپرین که یکی از ممنوعات است برای همسرتان. انجام کارهای غیرقانونی گاها اجتناب ناپذیر است، مثل خرید کالاهای غیرمجاز، که شما می‌توانید آن‌را از دلالی که گاها در خیابان پرسه می‌زند خرید کنید و حتی اجسامی که خودتان در اختیار دارید را به او بفروشید.

هر چند مدت یکبار هم در صندوق پست برای شما روزنامه ای قرار داده می‌شود که پشت آن برگه‌ای چسبیده، این برگه‌ها گاها می‌توانند کلید حل مشکلی باشند که شما هم‌اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنید و گاها فقط یک پیام هستند که بعدا در طول بازی برای شما معنا و مفهوم پیدا خواهند کرد. پیشنهاد ما به شما این است که اگر عددی یا عبارت خاصی روی این نوشته‌ها بود حتما آن را به خاطر بسپارید تا بعدا دچار مشکل نشوید، ممکن است از یاد بردن همین عبارات و اشتباه گفتن آن، به قیمت جان شما تمام شود.

باید همیشه بین خانواده، مستاجرین و دولت تعادلی ایجاد کنید تا بتوانید به زندگی خود ادامه دهید، اگر از خانواده‌ی خود غافل شوید ممکن است فرزندتان از خانه فرار کند و در شهری دیگر در حال دزدی از بانک به قتل برسد یا حتی ممکن است همسرتان به خاطر بیماری به مرگ مبتلا شود. اگر از مستاجرین غافل شوید، زمانی که خانواده یا دولت درخواستی از شما دارند که مجبور به کمک گرفتن از همسایه‌ها باشید، آن‌ها به شما کمک نخواهند کرد و در صورتی که از ماموریت و دستورات دولت غافل شوید، خودتان و خانواده‌تان، محکوم به مرگ خواهند بود.

یکی برای همه، همه برای یکی

بازی beholder نبردی ناعادلانه در زندگی برای زنده ماندن میان سختی‌های فراوان آنقدر خوب به تصویر می‌کشد که شما ساعت ها به جهان تاریک داخل بازی زل زده‌اید و به فکر زنده ماندن خود و کسانی که دوستشان دارید هستید، می‌دانید که حتی اگر خودتان را هم فدا کنید، بنابر سیاست‌های رژیم دیکتاتوری شهرتان، خانواده‌ی خود را نیز محکوم به مرگ کرده‌اید.

نقاط قوت:

 • داستان قوی
 • گیم پلی جذاب
 • شخصیت پردازی خوب

نقاط ضعف:

 • درخواست‌های بالا به نسبت پولی که در بازی دریافت می‌کنید
 • زمان کم بعضی از درخواست‌ها

در انتها بد نیست اشاره کنیم که این بازی با امتیاز متای 80 توانسته جزو بازی‌های مستقل برتر سال 2017 باشد

منبع : وینفون
105 پست
علی سمیعی زفرقندی
تولید محتوا میکنم از همه نوعی مدت کوتاهیه نویسنده وینفونم ولی مدت طولانی ایه که خواننده وینفونم سایت خودم هم اینه: http://ravannegah.com
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
بهشتی
پاسخ دهید شنبه 2 دی 1396

اگه میشه درمورد مدت زمان به پایان رسوندن بازیها هم اطلاعاتی بدین.

  علی سمیعی زفرقندی
  پاسخ دهید یکشنبه 3 دی 1396

  این بازی بسته به انتخاب خودت ممکنه تموم بشه هر لحظه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,