Bill Gates-Painting

بیل گیتس، میلیاردی که این روز ها بسیار خبر ساز شده است. به تازگی در خبر ها خوانده اید که دولت بولیوی قصد رد کردن پیشنهاد کمک، گیتس را دارد. همین چند وقت پیش بود که او پرورش مرغ را، راه حل پایان دادن به گرسنگی معرفی کرده بود. حالا نیز در مصاحبه ای که به تازگی با خبرگزاری بلومبرگ داشته، خبر استفاده از تکنیک دستکاری ژن، برای ریشه کنی بیماری مالاریا را داده است.

مالاریا شایع ترین بیماری انگلی و یکی از کشنده ترین آن ها در دنیا است. علائم این بیماری شامل تب و لرز، کم خونی و بزرگی طحال است و سالانه با گرم شدن هوا جان هزاران انسان را تهدید می کند. این انگل توسط نیش تیره ای از پشه ها که به آن آنوفل می گویند به انسان منتقل می شود. حال تعداد انگشت شماری از دانشمندان توانسته ان با استفاده از CRISPR پشه هایی را به وجود بیاورند، که بارور بوده و به انگل مالاریا مقاومند. CRISPR یک ابزار کپی و چسباندن ژن ها در ساختار DNA است. با استفاده از این ابزار می توان DNA ها را تا حد زیادی ویرایش کرد. در مواردی هم دانشمندان از فناوری به نام درایو ژن (Gene Drive) استفاده می کنند که به آن ها اجازه می دهد صفات ژنتیکی که در نظر دارند را در یک یا چند نسل به صورت غالب در بیاورند. غالب بودن صفت به این معنا است که آن حتما بعد از انتقال از والدین در فرزندان نیز بروز خواهند کرد. این مسأله تضمین می کند که پشه های اصلاح شده دائما به زاد و ولد نسل ضد مالاریا ادامه خواهند داد و این همان صلاح قدرتمندی است که بیل گیتس از آن نام می برد. او در سخنرانی خود برای جامعه میکروبیولوژی آمریکا در بوستن گفت:

به نظر من، درایو ژن، بین ۳ تا ۵ سال آینده، آن چیزی خواهد بود که منافع زیادی را برای ما به همراه خواهد آورد و البته نقش پر رنگی در کاهش مرگ و میر ناشی از انگل مالاریا خواهد داشت.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، انگل مالاریا که جنس ماده پشه های آنوفل را آلوده می کند سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون انسان را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث مرگ ۵۰۰ هزار نفر از آن ها، که اکثرا شامل کودکان هستند، می شود. این مسأله به خوبی روشن می سازد که چرا بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس پول بسیار زیادی را در طول سال ها، برای مبارزه با این بیماری هزینه کرده است. از جمله در سال ۲۰۱۴ مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار به تحقیقات برای ساخت واکسن علیه آن اختصاص دادند.

Anopheles

اگر درایو ژن، آن طور که انتظار می رود موثر واقع شود، می تواند ابزار بسیار مفیدی بر علیه مالاریا و بسیاری دیگر از بیماری های عفونی باشد. البته نگرانی هایی هم در استفاده از این روش وجود دارد. هر اشتباه ناخواسته در یک گونه می تواند به تشکیل جمعیت بزرگی از آن گونه مشکل دار بیانجامد یا منجر به نابودی یک اکوسیستم شود. در واقع ایجاد اصلاح ژنتیکی در گونه های انسانی و جانوری مخاطرات خاص خودش را دارد.

بسیاری از سیاست مداران و دانشمندان سعی دارند تا محدودیت هایی را در استفاده از CRISPR  و درایو ژن  به وجود بیاورند. آن ها در نظر دارند که این فناوری به هیچ عنوان خارج از آزمایشگاه و در حیات وحش استفاده نشود. یکی از این دانشمندان Kevin Esvelt از دانشگاه MIT است. او می گوید:

ما باید در یافتن روش جدیدی برای این فناوری پیشگام باشیم. برخی از آزمایش ها قبل از انجام شدن بایستی در معرض بحث و تبادل نظر عمومی گذاشته شوند.

منبع :

THE VERGE

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
معین
پاسخ دهید دوشنبه 30 خرداد 1395

به خدا این ایده من بود.سه ماه پیش.دقیقا دو روز مونده به عید برای آی اس آی فرستادم.خدا لعنتش کنه.ایمل ام.تاریخش.ساعتش.همه چیش موجوده.وینفون تو کمک کن.

ایمیل ام

Suvin_boy@live.com

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,