پردازنده مرکزی (CPU)، مغز هر رایانه محسوب می‌شود؛ در واقع پردازنده مرکزی تمام اطلاعات مورد نیاز رایانه را پردازش می‌کند. بنابراین انتخاب یک پردازنده‌ی مرکزی مناسب یک عمل حیاتی برای شروع ساخت یک رایانه شخصی است. در این مقاله ما در مورد بهترین پردازنده‌های بالارده موجود در بازار صحبت خواهیم کرد و سعی می‌کنیم تا به شما در انتخاب پردازنده مرکزی رایانه شخصی خود کمک کنیم. در ادامه با وینفون همراه باشید.

اگر شما به دنبال یک پردازنده برای انجام بازی‌ها رایانه‌ای در بهترین حالت ممکن هستید یا از سیستم خود برای ویرایش حرفه‌ای تصویر و ویدیو استفاده می‌کنید. قطعا پردازنده‌های موجود در این لیست مناسب شما خواهد بود. سعی شده تا بهترین پردازنده‌های بالارده از هر دو برند اینتل و ای‌ام‌دی انتخاب شوند.

مشخصه‌های اصلی در انتخاب یک پردازنده

AMD یا Intel

بعد از معرفی معماری Zen توسط ای‌ام‌ادی، رقابت موجود در پردازنده‌های بالارده اکنون داغ‌تر از همیشه شده و پردازنده‌های ارزشمندی از هر دو برند در دسترس است. شما می‌توانید پردازنده‌هایی بالارده با عملکردی عالی از هر دو برند انتخاب کنید؛ این انتخاب اکنون عمدتا به هدف شما از رایانه شخصی خود و یا علاقهتان به هر یک از این دو برند بستگی دارد.

تعداد هسته

تعداد هسته‌ها می‌تواند یک عامل مهم در انتخاب پردازنده باشد. اکثر نرم‌افزارهای حرفه‌ای و حتی بازی‌های امروزی از تعداد هسته‌های بیش‌تر پشتیبانی کرده و مثل گذشته وابسته به یک هسته نیستند. پس تعداد هسته بیش‌تر یک مزیت محسوب شده و به شما کمک خواهند کرد تا حجم کاری وقت گیر را سریع‌تر طی کنید. لازم به ذکر است که اکنون اکثر پردازنده‌های بالارده 8 یا 12 هسته‌ای هستند.

فرکانس هسته

فرکانس هسته شاید از تعداد هسته نیز مهم‌تر باشد؛ فرکانس بالاتر به معنای عملکرد بهتر در کارهای ساده و معمولی مثل بازی کردن است در حالی که همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم هسته‌های اضافی به شما کمک خواهند کرد تا حجم کاری وقت گیر را سریع‌تر طی کنید. بنابراین قابلیت اورکلاک و داشتن حالت بوست یا توربو نیز یک اصل مهم در انتخاب پردازنده مرکزی است.

برای دریاقت اطلاعات جامع‌تر و کامل‌تر از پردازنده‌ها، آشنایی با انواع سوکت‌ها و اطلاع کامل از واژه‌های تخصصی‌تر مانند توان حرارتی(TDP)، حافظه کش و بیش‌تر، می‌توانید از این مقاله استفاده کنید. برای مطاله دیگر مطالب راهنمای خرید پردازنده نیز می‌توانید از اینجا اقدام کنید. در آخر لازم به ذکر است که در این مقاله سعی شده تا بهترین پردازنده‌های پایین‌رده موجود در بازار ایران، معرفی گردد.

Intel Core i5 9600K

نقاط قوت

 • عملکرد تک رشته‌ای عالی
 • عملکرد قوی در بازی‌های رایانه‌ای
 • پشتیبانی از اورکلاک

نقاط ضعف

 • نیاز به مادربرد‌های گران قیمت سری Z برای اورکلاک
 • نداشتن کولر در جعبه

قیمت حدودی: 3.620.000 تومان

Core i5 9600k یک پردازنده 6 هسته‌ای است که بر اساس معماری Coffee Lake ساخته شده و از تکنولوژی ساخت 14++ نانومتری بهره می‌برد. فرکانس پایه 3.7 گیگاهرتز بوده که در حالت بیشینه به 4.6 گیگاهرتز می‌رسد. با توجه به پشتیبانی این پردازنده از اورکلاک، می‌توان با استفاده از یک کولر خوب آن را تا 5 گیگاهرتز اورکلاک و از عملکرد اضافه بهره برد.  این پردازنده از 9 مگابایت حافظه کش بهره برده و توان حرارتی تولید شده، 95 وات می‌باشد.

پردازنده Core i5 9600k ذاتا یک پردازنده میان‌رده بوده اما برچسپ قیمتی، آن را به نوعی رقیب پردازنده بالارده Ryzen 7 2700 قرار داده است. خلاصه آنکه، اگر فقط به دنبال پردازنده‌ای برای انجام بازی‌های رایانه‌ای هستید قطعا Core i5 9600k گزینه بسیاری بهتری نسبت به Ryzen 7 2700 می‌باشد؛ در واقع با در نظر گرفتن «فریم دریافتی نسبت به قیمت»، این پردازنده بهترین گزینه گیمینگ لیست می‌باشد. با این حال، اگر در کنار انجام بازی‌های رایانه‌ای، هر گونه فعالیت سنیگن مرتبط با پردازنده انجام می‌دهید، شاید عملکرد چند هسته‌ای بهتر Ryzen 7 2700 بیش‌تر مناسب شما باشد.

Ryzen 7 2700

نقاط قوت

 • عملکرد بهتر نسبت به نسل قبلی
 • پشتبانی از مادربردهای سری 300
 •  وجود کولر در جعبه

نقاط ضعف

 • برای اورکلاک نیاز به کولر بهتر دارید

قیمت حدودی: 3.960.000 تومان

Ryzen 7 2700 از 8 هسته و 16 رشته پردازشی بهره برده و بر اساس معماری Zen ساخته شده است. این پردازنده از سوکت AM4 استفاده کرده و از مادربرد‌های سری 300 و 400 ای‌ام‌دی پشتیبانی می‌کند. فرکانس پایه 3.0 گیگاهرتز و فرکانس بیشینه 3.7 گیگاهرتز می‌باشد. این پردازنده از 16 مگابایت حافظه کش L3 بهره می‌برد. Ryzen 7 2700 به همراه کولر قدرتمند Wraith Spire که از نوار LED برای نورپردازی استفاده می‌کند، عرضه می‌شود. توان حرارتی تولید شده 65 وات می‌باشد.

Ryzen 7 2700 شاید در انجام بازی‌های رایانه‌ای ضعیف‌تر از Core i5 9600k باشد، اما استفاده از هسته و رشته‌های پردازشی بیش‌تر، آن را به گزینه‌ای بهتر در دیگر وظایف مرتبط با پردازنده مرکزی تبدیل کرده است. Ryzen 7 2700 ویژگی‌های مشابه زیادی با پرچم‌دار ای‌ام‌دی یعنی Ryzen 7 2700X دارد، اما با توجه به فرکانس هسته پایین‌تر، در بسیاری از بنچمارک‌ها عملکرد ضعیف‌تری دارد. با استفاده از اورکلاکینگ، این دو پردازنده عملکرد نسبتا مشابه‌ای خواهند داشت، اما برای اورکلاکینگ نیاز به خرید کولری بهتر دارید. پس اگر برنامه‌ای برای اورکلاک و خرید کولر ندارید، قطعا Ryzen 7 2700X گزینه بهتری خواهد بود و ارزش هزینه اضافی را دارد.

Ryzen 7 2700X

نقاط قوت

 • عملکرد بهتر نسبت به نسل قبلی
 • پشتبانی از مادربردهای سری 300
 •  وجود کولر در جعبه

نقاط ضعف

 • عملکرد تک هسته‌ای ضعیف‌تر نسبت به رقبای اینتلی

قیمت حدودی: 5.050.000 تومان

Ryzen 7 2700X به طور کلی همان مشخصات Ryzen 7 2700 را دارد با این تفاوت که فرکانس پایه و بیشینه به ترتیب از 3.0 گیگاهرتز و 3.7 گیگاهرتز به 3.7 گیگاهرتز و 4.3 گیگاهرتز ارتقا پیدا کرده است. این افزایش فرکانس در کنار مزایا آن مثل بهبود عملکرد، معایبی نیز داشته است که شامل افزایش توان حرارتی تولیدی به 105 وات می‌باشد.

با اینکه عملکرد تک هسته‌ای Ryzen 7 2700X نسبت به نسل پیشین خود بهبود پیدا کرده اما هنوز هم این پردازنده‌های اینتل هستند که در پردازش‌های تک هسته‌ای و گیمینگ، عملکرد بهتری دارند. با این حال وقتی نوبت به پردازش‌های چند هسته‌ای و سنگین‌تر می‌رسد این Ryzen 7 2700X که می‌درخشد و رقیب‎‌های جبهه آبی را از میدان به در می‌کند. به طور کلی با اینکه Ryzen 7 2700X در گیمنگ به خوبی Core i7 9700K نیست، اما باز هم عملکرد خوبی دارد و عملکرد چند هسته‌ای بهتر، آن را به گزینه‌ی خرید بهتری تبدیل کرده است؛  به خصوص که ارزان‌تر نیز هست.

Intel Core i7 9700K

نقاط قوت

 •   عملکرد گیمنگ عالی
 • افزایش تعداد هسته‌ها نسبت به نسل قبل
 • عملکرد تک رشته‌ای عالی به لطف فرکانس بیشینه بالا

نقاط ضعف

 • عدم وجود کولر در جعبه
 • عدم پشتیبانی از Hyper-Threading
 • قیمت بالا

قیمت حدودی: 5.500.000 تومان

Core i7 9700K بر اساس معماری 14++ نانومتری Coffee Lake ساخته شده و اکنون از 8 هسته و 8 رشته پردازشی بهره می‌برد که یک بهبود نسبت به پردازنده 6 هسته‌ای Core i7 8700K  محسوب می‌شود؛ البته عدم پشتبانی  Hyper-Threading به معنای کاهش رشته‌های پردازشی می‌باشد. این پردازنده از 12 مگابایت حافظه کش L3 بهره می‌برد. فرکانس پایه 3.6 گیگاهرتز بوده که در حالت بیشینه به رقم تحسین برانگیز 4.9 گیگاهرتز می‌رسد. توان حرارتی تولید شده 95 وات است.

در حال حاضر، Core i7 9700K بهترین عملکرد گیمنگ بازار را ارائه می‌دهد و اگر قصد ساخت یک سیستم گیمنگ حرفه‌ای را دارید قطعا Core i7 9700K نسیبت به پردازنده فوق گران قیمت Core i9 9900K  می‌باشد. با توجه به قیمت کمتر، علمکرد تک هسته‌ای تقریبا مشابه است؛ به لطف بهره‌گیری از 8 هسته در کاربرد‌های سنگین‌تر نیز تفاوت آنچنان زیادی که ارزش هزینه‌ی بیش‌تر را داشته باشد، وجود ندارد.

عملکرد گیمینگ

بنچمارک‌های استفاده شده متعلق به وب‌سایت Tom’s Hardware می‌باشد.

برای بررسی عملکرد گیمینگ این پردازنده‌ها از سیستمی با کارت گرافیک GTX 1080 انویدیا استفاده شده و 3 بازی در وضوح 1080p و بالاترین تنظیمات ممکن مورد بررسی قرار گرفته است. این 3 بازی شامل Far Cry، Civilization VI و GTA: V هستند.

در اکثر تست‌ها این پردازنده Core i7 9700K بود که صدر نشین تست‌ها بود. همانطور که از نتایج این بنچمارک‌ها نیز می‌توان متوجه شد، در تست‌های مرتبط با گیمینگ Core i7 9700K عملکرد مشابه‌ای با پردازنده گران قیمت Core i9 9900K دارد. Core i5 9600K در گیمینگ سریع‌تر از  Ryzen 7 2700 می‌باشد و اگر شاخص «فریم دریافتی نسبت به هزینه» را در نظر بگیریم، این پردازنده بهترین گزینه گیمنیگ لیست خواهد بود. اما اگر کارهای سینگین‌تری غیر از گیمینگ انجام می‌دهید، قطعا در این رنج قیمتی گزینه‌ی بهتری همچون Ryzen 7 2700 یا پردازنده ارزان قیمت‌تر Ryzen 5 2600X انتخاب‌های بهتری خواهند بود.

Ryzen 7 2700X یک پیشرفت خوب نسبت به پردازنده‌های نسل قبل خود در گیمینگ محسوب می‌شود. البته این پردازنده هنوز در گیمینگ ضعیف‌تر از رقیب اینتلی خود یعنی Core i7 9700K می‌باشد. اما اگر کسب همه‌ی فریم‌های ممکن هدف اصلی شمل نیست قطعا قیمت کمتر، وجود کولر در جعبه و عملکرد چند هسته‌ای قوی‌تر Ryzen 7 2700X آن را به یک گزینه ایده‌آل برای شما تبدیل می‌کند. تعدادی از بنچمارک‌ها در زیر قابل مشاهده هستند.

      

عملکرد بهره‌وری و تولید محتوا

بنچمارک‌های استفاده شده متعلق به وب‌سایت Tom’s Hardware می‌باشد.

همانطور که انتظار می‌رفت این Ryzen 7 2700X که با استفاده از 8 هسته و 16 رشته پردازشی خود در اکثر تست‌ها صدر نشین بود. پردازنده‌های رایزن در تست‌هایی مانند Cinebench، LuxRender و Blender که از تمام هسته‌های ممکن استفاده می‌کنند، صدر نشین بودند. با این حال افزایش 2 عددی هسته‌های Core i7 9700K نسبت به نسل قبلی خود باعث بهبود عملکرد شده و اکنون فاصله بین پردازنده‌های ای‌ام‎دی و اینتل در پردازش‌های چند هسته‌ای کم‌تر از قبل شده است.

مانند گذشته در اکثر تست‌های سبک و تک رشته‌ای، این پردازنده‌های اینتل بودند که صدرنشین چارت‌ها بودند. به عنوان مثال در تست LAME که یک نمونه از تست‌های تک رشته‌ای است، نسخه اورکلاک شده Core i7 9700K حتی از Core i9 9900K بهتر ظاهر شده و صدرنشین تست بود. در تست‌های بهره‌وری و تولید محتوا، ضعیف‌ترن عملکرد نیز مختص به Core i5 9600k بود که جای تعجبی هم ندارد، زیرا این پردازنده کمترین تعداد هسته‌ها در مقابل بقیه پردازنده‌های لیست دارد. تعدادی از بنچمارک‌های مرتبط را در زیر می‌توانید مشاهده بکنید.

             

این لیست وینفون از بهترین پردازنده‌های بالارده بازار بود. نظر شما چیست؟ شما چه پردازنده‌هایی را در این رنج قیمتی پیشنهاد می‌دهید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع : وینفون
155 پست
امیر سلیمی
دانشجوی مهندسی مکانیک، علاقمند به تکنولوژی و بازی‌های ویدیویی، عاشق فیلم و سریال و کمیک
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,