آسیب به مچ دست یکی از موارد شایع در میان کاربران کامپیوتر است، این صدمات می تواند از یک خستگی و یا درد کوچک در مچ دست شروع شده و حتی تا آسیب جدی به رشته های عصبی در این ناحیه پیش می رود. این بیماری که به لحاظ پزشکی بدان RSI گویند در وضعیتی ایجاد می شود که مچ دست هنگام کار با کیبورد برای مدت طولانی در وضعیتی بدون حفاظت و غیر اصولی قرار می گیرد.

برای کاربرانی که ساعات طولانی با کیبورد کار می کنند، انتخاب یک کیبورد ارگونومیک بهترین و ساده ترین راه برای حفظ سلامت مچ دست کاربر است و از سوی دیگر با کاهش میزان خستگی دست، می تواند نوید بخش ساعات کار بهتر و طولانی تری نیز باشد.

در ابتدا بد نیست به شکل زیر توجه داشته باشیم که وضعیت صحیح دست هنگام کار با کیبورد را نشان می دهد:

همان طور که در تصویر فوق مشاهد می کنید حالت صحیح قرارگیری دست بر روی کیبورد در وضعیتی است که انگشتان در امتداد مچ قرار گیرند و زاویه پیدا نکنند.

از سوی دیگر زاویه عمودی کیبورد با کف دست و محل قرار گیری مچ نیز از دیگر عواملی است که می تواند سلامت دست کاربر را هنگام کار با کیبورد تضمین کند.

در کیبوردهای معمولی که سطح کیبورد در تمامی نقاط در یک ارتفاع قرار دارد، حمایت درست و کافی از مچ دست فراهم نمی شود، راه حل این مشکل را باید در کیبوردهای ارگونومیک جستجو کرد.

کیبوردهای ارگونومیک معمولا دارای شکل و طراحی و اندازه غیر عادی هستند، برخی از این کیبوردها از میانه به دو قسمت تقسیم شده اند، و برخی دیگر نیز دکمه ها را به قسمت های مختلف تقسیم کرده اند.

در ادامه مروری خواهیم داشت بر بهترین نمونه های موجود در بازار:

Microsoft Surface Ergonomic Keyboard

Surface Ergonomic Keyboard را باید یکی از بهترین و البته گران قیمت ترین نمونه های بازار دانست، البته قیمت نسبتا بالای این محصول بی دلیل نیست.

مایکروسافت سال ها است که به صورت تخصصی در زمینه ساخت موس و کیبوردهای ارگونومیک فعالیت دارد، و سال های تجربه این شرکت در این زمینه، در Surface Ergonomic Keyboard هویدا شده است.

این کیبورد را باید انتخاب ایده آلی برای کاربرانی که صرفا مایل به استفاده از کیبوردهای ارگونومیک هستند دانست. با پرداخت ۱۳۰ دلار می توان صاحب کیبوردی شد که به صورت تخصصی و دقیق برای افزایش بهره وری و راحتی ساخته شده است.

طراحی مواج گونه این کیبورد و ارتفاع آن در قسمت های مختلف باعث شده تا بیش ترین میزان راحتی دست را هنگام کار با آن تجربه کنید، البته این همه ماجرا نیست، چرا که با توجه به پشتیبانی این کیبورد بی سیم از بلوتوث ۴ آزادی و امکان جابجایی نیز در این محصول تضمین شده است.

مزیت دیگر این کیبورد در قیاس با کیبوردهای بی سیم، پشتیبانی از بلوتوث ۴ است، این مسئله باعث می شود تا یکی از پورت های دستگاه توسط گیرنده کیبورد اشغال نگردد.

کلیدهای این کیبورد درست مانند کیبوردهای دیگر محصولات خانواده سرفس مربعی شکل هستند، و کیفیت ساخت محصول نیز همان کیفیت همیشگی و بالای برند سرفس است.

به تمامی موارد فوق پوشش نرم آلکانتارا که به منظور راحتی و آسایش کف دست در قسمت پایینی کیبورد طراحی شده را اضافه کنید، در مجموع Surface Ergonomic Keyboard را باید انتخابی ایده آل برای راحتی و سلامت دست دانست.

Logitech K350

لوازم و تجهیزات جانبی شرکت Logitech یکی از موارد با کیفیت و خوش ساخت بازار هستند که ارزش امتحان داشته و به نوعی امتحان خود را پس داده اند. یکی از بهترین کیبوردهای ارگونومیک این شرکت را باید Logitech K350 دانست.

K350 یک کیبورد بی سیم ارگونومیک است که البته مانند کیبورد ارگونومیک مایکروسافت، کلیدهای آن به دو قسمت تقسیم نشده اند، اما زوایه قرارگیری دکمه ها به گونه است که دست کاربر را در زاویه صحیح قرار می دهد.

لاجیتک در طراحی این محصول کف دست کاربر را نیز فراموش نکرده است و بالشتک نسبتا نرمی برای قرارگیری کف دست کاربر در قسمت پایینی کیبورد طراحی شده است.

این کیبورد بی سیم به واسطه دانگل USB که از فناوری unifying receiver بهره می برد به دستگاه شما متصل می گردد، این فناوری باعث می شود تا چندین دستگاه پشتیبانی شده توسط یک دانگل به دستگاه وصل گردند.

در نتیجه به راحتی می توان این کیبورد را به همراه یک موس لاجیتک توسط همین دانگل به دستگاه متصل کرد، و بنابراین پورت های کمتری از کامپیوتر شما اشغال می شوند، قیمت این کیبورد یکی از نقاط قوت آن است، چرا که با پرداخت تنها ۴۰ دلار می توان آن را تهیه کرد.

Kinesis Freestyle2

 

Freestyle2 هم با کامپیوترهای شخصی سازگار است و هم با مک ها، نکته ای که در اولین نگاه به این کیبورد توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، طراحی خاص آن است، چرا که کیبورد درست از وسط به دو قسمت مجزا تفکیک شده است.

حالت خاص این کیبورد باعث شده تا کاربر بتواند به صورت دلخواه زاویه کیبورد را تنظیم کند، که در نوع خود بسیار کابردی به حساب می آید.

قیمت این کیبورد تا حدی بالا است، چرا که برچسب قیمت ۹۰ دلاری خورده است، اما به هر شکل می تواند راحتی و قابلیت شخصی سازی مناسبی را فراهم آورد.

محافظان کف دست

شاید در حال حاضر کیبورد خاصی دارید، یا به عبارت دیگر کیبورد مورد علاقه خود را تهیه کرده اید و قصد خرید مجدد ندارید، در این صورت برای آنکه محافظت خوبی از مچ و کف دست هنگام کار با کیبورد فراهم آورید به جای خرید کیبورد جدید می توانید یک محافظ مچ دست به صورت جداگانه تهیه کنید.

شما از چه نوع کیبوردی استفاده می کنید؟ آیا نیاز به خرید یک کیبورد ارگونومیک را تاکنون احساس کرده اید؟

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,