شرکت بزرگ بتزدا اخیرا مدعی موضوع جالبی شده که ممکن است برای همه ما جای تعجب داشته باشد. این شرکت آمریکایی ناشر بازی‌های ویدیویی که در مریلند واقع شده، اظهار کرده که به فروشندگان غیر مجاز بازی‌های ویدیویی اجازه نخواهد داد تا محصول دست دومی را به عنوان یک کالای “جدید” و استفاده نشده به فروش برسانند.

پس از این که وکلای شرکت بتزدا تهدید به انجام اقدامات قانونی علیه فردی که دست به فروش یک نسخه کار کرده و دست دوم از بازی The Evil Within 2 در فروشگاه آمازون زده بود کردند، خود بتزدا هم به این موضوع ورود پیدا کرد تا نظر خودش را در خصوص این موضوع مطرح کند. اما قبل از آن باید بدانیم که موضوع از چه قرار بوده.

شخصی به اسم رایان هوپ (Ryan Hupp) که اهل فیلادلفیا است به وبسایت Polygon گفت که سعی بر این داشته تا یک نسخه باز نشده از بازی The Evil Within 2 را در غالب یک بازی جدید و باز نشده در فروشگاه آمازون به فروش برساند. تیم حقوقی بتزدا که با نام Vorys شناخته می‌شود هم در مقابل، هوپ را فرا خوانده تا اعلام کند کاری که او قصد به انجام رساندنش را داشته، غیر قانونی بوده چرا که هوپ در توضیح مشخصات این بازی از لفظ “جدید” استفاده کرده است که به معنی باز نشده و استفاده نشده تلقی می‌شود. هوپ نیز متعاقبا دعوت بتزدا برای ارایه توضیحات را قبول کرد و در توضیحات خود اظهار کرد که محصولی که قصد به فروش رساندن آن را داشته، از قانون “اصول فروش اولیه” آمریکا پشتیبانی می‌کرده که به مردم این اجازه را می‌دهد که محصولاتی که دارای حق نشر و کپی رایت هستند را به فروش برسانند و در حقیقت هیچ کجای کار او خلاف قانون نبوده است. به هر حال بتزدا هم توضیحات او را قبول نکرده و اظهار کرده که این موضوع چیزی را تغییر نمی‌دهد چرا که این بازی گارانتی تعویض کالا دارد و مشتریان می‌توانند به هر دلیلی آن را مرجوع کنند و کالای جدیدی دریافت کنند که این موضوع حتی در قرار دادی که در جلد بازی وجود دارد هم ذکر شده است. در حقیقت بتزدا مدعی است که ممکن است دیسک این بازی صدمه دیده باشد و از آنجایی که همه بازی‌های آن‌ها ضمانت تعویض دارند، آن‌ها مجبور به تعویض دیسک خواهند شد و بدین ترتیب ضرر خواهند کرد.

بتزدا در بیانیه‌ای که برای وبسایت Polygon ارسال کرده اعلام داشته که آن‌ها به دنبال هوپ رفته‌اند چرا که او تلاش کرده تا The Evil Within 2 را به عنوان یک بازی جدید به فروش برساند. بتزدا در این خصوص اظهار داشت که:

ما به خرده فروشان غیر مجاز این اجازه را نمی‌دهیم کالایی که خودشان خریده‌اند و استفاده کرده‌اند را به عنوان یک محصول جدید به فروش برسانند چون ما نمی‌توانیم تضمین کنیم که این بازی باز نشده و دوباره بسته بندی نشده است.

در ادامه گفته شد که:

ما با ارایه محصولات قابل اطمینان و در اختیار گذاشتن ضمانت نامه نامحدود به مشتریان خود، به این افراد کمک می‌کنیم تا از وقوع کلاه برداری جلوگیری شود تا آن‌ها اطمینان حاصل کنند که محصول جدیدی که خریداری کرده‌اند، کاملا معتبر است. ما به این شکل به مشتریان خود خدمت می‌کنیم.

همچنین یکی دیگر از سران شرکت بتزدا به نام پیت هاینس (Pete Hines) نیز نظر خودش را در این رابطه مطرح کرد. وی در این خصوص اعلام کرد که:

او گفت که قصد داشته آن را به صورت استفاده شده به فروش برساند. نکته همین جاست. او نمی‌تواند وانمود کند که این بازی جدید است. چنین چیزی می‌تواند دوباره هم رخ بدهد و پیچیدگی‌های خاص خودش را به وجود بیاورد و برای همه ما دردسرساز شود. ما نمی‌خواهیم که مردم تلاش کنند تا چیزی را به عنوان یک محصول جدید رد کنند در حالی که خودمان نمی‌توانیم از جدید بودن آن مطمئن شویم.

بتزدا گفته که اگر هوپ در توضیح محصول خود مطرح کرده بود که سابقا از این محصول استفاده کرده، او را تهدید به انجام پیگرد قانونی نمی‌کرد. اما پیت هاینس، مدیر بازاریابی شرکت بتزدا، که در بالا برخی از اظهاراتش را در این زمینه خواندیم، باز هم در این خصوص اظهار نظر کرده و در خصوص این موضوع شفاف سازی‌های لازم را انجام داده است. وی سوالی را مطرح کرد که چرا اصلا بتزدا به کاری که یک نفر در جایی از دنیا انجام داده، چنین واکنشی نشان داده است و چرا به آن اهمیت داده است. وی در پاسخ به سوال خودش مطرح کرد که:

زیرا او مشتری ما است. آیا او محتویاتی که در جلد بازی وجود دارد را دریافت کرده؟ آیا چیزی از این وسایل کم شده؟ آیا الان خدشه‌ای به دیسک وارد شده و باید توسط ما تعویض شود؟

وی در ادامه افزود:

کسانی که بازی‌های ما را خریداری می‌کنند، مشتری ما محسوب می‌شوند و مهم نیست کجای دنیا قرار دارند و از کجا این بازی را خریده‌اند. به هر حال این محصول ما است. مسئولیست آن بر دوش ما است.

در ادامه نیز هاینس به این موضوع اشاره کرد که بتزدا پول اضافه‌ای به دست نمی‌آورد. این موضوع و انجام پیگرد قانونی علیه فردی که اقدام به فروش بازی دست دوم خود در غالب یک بازی جدید زده، کاملا واضح و روشن است و جای هیچ توضیح اضافه‌ای ندارد. هاینس در انتهای صحبت‌هایش در این بخش جمله جالبی گفت:

کاملا ساده است که یک کالای جدید باید جدید باشد.

همانطور که هاینز هم در صحبت‌های خود اشاره کرد، یکی از بزرگ‌ترین خرده فروشان صنعت بازی‌های ویدیویی در دنیا که GameStop است، سیاستی دارد که طبق آن نمی‌تواند بازی‌های مهر و موم شده را مجددا به فروش برساند. هاینس در این زمینه گفت:

شما باید آن را باز کنید. آن‌ها دیگر آن را در غالب یک محصول جدید به فروش نخواهند رساند. چرا که آن‌ها هم نمی‌توانند از این بابت مطمئن باشند.

در حالی که ممکن است ارایه چنین شکایاتی دیگر مطرح نشود، ZeniMax که صاحبت شرکت بتزدا است هم خودش از شرکت بزرگ Warner Bros شکایت کرده است. در این شکایت ادعا شده که بازی موبایل Westworld که انطباقی از فیلم تلویزیونی و سینمایی آن است، از بازی Fallout Shelter کپی برداری کرده و برخی از نوآوری‌های آن را استفاده کرده است و در حقیقت قانون حق نشر آن را زیر پا گذاشته است. هر روزه تعداد زیادی از این شکایت‌ها مطرح می‌شود و هر بار ما با یکی از آن‌ها آشنا می‌شویم. به حال تولید محصولات حوزه سرگرمی کاری است که به نبوغ زیادی نیاز دارد و گاهی اوقات ممکن است این نبوغ به کپی برداری از طرح دیگری منجر شود.

منبع :

GAMESPOT

964 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,