Timelapse-Leadتصویر برداری time-lapse می تواند مناظر شگفت انگیزی از گذر زمان را ثبت نماید، اما این قابلیت به عنوان یک ویژگی داخلی در اپ دوربین ویندوز ۱۰ تعبیه نشده است. خوشبختانه در استور ویندوز تعدادی اپ با کیفیت برای تصویر برداری به این روش وجود دارد. این درحالی است که ویژگی Time-lapse یک نیاز روزمره نیست و فقط گاهی می توان از آن استفاده نمود. با استفاده از این قابلیت می توان یک تغییر آهسته را فیلم برداری نمود و سپس آن را در دور بسیار تند به تصویر کشید.

به عنوان مثال از فرایند غروب خورشید تا شکفتن یک گل و یا تشکیل یک طوفان را می تواند با این ویژگی در چند ثانیه به نمایش درآورد و تصاویر حیرت انگیزی ایجاد کرد. در کل هر فرایند زمان بری را از طریق Time-lapse می توان نمایش داد. نحوه کار به این صورت است که با یک اکسپوژر ثابت در چند مرحله از یک فرایند تصویر برداری می کنید و در انتها با ترکیب تصاویر ضبط شده و سریع کردن آن ها ویدیو Time-lapse (به فارسی تایم لَپس) آماده می گردد.

در این مقاله نگاهی می اندازیم به بهترین برنامه های ضبط ویدیوی تایم لپس و به نکات مثبت و منفی آن ها می پردازیم. در حالی که اگر مایکروسافت این ویژگی را به اپ دوربین ویندوز اضافه کند، کاربردی خواهد بود اما اپلیکیشن های سوم شخص موجود به خوبی از عهده این وظیفه بر می آیند.

Timelapse Pro

timelapse proاپ Timelapse Pro از توسعه دهنده Maxim Soloviev ابزاری با کاربری بسیار آسان برای ضبط ویدیو تایم لپس است. زمانی که اپ را باز می کنید این امکان را به شما می دهد که تمامی ویدیوهای قبلی خود را در آن ویرایش کنید. از طریق منوی سه نقطه می توانید آپلودها، نکات استفاده و تماس با توسعه دهنده را مشاهده کنید.

timelapse proبا تپ کردن بر روی علامت مثبت می توانید پروسه ضبط ویدیو را شروع کنید. در این حالت می توان با لمس قسمتی از تصویر بر روی آن فکوس کرد. اگر نمی خواهید از تنظیمات پیش فرض استفاده نمایید یک گزینه شخصی سازی یا Customization در پایین صفحه وجود دارد.

timelapse proاین تنظیمات شخصی سازی شامل موارد زیر است:

 • Capture Mode (Interval or Manual)
 • Interval Times (hours, minutes, seconds)
 • Resolution
 • Scene Mode (Auto, Macro, Sport, Night, Night Portrait and Backlit)
 • Exposure Compensation
 • White Balance

timelapse proگزینه هایی همچنین برای زمان بندی ضبط ویدیو و همچنین برای تعیین محل ذخیره تصاویر با دقت بسیار بالا وجود دارد. شما می توانید تصاویر با دقت بالا (High resolution) را در حافظه داخلی را در یا کارت حافظه ذخیره نمایید. زمانی که تنظیمات را انجام دادید با خیال راحت منتظر شوید تا تصاویر ضبط شوند. بعد از شروع ضبط تصاویر اپ نور صفحه را برای نگهداری از باتری کم می کند.

timelapse proهر زمان که بر روی صفحه لمس کنید، ضبط تصاویر تمام شده و به شما اجازه داده می شود تا فیلم نهایی را ویرایش کنید. در این قسمت می توانید تصاویر بیشتری را نیز بگیرید تا به ویدیو تایم لپس اضافه کنید، همچنین امکان تنظیم ریت فریم تایم لپس از ۵ تا ۹۰ فریم بر ثانیه وجود دارد. قسمت هایی را که نمی خواهید می توانید حذف کرده و یا فیلتر رنگ به تصاویر اضافه کنید. با استفاده از نسخه رایگان این برنامه می توانید تصاویر گرفته شده را در تلفن همراه خود ذخیره کنید اما با خرید نسخه کامل برنامه (۲.۹۹ دلار)، به شما امکان آپلود تصاویر در فضای ابری داده می شود و از آن جا نیز می توان تصاویر را به اشتراک گذاشت.

timelapse proکیفیت تصاویر ضبط شده با برنامه بسیار خوب بود و با استفاده از آن می توانید از ضبط تصاویر با دقت بالا جلوگیری کنید. همچنین این اپ می تواند در نگهداری از ذخیره باتری تلفن هوشمند، بسیار خوب عمل کند. تنها مشکلی که در تجربه کاربری آن وجود دارد این است که چند ثانیه طول می کشد تا فکوس بر روی نقطه دلخواه تنظیم شود. بنابراین چندین ثانیه اول تار می شود که البته به راحتی می توان آن ها را در انتها و توسط ویرایشگر از ویدیو حذف کرد.

TimelapsePro-Sample

 نسخه رایگان Timelapse Pro تمامی امکانات لازم را دارد اما برای استفاده از تمام ویژگی های برنامه بایستی نسخه کامل برنامه را تهیه کنید.

دریافت برنامه Timelapse Pro از استور ویندوز

Hyperlapse Mobile

Hyperlapse Mobile

Hyperlapse Mobile به دست مایکروسافت توسعه پیدا کرده و به قطع می توان گفت ساده ترین برنامه در این زمینه است. در ابتدا نمای دوربین برای شما به نمایش در می آید و می توانید در همان جا بین دوربین پشت و جلوی گوشی جا به جا شوید، فلش گوشی را خاموش و روشن کنید و از همان جا ویدیو را برای تغییر به حالت تایم لپس آپلود کنید. Hyperlapse از روش دیگری برای گرفتن ویدیو های تایم لپس استفاده می کند. این اپلیکیشن، در عوض گرفتن صدها عکس و چسباندن آن ها به یکدیگر، اقدام به ضبط ویدیو کرده و سرعت پخش آن را زیاد می نماید.

hyperlapse mobileبه سادگی بر روی دکمه ضبط لمس کنید و منتظر بمانید تا ویدیو به میزانی که در نظر دارید ثبت شود. بعد از ضبط می توانید سرعت ویدیو تایم لپس را به ۴X و یا فراتر برسانید. واضح است که یک ویدیو ۲ دقیقه ای با سرعت بازپخش ۴X به اندازه ۳۰ ثانیه می شود. در هنگام ضبط دکمه قطع را بفشارید و اپلیکیشن بعد از پردازش فایل تصویری به شما اجازه می دهد سرعت پخش را افزایش یا کاهش دهید. آنگاه می توانید آن را در تلفن همراه خود ذخیره کنید.

hyperlapse mobileاین اپ از هیچ گونه ویرایش گر ویدیو و فیلتر نوری بهره نمی برد. البته در نظر داشته باشید سرعت پخش را بعد از ذخیره ویدیو می توانید تغییر دهید. متاسفانه ویدیو ذخیره شده در انتهای خود علامت اپ را نشان می دهد. بهتر بود امکان پاک کردن این علامت با پرداخت درون برنامه میسر می شد.

hyperlapse-mobile-sample

در نهایت، سادگی استفاده از این برنامه آن را برای کسانی که به دنبال اپلیکیشنی بی دردسر جهت ثبت تصاویر تایم لپس هستند، بسیار مناسب می نماید.

دریافت برنامه Hyperlapse Mobile از استور ویندوز

Timelapse Studio

 Timelapse studioدر حالی که Hyperlapse Mobile یک راهکار ساده محسوب می شد، Timelapse studio یک گزینه پر از ویژگی و امکانات برای درست کردن ویدیو های تایم لپس است. منوی اصلی این اپ به شما گزینه ایجاد یک تایم لپس جدید و وارد کردن عکس برای ساختن ویدیو تایم لپس از طریق آن ها را نشان می دهد. همچنین گزینه هایی برای مشاهده نحوه کارکرد برنامه به صورت آنلاین و ارسال بازخورد به توسعه دهنده (Eric Grover) نیز در منو وجود دارد.

Timelapse studioپروسه ایجاد تایم لپس با نام گذاری پروژه شروع می شود. در برنامه می توانید با تنظیمات پیش فرض شروع به کار کرده یا پارامترها را آن طور که در نظر دارید تنظیم کنید. تنظیمات به این شکل است:

 • جابجایی بین دوربین جلو و پشت دستگاه
 • روشن و خاموش کردم نور فلش
 • تنظیم زمان شروع ایجاد تایم لپس
 • تنظیم طول مدت تایم لپس
 • تنظیم دوره زمانی گرفتن هر تصویر

Timelapse-Studio-Settingsهمچنین قابلیت تنظیم دستی دوربین با دسترسی به ایزو، لول، وایت بالانس و دقت تصویر فراهم شده است.

Timelapse studioبه محض آن که تصاویر مورد نیاز برای تایم لپس ثبت شود، اپ تعداد تصاویر گرفته شده و یک ثانیه شمار که مدت زمان باقی مانده تا ثبت تصویر بعدی را نشان می دهد، به نمایش می گذارد. گزینه توقف در سمت راست صفحه قرار گرفته است و به وسیله آن می توان عملیات را نگه داشت. Timelapse Studio همچنین ویژگی را ارائه می دهد که بقیه رقبا فراموش کرده اند: بزرگنمایی.

Timelapse-Studio-Filtersبه محض آن که تصویر برداری را متوقف کنید، اپ به شما گزینه های مختلفی برای ویرایش می دهد. می توانید فیلترهای مختلفی بر روی تصاویر اعمال کرده و یا از ابتدا و انتها ویدیو را کوتاه کنید. زمانی که تمامی مراحل را انجام دادید، بر روی گزینه Create Video تپ کرده و دقت تصویر مد نظرتان را بر گزینید. آن گاه ویدیو خود را نامگذاری کرده و سرعت پخش آن را انتخاب نمایید (بین ۱ تا ۳۰ فریم بر ثانیه). تایم لپس های از قبل ضبط شده در این برنامه را هم می توانید مجددا ویرایش، یا حذف نمایید. کیفیت تصاویر ثبت شده خوب هستند و فیلترها می توانند به کار شما روح ببخشند.

Timelapse-Studio-Save

اپلیکیشن Timelapse Studio برای ویندوز ۱۰ موبایل رایگان بوده اما در این نسخه محدود به ایجاد ویدیوهایی تا ۲۲ فریم است. برای برداشتن این محدودیت بایستی مبلغ ۱.۹۹ دلار پرداخت شود. اما همین نسخه رایگان هم ویدیوهای قابل قبولی تولید می کند و به مراتب امکانات بیشتری از رقبا در اختیار شما قرار می دهد.

timelapse-studio-sampleبه هر حال برای استفاده از همه امکانات باید نسخه کامل آن را تهیه کنید.

دریافت برنامه Timelapse Studio از استور ویندوز

 آیا شما به ایجاد فیلم های تایم لپس علاقه دارید؟ اپلیکیشن های معرفی شده را امتحان کنید و نظرتان را با ما در میان بگذارید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
omid
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

سلام ممنون بابت پست مفیدتون
دوستان کسی برنامه ای برای معکوس کردن ویدیو میشناسه به من معرفی کنه؟
باتشکر از همه دوستان ویندوزی

sohil
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

ممنون از یکی ازدوستان وسایت وینفون ببابت معرفی این نرم افزار
حالا که صحبت دوربین شد چرا ابدیت پاروناما برای ۶۴۰xl نمیاد بیلد رسمی ۹۳.۹۶

Iman Balaa
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

اپلیکیشن Timelapse Studio برای ویندوز ۱۰ موبایل رایگان نیست . اصلاح کنید. در ضمن قیمتش ۱.۴۹ دلاره..

javadkhof
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

اه این مرورگر ئه اج چقدر چرته !

باگ هایی اعصاب خورد کنی داره !

توی ادیتور ئه انجمن های رزبلاگ باگ داره !

توی لودینگ ئه بعضی سایتا که با ajax و javascript می سازن باگ داره !

اه خسته شدم !

نسخه دکستاپیه مایکرو سافت اج هم داره میشه مثله اینترنت اکسپلورر !

😐

مسخره کرده !

alireza
پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

چیزی که از بالا فهمیدم این بود
۱- time-lapse pro
۲-hyperlapse
۳-بقیه به درد نمیخورن!!

  meysam
  پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

  hyperlapse
  رایگانه یا باید برای ذخیره نسخه اصلیو بخریم؟؟

   alireza
   پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

   Hyperlapse رایگان کلا ولی pro برای ذخیره سازی باید پول بدی

Esmaeil1990
پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

سلام
من برای پیدا کردن یه اپ خوب برای عکاسی تایم لپس کلی تحقیق کردم
هیچ کدوم از اپ های بالا مناسب نیستن، یا پولی هستن یا محدودیت های خاص دارن
ولی اپ اپ Jey Lapse رو امتحان کردم از همه لحاظ عالی هستن و مهمتر از همه ایرانی هست این اپلیکشن و یه گله از نویسنده این مطب که چرا این اپ رو معرفی نکرده!!!!!!
https://www.microsoft.com/en-us/store/p/jey-lapse/9nblgggz090w

meysam
پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

عکسا ذخیره شدن با چ برنامه بچسبوین به هم؟؟داخل پی سی از چه برنامه میشه استفاده کرد؟

meysam
پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

time lapse studio کلا پولیه رایگان نیست اصلا

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,