اکثر عناوین تراز اولی که امروزه برای پلتفرم‌های بازی منتشر می‌شوند، فارغ از هر سبکی که به آن می‌پردازند، شالوده‌ای خشونت‌آمیز در بطن دارند. دیگر از عناوین هم‌سبک بازی‌های سونیک‌ و ماریو که در گذشته به وفور یافت می‌شد، خبر آنچنانی نیست. حال در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی برخی از بهترین بازی‌های غیر خشونت‌آمیز برای کنسول اکس‌باکس وان بپردازیم. با وینفون همراه باشید.

یکی از موضوعات مهمی که درباره‌ی بازی‌ها باید جدی گرفته شود، رده‌بندی سنی آن‌ها است. متاسفانه این بخش در کشور ما توسط والدین جدی گرفته نمی‌شود و بعضا شاهد خرید عناوینی هستیم که به هیچ عنوان با روحیه لطیف و زیبای فرزندان خردسال سازگاری ندارد. در این بین هستند عناوینی که پرداختن به خشونت و خون را رمز و راز موفقیت ساخته‌‎ی خود ندانسته‌اند. حال در ادامه قصد داریم در بین بازارِ عناوینِ خشن فعلی، بازی‌های را معرفی کنیم که به هیچ عنوان رگه‌ای از خشونت را در آنان یافت نکنید.

Cities: Skylines

شاید بهترین بازی غیر خشونت‌آمیزی که فعلا برای اکس‌باکس وان در دسترس قرار دارد عنوان Cities: Skylines باشد. شما در این بازی‌ها ساعت‌ها بر فراز شهر برای حل معضلات شهر پرواز می‌کنید تا دنیای پر زرق‌و‌برق و پر جنب‌و‌جوشی را بسازید که در آینده مردمانی در آن بِزیَند.

Cities: Skylines بازی‌ای در سبک کلاسیک شهرسازی است و به بازیکنان برای ساخت شهر رویایی‌شان، انبوهی از تجهیزات را در اختیارشان می‌گذارد. درست مانند هر رهبری، شما باید در این بازی به مدیریت آب، الکتریسیته، سلامت شهروندان، تقاضا برای مسکن، تجارت، صنعت و چیزهای بیش‌تر بپردازید تا از بحران‌های احتمالی جلوگیری به عمل آرید.

Cities: Skylines از آن عناوین شگفت‌انگیزی است که شیفتگان خلاقیت و مدیریت به هیچ عنوان نباید از آن چشم‌پوشی کنند. مطمئنا این دست بازی‌ها علاوه بر رشد خلاقیت و توانایی مدیریت، بر روحیه افراد به خصوص خردسالان، تاثیر مخرب نخواهد کذاشت.

Rime

عنوان Rime عنوانی در سبک ماجراجویی اکتشافی است و ما در آن با روایت ظریفی همراه هستیم که به‌طور عمد هیچگونه مبارزه‌ای در روند آن قرار داده نشده است.
در بازی Rime شما بابد در دنیای پر جنب و جوش بازی راهنمای جوانی باشید تا پازل‌هایی که در روند داستان وجود دارد را حل کنید. در این بازی به‌جای اینکه نبرد و مبارزه در روند داستان قرار داده شود، در عوض سازندگان بر نمایش جو حاکم بر جهان باشکوه بازی، اکتشاف در آن و روایت جذاب بازی تاکید داشته‌اند.
چه رازی در پشت‌پرده‌ی فرشته‌ی مرموز بازی وجود دارد؟ چه کسی کودک است و چرا آنان او را در دریا گم کردند؟ این‌ها سوالات اساسی و عجیب‌وغریب هستند که نقش به‌سزایی در پیشبرد داستان بازی ایفا می‌کنند.

Stardew Valley

Stardew Valley برای طرفداران فرانچایز Harvest Moon قدمی رو به عقب برای ملاقات با خاطرات و نوستالژی‌های دوران کودکی است. شما باید در این بازی سرزمین‌تان را برای ساخت مزرعه‌ ایده‌آل‌تان آماده کنید. در این راه شما به منابعی نیز نیاز دارید که برای به‌دست آوردن آن‌ها نیاز به گردش در محیط است. برای این موضوع نیز معدنی در نظر گرفته شده است. برای رشد کسب‌و‌کارتان باید به شخم زدن زمین، پرورش حیوانات و ملاقات با مردم شهر بپردازید.

در راس، شرکتی وجود دارد که هدفش بر عهده گرفتن کنترل کسب‌و‌کارهای شهر است و قصد دارد تجارت‌های کوچک را به زیرمجموعه خود در آورد. در حول مرکز قدیمی شهر نیز رازی وجود دارد و شما باید سعی کنید پرده از این راز بردارید. در واقع هدف شما این است گه به برگشت شهر به شکوه و عظمت گذشته‌اش کمک کنید.

نکته: در حالی که این بازی در ۹۹ درصد اوقات خالی از هرگونه خشونت است اما برخی از مبارزات ساده در بخش معدن وجود دارد که شامل حمله‌ی گل‌و‌لای، اسکلت‌ها و دیگر موجودات ساکن در معدن می‌شود اما این مبارزات به‌قدری خشونت کمی دارد که شاهد هیچگونه کشت‌و‌کشتاری در آن نیستیم.

فورتزا هورایزون ۳

فورتزا نامی‌ست که ناخداگاه ذهن شما را به سمت مسابقات ماشینی با خودروهای زیبا می‌برد. فورتزا هورایزون ۳ بزرگ‌ترین نسخه از این فرنچایز معروف است که شما در پشت فرمان بیش‌از ۳۵۰ خودرو در اقلیم مهیج استرالیا قرار می‌دهد. این بدین معنی‌ست که شما در بازی باید انتظار شرایط محیطی خشک و کویری، جنگ‌های بارانی، محیط شهری با آسمان‌خراش‌های بسیار و کوهستان برفی را داشته باشید.

در نسخه‌ی سوم از سری بازی‌های فورتزا هورایزون ما شاهد اضافه شدن حالت Co-op هستیم که شما را قادر می‌سازد تا مسابقات درون بازی را به همراه دوستان‌تان انجام دهید. طبق روند همیشگی نیز ما شاهد شخصی‌سازی‌های بسیار گوناگون برای خودروهای درون این بازی هستیم که تجربه‌ی نابی را در اختیار عشاق سبک ریسینگ قرار می‌دهد. این شخصی‌سازی بر تمام جوانب مسابقات شما تاثیر می‌گذارد و شما می‌توانید از شمایل ظاهری خودرو تا بخش فنی را طبق سلیقه‌ی خود سفارشی کنید.

در این بازی شما تنها به مسابقات می‌پردازید پس تا جایی که امکان دارد پای‌تان را بر روی پدال گاز فشار دهید چون چیزهای زیادی برای کشف‌کردن در بازی وجود دارد.

The Jackbox Party Pack 3

The Jackbox Party Pack 3 در واقع عنوانی است که خود شامل پنج بازی کوچک می‌شود. تمام بازی‌هایی که در این بازی قرار داده شده است برای تجربه‌ی آنان در کنار دوستان‌تان بسیار مناسب است. البته انتظار بازی‌های غنی‌ای را نداشته باشید زیرا این بازی تنها جنبه‌ی سرگرم‌کردن چند دقیقه‌ای شما را دارد. بنابراین اگر قصد دارید با دوستان‌تان چند دقیقه‌ای سرگرم شوید، The Jackbox Party Pack 3 یکی از گزینه‌های عالی برای شروع کار است.

Unravel

بازی‌های ویدئویی در جان‌بخشی به چیزهایی که امکانِ به تصویر کشیدن‌شان وجود ندارد تبحر بسیاری دارند. شک دارم که قبلا شخصیتی را دیده باشید که از نخ بافتنی درست شده باشد. این شخصیت انیمیشنی که یک توپ بافتنی است، هرچه برای حل مسائل درون بازی گام بر می‌دارد و در جهان بازی می‌گردد، کوچک‌تر می‌شود. شما در این بازی برای حل پازل‌های بازی که عمدتا فیزیکی هستند باید از این درخت به آن درخت تاب بخورید و یا از بادکنکی برای پرواز استفاده کنید. شجاعت در این بازی یکی از نکات مهم است. شما باید از پرتگاه‌ها بپرید و یا از دره‌های مرگبار عبور کنید، در این مسیر زمان‌بندی درست بسیار حیاتی است.

محیط بازی بسیار زیبا طراحی شده است بنابراین اگه در ابتدای بازی محو تماشای جو حاکم بر بازی شدید، جای هیچ تعجبی نیست. در این بازی همچنین ما شاهد روایت داستانی جداگانه هستیم که به روابط و در نتیجه اتصال خانواده ها می‌پردازد. بنابراین همانطور که در محیط‌های بازی مشغول به گشت و گذار هستید، جمع آوری خاطرات یک خانواده می تواند دوباره این خانواده را به هم برساند.

Overcooked

پخت و پز غذا برای مشتریان یک رستوران لزوما امری سرگرم کننده تلقی نمی‌شود اما این موضوع برای عنوان Overcooked جورِ دیگری رقم خورده است. شما در این بازی باید با همکاری با دیگر آشپزها، یا غذا را به سرعت تحویل مشتری دهید و یا در صورت تاخیر خود را برای مواجهه با خشم مشتریان آماده کنید. البته این رستوران هم رستوران عادی‌ای نیست و شما در آن غذا‌ها را در محیط‌های عجیب‌وغریبی مانند زمین ترک‌خورده احاطه شده از ماگما آماده می‌کنید. هر محیط جدیدی که در دسترس قرار می‌گیرد، مخاطرات بیش‌تری شما را تهدید می‌کند و شما برای مقابله با این خطرات راهی جز ارتقا مهارت‌هایتان را ندارید.

به دلیل اینکه در این بازی شما چندین آشپز را کنترل می‌کنید، مهارت مدیریت زمان‌ شما باید قوی باشد. شما باید حواس‌تان به تمام چیزها باشد و برای سازمان‌دهی هر هرج‌و‌مرجی آماده باشید.

Abzu

Abzu عنوانی‌ست با ایده‌ای ساده اما اجرایی فوق‌العاده. ماموریت شما در این بازی این است که اصل و نسب شخصیت بازی که Abzu نام دارد را پیدا کنید. برای این کار نیز شما باید اقیانوسی وسیع و زیبا را پیمایش کنید. البته دنیای این اقیانوس به هیچ عنوان بی‌روح و ساکن نیست و شما در اعماق اقیانوس می‌توانید آتشفشان‌، جنگل‌هایی از گیاهان دریایی و هزاران هزار ماهی که در حال جتب‌و‌جوش هستند را پیدا کنید. همین موضوع جهان Abzu بیش‌ار پیش به واقعیت نزدیک کرده است.

در ابتدا فقط به گشت‌و‌گذار در محیط بازی می‌پردازید اما رفته‌رفته ویرانه‌های در اعماق دریا و اتفاقات مربوط به شخصیت بازی شما را به سمت این سوال که از کجا آمده‌اید و اینجا چه کار می‌کنید سوف می‌دهد.

ماینکرفت

ماینکرفت

اگر اسم این بازی تابه‌حال به گوش‌تان نخورده پس احتمالا سالیان زیادی را در جزیره‌ای دور افتاده زندگی کرده‌اید زیرا این بازی توانسته رکورد پرفروش‌ترین بازی تاریخ را از آنِ خود کند. شما در این بازی جهان‌باز(Open World) تقریبا هر سازه‌ی ممکنی را که تصورش را کنید می‌توانید بسازید. در حالی که مد Normal و Survival شامل کمی خشونت است اما تجربه‌ی واقعی این بازی به هیچ عنوان رگه‌ای از خشونت ندارد.

درباره‌ی Creative Mode صحبت می‌کنم. در این مد مردم توانستند Hogwarts معروف را که در فیلم هری پاتر شاهدش بودیم، در این بازی بسازند. این سازه‌ها به همین جا ختم نمی‌شود و ما شاهد رایانه‌های مجازی، آثار تاریخی و چیزهای بیش‌تری در این عنوان هستیم. در Creative Mode شما به هر چیزی که برای ساخت‌و‌ساز نیاز دارید دسترسی خواهید داشت و از این بعد می‌توانید هر‌انچه که قدرت تصورش را دارید، در این بازی بسازید. همچنین در این بازی شما می‌توانید با دوستان‌تان به بازی کردن بپردازید که به شما اجازه می‌دهد با همکاری، سازه‌های فوق‌العاده‌ای را بسازید.

دیدگاه خود را درباره‌ی بازی‌های بالا با ما به اشتراک بگذارید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Iman Balaa
پاسخ دهید شنبه 13 خرداد 1396

شخصا نمیتونم بازیهای تفنگی انجام بدم.. چون به محض بازی کردن دچار سر درد میشم… توی کنسولم فقط بازیهای ورزشی و ماشین سواری دارم…
در ضمن شما اسم بازی رو نوشتین “فورتزا هورایزون” که البته باید نوشته بشه “فورزا هورایزن” .. چون “فورتزا” تلفظ بریتیش هست و “فورزا” تلفظ آمریکایی… در حالی که بازی امریکایی هست.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,